Kas yra Bonsai? Paaiškiname

bonsai

Bonsai – iš japonų kalbos pažodžiui reiškia sodinti padėkle. Kiti verčia taip – medelis ant lėkštutės. Esmė lyg ir ta pati. Visagalė Wikipedia teigia, jog tai tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas.

Mums, mažai išmanantiems šiuos aspektus, bonsas yra tiesiog gražus ir egzotiškas mažas medelis vazonėlyje. Galbūt teisingiausia būtų pasakyti, jog bonsas yra iš tiesų  gražus miniatiūrinis medelis, kuriam sukurti naudojami sodininkystės metodai, asitelkiant menines priemones, kad būtų išaugintos miniatiūrinės gamtoje augančių medžių kopijos.

Bonsų kūrimo procesas apima tam tikrus  pagrindinius etapus. Be abejonės, visoje medelio gyvenimo eigoje tų etapų gali būti įvairiausių. Visai nenuostabu, nes bonsai gyvena net kelis dešimtmečius ir dažnai (ypač tai įsigalėję Japonijoje)  perduodami, kaip vertingas palikimas, iš kartos į kartą.

Taigi,  apie tuos esminius etapus.

Bonsų auginimas ir persodinimas

Kuo bonsas yra senesnis, tuo didesnė ir jo piniginė vertė. Šiandien nesunkiai randami patarimai apie bonsus, kaip išsirinkti ir prižiūrėti šiuos medelius. Prekyboje galima rasti labai jaunų medelių, kuriuos puoselėti ir formuoti galėsite kaip norite.

Jeigu planuojate įsigyti jaunesnį medelį, kuris, beje, kainuos gerokai pigiau ir suteiks galimybę įdėti daugiau savo širdies į jo išvaizdos planavimą, jį persodinti teks  kasmet. Brandžiam augalui pakaks kas 3-4 metai.

Visiems egzistuoja keletas niuansų. Sakykim, likus mėnesiui iki persodinimo, augalą 1-2 kartus reikia patręšti karbamido tirpalu (1 g/l) ar kitokiomis tam skirtomis trąšomis. O dieną prieš persodinimą augalą reikia gausiai palaistyti. Prieš persodinimą būtinai patikrinkite medelio šaknis. Tą padaryti galima apvertus vazoną ir atsargiai ištraukus bonsą. Jeigu šaknys yra susipynusios  (žemės gumulas stipriai apraizgytas šaknimis), persodinti būtina. Jeigu augalas tokių požymių neturi, persodinimą galima ir atidėti.

Paprastai šie darbai atliekami nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Svarbu – žydinčių bonsų persodinti negalima. Dirvožemis, kuris naudojamas kitiems augalams, bonsams tikrai netinka. Naudokite tik jiems skirtą dirvožemį arba paruoštą pagal tam tikras taisykles. Apie jas išsamiai gali paaiškinti specialistai, kurie ne vienerius metus augina bonsus arba šių medelių prekybos vietose dirbantys konsultantai. Tą nesunkiai galima padaryti ir internetu.

Bonsų formavimas

Kalbant apie bonsų medelių formavimą, pasakysime tik tiek, jog formuojama šių augmenijos stebuklų ir šaknys, ir kamienas,  ir lapija (arba spygliai, nelygu, kokia medelio rūšis). Jeigu žiemą paprastai medžio šaknims leidžiama pailsėti, tai viršutinė dalis ir kamienas  turi būti genėjami ištisus metus. Dažnai žmonės iš pradžių puolę labai uoliai sąžiningai dirbti visus darbus, reikalingus teisingai suformuoti bonsą, vėliau tai apleidžia. Tai labai neteisinga. Todėl, kaip teisingai formuoti bonsą jums patars profesionalai, o mes paminėsime dėl ko verta atsakingai žiūrėti į šį darbą. Pirma, galėsite džiaugtis tobula bonso forma kartu su vaikais ir net anūkais. Antra, medelio šaknys ir lapai ar spygliai bus sveiki ir spindintys. Galiausiai – tai ideali erdvė pasireikšti  jūsų fantazijai ir  gebėjimams.

Kad būtų galima lengviau atlikti formavimo darbus, stenkitės pagal visas rekomenduojamas sąlygas tinkamai prižiūrėti bonso medelį. Todėl būtina žinoti, kaip jį laistyti, tręšti, kokioje temperatūroje bei šviesoje laikyti. Ir svarbiausia – nepamirškite jo mylėti.

pr2024/49

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kultūros darbuotojai mokėsi idėjas paversti realybe

Kultūros bendruomenė nuolatos susiduria su naujų idėjų paieškos iššūkiais (ypač projektų rašymo laikotarpiu), nes kartais atrodo, kad viskas jau buvo sugalvota ir sukurta. Tačiau kas iš tiesų yra gera idėja, ko reikia, kad ją pavyktų paversti sėkminga realybe? Šito Šilutės rajono kultūros darbuotojai kartu su Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos bibliotekininkais gegužės 8–9 d. mokėsi vykusiuose mokymuose „Kūrybinis procesas: nuo idėjos iki paraiškos“. Dviejų dienų mokymus vedė kompetentingų ir profesionalių kūrybinės asociacijos „Žuvies akis“ lektorių Godos Giedraitytės ir

Įvyko tradicinės sportinių šokių varžybos „Pamario pora 2024“

Jau 27-eri metai Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“, kartu su Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) Šilutėje organizuoja Lietuvos sportinių šokių reitingo varžybas „Pamario pora“. Į Pamario kraštą atvyksta varžytis sportinių šokių šokėjai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Šiais metais šokėjus vertino Lietuvos bei tarptautinės kategorijos sportinių šokių vertintojai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Varžybose dalyvavo daug talentingų šokėjų iš įvairių Lietuvos miestų ir Liepojos (Latvija). Ne vienoje rungtyje sėkmė lydėjo šilutiškius. Šios varžybos yra net ik gera proga

Projekto „Metai su knyga 2‘‘ ambasadorius Juozas Ališauskas – Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje lankėsi jau antrus metus besitęsiančio respublikinio projekto „Metai su knyga 2“ paauglių skaitymo ambasadorius, aktorius, pedagogas, slemeris Juozas Ališauskas. Džiugu, jog šio skaitymo skatinimui skirto projekto ambasadoriai kasmet susitinka su įvairaus amžiaus Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos lankytojais ir supažindina su savo kūryba. Projekto organizatoriai: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos, Ąžuolyno biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Kūrybiniame improvizacijų kupiname susitikime su kūrėju Juozu Ališausku dalyvavo Pagėgių Algimanto

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta. Netaikant šiam vietinės bitės porūšiui teisinių apsaugos priemonių, nustatytų Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, negalima užtikrinti, kad šio porūšio laukinės populiacijos nebus prarastos.

Taip pat skaitykite