Rudenį dalis gyventojų nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai

Pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400-500 šalies gyventojų. Šiuo metu skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau gera žinia yra ta, kad 50-55 metų asmenys nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai jau nuo šių metų rugsėjo.

Sunki ir klastinga liga

Erkinis encefalitas – gamtinė židininė žmogaus liga, sukeliama erkinio encefalito viruso, kuris pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Tai yra viena iš sunkiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą.

„Liga prasideda karščiavimu, galvos skausmu, silpnumu, šaltkrėčiu, pykinimu, kartais viduriavimu. Šie požymiai dažniausiai atsiranda po 7-14 d. nuo užsikrėtimo, po to būklė pagerėja, bet dažniausiai po savaitės būna antroji ligos banga, kuriai būdinga aukšta temperatūra, virusas pasiekia smegenis ir sukelia jų uždegimą“, – ligos eigą aiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.

Skiepai efektyviausiai apsaugo nuo sunkios ligos

Austrų patirtis patvirtina, kad skiepai yra veiksmingiausia priemonė, apsauganti nuo erkinio encefalito. Nuo 1982 m. Austrijoje pradėta visuotinė žmonių vakcinacija nuo erkinio encefalito. Šiuo metu, kai 80-90 proc. šalies gyventojų yra pasiskiepiję nuo šios ligos, susirgimų erkiniu encefalitu sumažėjo daugiau kaip 12 kartų.

Skiepijantis pagal įprastą planą – pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1-3 mėnesių intervalu, vėliau trečiosios ir sustiprinančiosios dozės įskiepijimo intervalai priklausomai nuo vakcinos gamintojo skiriasi, bet, dažniausiai, trečioji vakcinos dozė įskiepijama praėjus 5-12 mėnesių po antrosios. Pirmoji sustiprinamoji dozė įskiepijama praėjus 3 metams po trečios erkinio encefalito dozės. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui 3-5 metams. Todėl svarbu nepamiršti, kad pasiskiepijus įgytas imunitetas bėgant laikui silpnėja, todėl reikia jį nuolat palaikyti ir toliau skiepytis sustiprinančiomis dozėmis.

„Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami. Džiugu, kad yra priimtas sprendimas nuo rugsėjo 1 d. paskiepyti 50-55 m. amžiaus asmenis nemokamai. Beje, sergančiųjų šios amžiaus grupės asmenų registruojama daugiausiai, todėl tokios galimybės pasiskiepyti, tikimės, nepraleis šios amžiaus grupės gyventojai. Šiuo metu pagal Lietuvos Respublikos ministro įsakymą, darbdavio lėšomis gali būti paskiepyti asmenys, kurių veikla yra susijusi su darbu gamtoje“, – sako NVSC atstovė.

Primename, kad būnant gamtoje visuomet patartina pasirinkti tinkamus drabužius (erkės lengviau pastebimos ant šviesių drabužių) ir naudoti repelentus (erkes atbaidančias medžiagas).

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Euro zonoje galioja bendra pinigų politika

Šiemet sukako dvidešimt metų nuo 2004 m. gegužės 1 d., kai Lietuva tapo visateise Europos Sąjungos nare. Ta proga pateikta daug skaičiavimų, vertinimų, kurių didžioji dalis susijusi su makroekonominiais rodikliais. O jie iš tikrųjų įspūdingi – kilo BVP, vidutinis darbo užmokestis, augo gyventojų perkamoji galia, eksportas. Tikėtina, kad prie šių rodiklių gerėjimo prisidėjo ir Lietuvos prisijungimas prie kito svarbaus darinio – euro zonos. Euro zona – oficialus terminas, vartojamas kalbant apie ES valstybes nares, kurios yra įsivedusios eurą. Šiuo metu

Rambyno regioniniame parke atnaujinta lankytojų centro ekspozicija

Atvykę į Rambyno regioninį parką, būtinai apsilankykite lankytojų centre Bitėnuose, kur galite rasti neseniai atnaujintą  ekspoziciją. Visuomet geriausiai keliones pradėti nuo nacionalinio ar regioninio parko lankytojų centro, nes čia galima sužinoti, ką verta aplankyti saugomojoje teritorijoje. Naujosios ekspozicijos tema – „Rambynas. Kalnas. Alkas“. Joje atskleidžiamas Rambyno regioninio parko išskirtinumas bei gamtos ir kultūros vertybės. Čia originaliai pristatomas Rambyno kalnas, Ragainės vingio pievos, Bitėnų kaimo gandrų kolonija ir kitos vertybės, su kuriomis  galima susipažinti apsilankius Rambyno regioniniame parke. Atidarymo metu numatomas

Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos karinio vado neleis užmiršti nauja knyga

Gegužę Klaipėdos universitetas (KU) visuomenei pristatys naują knygą, skirtą Jonui Budriui – žvalgybininkui, konsului ir Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos karinės operacijos vadui. Gegužės 10 d., minint 135-ąsias šios istorinės asmenybės gimimo metines, Lietuvoje prisimenami ir pagerbiami jo darbai kuriant ir stiprinant Lietuvos valstybę. 2023-iaisiais, kurie Seimo nutarimu Lietuvoje buvo paskelbti Klaipėdos krašto metais, į Lietuvą iš Čikagos grįžo ir Klaipėdoje buvo iškilmingai perlaidoti Jono Budrio ir jo žmonos Reginos palaikų pelenai. KU, prisidėjęs prie valstybinių laidotuvių organizavimo, šiai progai parengė

Šilutėje – pirmosios plaukimo pirmenybės

Kviečiame tapti Šilutės rajono savivaldybės sporto istorijos dalimi – dalyvauti ir stebėti pirmąsias savivaldybės plaukimo pirmenybes. Birželio 1 d. 11 val. Šilutės sporto mokykla organizuoja pirmąsias Šilutės rajono savivaldybės plaukimo pirmenybes. Varžybose galės dalyvauti visi norintys ir užsiregistravę Šilutės r. savivaldybės gyventojai. Dalyvių (vyrų ir moterų) amžiaus grupės: nuo 16 metų iki 35 metų; nuo 36 metų iki 50 metų; nuo 51 metų iki 65 metų; 66 metų ir vyresni. Varžybų dalyviai registruojami iki gegužės 28 d., darbo dienomis nuo

Taip pat skaitykite