Ženklinti ir registruoti gyvūnus taps privaloma

Į karantinavimo tarnybą patekęs gyvūnas po 14 dienų sunaikinamas.

Nuo kitų metų visi šunys, katės ir šeškai turės būti paženklinti mikroschemomis ir įregistruoti Valstybiniame gyvūnų augintinių registre. Tai jau buvo numatyta LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme prieš kelerius metus. Tačiau iki pat šiol nėra patvirtina bendros augintinių ženklinimo ir registravimo tvarkos bei kiek tai galėtų kainuoti gyvūnų šeimininkams.
Valstybinis gyvūnų registras turi pradėti veikti 2016 m. sausio 1 d.

Gyvūnų apsaugai ir gerovei
Nuo 2016 m. pagal Lietuvos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą visų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas bus privalomas visoje Lietuvoje. Kiekvienas augintinį laikantis asmuo privalės paženklinti jį mikroschema. Jei patikrinus atsakingam pareigūnui bus nustatyta, kad augintinis neženklintas, savininko bus pareikalauta nedelsiant tai padaryti arba teks mokėti baudą. Tokia tvarka priimta siekiant mažinti benamių gyvūnų prieglaudų poreikį ir išgelbėti kuo daugiau pasiklydusių gyvūnų.
Tikimasi, kad sukūrus Gyvūnų augintinių registrą, bus užtikrinta beglobių ir bešeimininkių kačių ir šunų apsauga ir gerovė.
„Mes labai palaikome šią idėją, nes tūkstančiai gyvūnų patenka į prieglaudas, tūkstančiai jų yra sunaikinami vien todėl, kad savininkai jų negali surasti. Kiekvienas savininkas turėtų ženklinti savo augintinius, nes tai yra vienintelis būdas priskirti tą augintinį sau, kaip savininkui. Tai reiškia, jog gyvūnas turėtų „mikročipą“ ir duomenų bazėje būtų suvesti mano, kaip savininko duomenys“, – dėstė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė.
Su tuo sutinka ir VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė Loreta Kleinienė: „Kiekvienas gyvūnas turi būti registruotas, paženklintas. Tai tikrai reikalinga. Juk ir mes, kai randame gyvūną su mikroschema, daug lengviau surasti jo šeimininką ir gražinti jam gyvulėlį“.
Mikroschema padės surasti
Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, gyvūnų identifikavimas yra vienas iš atsakingos savininkystės požymių. „Tokiu būdu kiekvienas savininkas prisiima atsakomybę už savo augintinį ir kitas teisines pareigas, kurios yra priskirtos įstatymu ir taisyklėmis. Tai yra, netrukdyti aplinkiniams, rūpintis, kad mano šuo nesužalotų kitų gyvūnų ar žmonių“, – tikino B. Kymantaitė.
Žinoma, žymėti keturkojus žmogaus draugus reikalinga ir dėl kitų priežasčių – norint sukontroliuoti neatsakingus šeimininkus ar žiauriai su jais besielgiančius. Be to, būtų lengviau surasti gyvūno šeimininką, būtų aiškus naminių gyvūnų skaičius.
Anot LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, ženklinimas poodine mikroschema yra patikimiausias ir greičiausias būdas susigrąžinti dingusį ar pavogtą augintinį. „Daug šunų ir kačių patenka į prieglaudas ir iš ten tik nedaugelis iškeliauja, mat yra paženklinti. Šuo juk gali nuklysti labai toli, o nuklydęs kažkur gali atsidurti prieglaudoje arba pas ką nors namuose, arba patekti į karantinavimo tarnybą, kuri po 14 dienų turi teisę jį užmigdyti“, – sakė LGTAO vadovė.
Pasak jos, praėjus įstatyminiam 14 dienų rasto gyvūno laikymo laikotarpiui, gyvūnas pagal galiojančius įstatymus gali būti numarintas, nes į jo vietą prieglaudai reikės priimti kitą benamį gyvūną, todėl savininkui pavėlavus bent dieną gali būti liūdnų pasekmių.
Kiek tai kainuos?
Šiuo metu veterinarijos klinikose paženklinti gyvūną kainuoja iki 50 eurų, o akcijų metu būna ir pigiau. Tačiau gyvūnų augintojams tai kelia susirūpinimą, ne visiems tokia kaina būtų prieinama.
Dėl kainos nuogąstauja ir VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, senyvo amžiaus žmonės, vargingesni gyvūnų šeimininkai gali neturėti galimybės paženklinti gyvūną, todėl tapus prievole savininkai gali atsikratytų savo augintinių ar paprasčiausiai išmestų juos į gatvę“, – kalbėjo L. Kleinienė. Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, dar nėra nuspręsta, kaip visa tai vyks, kokia bus to žymėjimo kaina. Pašnekovės manymu, jei valdžia uždės tokią prievolę, kaina tikrai negalės būti didelė.
Kai kurie augintinių savininkai dvejoja ir nemato prasmės ženklinti savo gyvūnų, tačiau B. Kymantaitė svarstė, ar tikrai tada gyvūnai turi gyventi pas tokius neatsakingus šeimininkus. „Jei atsiradus bet kokiai prievolei, vieną dieną ženklinimui, kitą skiepams, o trečią – veterinarijos pagalbos teikimui (o tai brangiai kainuoja), gali kilti klausimų, ar tikrai gyvūnui saugu pas tokį šeimininką… “ – svarstė LGTAO vadovė B. Kymantaitė.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Dviratininkų klubas – su Šilutės rajono savivaldybės herbu?

