Į skaitytojų širdis beldžiasi „Motinų valanda“

FONDASDienos šviesą išvydo ir skaitytojų teismui atiduota septintoji Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nario, Fridricho Bajoraičio literatūrinės premijos laureato Audriaus Šikšniaus knygelė „Motinų valanda“.

Knygelės autorius Audrius Šikšnius.

Leidinio sutiktuvės buvo surengtos Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje. Eilėraščių iš knygos skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos gimnazistai Gytis Tamulevičius ir Mantas Mockus, Traksėdžių pagrindinės mokyklos direktorė ir knygos „Motinų valanda“ redaktorė Birutė Morkevičienė, o Šilutės kamerinio teatro aktorius Vygantas Paldauskas susirinkusiems pateikė ištrauką iš knygoje esančios novelės „Gegužiukas“. Poezijos posmus ir skaitymus keitė smuiko garsai – griežė Šilutės meno mokyklos mokytojas Rimantas Stankevičius.

Leidinio redaktorė Birutė Morkevičienė pastebėjo, kad knyga sutinkama ypatingu laiku: neseniai paminėta Tarptautinė gimtosios kalbos diena, o šie metai pavadinti Kristijono Donelaičio metais. Apžvelgdama knygą, ypač atkreipė dėmesį dar neskaičiusiųjų A. Šikšniaus poezijos ar novelių, jau spausdintų „Pamario“ laikraščio puslapiuose. Pažinusiems A. Šikšniaus poeziją nereikia priminti, kad autorius turi išskirtinį gebėjimą keliose eilutėse sutalpinti gyvenimo išmintį, kurią išsakyti kitiems prireikia ilgų studijų.
„Audrius rašo paprastai, aiškiu stiliumi. Jo eilėraščiai – trumpi ir talpūs, žmogų jis stebi tarsi iš šalies, mato jį dirbantį, besidžiaugiantį, besikalbantį su greta esančiu“, – kalbėjo B. Morkevičienė.
Pagrindinė knygos mintis ir jungtis Motina: rymanti prie lango, dirbanti, braukianti ašarą prijuostėle…

Pirmoji stovi Motina,
Tu – visuomet už jos.
Be prigimtinių nuodėmių,
Abidvi Lietuvos.

„Tai – ne vienaplanis poetas, Audrius kuria ir poeziją, ir prozą“, – sakė knygos redaktorė B. Morkevičienė, pridurdama, kad redaguoti jai nebuvę sunku.
Šilutės kamerinio teatro aktorius V. Paldauskas, skaitęs ištraukų iš novelės „Gegužiukas“, sakė, kad jį sužavėjo gyvi dialogai.
Novelė jaudina kiekvieną, juolab kad joje papasakota istorija, paremta tikrais faktais, nukelia į XX amžiaus vidurio Šilutę ir pasakoja apie neįgalią vokiečių kilmės mergaitę, šaltą Kūčių rytą paliktą likimo valiai Šilutės turgaus aikštėje.
A. Šikšnius pasakoja, kad su „Gegužiuko“ heroje Valike jam teko gyventi kaimynystėje viename Šilutės miesto bendrabutyje. Kai išgirdo Valikės graudaus gyvenimo istoriją, nė pats nežinojo, kad ji suguls į novelę. „Gegužiuką“ skaičiusieji atpažįsta Valikę, kuri dirbo Šilutės ligoninėje, iš kurios Slaugos skyriaus visai neseniai ji iškeliavo Anapilin…
Valikės gyvenimo istoriją novelėje aprašęs A. Šikšnius sako, kad Valikė ypač saugojo dokumentą – savo motinos laišką, kuriame surašytas jos gyvenimo nuosprendis – patvirtinimas, kad motina atsisako savo neįgalios dukters.
Aktoriaus V. Paldausko skaitymus, B. Morkevičienės ir gimnazistų deklamuojamus eilėraščius lydėjo užburianti smuiko melodija.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Prieš 93 metus – Didysis potvynis Kaune ir Vilniuje

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat skelbia ne tik orų prognozes, apžvalgas, bet ir primena įdomių istorijų. Šilutės krašte potvynis – nebe naujiena, bet prieš 93 metus vanduo sėmė ir Kauną, Vilnių. Meteo.lt primena, kad prieš 93 metus, 1931 m. balandžio viduryje, Kaune, kaip ir Vilniuje, vyko didelis potvynis.  Nors jį prognozavo VDU profesorius hidrologas Steponas Kolupaila, tačiau potvyniui nebuvo pasiruošta. Potvynis prasidėjo dar 1931 m. balandžio 13 d. vakarą, ledams pajudėjus, vanduo ėmė kilti, o labiausiai jis kilo balandžio 14-osios naktį.

Nauja virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“

LIMIS svetainėje paskelbta LEM virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“. Lietuvos etnografijos muziejaus religinių knygų rinkinyje saugomos lietuvininkų, evangelikų liuteronų religinės knygos, atspausdintos XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje lietuvių kalba, gotišku šriftu įvairiose Mažosios Lietuvos ir kitose Vokietijos imperijos spaustuvėse. Tai – Biblijos, giesmynai, Mišių knygos, maldaknygės. Muziejininkai šias knygas įgijo iš vietinių gyventojų Šilutės, Klaipėdos rajonų apylinkėse, taip pat pirko iš kolekcionierių. Lietuvininkų religinių knygų rinkinys Lietuvos etnografijos muziejuje atskleidžia, kad Mažojoje Lietuvoje labiausiai paplito surinkimų

Kovas pasaulyje ir Europoje – šiltesnis nei įprasta

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba apžvelgia kovo mėnesio orus pasaulyje ir Europoje. 2024 m. kovo mėn. vidutinė oro temperatūra (14,14 °C) pasaulyje buvo 0,73 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 m. vidurkį (arba net 1,68 laipsnio aukštesnė nei priešindustriniu laikotarpiu). Kovas buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai jau dešimtas toks mėnuo iš eilės). Iki 2024 metų šilčiausiu laikytas 2016 m. kovas (+0,63° anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė anomaliai šilta tropinio Atlanto vandenyno dalis bei El Niño reiškinys Ramiajame vandenyne, tačiau

Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę

Meteo.lt skelbia praėjusio sekmadienio-pirmadienio, balandžio 14-15 d., maksimalaus vėjo greičio per sekundę duomenis, kurie buvo užfiksuoti dešimties metrų aukštyje. Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę. Nuo sekmadienio dienos iki pirmadienio ryto stipriausi vėjo gūsiai buvo registruoti: Klaipėdos uoste – iki 23 m/s; Šilutėje – iki 23 m/s; Šventojoje, Ventės rage ir Laukuvoje – iki 22 m/s; Klaipėdos meteorologijos stotyje (24 m aukštyje) – iki 22 m/s. Primename vėjo apibrėžimus: pavojingas vėjas ≥15 m/s (≥54 km/h); stichinis vėjas ≥28

Taip pat skaitykite