Rytoj, rugsėjo 22 d., – Tarptautinė diena be automobilio

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad 2021 m. rugsėjo 22 d. Europos judumo savaitę užbaigia Tarptautinė diena be automobilio. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinama prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo – bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių: eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu.

Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio“ buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. O 2000 m. ji jau vyko 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Deklaraciją pasirašė ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

Pranešimą išplatinusi Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Aira Jasalinytė-Rakauskienė praneša: „Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras skatina rugsėjo 22 d. švęsti kartu ir po miestą keliauti viešuoju transportu, dviračiu, paspirtuku!“

Kaip ši diena bus minima Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje?

  • Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje apie tai nėra nė žodžio. Nors ankstesniais metais ši įstaiga kasmet skelbdavo akciją „Mieste – be savo automobilio“. Beje, „šviežiausia“ NAUJIENA Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje datuota 2021.05.14…

Tradicinę Dieną be automobilio minės dauguma šalies savivaldybių. Ta proga Vilniuje, Lukiškių aikštėje, rengiama judesio pamoka „Pajudėkime kartu per pietų pertrauką“. Sostinės Gedimino prospekto erdvė bus atverta tik pėstiesiems ir dviratininkams, joje numatytos įvairios aktyvios veiklos, vyks netaršių transporto priemonių paroda.

Šiauliuose tą dieną bendrovė „Busturas“ organizuoja lenktynes „Pasirink ir judėk!“. Nuo prekybos centro „Akropolis“ iki Prisikėlimo aikštės lenktyniaus penki dalyviai – bėgs, važiuos elektriniu paspirtuku, dviračiu, lengvuoju automobiliu ir autobusu.

Kauniečiai trečiadienį nemokamai galės išbandyti vandens transportą – paplaukioti laivu „Žalgiris“. Jis kursuos kas dvi valandas nuo Vytauto bažnyčios iki Nemuno santakos su Nevėžiu ir atgal.

Dieną be automobilio Kauno, Panevėžio, Pakruojo‚ Palangos, Kėdainių, Joniškio, Marijampolės, Šiaulių, Kaišiadorių, Radviliškio, Utenos ir Jonavos gyventojai galės nemokamai naudotis viešuoju transportu. Plungėje už važiavimą viešuoju transportu nereikia mokėti visus metus.

Dviračių mėgėjų Šilutėje nestinga.

Ar kelionės autobusu, traukiniu, dviračiu taps socialine norma?

Aplinkos ministerijos iniciatyva Lietuvoje rugsėjo mėnesį prasidėjo informacinė kampanija „Būk modernus – keisk ratus“, kuri skatina keisti įprotį mieste judėti nuosavu automobiliu, vietoje jo siūloma rinktis viešąjį transportą arba kitas darnaus susisiekimo alternatyvas. Taip pat atsisakyti taršaus automobilio ir kito tokio nebepirkti. Kampanija tęsis dvejus metus. 

„Skleisime žinią, jog keliauti be nuosavo automobilio ne tik apsimoka, bet tai yra ir madingas, šiuolaikiškas pasirinkimas. Toks keliavimo būdas rodo, kad esi atsakingas, nesivadovauji senais stereotipais, o keliavimas autobusu, traukiniu, dviračiu gali tapti socialine norma, kuri visiškai nepriklauso nuo pajamų ar pareigų, panašiai kaip Nyderlanduose ar Skandinavijoje“, – sako Sigita Šeštokaitė-Puvačiauskienė, UAB „Vox vera“, kuri įgyvendins šį projektą, direktorė.

Pirmame etape, kuris jau prasidėjo, numatyta aktyvi komunikacija socialiniuose tinkluose, interneto naujienų portaluose, nacionalinėje, regioninėje ir vietinėje žiniasklaidoje. Per nacionalinę televiziją bus transliuojamas socialinės reklamos vaizdo klipas. 2022 m. pavasarį ir vasarą visoje Lietuvoje vyks interaktyvūs renginiai.

Viešose miestų vietose – aikštėse, skveruose, prie prekybos centrų atsiras multifunkcinės platformos, kuriose pasitelkus virtualios realybės akinius visuomenė bus kviečiama „pakeliauti“ po žmogaus, prisikvėpavusio automobilio išmetamų teršalų, organizmą ir pamatyti, ką jie „veikia“ mūsų kūne. Naudojantis planšetėmis, kuriose bus įdiegta specialiai šiam projektui sukurta aplikacija, bus galima įvertinti keliavimo alternatyvas ir darnaus judumo pranašumus.

Taip pat visi bus kviečiami įsitikinti dviračio privalumais: mindami jį galės pamatyti, kad vos kelių minučių kelionė duoda teigiamą impulsą sveikatai. Elektroninė skaičiuoklė parodys, kiek vidutiniškai važiuojant tokiu greičiu, pavyzdžiui, 30 minučių, galima įveikti kilometrų, sudeginti kalorijų ir išvengti CO2 taršos per mėnesį ir metus.

  • Du mėnesius realiomis eismo sąlygomis oro taršą matavę nuotoliniai matuokliai nustatė, kad Vilniaus orą labiausiai teršia dyzelinu varomos transporto priemonės. Populiariausių šiuo kuru varomų lengvųjų automobilių tarša azoto oksidais viršija normą apie tris kartus, kietosiomis dalelėmis – apie pusantro karto.
  • Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Lietuvoje kelių transporto sektorius išmeta 62 proc. viso per metus išmetamo azoto oksidų, 14 proc. anglies monoksido ir 23 proc. kietųjų dalelių kiekio. Nuo 2005 m. transporto poveikis klimatui, tai yra atmosferos tarša šiltnamio dujomis, padidėjo 49 proc.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Aplinkos min. inf.

2016 m. ketvirtokų dviratininkų varžybose Šilutės seniūno taurei laimėti dalyvavo 11 ketvirtokų komandų iš Šilutės seniūnijos mokyklų. Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite