Jau – kalendorinis pavasaris

Šiandien – kovo 1 d. – prasideda kalendorinis pavasaris.

Hidrometeorologijos tarnyba meteo.lt šia proga primena, kokia buvo žiemos pabaiga, pateikia įdomių faktų apie klimato pokyčius, kurių sparčiai daugėja, panašu, kad ir daugės. Ir ne viskas žmogų džiugins.

Jau priėjome vasario ir kalendorinės žiemos pabaigą, tačiau paskutinis žiemos mėnuo nebuvo panašus į žiemišką. Daugelis dienų priminė kovo mėnesį. Pašvietus saulei bei orui dieną sušilus virš +10°C nedaug betrūksta iki naujų šilumos rekordų. Štai ir antradienį popiet Druskininkuose oras sušilo iki +11,2°C. Iki rekordo pritrūko mažiau nei laipsnio – vasario 27-osios rekordu išliko +11,9°C, užfiksuotas Klaipėdoje 1989 m. vasario 27 d.

Dėl šilumos suaktyvėjusi ir gamta. Anksčiau nei įprastai iš pietų sugrįžta vis daugiau migruojančių paukščių, pražysta ankstyvosios gėlės, vakarinėje ir pietvakarinėje šalies pusėje užfiksuoti skraidantys citrinukai (drugiai), darbus pradeda bitės.

Visos dienos nuo sausio pabaigos buvo vidutiniškai šiltesnės už daugiametį vidurkį. Žiemos vidutinė oro temperatūra Lietuvoje siekė apie -0,7°C ir buvo 1,5 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 m. vidurkį. Įdomu tai, kad ir 2022-2023 m. žiemos vidutinė oro temperatūra buvo irgi labai panaši. Tuo tarpu kritulių kiekis šią žiemą buvo truputį didesnis už normą.

Artimiausiomis dienomis toliau vyraus šilti orai. Kovo 1-2 d. sušils labiausiai, maždaug iki +7-12°C (vietomis gali būti ir daugiau). Be to, kovo pirmosiomis dienomis įsivyraus sausesni ir saulėtesni orai – pavasario jausmą tai dar labiau sustiprins. Kitos savaitės pirmoje pusėje ir toliau tęsis pavasariški orai. Dažniau švies saulė, tačiau po šiltesnio savaitgalio oro temperatūra bus truputį žemesnė, dienomis sušils maždaug iki +4–9°C.

Amerikoje nebeužšalo Didieji ežerai

Meteo.lt kitoje apžvalgoje pasakoja, kad Lietuvoje tebevyrauja labai šilti orai ir vaizdas už lango primena ne vasario, o kovo pabaigą. O Šiaurės Amerikoje, Didžiųjų ežerų apylinkėse, visa kalendorinė žiema (jau galima sakyti buvo) ypač šilta. Daugelio dienų oro temperatūra buvo aukštesnė už vidutinę, todėl ledu pasidengė rekordiškai mažas ežerų plotas. Pasiektas žemiausias leduotumo lygis per visą stebėjimų istoriją.

Palydovo užfiksuotoje nuotraukoje matyti, kaip ežerai atrodė vasario 20 d. Erio ežeras yra visiškai neužšalęs, o Ontarijo ežere – vos 1 % ploto padengta ledu.  Vidutiniškai tokiu metų laiku šie ežerai būdavo užšalę beveik 40 %.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite