Ženklinti ir registruoti gyvūnus taps privaloma

Į karantinavimo tarnybą patekęs gyvūnas po 14 dienų sunaikinamas.

Nuo kitų metų visi šunys, katės ir šeškai turės būti paženklinti mikroschemomis ir įregistruoti Valstybiniame gyvūnų augintinių registre. Tai jau buvo numatyta LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme prieš kelerius metus. Tačiau iki pat šiol nėra patvirtina bendros augintinių ženklinimo ir registravimo tvarkos bei kiek tai galėtų kainuoti gyvūnų šeimininkams.
Valstybinis gyvūnų registras turi pradėti veikti 2016 m. sausio 1 d.

Gyvūnų apsaugai ir gerovei
Nuo 2016 m. pagal Lietuvos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą visų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas bus privalomas visoje Lietuvoje. Kiekvienas augintinį laikantis asmuo privalės paženklinti jį mikroschema. Jei patikrinus atsakingam pareigūnui bus nustatyta, kad augintinis neženklintas, savininko bus pareikalauta nedelsiant tai padaryti arba teks mokėti baudą. Tokia tvarka priimta siekiant mažinti benamių gyvūnų prieglaudų poreikį ir išgelbėti kuo daugiau pasiklydusių gyvūnų.
Tikimasi, kad sukūrus Gyvūnų augintinių registrą, bus užtikrinta beglobių ir bešeimininkių kačių ir šunų apsauga ir gerovė.
„Mes labai palaikome šią idėją, nes tūkstančiai gyvūnų patenka į prieglaudas, tūkstančiai jų yra sunaikinami vien todėl, kad savininkai jų negali surasti. Kiekvienas savininkas turėtų ženklinti savo augintinius, nes tai yra vienintelis būdas priskirti tą augintinį sau, kaip savininkui. Tai reiškia, jog gyvūnas turėtų „mikročipą“ ir duomenų bazėje būtų suvesti mano, kaip savininko duomenys“, – dėstė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė.
Su tuo sutinka ir VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė Loreta Kleinienė: „Kiekvienas gyvūnas turi būti registruotas, paženklintas. Tai tikrai reikalinga. Juk ir mes, kai randame gyvūną su mikroschema, daug lengviau surasti jo šeimininką ir gražinti jam gyvulėlį“.
Mikroschema padės surasti
Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, gyvūnų identifikavimas yra vienas iš atsakingos savininkystės požymių. „Tokiu būdu kiekvienas savininkas prisiima atsakomybę už savo augintinį ir kitas teisines pareigas, kurios yra priskirtos įstatymu ir taisyklėmis. Tai yra, netrukdyti aplinkiniams, rūpintis, kad mano šuo nesužalotų kitų gyvūnų ar žmonių“, – tikino B. Kymantaitė.
Žinoma, žymėti keturkojus žmogaus draugus reikalinga ir dėl kitų priežasčių – norint sukontroliuoti neatsakingus šeimininkus ar žiauriai su jais besielgiančius. Be to, būtų lengviau surasti gyvūno šeimininką, būtų aiškus naminių gyvūnų skaičius.
Anot LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, ženklinimas poodine mikroschema yra patikimiausias ir greičiausias būdas susigrąžinti dingusį ar pavogtą augintinį. „Daug šunų ir kačių patenka į prieglaudas ir iš ten tik nedaugelis iškeliauja, mat yra paženklinti. Šuo juk gali nuklysti labai toli, o nuklydęs kažkur gali atsidurti prieglaudoje arba pas ką nors namuose, arba patekti į karantinavimo tarnybą, kuri po 14 dienų turi teisę jį užmigdyti“, – sakė LGTAO vadovė.
Pasak jos, praėjus įstatyminiam 14 dienų rasto gyvūno laikymo laikotarpiui, gyvūnas pagal galiojančius įstatymus gali būti numarintas, nes į jo vietą prieglaudai reikės priimti kitą benamį gyvūną, todėl savininkui pavėlavus bent dieną gali būti liūdnų pasekmių.
Kiek tai kainuos?
Šiuo metu veterinarijos klinikose paženklinti gyvūną kainuoja iki 50 eurų, o akcijų metu būna ir pigiau. Tačiau gyvūnų augintojams tai kelia susirūpinimą, ne visiems tokia kaina būtų prieinama.
Dėl kainos nuogąstauja ir VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, senyvo amžiaus žmonės, vargingesni gyvūnų šeimininkai gali neturėti galimybės paženklinti gyvūną, todėl tapus prievole savininkai gali atsikratytų savo augintinių ar paprasčiausiai išmestų juos į gatvę“, – kalbėjo L. Kleinienė. Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, dar nėra nuspręsta, kaip visa tai vyks, kokia bus to žymėjimo kaina. Pašnekovės manymu, jei valdžia uždės tokią prievolę, kaina tikrai negalės būti didelė.
Kai kurie augintinių savininkai dvejoja ir nemato prasmės ženklinti savo gyvūnų, tačiau B. Kymantaitė svarstė, ar tikrai tada gyvūnai turi gyventi pas tokius neatsakingus šeimininkus. „Jei atsiradus bet kokiai prievolei, vieną dieną ženklinimui, kitą skiepams, o trečią – veterinarijos pagalbos teikimui (o tai brangiai kainuoja), gali kilti klausimų, ar tikrai gyvūnui saugu pas tokį šeimininką… “ – svarstė LGTAO vadovė B. Kymantaitė.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite