Rytoj, rugsėjo 22 d., – Tarptautinė diena be automobilio

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad 2021 m. rugsėjo 22 d. Europos judumo savaitę užbaigia Tarptautinė diena be automobilio. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinama prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo – bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių: eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu.

Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio“ buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. O 2000 m. ji jau vyko 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Deklaraciją pasirašė ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

Pranešimą išplatinusi Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Aira Jasalinytė-Rakauskienė praneša: „Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras skatina rugsėjo 22 d. švęsti kartu ir po miestą keliauti viešuoju transportu, dviračiu, paspirtuku!“

Kaip ši diena bus minima Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje?

  • Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje apie tai nėra nė žodžio. Nors ankstesniais metais ši įstaiga kasmet skelbdavo akciją „Mieste – be savo automobilio“. Beje, „šviežiausia“ NAUJIENA Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje datuota 2021.05.14…

Tradicinę Dieną be automobilio minės dauguma šalies savivaldybių. Ta proga Vilniuje, Lukiškių aikštėje, rengiama judesio pamoka „Pajudėkime kartu per pietų pertrauką“. Sostinės Gedimino prospekto erdvė bus atverta tik pėstiesiems ir dviratininkams, joje numatytos įvairios aktyvios veiklos, vyks netaršių transporto priemonių paroda.

Šiauliuose tą dieną bendrovė „Busturas“ organizuoja lenktynes „Pasirink ir judėk!“. Nuo prekybos centro „Akropolis“ iki Prisikėlimo aikštės lenktyniaus penki dalyviai – bėgs, važiuos elektriniu paspirtuku, dviračiu, lengvuoju automobiliu ir autobusu.

Kauniečiai trečiadienį nemokamai galės išbandyti vandens transportą – paplaukioti laivu „Žalgiris“. Jis kursuos kas dvi valandas nuo Vytauto bažnyčios iki Nemuno santakos su Nevėžiu ir atgal.

Dieną be automobilio Kauno, Panevėžio, Pakruojo‚ Palangos, Kėdainių, Joniškio, Marijampolės, Šiaulių, Kaišiadorių, Radviliškio, Utenos ir Jonavos gyventojai galės nemokamai naudotis viešuoju transportu. Plungėje už važiavimą viešuoju transportu nereikia mokėti visus metus.

Dviračių mėgėjų Šilutėje nestinga.

Ar kelionės autobusu, traukiniu, dviračiu taps socialine norma?

Aplinkos ministerijos iniciatyva Lietuvoje rugsėjo mėnesį prasidėjo informacinė kampanija „Būk modernus – keisk ratus“, kuri skatina keisti įprotį mieste judėti nuosavu automobiliu, vietoje jo siūloma rinktis viešąjį transportą arba kitas darnaus susisiekimo alternatyvas. Taip pat atsisakyti taršaus automobilio ir kito tokio nebepirkti. Kampanija tęsis dvejus metus. 

„Skleisime žinią, jog keliauti be nuosavo automobilio ne tik apsimoka, bet tai yra ir madingas, šiuolaikiškas pasirinkimas. Toks keliavimo būdas rodo, kad esi atsakingas, nesivadovauji senais stereotipais, o keliavimas autobusu, traukiniu, dviračiu gali tapti socialine norma, kuri visiškai nepriklauso nuo pajamų ar pareigų, panašiai kaip Nyderlanduose ar Skandinavijoje“, – sako Sigita Šeštokaitė-Puvačiauskienė, UAB „Vox vera“, kuri įgyvendins šį projektą, direktorė.

Pirmame etape, kuris jau prasidėjo, numatyta aktyvi komunikacija socialiniuose tinkluose, interneto naujienų portaluose, nacionalinėje, regioninėje ir vietinėje žiniasklaidoje. Per nacionalinę televiziją bus transliuojamas socialinės reklamos vaizdo klipas. 2022 m. pavasarį ir vasarą visoje Lietuvoje vyks interaktyvūs renginiai.

Viešose miestų vietose – aikštėse, skveruose, prie prekybos centrų atsiras multifunkcinės platformos, kuriose pasitelkus virtualios realybės akinius visuomenė bus kviečiama „pakeliauti“ po žmogaus, prisikvėpavusio automobilio išmetamų teršalų, organizmą ir pamatyti, ką jie „veikia“ mūsų kūne. Naudojantis planšetėmis, kuriose bus įdiegta specialiai šiam projektui sukurta aplikacija, bus galima įvertinti keliavimo alternatyvas ir darnaus judumo pranašumus.

Taip pat visi bus kviečiami įsitikinti dviračio privalumais: mindami jį galės pamatyti, kad vos kelių minučių kelionė duoda teigiamą impulsą sveikatai. Elektroninė skaičiuoklė parodys, kiek vidutiniškai važiuojant tokiu greičiu, pavyzdžiui, 30 minučių, galima įveikti kilometrų, sudeginti kalorijų ir išvengti CO2 taršos per mėnesį ir metus.

  • Du mėnesius realiomis eismo sąlygomis oro taršą matavę nuotoliniai matuokliai nustatė, kad Vilniaus orą labiausiai teršia dyzelinu varomos transporto priemonės. Populiariausių šiuo kuru varomų lengvųjų automobilių tarša azoto oksidais viršija normą apie tris kartus, kietosiomis dalelėmis – apie pusantro karto.
  • Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Lietuvoje kelių transporto sektorius išmeta 62 proc. viso per metus išmetamo azoto oksidų, 14 proc. anglies monoksido ir 23 proc. kietųjų dalelių kiekio. Nuo 2005 m. transporto poveikis klimatui, tai yra atmosferos tarša šiltnamio dujomis, padidėjo 49 proc.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Aplinkos min. inf.

2016 m. ketvirtokų dviratininkų varžybose Šilutės seniūno taurei laimėti dalyvavo 11 ketvirtokų komandų iš Šilutės seniūnijos mokyklų. Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite