Lietuviškuose elektroniniuose receptuose išrašytus vaistus jau galima įsigyti ir Latvijoje, Lenkijoje

Lietuvos gyventojai elektroniniuose receptuose išrašytus receptinius vaistinius preparatus jau gali įsigyti ir užsienyje – pirmiausiai kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje, o visai netrukus ir kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Registrų centras, bendradarbiaudamas su Sveikatos apsaugos ministerija, įgyvendino Lietuvos nacionalinio E. sveikatos kontaktų centro informacinės sistemos (LNKC IS) sukūrimo ir įdiegimo projektą. LNKC veikia bendroje Europos Sąjungos sveikatos duomenų apsikeitimo infrastruktūroje, kuri užtikrina ES gyventojų tarpvalstybinį el. receptų ir pacientų suvestinių apsikeitimą. Sukurtas funkcionalumas leidžia Lietuvai keistis el. recepto duomenimis visoje ES, o taip pat leidžia į Lietuvą atvykusiems ES piliečiams su savo el. receptais mūsų šalyje įsigyti jiems reikalingų vaistų.

Pradedant veikti naujai paslaugai, kai kurioms užsienio šalių vaistinėms gali nepavykti iš karto sėkmingai prisijungti prie tarpvalstybinių el. receptų sistemos, todėl rekomenduojama prieš vykstant įsigyti vaistus Latvijoje ar Lenkijoje, konkrečios vaistinės telefonu pasiteirauti dėl galimybės pasinaudoti lietuvišku el. receptu.

„Atverdami Lietuvos gyventojams galimybę įsigyti receptinius vaistus užsienio šalyse, žengiame svarbų žingsnį dar tvirtesnės Europos sveikatos sąjungos link. Receptinius vaistus vartojantiems Lietuvos gyventojams, kurie dirba, mokosi ar keliauja ES valstybėse, nereikės su savimi vežtis popierinio recepto, nes užsienio šalies vaistinėje bus matomas ir galios Lietuvoje išrašytas elektroninis receptas. Taip pat, užsienyje gyvenantys ir sveikatos paslaugas gaunantys Lietuvos piliečiai lankydamiesi Lietuvoje turės galimybę įsigyti receptinius vaistus Lietuvos vaistinėse. Taip keliaujantieji patirs mažiau nepatogumų ir sumažės rizikų dėl vaistų vartojimo nutraukimo. Šis europinio masto projektas vykdomas etapais, pradedant nuo dviejų kaimyninių šalių – Latvijos ir Lenkijos, tačiau vėliau ES valstybių sąrašas toliau bus nuosekliai plečiamas“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Olegas Niakšu.

Užsienyje galima įsigyti visus kompensuojamuosius ir nekompensuojamuosius receptinius vaistus, išskyrus narkotinius, ekstemporaliuosius, vardinius vaistinius preparatus. Iki 2025 m. kovo 31 d. negalima įsigyti vaistinių preparatų, kurių farmacinė forma – įkvepiamieji vaistiniai preparatai, milteliai, milteliai injekciniam ar infuziniam tirpalui, arba skystos ir minkštos farmacinės formos vaistiniai preparatai. Šių farmacinių formų vaistams, taip pat kompensuojamosioms medicinos pagalbos priemonėms, kaip ir iki šiol, turi būti išrašomi popieriniai receptai.

Kaip teigia Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė, šis naujasis funkcionalumas atvers dar daugiau galimybių pasinaudoti skaitmeninių paslaugų teikiama nauda. „Kiekvieną mėnesį Lietuvoje elektroniniu būdu išrašoma po daugiau kaip 1,5 mln. el. receptų, panašų kiekį receptinių vaistų gyventojams išduoda ir šalies vaistinės. Sveikatos paslaugų skaitmenizavimo srityje esame pažengę toliau nei daugelis ES valstybių. Šis naujasis funkcionalumas ne tik leis šalies gyventojams įsigyti receptinių vaistų užsienyje, tačiau tą patį padaryti Lietuvoje galės ir čia atvykę užsienio šalių piliečiai“, – kalba D. Vilytė.

Pradžia – su kaimyninėmis valstybėmis

Pirmoji ES valstybė, su kuria Lietuva pradėjo keistis el. receptų duomenimis, yra kaimyninė Latvija, o nuo kitos savaitės prasidės bendradarbiavimas ir su Lenkija. „Lietuvoje prie šio projekto prisideda visi didieji šalies vaistinių tinklai, tad Latvijos ar Lenkijos piliečiams neturėtų kilti sunkumų mūsų šalyje įsigyti receptinių vaistų. Projekte dalyvauja ir didžioji dauguma Latvijos bei Lenkijos vaistinių, o jau visai netrukus šalių, su kuriomis bendradarbiaujama, sąrašą papildys kaimyninė Estija, taip pat lietuvių turistų pamėgta Ispanija bei Suomija. Tikimės, kad tokiu būdu užsienyje viešintiems tautiečiams nekils keblumų įsigyti receptinių vaistų“, – sako D. Vilytė.