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje apsispręs, ar leidus dviratininkų klubui „Heydekrug cycling club“ Šilutės rajono savivaldybės herbą naudoti ant dviratininkų marškinėlių. Savivaldybei gavus prašymą leisti dviratininkų klubui „Heydekrug cycling club“ Šilutės rajono savivaldybės herbą naudoti ant dviratininkų marškinėlių, parengtas sprendimo projektas. Tvarka tokia: sprendimų projektai svarstomi Tarybos komitetų posėdžiuose, jeigu nebūna prieštaravimų, galutinį sprendimą priima savivaldybės Taryba posėdyje. „Heydekrug cycling club“ – tai grupė, vienijanti dviratininkus Šilutės mieste ir aplink jį bendriems pasivažinėjimams, treniruotėms, siekianti populiarinti dviratį kaip transporto priemonę,

Prasideda aktyvus Lietuvos kariuomenės pratybų periodas – treniruosis virš 20 tūkstančių karių

Lietuvos kariuomenė balandžio-birželio mėnesiais vykdys vieną didžiausių ir intensyviausių karinio rengimo pratybų ciklų, kuriame dalyvaus per 20 tūkstančių Lietuvos ir sąjungininkų karių, tūkstančiai karinės technikos vienetų. Visų šių pratybų tikslas – išbandyti Vilniaus viršūnių susitikime patvirtintus NATO regioninius gynybos planus, užtikrinant greitą pajėgų perdislokavimą iš vienos valstybės į kitą ir pasiųsti aiškią atgrasymo žinią priešui apie tvirtą NATO narių ryžtą ir įsipareigojimus kolektyvinei gynybai. „Šį pavasarį ir vasaros pradžioje mūsų laukia išskirtinis Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu pratybų skaičius ir mastas. Vienu

Prieš 93 metus – Didysis potvynis Kaune ir Vilniuje

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat skelbia ne tik orų prognozes, apžvalgas, bet ir primena įdomių istorijų. Šilutės krašte potvynis – nebe naujiena, bet prieš 93 metus vanduo sėmė ir Kauną, Vilnių. Meteo.lt primena, kad prieš 93 metus, 1931 m. balandžio viduryje, Kaune, kaip ir Vilniuje, vyko didelis potvynis.  Nors jį prognozavo VDU profesorius hidrologas Steponas Kolupaila, tačiau potvyniui nebuvo pasiruošta. Potvynis prasidėjo dar 1931 m. balandžio 13 d. vakarą, ledams pajudėjus, vanduo ėmė kilti, o labiausiai jis kilo balandžio 14-osios naktį.

Nauja virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“

LIMIS svetainėje paskelbta LEM virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“. Lietuvos etnografijos muziejaus religinių knygų rinkinyje saugomos lietuvininkų, evangelikų liuteronų religinės knygos, atspausdintos XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje lietuvių kalba, gotišku šriftu įvairiose Mažosios Lietuvos ir kitose Vokietijos imperijos spaustuvėse. Tai – Biblijos, giesmynai, Mišių knygos, maldaknygės. Muziejininkai šias knygas įgijo iš vietinių gyventojų Šilutės, Klaipėdos rajonų apylinkėse, taip pat pirko iš kolekcionierių. Lietuvininkų religinių knygų rinkinys Lietuvos etnografijos muziejuje atskleidžia, kad Mažojoje Lietuvoje labiausiai paplito surinkimų

Taip pat skaitykite