Lietuvos istorija, įamžinta monetose, medaliuose

Jau praėjo 33 metai nuo Sausio 13-osios įvykių. Ši pergalė Lietuvos istorijoje yra viena iš didžiausių ir reikšmingiausių, ji paskatino sovietų imperijos griūtį. Šiai pergalei įamžinti buvo sukurti ir išleisti specialūs apdovanojimai ir monetos. Lietuvos bankas, minėdamas Sausio 13-osios įvykių penkerių metų jubiliejų, 1996 m. išleido kolekcinę proginę 50 litų monetą. Moneta nukaldinta iš 925 prabos sidabro, sveria 23,3 g, monetos skersmuo 34 mm, tiražas – 6 000 vienetų.

Monetos averse vaizduojamas Lietuvos Respublikos herbas skyde, iš abiejų jo pusių žemyn simetriškai banguoja kaspinai. Viršuje užrašyta LIETUVA, apačioje – 50 LITŲ. Monetos reverse vaizduojama skulptoriaus Stanislovo Kuzmos skulptūra „Pieta“ – memorialas Lietuvos laisvės gynėjams. Aplink užrašyta 1991, SAUSIO TRYLIKTOJI, 1996. Monetos briaunoje užrašas: IR KRAUJU KRIKŠTYTI TAMPA VĖL GYVYBE.

Sausio 13-osios atminimo medalis

Sausio 13-osios įvykiams paminėti Lietuvos Respublikos įstatymu 1991 m. gruodžio 18 d. įsteigtas atminimo medalis, tai pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės įsteigtas apdovanojimas. Medalio projekto autorius – skulptorius Leonas Pivoriūnas. Medalis pagamintas iš bronzos ir pasidabruotas. Medalio forma – apskrita. Medalio averse yra reljefinis sužeisto karžygio, besiremiančio į angelą, atvaizdas, karžygys dešinėje rankoje laiko skydą su Gediminaičių stulpais. Virš karžygio užrašas „Sausio 13 d.“, o po karžygiu – „1991“. Medalio reverso centrinėje dalyje matomas iškilus užrašas „Lietuva“, ant jo mažesnėmis raidėmis – kitas užrašas „buvom, esame ir būsim“. Medalio viršuje virš užrašų – reljefinis Vytis, apačioje – ąžuolo šaka su gilėmis.

Medalio kaspinas geltonas su vertikaliomis juoda ir raudona juostelėmis iš kraštų ir dviem žaliomis viduryje. Nuo 2002 m. sausio 13-osios atminimo medalis kaldinamas nebe iš pasidabruotos bronzos, o iš sidabro. Ši moneta ir medaliai mums primena, kad kova už Laisvę tęsiasi ir šiandien. Jie įamžina Lietuvos piliečių kovą už laisvę ir neleidžia mums šių įvykių užmiršti. Šaltiniai: Žukauskas Antanas, „50 litų moneta, išleista sausio tryliktosios kovoms už Lietuvos laisvę atminti“.

Kolekcinės monetos literatūrai, rašytojams ir kalbos tyrimams įamžinti

Lietuvos bankas nuo 1993 m. leidžia kolekcines ir progines monetas, kuriose įamžinamos Lietuvos valstybei svarbios progos, reiškiniai, sukaktys ir iškilios asmenybės. Šios monetos – tai ne tik vertingi numizmatikos objektai, bet ir puikus būdas atkreipti dėmesį į literatūrą, rašytojus ir kalbos tyrimus Lietuvoje.

Kolekcinės monetos literatūrai ir rašytojams

Numizmatinę literatūrinę kelionę po Lietuvos banko išleistas kolekcine monetas reikėtų pradėti ne nuo 2015 m., kai buvo išleistos 2 ir 5 eurų monetos lietuvių literatūrai, įamžinant 2 eurų monetoje žodį AČIŪ, bet nuo 1997 m., kai minint pirmosios lietuviškos knygos 450-ąsias metines Lietuvos bankas išleido ypatingą proginę monetą, kurioje buvo įamžintas Martyno Mažvydo „Katekizmas“. Po metų, 1998 m., buvo išleista ir antroji moneta, skirta žymiam rašytojui Adomui Mickevičiui.

Monetose taip pat įamžinti kiti žymūs Lietuvos žmonės, kurie prisidėjo prie Lietuvos literatūros kūrimo ir puoselėjimo: Vincas Kudirka, Motiejus Valančius, Jonas Basanavičius, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Maironis, Kristijonas Donelaitis, Algirdas Julius Greimas, Vydūnas. Lietuvos bankas taip pat nepamiršo įamžinti Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500 metų sukaktį.

Pasakų monetos

Be to, Lietuvos bankas yra išleidęs ir monetų, skirtų pasakoms: „Zuikis Puikis“ ir „Eglė – žalčių karalienė“. Šios monetos – ne tik vertingi kultūros ir istorijos simboliai, bet ir puikus būdas atkreipti dėmesį į mūsų literatūros paveldą ir kalbos tyrimus.

Pinigų muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Rudenį dalis gyventojų nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai

Pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400-500 šalies gyventojų. Šiuo metu skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau gera žinia yra ta, kad 50-55 metų asmenys nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai jau nuo šių metų rugsėjo. Sunki ir klastinga liga Erkinis encefalitas –

Orai: dienomis – iki 25 laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Balandžio 29 d., pirmadienį, dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas pietryčių, pietų, vakariniame šalies pakraštyje vakarinių krypčių, 8-13 m/s. Temperatūra 20-25 laipsniai šilumos. Balandžio 30 d., antradienį, kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietryčių, pietų, naktį 4-9 m/s, dieną 6-11 m/s. Temperatūra naktį 8-13, dieną 20-25 laipsniai šilumos. Gegužės 1 d., trečiadienį, lietaus tikimybė maža. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, rytų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį 7-12, dieną 20-25 laipsniai šilumos.

Kiekvieną šeštadienį gaisrinės atveria duris lankytojams

Ar žinote, kad gegužė – šeimos mėnuo. Kad visi būtų saugesni, šalies ugniagesiai gelbėtojai kviečia gyventojus šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. apsilankyti gaisrinėse. Ugniagesiai pasirengę jiems papasakoti, kodėl namuose būtina turėti autonominį dūmų detektorių, kaip prižiūrėti krosnis, elektros instaliaciją, kodėl būtina valyti dūmtraukį, kodėl negalima rūkyti lovoje, kodėl svarbu nepalikti degančių žvakių ar ant viryklės verdančio puodo, kodėl būtina įsigyti gesintuvą ir nedegų audeklą. Lankytojai galės susipažinti su ugniagesių darbo sąlygomis, gaisrine ir gelbėjimo technika, o mažieji turės galimybę

Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6-12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas. Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui. Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti

Taip pat skaitykite