Maisto produktų tausojimo gudrybės: nuo šaldytuvo lentynėlių paslapčių iki šaldytų avokadų ir acte mirkytų uogų

Tausoti, saugoti ir veltui nešvaistyti maisto.

Tokios tvarumo idėjos šiuo metu yra ne tik labai populiarios: jos taip pat leidžia gyventi taupiau, sąmoningiau ir kuo ilgiau mėgautis maisto produktų šviežumu. Visgi neretai tenka susidurti su galvosūkiu, kaip to pasiekti savo virtuvėje.

Gudrybės šaldytuve

Didelę dalį pasaulio užkariavusi sąmoningo maisto vartojimo filosofija sėkmingai kelią skinasi ir į lietuvių virtuves. Todėl šį, vis dažnesnį šalies gyventojų pasirinkimą sveikinanti „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tikina – švaistyti mažiau reiškia gyventi geriau.

„Lietuviai per pastaruosius metus įprato kruopščiai pasiruošti prieš einant pirkti, todėl šiandien viešojoje erdvėje galima rasti begales naujų patarimų, kaip susiplanuoti savaitės valgiaraščio meniu ir pirkinių sąrašą, panaudojant kuo daugiau namuose užsistovėjusių produktų. Šie naujieji įpročiai taip pat skatina žmones ieškoti būdų, leisiančių namuose turimus produktus ilgesnį laiką išsaugoti šviežius. O tai ypatingai svarbu vasaros sezonu, kada vis daugiau atsigręžiama į šviežias daržoves ir uogas“, – sako E. Dapkienė.

Šiai nuomonei pritaria ir „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė. Pasak jos, ypač naudingas yra ne tik planavimas, bet ir tinkamas produktų laikymas. Todėl B. Baratinskaitė dalijasi pagrindinėmis pastarojo taisyklėmis, kurias galima pradėti taikyti nuo kiekvienos virtuvės centro – šaldytuvo.

„Pexels“ nuotr.

„Šis virtuvės pagalbininkas yra pagrindinis mūsų maisto šviežumo saugotojas. Visgi ne visi žino, kaip teisingai šaldytuve laikyti produktus, jog šie išliktų švieži ir tinkami vartoti daug ilgesnį laiką. Todėl, pirmiausia, patariama nuolat užtikrinti optimalią, 3–5 laipsnių temperatūrą. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į šaldytuvo lentynų paskirtį. Viršutinės būna skirtos maistui, kurio nereikia gaminti: mėsos gaminiams, jau paruoštiems valgiams. Ten produktai yra geriausiai matomi ir greičiausiai suvartojami. Tada yra vidurinės lentynos – tai pieno produktų, kiaušinių laikymo vieta. O apatinės yra šalčiausios, todėl puikiai tinka neapdorotai, žaliai mėsai ir žuviai. Tuo metu šaldytuvo stalčiai skirti vaisiams ir daržovėms“, – pastebi B. Baratinskaitė.

Išvardijusi pagrindines maisto laikymo šaldytuve taisykles, ji atkreipia dėmesį ir į minėto įrenginio durelių paskirtį. Ši vieta, anot B. Baratinskaitės, temperatūrų atžvilgiu yra pati nepastoviausia, todėl  čia reiktų sudėti produktus, kuriems temperatūrų pokyčiai nebaisūs, pavyzdžiui, tai gali tapti tinkama vieta sultims, sviestui ar atidarytiems konservams.

Daržovės mėgsta vandenį

Vasarą norisi ne tik tinkamai laikyti maisto produktus, bet ir kuo ilgiau išsaugoti vaisių bei daržovių šviežumą. „Tai padaryti yra lengviau panaudojant vandenį. Jame laikant daržoves, jų šviežumas išsaugomas ilgiau. Pavyzdžiui, daugelio mėgstami brokoliai gali būti pamerkiami į indą su vandeniu ir paliekami šaldytuve. Taip jie nesuminkštės ir nepradės geltonuoti. Tas pats galioja ir morkoms. Jas galima supjaustyti šiaudeliais, sudėti į stiklainį su vandeniu, palikti šaldytuve ir mėgautis ilgai išliekančia spalva bei traškesniu. Šios gudrybės pritaikomos ir ridikėliams, salierams. Laikydami juos vandenyje, pamiršite, ką reiškia suvytosios daržovės“, – pažada B. Baratinskaitė.

Patarimų maisto ekspertė turi ir prieskoninių žolelių bei įvairių salotų mylėtojams. Pašnekovė siūlo jų nelaikyti plastikinėse pakuotėse. Vietoje to, geriau žalumynus sudėti į indelį, kuriame patiestas vandeniu sudrėkintas popierinio rankšluosčio lapelis – jis drauge su žalumynais laikomas šaldytuve.

„Tačiau geriausia žalumynus pirkti vazonėliuose. Taip juos galima ilgiau auginti, sutaupyti neperkant naujų bei netgi papuošti namus ir pripildyti juos maloniais prieskoniniais aromatais. Minėtą gudrybę drąsiai taikykite visoms prieskoninėms žolelėms, salotoms, špinatams ir kitoms lapinėms daržovėms“, – teigia B. Baratinskaitė.

Stebinantis uogų ir avokadų šviežumas

Šiltasis sezonas džiugina ne tik šviežiomis daržovėmis, bet ir gausiu uogų derliumi. Jų vasarą perkame ypač daug, tačiau visas suvalgyti spėjame ne visada. Visgi, anot B. Baratinskaitės, uogų išmesti nereikės, jeigu bus atsižvelgiama į paprastas rekomendacijas.

„Kelią bakterijų dauginimuisi uogose gali užkirsti vandens ir baltojo acto tirpalas – jam reikia vieno puodelio acto ir trijų puodelių šilto vandens. Šiame mišinyje trumpai pamirkykite uogas, tada gerai praskalaukite šaltu vandeniu – vėliau jas tiesiog nusausinkite ir sudėkite į indą, išklotą popierinio rankšluosčio lapeliais. Indą uždenkite dangčiu, tačiau palikite šiek tiek oro „kvėpavimui“. Tuomet indą su uogomis siūlyčiau laikyti šaldytuve ir taip jų šviežumu bus galima mėgautis išties ilgai – iki poros savaičių. Šie patarimai tinka braškėms, trešnėms, gervuogėms, tačiau tik ne avietėms. Jas visgi reikėtų suvalgyti kuo greičiau“, – akcentuoja maisto gamybos ekspertė.

Ji priduria: daugelis vasarą mėgsta pasilepinti ir avokadais. Šie vaisiai turi ne tik daugybę organizmui naudingų medžiagų, bet ir praturtina daugelį patiekalų: salotas, sveikuoliškus kokteilius, sumuštinius, padažus.

„Perpjautas avokadas greitai oksiduojasi ir netrunka pajuoduoti. Tad norint porai dienų išsaugoti jo šviežumą, galite jo puselę sandariai uždaryti indelyje su perpus perpjautu svogūnu. Tuo tarpu gerokai sunokusius avokadus, kurių nespėjama suvalgyti, galima supjaustyti jums skaniausiais gabalėliais ir paprasčiausiai sandariai įdėjus į indelį užšaldyti šaldiklyje. Vaisiai puikiai išsaugos skonines ir švelnios struktūros savybes – beliks prieš valgymą juos ištraukti ir valandą palaikyti kambario temperatūroje. Toks šaldytas avokadas puikiai tinka kokteiliams, gvakamolei, glotnučiams, o sutrynus pagardins bet kurį skrebutį“, – pažymi B. Baratinskaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Ar pabrangs ugdymas Šilutės meno mokykloje?

Šilutės meno mokykla kreipėsi į Savivaldybę prašydama padidinti mokesčius už mokinių ugdymą šioje įstaigoje. Jau perengtas sprendimo projektas. Jį svarstys kitą savaitę Tarybos komitetuose, o galutinį žodį tars Savivaldybės taryba spalio pabaigoje vyksiančiame posėdyje.   Svarstoma, kad  meno mokyklos dailės, muzikos bei šokio skyriuose nuo lapkričio 1 d. galiotų tokio dydžio mokesčiai:   besimokantiems pagal dailės arba muzikos ankstyvojo ugdymo programą – 16 Eur;   besimokantiems dailės ir šokio skyriuose pagal pradinio arba pagrindinio ugdymo programas – 16 Eur;  

Taip pat skaitykite