Šilutės rajone mažėja mokinių, trūksta pagalbos specialistų. Ko imamasi?

Šilutės rajone mažėja mokinių – faktas. Kaimuose uždaromi skyriai, trūksta pagalbos specialistų. To neneigia ir Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojai, pateikdami skaičius bei keletą pasiūlymų.

Uždaromi skyriai
Nuo rugsėjo 1 d. nebekomplektuojama ikimokyklinio ugdymo grupių Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos Inkaklių skyriuje, Vainuto gimnazijos Bikavėnų skyriuje bei Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio Šylių skyriuje. Skelbiama, kad mažėja ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų. 2018 m. rajono švietimo įstaigas lankė 1774, 2019 m. – 1742 vaikai.

„Kaimai sensta, mokinių mažėja. Tai normalu, kasmet mažėja gimstamumas. Natūralus procesas. Tikrai nėra taip, kad vaikai perrašomi iš kaimų į miesto mokyklas. Pradinių klasių mokiniai lanko tos teritorijos mokyklas“, – aiškino Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė pabrėždama, kad šiuo metu ruošiami švietimo tinklo plano pakeitimai, planuojama uždaryti Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių, Šilutės Žibų pradinės mokyklos Grabupių, Juknaičių pagrindinės mokyklos Pašyšių skyrius. Anot D. Butvydienės, tai dar tik planuojama.

„Ten mokinių tikrai mažėja. Tam, kad pamokos būtų vykdomos, klasėje turi mokytis 8 mokiniai. Šiuo metu Grabupiuose nėra tiek vaikų, Pašyšiuose – 6 mokiniai, Šyliuose – tiek pat, Degučiuose dar yra 8 ar 9 mokiniai – visiškai ties riba. Be to, Degučių mokykla prastos būklės“, – kalbėjo Švietimo skyriaus vedėja.

Rajone priešmokyklinis ugdymas organizuojamas: 5 val. per dieną – Juknaičių pagrindinės mokyklos Pašyšių, Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių, Šilutės Žibų pradinės mokyklos Grabupių skyriuose, 6,6 val. per dieną – Katyčių, Usėnų pagrindinėse mokyklose, Vainuto gimnazijoje, 7,2 val. per dieną – Žemaičių Naumiesčio mokykloje-darželyje.

Nelankančių – nėra
Savivaldybės duomenimis, mažėja ir ikimokyklines įstaigas lankančių vaikų – šiuo metu grupes lanko 372 (2018 m. – 384) priešmokyklinio amžiaus vaikai. D. Butvydienė akcentuoja, kad mokyklos nelankančių vaikų Šilutės rajone nėra, tačiau: „Paaugliai, 14-15 metų vaikai, patys prieštarauja, maištauja ir atsisako lankyti ugdymo įstaigas. Žinoma, yra atsakingos komisijos, imasi priemonių, prireikus teikiamos socialinės paslaugos“, – kalbėjo D. Butvydienė.

Švietimo skyriaus vedėja taip pat paneigė anksčiau viešumoje sklandžiusią informaciją, jog neva Šilutės rajone net 493 vaikai nelanko mokyklos. Pašnekovė patikino, kad tai netiesa. Vaikai esą užsienyje. „Tėvai nėra deklaravę laikino ar ilgalaikio išvykimo. Gyvenamąją vietą yra deklaravę Šilutės rajone, todėl čia jų atžalos ir turi lankyti ugdymo įstaigas. Mes juos žinome. Prieš kelis mėnesius teikėme seniūnijoms prašymus, kad sužiūrėtų visus vaikus ir mus informuotų. Kas paaiškėjo? Informacijos negavome tik apie vieną mokinį, kuris turėjo eiti į priešmokyklinę grupę. Kreipėmės į policiją, kuri sureagavo ir jau žinome, kad tas vaikas yra Kaliningrado srityje. Vaikų, kurie nelanko mokyklos dėl socialinių ar kitų problemų – nėra“, – informavo D. Butvydienė.

Trūksta pagalbos specialistų

Siekiant užtikrinti efektyvų ir kokybišką specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių mokinių ugdymą, švietimo įstaigose didinami švietimo pagalbos specialistų etatai, įvedami mokytojo padėjėjo, socialinio pedagogo etatai ikimokyklinėse įstaigose. Tačiau, anot D. Butvydienės, ypač trūksta švietimo pagalbos specialistų – psichologų, logopedų. Taip pat neramina ir didėjantis vidutinis pedagogų amžius, kuris siekia 50-52 metus.

Kokių imamasi priemonių? Švietimo skyriaus vyr. specialistė-jaunimo reikalų koordinatorė Rimantė Čiutienė priminė, kad vykdoma studentų rėmimo programa, pagal kurią jauniems specialistams apmokamos studijos. Siekiama, kad baigę studijas specialistai atvyktų dirbti į Šilutę. „Šia programa gali pasinaudoti tik šilutiškiai, kurie baigė mūsų krašto mokyklas. Kiek metų mokėsime už jų mokslą, tiek metų jie privalės atidirbti Šilutėje. Yra parengtas prioritetų sąrašas, kurių specialistų mums trūksta rajone“, – sakė R. Čiutienė.

Ji akcentavo, kad iš pateiktų 10 paraiškų 7 nuspręsta finansuoti. Trys neatitiko reikalavimų: vieną paraišką pateikė ne šilutiškis, o iš Pagėgių krašto, dvi paraiškos – magistro studijoms. Taigi, į Šilutę darbui po mokslų sugrįš medicinos studentas, sporto treneris, fizikos pedagogas ir 3 ikimokyklinio ugdymo pedagogai. R. Čiutienė informuoja, kad šiuo metu programa skirta šilutiškiams, kurie stoja į bakalauro studijas. Tikimasi, jog ateityje bus finansuojamos ir magistrantūros studijos. Taigi, 6 studentams yra apmokamos 100 proc. studijos, vienas studentas gauna stipendiją.

Programa – praktikai

Studentams suteikiama dar viena galimybė – atlikti praktiką Šilutės rajone. Apie tai plačiau informavo Švietimo skyriaus vyr. specialistas Rūtenis Jankauskas: „Prieš kelias savaites jau pasirašėme sutartį ir jau dabar prasideda projekto „Renkuosi Šilutę“ įgyvendinimas. Bandysime sukviesti 8 studentus, kurie anksčiau baigė Šilutės rajone mokyklas. Jie turės galimybę atlikti po 40 valandų savanorišką praktiką Šilutės miesto mokyklose ir jų skyriuose Kintuose ir Traksėdžiuose“. Projekte numatyti įžanginiai 8 valandų mokymai, po to 40 valandų kiekvieno praktikai ir baigiamasis renginys, skirtas savanoriškos praktikos apibendrinimui. Anot R. Jankausko, šioje programoje gali dalyvauti įvairių sričių studentai iš Šilutės, tačiau prioritetas – pedagogikos krypties. „Projekto tikslas – supažindinti studentus su darbo specifika mokykloje ir, aišku, būtų labai gerai, kad vienas ar du specialistai sugrįžtų pas mus“, – sakė R. Jankauskas.

Kilo mokestis

Nuo sausio 1-osios taip pat įsigaliojo dar pernai Šilutės r. savivaldybės tarybos patvirtinti nauji mokesčiai už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse švietimo įstaigose. Netrukus auklėtinių tėvai gaus pirmąsias, kiek didesnes nei iki šiol, sąskaitas, kuriose: nepaisant to, kiek dienų vaikas lankė įstaigą, ugdymo aplinkai išlaikyti teks mokėti ne po 30, bet po 40 centų už kiekvieną dieną, vasaros laikotarpiu (ikimokyklinio amžiaus vaikams nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d., priešmokyklinio – nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d.) už įstaigos išlaikymą priskaičiuojama bus po 1 Eur, o už maitinimą būtų skaičiuojamos tik lankytos dienos.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite