Vitaminai ir mineralai. Kurių kokiuose produktuose galima rasti?

Visi esame girdėję apie įvairiausius „supermaisto“ produktus bei kitą maistą, kuriame apstu vitaminų ir mineralų. Jeigu jaučiate kurių nors maistinių medžiagų trūkumą ir nenorite vartoti maisto papildų arba esate sveikas, tačiau norite paįvairinti mityba bei tuo pačiu pasisemti vitaminų ir mineralų doze nenaudojant papildų, čia išskirsime tuos maisto produktus, kuriuose gausu šių svarbiausių maistinių medžiagų.

O jei domina platesnė diskusija apie sveiką gyvenseną, galite skaityti mūsų straipsnį.

Kalcis (kaulams, nervams, širdžiai, raumenims) – kalcį galima gauti iš pieno produktų.

Chloridas (palaiko kraujo pH, kraujo spaudimą, ląstelių balansą) – salierų produktuose, kokose, lakto fermentuotose gėrimuose bei druskoje.
Magnis (mažina kraujospūdį, nuo uždegimų, depresijos ir kt.) – pieno produktuose, riešutuose, daržovėse, žuvyje, mėsoje bei jūros gėrybėse. Jei trokštate šokolado – tai gali būti vienas iš požymių, kad jums trūksta magnio.

Fosforas (kaulams, raumenų atsistatymui, inkstams ir kt.) – pilno grūdo produktuose, riešutuose, ankštiniuose, gyvulinės kilmės produktuose.
Kalis (skysčių balansas, raumenims, nervams, insktams, kraujo spaudimui ir daugiau) – riešutuose, grūduose, daržovėse.

Natris (nervams, raumenims, mineralų bei vandens balansui) – cukinijose, mėsos sultiniuose.
Siera (apsauga nuo ląstelių pažeidimo, DNA, odai, raiščiams, sausgyslėms ir kt.) – kryžmažiedėse daržovėse, kiaušiniuose, piene bei gyvulinės kilmės produktuose.
Boras (kaulams, artritui, raumenims, testosteronui, mąstymui) – ypač oboliuose, žaliuose lapinėse daržovėse, riešutuose ir grūduose.
Chromas (mažina gliukozės kiekį kraujyje, padeda 2 tipo debiatui sergantiems žmonėms, didina insulino jautrumą ir kt.) – melasoje, riešutuose, kviečiuose, kiaušiniuose bei daržoviėse.

Kobaltas (nervams, raudonoms kraujo ląstelėms) – gyvulinės kilmės produktuose.
Varis (kaulams, raudonoms kraujo ląstelėms, imuninei sistemai, nervams ir kt.) –  melasoje, riešutuose, avižose, kepenyse.
Germanis (širdžiai, kraujagyslėms, akims, kraujo spaudimui, cholesteroliui ir kt.) – česnakuose, ženšenyje, grybuose, svogūnuose, prieskoninėse žolelėse, alavijuose, ramunėje bei sumoje.
Jodas (skydliaukei, krūtų ligoms, pažinimo funkcijos ir kt.) – jūros gėrybėse, nerafinuotoje jūros druskoje, rudadumbliuose ir kitose jūros piktžolėse, svieste, ananasuose, artišokuose, šparaguose, tamsiai žaliose daržovėse bei žuvies sultinyje.
Geležis (imuninei sistemai, energijai, temperatūros reguliavimui, virškinimo traktui, dėmesiui sutelkti) – kiaušiniuose, žuvyje, kepenyse, žaliose lapinėse daržovėse bei mėsoje.
Manganas (amino rūgščių, cholesterolio, angliavandenių apykaitai, kaulams ir kt.) – ypač pekano riešutuose, sėklose, pilno grūdo produktuose bei sviesto riebaluose.

Molibdenas (nuo toksinų kaupimosi organizme) – lęšiuose, grūduose, ankštiniuose augaluose, tamsiai žaliose lapinėse daržovėse bei kepenyse.
Selenas (medžiagų apykaitai, skydliaukei, imunitetui, širdžiai ir kt.) – svieste, braziliškuose riešutuose, jūros gėrybėse, grūduose, kurie auga seleno turinčioje dirvoje.

Silicis (plaukams, nagams, odai, kaulams ir kt.) – grūduose su blizgiu paviršiumi (sorose), kukurūzuose ir linuose, žalių daržovių stiebuose.

Vanadis (diabetui, mažą cukraus lygį, širdies ligas, aukštą cholesterolį gydyti ir kt.) – grikiuose, nerafinuotame augaliniame aliejuje, grūduose bei alyvuogėse.
Cinkas (imuniteto procesuose, širdžiai kraujagyslėms, cukraus lygiui kraujyje reguliuoti ir kt.) – riešutuose, sėklose, imbiere, austrėse, raudonoje mėsoje, žuvyje.

Žinodami, kuriuose produktuose yra gausu vienos ar kitos maistinės medžiagos, galite tinkamai pasirūpinti savo sveikata, jei jaučiate kurios nors maistinės medžiagos stygių.

Daugiau apie šias ir kitas svarbiausias maisto medžiagas galite skaityti wikipedia.org svetainėje. Na, o jei tai reikia padaryti greitai arba nenorite ar negalite keisti savo mitybos ir jos įpročių, neišvengiamai teks rinktis maisto papildus. Tokiu atveju rekomenduojame pirkti nutriwell.lt esančioje parduotuvėje.

pr2021/27

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite