Rytoj, rugsėjo 22 d., – Tarptautinė diena be automobilio

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad 2021 m. rugsėjo 22 d. Europos judumo savaitę užbaigia Tarptautinė diena be automobilio. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinama prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo – bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių: eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu.

Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio“ buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. O 2000 m. ji jau vyko 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Deklaraciją pasirašė ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

Pranešimą išplatinusi Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Aira Jasalinytė-Rakauskienė praneša: „Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras skatina rugsėjo 22 d. švęsti kartu ir po miestą keliauti viešuoju transportu, dviračiu, paspirtuku!“

Kaip ši diena bus minima Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje?

  • Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje apie tai nėra nė žodžio. Nors ankstesniais metais ši įstaiga kasmet skelbdavo akciją „Mieste – be savo automobilio“. Beje, „šviežiausia“ NAUJIENA Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje datuota 2021.05.14…

Tradicinę Dieną be automobilio minės dauguma šalies savivaldybių. Ta proga Vilniuje, Lukiškių aikštėje, rengiama judesio pamoka „Pajudėkime kartu per pietų pertrauką“. Sostinės Gedimino prospekto erdvė bus atverta tik pėstiesiems ir dviratininkams, joje numatytos įvairios aktyvios veiklos, vyks netaršių transporto priemonių paroda.

Šiauliuose tą dieną bendrovė „Busturas“ organizuoja lenktynes „Pasirink ir judėk!“. Nuo prekybos centro „Akropolis“ iki Prisikėlimo aikštės lenktyniaus penki dalyviai – bėgs, važiuos elektriniu paspirtuku, dviračiu, lengvuoju automobiliu ir autobusu.

Kauniečiai trečiadienį nemokamai galės išbandyti vandens transportą – paplaukioti laivu „Žalgiris“. Jis kursuos kas dvi valandas nuo Vytauto bažnyčios iki Nemuno santakos su Nevėžiu ir atgal.

Dieną be automobilio Kauno, Panevėžio, Pakruojo‚ Palangos, Kėdainių, Joniškio, Marijampolės, Šiaulių, Kaišiadorių, Radviliškio, Utenos ir Jonavos gyventojai galės nemokamai naudotis viešuoju transportu. Plungėje už važiavimą viešuoju transportu nereikia mokėti visus metus.

Dviračių mėgėjų Šilutėje nestinga.

Ar kelionės autobusu, traukiniu, dviračiu taps socialine norma?

Aplinkos ministerijos iniciatyva Lietuvoje rugsėjo mėnesį prasidėjo informacinė kampanija „Būk modernus – keisk ratus“, kuri skatina keisti įprotį mieste judėti nuosavu automobiliu, vietoje jo siūloma rinktis viešąjį transportą arba kitas darnaus susisiekimo alternatyvas. Taip pat atsisakyti taršaus automobilio ir kito tokio nebepirkti. Kampanija tęsis dvejus metus. 

„Skleisime žinią, jog keliauti be nuosavo automobilio ne tik apsimoka, bet tai yra ir madingas, šiuolaikiškas pasirinkimas. Toks keliavimo būdas rodo, kad esi atsakingas, nesivadovauji senais stereotipais, o keliavimas autobusu, traukiniu, dviračiu gali tapti socialine norma, kuri visiškai nepriklauso nuo pajamų ar pareigų, panašiai kaip Nyderlanduose ar Skandinavijoje“, – sako Sigita Šeštokaitė-Puvačiauskienė, UAB „Vox vera“, kuri įgyvendins šį projektą, direktorė.

Pirmame etape, kuris jau prasidėjo, numatyta aktyvi komunikacija socialiniuose tinkluose, interneto naujienų portaluose, nacionalinėje, regioninėje ir vietinėje žiniasklaidoje. Per nacionalinę televiziją bus transliuojamas socialinės reklamos vaizdo klipas. 2022 m. pavasarį ir vasarą visoje Lietuvoje vyks interaktyvūs renginiai.

Viešose miestų vietose – aikštėse, skveruose, prie prekybos centrų atsiras multifunkcinės platformos, kuriose pasitelkus virtualios realybės akinius visuomenė bus kviečiama „pakeliauti“ po žmogaus, prisikvėpavusio automobilio išmetamų teršalų, organizmą ir pamatyti, ką jie „veikia“ mūsų kūne. Naudojantis planšetėmis, kuriose bus įdiegta specialiai šiam projektui sukurta aplikacija, bus galima įvertinti keliavimo alternatyvas ir darnaus judumo pranašumus.

Taip pat visi bus kviečiami įsitikinti dviračio privalumais: mindami jį galės pamatyti, kad vos kelių minučių kelionė duoda teigiamą impulsą sveikatai. Elektroninė skaičiuoklė parodys, kiek vidutiniškai važiuojant tokiu greičiu, pavyzdžiui, 30 minučių, galima įveikti kilometrų, sudeginti kalorijų ir išvengti CO2 taršos per mėnesį ir metus.

  • Du mėnesius realiomis eismo sąlygomis oro taršą matavę nuotoliniai matuokliai nustatė, kad Vilniaus orą labiausiai teršia dyzelinu varomos transporto priemonės. Populiariausių šiuo kuru varomų lengvųjų automobilių tarša azoto oksidais viršija normą apie tris kartus, kietosiomis dalelėmis – apie pusantro karto.
  • Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Lietuvoje kelių transporto sektorius išmeta 62 proc. viso per metus išmetamo azoto oksidų, 14 proc. anglies monoksido ir 23 proc. kietųjų dalelių kiekio. Nuo 2005 m. transporto poveikis klimatui, tai yra atmosferos tarša šiltnamio dujomis, padidėjo 49 proc.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Aplinkos min. inf.

2016 m. ketvirtokų dviratininkų varžybose Šilutės seniūno taurei laimėti dalyvavo 11 ketvirtokų komandų iš Šilutės seniūnijos mokyklų. Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ilgą laiką „bėga“ nosis? Vaistininkė įvardija dažniausias mūsų klaidas gydantis slogą

Sloga – iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip paprastas peršalimo simptomas. Visgi jis gali greitai apsunkinti kasdienę mūsų rutiną. „Eurovaistinės“ farmacininkė Miglė Kazakevičienė pastebi, kad norintys kuo greičiau pasijusti geriau neretu atveju griebiasi neteisingo slogos gydymo. Vaistininkė apžvelgia, kokias klaidas dažniausiai darome savarankiškai gydydami slogą, bei pataria. Sloga – tai organizmo kova su virusu Sloga – vienas iš pirmųjų ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų – įvardija „Eurovaistinės“ farmacininkė Miglė Kazakevičienė. Ji pasakoja, kad sloga gali pasireikšti jau pirmosiomis infekcijos

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite