Ženklinti ir registruoti gyvūnus taps privaloma

Į karantinavimo tarnybą patekęs gyvūnas po 14 dienų sunaikinamas.

Nuo kitų metų visi šunys, katės ir šeškai turės būti paženklinti mikroschemomis ir įregistruoti Valstybiniame gyvūnų augintinių registre. Tai jau buvo numatyta LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme prieš kelerius metus. Tačiau iki pat šiol nėra patvirtina bendros augintinių ženklinimo ir registravimo tvarkos bei kiek tai galėtų kainuoti gyvūnų šeimininkams.
Valstybinis gyvūnų registras turi pradėti veikti 2016 m. sausio 1 d.

Gyvūnų apsaugai ir gerovei
Nuo 2016 m. pagal Lietuvos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą visų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas bus privalomas visoje Lietuvoje. Kiekvienas augintinį laikantis asmuo privalės paženklinti jį mikroschema. Jei patikrinus atsakingam pareigūnui bus nustatyta, kad augintinis neženklintas, savininko bus pareikalauta nedelsiant tai padaryti arba teks mokėti baudą. Tokia tvarka priimta siekiant mažinti benamių gyvūnų prieglaudų poreikį ir išgelbėti kuo daugiau pasiklydusių gyvūnų.
Tikimasi, kad sukūrus Gyvūnų augintinių registrą, bus užtikrinta beglobių ir bešeimininkių kačių ir šunų apsauga ir gerovė.
„Mes labai palaikome šią idėją, nes tūkstančiai gyvūnų patenka į prieglaudas, tūkstančiai jų yra sunaikinami vien todėl, kad savininkai jų negali surasti. Kiekvienas savininkas turėtų ženklinti savo augintinius, nes tai yra vienintelis būdas priskirti tą augintinį sau, kaip savininkui. Tai reiškia, jog gyvūnas turėtų „mikročipą“ ir duomenų bazėje būtų suvesti mano, kaip savininko duomenys“, – dėstė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė.
Su tuo sutinka ir VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė Loreta Kleinienė: „Kiekvienas gyvūnas turi būti registruotas, paženklintas. Tai tikrai reikalinga. Juk ir mes, kai randame gyvūną su mikroschema, daug lengviau surasti jo šeimininką ir gražinti jam gyvulėlį“.
Mikroschema padės surasti
Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, gyvūnų identifikavimas yra vienas iš atsakingos savininkystės požymių. „Tokiu būdu kiekvienas savininkas prisiima atsakomybę už savo augintinį ir kitas teisines pareigas, kurios yra priskirtos įstatymu ir taisyklėmis. Tai yra, netrukdyti aplinkiniams, rūpintis, kad mano šuo nesužalotų kitų gyvūnų ar žmonių“, – tikino B. Kymantaitė.
Žinoma, žymėti keturkojus žmogaus draugus reikalinga ir dėl kitų priežasčių – norint sukontroliuoti neatsakingus šeimininkus ar žiauriai su jais besielgiančius. Be to, būtų lengviau surasti gyvūno šeimininką, būtų aiškus naminių gyvūnų skaičius.
Anot LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, ženklinimas poodine mikroschema yra patikimiausias ir greičiausias būdas susigrąžinti dingusį ar pavogtą augintinį. „Daug šunų ir kačių patenka į prieglaudas ir iš ten tik nedaugelis iškeliauja, mat yra paženklinti. Šuo juk gali nuklysti labai toli, o nuklydęs kažkur gali atsidurti prieglaudoje arba pas ką nors namuose, arba patekti į karantinavimo tarnybą, kuri po 14 dienų turi teisę jį užmigdyti“, – sakė LGTAO vadovė.
Pasak jos, praėjus įstatyminiam 14 dienų rasto gyvūno laikymo laikotarpiui, gyvūnas pagal galiojančius įstatymus gali būti numarintas, nes į jo vietą prieglaudai reikės priimti kitą benamį gyvūną, todėl savininkui pavėlavus bent dieną gali būti liūdnų pasekmių.
Kiek tai kainuos?
Šiuo metu veterinarijos klinikose paženklinti gyvūną kainuoja iki 50 eurų, o akcijų metu būna ir pigiau. Tačiau gyvūnų augintojams tai kelia susirūpinimą, ne visiems tokia kaina būtų prieinama.
Dėl kainos nuogąstauja ir VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, senyvo amžiaus žmonės, vargingesni gyvūnų šeimininkai gali neturėti galimybės paženklinti gyvūną, todėl tapus prievole savininkai gali atsikratytų savo augintinių ar paprasčiausiai išmestų juos į gatvę“, – kalbėjo L. Kleinienė. Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, dar nėra nuspręsta, kaip visa tai vyks, kokia bus to žymėjimo kaina. Pašnekovės manymu, jei valdžia uždės tokią prievolę, kaina tikrai negalės būti didelė.
Kai kurie augintinių savininkai dvejoja ir nemato prasmės ženklinti savo gyvūnų, tačiau B. Kymantaitė svarstė, ar tikrai tada gyvūnai turi gyventi pas tokius neatsakingus šeimininkus. „Jei atsiradus bet kokiai prievolei, vieną dieną ženklinimui, kitą skiepams, o trečią – veterinarijos pagalbos teikimui (o tai brangiai kainuoja), gali kilti klausimų, ar tikrai gyvūnui saugu pas tokį šeimininką… “ – svarstė LGTAO vadovė B. Kymantaitė.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Hits: 77

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite