Macikų karo belaisvių kapavietė mirksta vandenyje? Etikos komisija pradeda tyrimą

Vakar, gegužės 11-ąją, įvyko Šilutės r. savivaldybės Tarybos Etikos komisijos posėdis, kuriame buvo nagrinėjamas vicemero Sigito Šepučio prašymas pradėti tyrimą dėl galimai tikrovės neatitinkančios ir viešai paskelbtos informacijos apie Macikų karo belaisvių kapavietę.

Taip Macikų karo belaisvių kapavietės aplinka atrodė gegužės 7 d., kai čia lankėsi šalies Premjerė Ingrida Šimonytė. Petro Skutulo nuotr.

Balandžio 29-ąją Šilutės r. savivaldybės Tarybos posėdyje buvo pristatytas rajono mero Vytauto Laurinaičio atsakymas dėl Tarybos narės Sandros Tamašauskienės skundo.  Atsakyme, kurį tąkart pristatė mero pavaduotas Sigitas Šeputis, buvo pabrėžta, kad Tarybos narės skunde išdėstyti faktai neatitinka tikrovės.

Kokie faktai?

Tąsyk Tarybos narė išdėstė akivaizdžius faktus, kad perlaidojimo vietoje telkšo bala, ir perlaidojimo vieta galimai netinkama. S. Šeputis tai paneigė ir apskundė Tarybos narę Savivaldybės tarybos Etikos komisijai balandžio pabaigoje vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje.

Politikės skunde aprašoma situacija, jog 2019-ųjų liepos 24-ąją Vyriausybės kanclerio A. Stončaičio įsakymu buvo sudaryta Šilutės rajono Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovyklos ir Sovietų sąjungos GULAG’o lagerių objektų komplekso (1941-1955 m.) sutvarkymo priežiūros komisija, kuri galimai parinko netinkamą palaikų perlaidojimo vietą:

„Šį pavasarį, kaip ir kasmet, upei Šyšai patvinus, kapai tapo neįžengiami – kapavietę užliejo potvynio vanduo. Suprantama, kad apie tai negalėjo žinoti komisijos pirmininkas Deividas Matulionis – Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas, tačiau komisijos pirmininko pavaduotojas Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputis apie tai nežinoti negalėjo”. 

Aldonos Aleksėjūnienės nuotr.

Aprašoma dar ir tai, kad informaciją paviešinus laikraštyje „Kauno diena” (žurnalistė Aldona Aleksėjūnaitė) savivaldybės tinklalapyje atsirado nuotraukos, kuriose kapavietė, jau išdžiuvus vandeniui, atrodo nepriekaištingai, o informacija pavadinta „melaginga”.

S. Tamašauskienės prašymas

S. Tamašauskienė skunde prašo ištirti situaciją dėl Šilutės rajono Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovyklos ir Sovietų sąjungos GULAG’o lagerių objektų komplekso (1941-1955 m.) kapavietės. Taip pat skunde reikalaujama atsakomybės iš atsakingų asmenų, o žurnalistės Aldonos Aleksėjunienės viešai atsiprašyti.

Skundą ir vaizdinę medžiagą Tarybos narė S. Tamašauskienė pateikė ne tik Šilutės r. savivaldybės tarybai ir rajono merui Vytautui Laurinaičiui, bet ir LR Seimo nariui Zigmantui Balčyčiui ir LR Vyriausybės kanclerei Giedrei Balčytytei.

Aldonos Aleksėjūnienės nuotr.

 

Tarybos posėdyje pateiktas mero atsakymas  

Pranešėjas S. Šeputis pažymėjo, jog Savivaldybė kreipėsi į Lietuvos hidrometerologijos tarnybą, kuri įrodo, kad sklypas, kuriame yra Macikų lagerio kapavietė 2021 m. nebuvo apsemta potvynio.

Tai yra polaidžio vanduo, kuris yra trumpalaikis.

Taip pat atsakyme pabrėžta, kad „Kauno dienoje” žurnalisto straipsnyje išsakyta mintis, jog „palaikai buvo palaidoti pelkėtoje dauboje netoli Šyšos senvagės kranto“ irgi yra nepagrįsta ir neatitinka tikrovės. Be visa to, tokie netikslūs faktai formuoja ir negatyvų Šilutės r. savivaldybės įvaizdį.

Aldonos Aleksėjūnienės nuotr.

Sklypas, kuriame buvo perlaidoti kūnai buvo parinktas atsižvelgiant į specialistų, archeologų siūlymus. Šis klausimas buvo aptartas ir tarpžinybinės Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovyklos ir Sovietų Sąjungos GULAG`o lagerių objektų komplekso sutvarkymo komisijos posėdyje. Atsakyme pažymėta, kad komisija ne kartą lankėsi toje vietoje įsitikinti, ar ši vieta nėra pelkėta.

Dar atsakyme konstatuojama, kad Macikų lagerio klausimas yra labai jautrus, galintis turėti tarptautinį atgarsį, todėl informaciją reikia teikti labai atsakingai ir pagrįstą.

Ko prašo S. Šeputis iš Etikos komisijos? 

Etikos komisijos pirmininkas A. Gečas pristatė, kad S. Šeputis prašo Savivaldybės Tarybos Etikos komisiją įvertinti Savivaldybės tarybos narės Sandros Tamašauskienės veiklą, pateikiant skundą Lietuvos Vyriausybės kanclerei, Seimo nariui Zigmantui Balčyčiui, rajono merui ir Savivaldybės Tarybai.

Taip pat jis prašo prašo įvertinti, ar Tarybos narė nepažeidė LR valstybės politikų elgesio kodekso 4 str. įtvirtintų pagarbos žmogui ir valstybei sąžiningumo ir padorumo, pavyzdingumo bei atsakomybės principų.

Primename, kad Tarybos Etikos komisiją sudaro 5 nariai: Juknaičių seniūnaitis Remigantas Grigalis, Gardamo seniūnaitis Gintaras Šarka, Savivaldybės tarybos nariai Vygantas Kamarauskas, Edgaras Padimanskas ir Algirdas Gečas, kuris yra ir komisijos pirmininkas.

Etikos komisijos narių nuomonė

Savivaldybės tarybos nario Vyganto Kamarausko reakcija: „Aš asmeniškai buvau šokiruotas ir nuotraukas pamatęs, ir skundą išklausęs. Tai yra susiję ne tik su Šilutės rajonu ar Macikų gyvenviete <..>. Tos vietovės sutvarkymui ir perlaidojimui buvo sudaryta net vyriausybinė komisija, kuri ir šiandien dirba. Skundas buvo garsiai nuskambėjęs ir liečia ne tik mus. Jeigu pati Sandra Tamašauskienė kreipėsi ir į Tarybą, ir į merą, ir visus kitus, tai apie nepradėjimą tyrimo ar užglaistymą ir nutylėjimą negali būti nė kalbos. Reikia pradėti tyrimą ir turi būti duoti visi atsakymai į iškeltus klausimus”.

„Skundas gana aštrus ir platus. Mūsų, kolegos, laukia vienas iš rimčiausių tyrimų per šią kadenciją. Tyrimo nepradėti būtų nuodėmė. Aš už tai, kad jį pradėti ir tai bus rimtas darbas”, – išsakė savo nuomonę tarybos narys E. Padimanskas, kuriam antrino ir Etikos komisijos pirmininkas A. Gečas.

Juknaičių seniūnaitis R. Grigalis ir Gardamo seniūnaitis G. Šarka  taip pat pritarė, kad tyrimas būtų pradėtas.

Kitame Savivaldybės Tarybos Etikos komisijos posėdyje kviečiami dalyvauti skundo autorė, tarybos narė S. Tamašauskienė ir mero pavaduotojas S. Šeputis.

pamarys.eu

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kartono vartojimo nauda ir picų dėžės

Pakavimo priemonės reikalingos daugeliu gyvenimo atvejų: kai norima į dėžes sandariai sudėti daiktus, nes tenka kraustytis; dėžės reikalingos konditerijos gaminiams laikyti ir t. t. Dėžės kainuoja nebrangiai, todėl jas naudoja daugelis, kadangi jos tikrai palengvina gyvenimą, kuomet reikia produktus ar daiktus saugiai ir gražiai perkelti iš vienos vietos į kitą. Kartonas yra viena populiariausių pakavimo medžiagų, mat tai švari ir ekologiška medžiaga, kurią galima perdirbti, kainuoja nebrangiai. Kartonas yra paveikus klimatiniams veiksniams, todėl greitai suyra, tinka antriniam naudojimui. Dėžės pagal

Kodėl verta rinktis kačių maistą „Ontario“?

Katės – vienos iš mylimiausių naminių gyvūnų, kurioms patinka šiluma ir dėmesys. Dauguma kačių gyvena namuose ir į lauką eina tik kartu su šeimininkais, todėl derėtų užtikrinti visas sąlygas, kad augintinis namuose jaustųsi gerai ir jam tikrai nieko netrūktų. Tai padaryti nėra sunku, nes dauguma gyvūnų mėgsta tai, ką išrenka šeimininkas. Išsirinkti geriausius daiktus ir maisto produktus gali padėti konsultantas, kuris yra gyvūnų parduotuvėje, taip pat veterinaras ar internetinėse parduotuvėse esantys aprašai, skirti apibūdinti kačių daiktams ar maisto produktams. Šie

Maisto produktų tausojimo gudrybės: nuo šaldytuvo lentynėlių paslapčių iki šaldytų avokadų ir acte mirkytų uogų

Tausoti, saugoti ir veltui nešvaistyti maisto. Tokios tvarumo idėjos šiuo metu yra ne tik labai populiarios: jos taip pat leidžia gyventi taupiau, sąmoningiau ir kuo ilgiau mėgautis maisto produktų šviežumu. Visgi neretai tenka susidurti su galvosūkiu, kaip to pasiekti savo virtuvėje. Gudrybės šaldytuve Didelę dalį pasaulio užkariavusi sąmoningo maisto vartojimo filosofija sėkmingai kelią skinasi ir į lietuvių virtuves. Todėl šį, vis dažnesnį šalies gyventojų pasirinkimą sveikinanti „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tikina – švaistyti mažiau reiškia gyventi

Įspūdžiai po savanorystės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje

Kiekvienas žmogus savanorystės reikšmę suvokia savaip. Standartinis apibrėžimas skamba taip: įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunama piniginio atlygio.   O kas mums yra savanorystė? Iš pradžių ši veikla mums reiškė papildomą 0,25 balą, kuris būtų priskaičiuojamas stojant į universitetą. Tačiau laikui bėgant supratome, jog savanorystė yra kur kas daugiau. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje praleistos valandos virto ne tik malonumo, džiaugsmo, bet ir pažinimo šaltiniu.

Taip pat skaitykite