Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6-12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.

Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui. Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti išrašomi suaugusiems pacientams, kurie jau tam tikrą laiką vartojo jiems paskirtus vaistus, įvertinus sveikatos būklę, ir atsižvelgiant į gydymo aprašus, tyrimų poreikį, kitus aspektus. Tačiau po 6 mėnesių vaistininkas turės suteikti farmacinės rūpybos paslaugą dėl tęstinio receptinių vaistų išdavimo ir nuspręsti, ar pacientui gali būti toliau išduodami gydytojo paskirti vaistai, ar jis turi būti nukreipiamas gydytojo konsultacijai.

Farmacinės rūpybos paslauga – tai individuali konsultacija, kurios metu vaistininkas aptars su pacientu vaistų vartojimą ir lėtinės ligos valdymą, paaiškins pacientui, kaip spręsti vaistų vartojimo problemas. Jeigu nebus nustatyta jokių problemų arba bus nustatytos vaistų vartojimo problemos, kurias vaistininkas su pacientu gali išspręsti individualios konsultacijos metu, bus galimas vaistų išdavimas likusiam recepto galiojimo laikotarpiui. Jeigu vaistininkas įvertins, kad lėtinė liga valdoma netinkamai, jis nukreips pacientą gydytojo konsultacijai.

„Neracionalus vaistų vartojimas yra kliūtis kokybiškoms sveikatos priežiūros paslaugoms užtikrinti, gyventojų gyvenimo kokybei gerinti ir gydymo kaštams mažinti. Įdiegus farmacinės rūpybos paslaugą, vaistininkai galės pritaikyti daugiau savo turimų kompetencijų, galės stebėti, kaip pacientas laikosi gydymo rekomendacijų, edukuoti pacientą ir jį labiau įtraukti į gydymo vaistais procesą. Taip pat bus skatinamas racionalus vaistų vartojimas, trumpės eilės pas gydytojus. Gydytojai galės skirti daugiau laiko ūmių, sudėtingų ligų diagnostikai ir gydymui“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos departamento direktorė Anželika Oraitė.

A. Oraitė atkreipia dėmesį į Pasaulio sveikatos organizacijos skelbiamus duomenis, kad daugiau nei 50 proc. pacientų vaistus vartoja netinkamai – nesilaiko gydytojų nurodymų, gydosi savarankiškai ir pan. „Vaistininkas yra lengviausiai gyventojui prieinamas kompetentingas sveikatinimo specialistas, galintis suteikti gyventojui reikalingos informacijos apie vaistus, prižiūrėti jam paskirto gydymo plano laikymąsi bei skatinti racionalų vaistų vartojimą, teikti patarimus, padėti išsiaiškinti sveikatos problemas bei laiku nusiųsti gydytojo konsultacijai. Tai ypač svarbu lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kurie vartoja daug vaistų“, – teigia A. Oraitė.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl farmacinės rūpybos paslaugų teikimo tvarkos įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Naujos farmacinės rūpybos paslaugos dėl tęstinio receptinių vaistų išdavimo vaistinėje įgyvendinimas glaudžiai susijęs su  E. sveikatos plėtra ir modernizuojama E. recepto posisteme. Pakeitimai užtikrins, kad informacija apie paciento gydymo eigą būtų prieinama tiek vaistus paskyrusiam gydytojui, tiek farmacinės rūpybos paslaugą teikiančiam vaistininkui. Planuojama, kad modernizavimas truks iki 2025 m. sausio 1 d. mėn., ir nuo tada bus sukurtos sąlygos teikti tęstinį vaistinių preparatų išdavimą po farmacinės rūpybos paslaugos suteikimo.

SAM Komunikacijos skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Interjero ABC: komodos pasirinkimas

Komodos yra neatsiejama interjero dalis, nes jos padeda išlaikyti tvarką ir suteikia papildomą vietą daiktams laikyti. Vis dėlto pasirinkti tinkamą komodą gali būti tikras iššūkis. Koks stilius geriausiai tinka jūsų namams? Kokią medžiagą rinktis? Koks dydis būtų optimaliausias? Šį kartą pasidalinsime patarimais ir įžvalgomis, padėsiančiomis jums rasti tobulą komodą. Nesvarbu, ar ieškote klasikinės šamingos elegancijos, modernaus minimalizmo, ar kaimiško žavesio – mes turime ką pasiūlyti kiekvienam skoniui ir poreikiui. Tad atsipalaiduokite, išgerkite puodelį kavos ir pasiruoškite leistis į komodų pasaulio

Kaip tinkamai maitinti savo augintinį?

Tinkama mityba yra svarbi ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Jei norime, kad mūsų augintinis būtų sveikas ir nugyventų ilgą gyvenimą, svarbu maitinti jį tinkamai ir laikantis tam tikrų taisyklių. Juk naminiai gyvūnai yra visiškai priklausomi nuo žmogaus. Jie negali tiesiog atidaryti šaldytuvo, kai nori valgyti. Tad kiekvienas šeimininkas turi žinoti savo augintinio ypatybes ir individualius poreikius, ir pagal juos pasirinkti tinkamą mitybą. Pagrindinės augintinių maitinimo taisyklės Daugelis šeimininkų renkasi jau paruoštą maistas gyvūnams, kurį galima įsigyti parduotuvėje. Ir tai

Kaip užtikrinti, kad atsiskaityti elektroninėje parduotuvėje būtų patogu?

Svarstote, kodėl jūsų internetinės parduotuvės lankytojas paliko pilną pirkinių krepšelį ir dingo? To priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų – pernelyg sudėtingas ir ilgas procesas apmokant pirkinį, o taip pat – galimybės atsiskaityti pirkėjo norimu būdu nebuvimas, privertęs potencialų pirkėją persigalvoti. Ar jūsų internetinėje parduotuvėje atsiskaityti patogu ir saugu? 21 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje apie apsipirkimo internete įpročius, nurodė, kad nusprendė nebepirkti, nes nebuvo galimybės atsiskaityti norimu būdu*. Tinkamai parinkti internetinės parduotuvės mokėjimo būdai gali padėti įmonėms padidinti pardavimus,

Converse evoliucija. Kodėl  jie tokie populiarūs?

Converse – tai tas prekės ženklas, kuris ne tik išgyveno šimtmetį, bet ir išaugo iki visame pasaulyje mylimos ikonos. Kaip gi atrodo toji magija, dėl kurios Converse kedai išlieka populiariausi tarp kiekvienos subkultūros atstovų – nuo roko žvaigždžių iki šiuolaikinių influencerių? Ar jie tikrai yra patys geriausi batai visiems atvejams, ar mes tiesiog negalime atsispirti toms žavingoms, guminėmis nosimis puoštoms ikonoms? Pasiruoškite – ši kelionė per Converse istoriją atskleis, kaip šie paprasti sportbačiai tapo neatsiejama mūsų garderobo dalimi! Kaip viskas

Taip pat skaitykite