Švenčiant Motinos dieną bus šilta

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokie orai bus savaitgalį, kai sekmadienį minima Motinos diena, apžvelgia balandžio orus ir dar sugrįžta prie orų istorijos, kuri visada įdomi.

  • Gegužės 4 d., šeštadienį, naktį be lietaus. Vėjas rytinių krypčių, silpnas. Temperatūra 4-9, vietomis 10-12 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur šalnos iki 1 laipsnio šalčio. Dieną kai kur trumpai palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 3-8 m/s. Temperatūra 17-22 laipsniai šilumos, pietvakarinėje šalies pusėje vietomis 23-25 laipsniai.
  • Gegužės 5 d., sekmadienį, dieną vietomis trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas naktį vakarinių krypčių, 3-8 m/s, dieną šiaurinių krypčių, 6-11 m/s. Temperatūra naktį 5-10, dieną 17-22, kai kur 23-25 laipsniai šilumos.
  • Gegužės 1-2 d. šalyje stebimas vandens lygio kritimas, iki 75 cm. Pavojingas vandens lygis išlieka Leitėje ties Kūlynais (219 cm).

Vandens temperatūra upėse siekia 10-14, ežeruose – 10-14, Kuršių mariose – 11-15, Baltijos jūroje – 9-10 laipsnių šilumos. Numatomas tolesnis vandens lygio kritimas.

Baigėsi ketvirtasis 2024 metų mėnuo

Meteo.lt apžvelgia šių metų ketvirtąjį mėnesį – pasibaigusį balandį. Mėnuo buvo šiltas ir pateko į dešimtuką šilčiausių balandžių per visą modernių meteorologinių stebėjimų istoriją. Vidutinė oro temperatūra kai kuriomis dienomis atitiko arba buvo artima meteorologinei vasarai. Net keturias dienas buvo pasiekti nauji šilumos rekordai. Nežiūrint to, pasitaikė žiemą primenančių dienų, kai net įdienojus buvo vos keli laipsniai aukščiau nulio bei iš dangaus krito snaigės. Tad mėnuo pasižymėjo dideliais kontrastais.

Remiantis preliminariais duomenimis, balandis Lietuvoje buvo ~1,3 laipsnio šiltesnis , 1,8 karto drėgnesnis ir ketvirtadaliu mažiau saulėtas  lyginant su daugiamete norma (1991-2020 m. balandžio mėn. vidurkiu). Šilčiausios dienos buvo balandžio 1, 9, 29 ir 30-oji, kai Lietuvoje dieną sušilo iki vasariškų reikšmių. Vidutiniškai šalčiausios paros pasitaikė balandžio 4 ir 22-23 d., kai vidutinė paros oro temperatūra priminė beveik žiemą.

Balandžio mėnuo visoje Lietuvoje buvo gerokai drėgnesnis nei vidutiniškai (bendras šalies vidurkis siekia apie 179 % normos). Krituliai pasiskirstė netolygiai: skirtumai tarp Lietuvos vietovių siekė iki 4 kartų. Mažiausiai kritulių teko Vakarų Lietuvai, o daugiausia – šiaurės rytiniams rajonams. Vilniuje ir Klaipėdoje išmatuotas kritulių kiekis skyrėsi daugiau nei du kartus: uostamiestyje iškrito 33,8 mm (tai atitinka 109 % mėnesio normos), o sostinėje (Trakų Vokėje) – 78,7 mm (183 % normos).

Orų istorija: sniegas prieš 13 metų

2011 m. gegužės 2-osios rytas rytiniuose rajonuose išaušo saulėtas, o Žemaitijos šiaurinėje bei centrinėje dalyje laukai buvo nukloti iškritusiu šlapiu sniegu. Nors dar 2011 m. balandžio 29 d. temperatūra šalyje šoktelėjo iki 17-22 laipsnių šilumos, tačiau gegužės 2 d. vidurdienį termometrai rodė vos 7-12 °C, o Žemaitijoje vietomis tesiekė keletą laipsnių virš nulio. Tuomet tokį staigų orų pasikeitimą lėmė šaltas oras įsiveržęs per Suomiją nuo Arkties vandenyno. Kadangi aukštai atmosferoje oro temperatūra buvo labiau būdinga žiemai, o ne gegužei, todėl ir krituliai iškrito kietos fazės.