Tikimasi, kad naujos galimybės ne tik geriau užtikrins Lietuvos piliečių sveikatos apsaugos poreikius keliaujant ES, bet ir pakels Europos piliečiams Lietuvoje teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų lygį. Projektas įgyvendintas ES ir valstybės biudžeto lėšomis, techninį sprendimą Registrų centro užsakymų už 0,5 mln. eurų įgyvendino bendrovė „Novian Systems“. Registrų centro duomenimis, 2023 metais Lietuvoje buvo išrašyta apie 20 mln. el. receptų, vaistinėse su jais išduota apie 18 mln. receptinių vaistų.

Daugiau informacijos apie visoje ES įgyvendinamą projektą, kurio tikslas užtikrinti tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas ES šalių piliečiams, taip pat informaciją, su kokiomis ES valstybėmis Lietuva jau keičiasi el. recepto duomenimis, galima rasti internetinėje svetainėje www.esveikata.lt.

SAM Komunikacijos skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Interjero ABC: komodos pasirinkimas

Komodos yra neatsiejama interjero dalis, nes jos padeda išlaikyti tvarką ir suteikia papildomą vietą daiktams laikyti. Vis dėlto pasirinkti tinkamą komodą gali būti tikras iššūkis. Koks stilius geriausiai tinka jūsų namams? Kokią medžiagą rinktis? Koks dydis būtų optimaliausias? Šį kartą pasidalinsime patarimais ir įžvalgomis, padėsiančiomis jums rasti tobulą komodą. Nesvarbu, ar ieškote klasikinės šamingos elegancijos, modernaus minimalizmo, ar kaimiško žavesio – mes turime ką pasiūlyti kiekvienam skoniui ir poreikiui. Tad atsipalaiduokite, išgerkite puodelį kavos ir pasiruoškite leistis į komodų pasaulio

Kaip tinkamai maitinti savo augintinį?

Tinkama mityba yra svarbi ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Jei norime, kad mūsų augintinis būtų sveikas ir nugyventų ilgą gyvenimą, svarbu maitinti jį tinkamai ir laikantis tam tikrų taisyklių. Juk naminiai gyvūnai yra visiškai priklausomi nuo žmogaus. Jie negali tiesiog atidaryti šaldytuvo, kai nori valgyti. Tad kiekvienas šeimininkas turi žinoti savo augintinio ypatybes ir individualius poreikius, ir pagal juos pasirinkti tinkamą mitybą. Pagrindinės augintinių maitinimo taisyklės Daugelis šeimininkų renkasi jau paruoštą maistas gyvūnams, kurį galima įsigyti parduotuvėje. Ir tai

Kaip užtikrinti, kad atsiskaityti elektroninėje parduotuvėje būtų patogu?

Svarstote, kodėl jūsų internetinės parduotuvės lankytojas paliko pilną pirkinių krepšelį ir dingo? To priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų – pernelyg sudėtingas ir ilgas procesas apmokant pirkinį, o taip pat – galimybės atsiskaityti pirkėjo norimu būdu nebuvimas, privertęs potencialų pirkėją persigalvoti. Ar jūsų internetinėje parduotuvėje atsiskaityti patogu ir saugu? 21 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje apie apsipirkimo internete įpročius, nurodė, kad nusprendė nebepirkti, nes nebuvo galimybės atsiskaityti norimu būdu*. Tinkamai parinkti internetinės parduotuvės mokėjimo būdai gali padėti įmonėms padidinti pardavimus,

Converse evoliucija. Kodėl  jie tokie populiarūs?

Converse – tai tas prekės ženklas, kuris ne tik išgyveno šimtmetį, bet ir išaugo iki visame pasaulyje mylimos ikonos. Kaip gi atrodo toji magija, dėl kurios Converse kedai išlieka populiariausi tarp kiekvienos subkultūros atstovų – nuo roko žvaigždžių iki šiuolaikinių influencerių? Ar jie tikrai yra patys geriausi batai visiems atvejams, ar mes tiesiog negalime atsispirti toms žavingoms, guminėmis nosimis puoštoms ikonoms? Pasiruoškite – ši kelionė per Converse istoriją atskleis, kaip šie paprasti sportbačiai tapo neatsiejama mūsų garderobo dalimi! Kaip viskas

Taip pat skaitykite