Negana to, šaltis iš Lietuvos neskubėjo trauktis ir vos po 2 dienų, gegužės 4-osios rytą, Lazdijų ir Alytaus apylinkės irgi buvo nuklotas sniego sluoksneliu. Dieną oras sušilo vos iki 7-11 laipsnių. Po keleto dienų, gegužės 9-12 dienomis, vėl buvo vasariškai šilta, 20-26 laipsniai šilumos. Nors daugelis praeities orus labai greit pamiršta, tačiau net gegužę visko pasitaiko. Sniegas gegužės pirmojoje pusėje gana retas, tačiau vidutiniškai kas keletą metų pasitaikantis reiškinys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Akcijos „Saugom lydeką“ rezultatai: nustatyta 80 šiukščių žvejybos pažeidimų

Per šių metų vasario-balandžio mėnesiais vykusią akciją „Saugom lydeką“ Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nustatė 278 žvejybos pažeidimus, iš jų 80 – šiurkštūs. Iš pažeidėjų paėmė 395 įrankius: 132 ne mėgėjų žvejybos, 254 – mėgėjų žvejybos ir 9 kitus įrankius. Paimtos 9 plaukiojimo priemonės, kuriomis buvo padaryti pažeidimai. Per akcijos laikotarpį pažeidėjų padaryta žala aplinkai siekia 41 503 eurus. Akcijos metu pareigūnai kryptingai siekė išaiškinti  daromus šiurkščius žvejybos pažeidimus, pvz., kai naudojami draudžiami žvejybos būdai ar įrankiai, žvejojama draudžiamu laikotarpiu. Per akcijos

Prasidėjus audrų sezonui, draudikai perspėja vairuotojus: automobilis nėra amfibija

Lietuvą siaubusios liūtys ir kruša vėl pridarė nuostolių gyventojų automobiliams. Jie kentėjo nuo vėjo, krušos ir lietaus, o kartais – ir dėl neatsargaus pačių vairuotojų elgesio. Draudikai primena, ką reikėtų daryti patyrus nuostolių, ir pataria, kaip elgtis norint jų išvengti ateityje. Vasaros metu fiksuoja šimtus įvykių Draudimo bendrovės ERGO transporto ir žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko teigimu, bendrovė jau fiksavo keliasdešimt žalų, sukeltų stiprios liūties. Kruša apgadino automobilių kėbulus, įskėlė stiklą, transporto priemonės nukentėjo ir dėl ant jų užkritusių

Nuo birželio 3 d. 60 000 savarankiškai dirbančiųjų gali negauti sveikatos priežiūros paslaugų

„Sodros“ duomenimis, vis dar yra 60 000 savarankiškai dirbančių žmonių, kurie pasinaudojo lengvata atidėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas dėl COVID-19 pandemijos ir šių įmokų nesumokėjo iki gegužės 1-osios. Bendra dėl pandemijos ir karantino atidėtų PSD įmokų skola yra 13,6 mln. eurų. Šiems skolininkams per asmenines „Sodros“ paskyras gegužę dar buvo papildomai siunčiami priminimai-raginimai susimokėti įmokas. Nesumokėjus per šią savaitę, nuo birželio 3 dienos bus pradėtas šių įsiskolinimų išieškojimas. Be to, šie PSD skolininkai bus laikomi nedraustais ir negalės pasinaudoti

Atšilus orams – nelaimių gausa

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas skelbia, kad per karščius daugėja skenduolių, gaisų namuose ir miškuose. Štai kokių nelaimių buvo gegužės 24-26 dienomis, savaitgalį. Galime tik būti ramesni, nes Šilutės rajoną šįkart nelaimės aplenkė. Meteorologai žada permainingus orus – bus karšta ir daug kritulių. Šiluma nežada trauktis ir šią savaitę. Prasideda aktyvus maudymosi vandens telkiniuose sezonas. Kad poilsio prie vandens telkinių neaptemdytų skaudūs įvykiai, ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų elgtis atsargiai ir saugiai. Šiemet vanduo jau pasiglemžė 34 gyvybes (pernai per tą

Taip pat skaitykite