Vienuolika dienų pasakojo savo miesto bei krašto istoriją

Kaufbeurene (Vokietija) kasmet, likus kelioms savaitėms iki moksleivių vasaros atostogų (jos prasideda liepos pabaigoje), vyksta įspūdinga šventė „Tänzelfest“. Bavarijoje tai viena seniausių švenčių, kurios ištakos veda į tolimą praeitį. Rašytiniai šaltiniai liudija, kad 1567-aisiais vienas mokytojas buvo nubaustas už tai, kad šventę, į kurią atskubėjo iš 10 aplinkinių miestų, jis pratęsė iki 3 dienų…

svente3.marg

Per ilgus šimtmečius šventė kito, peraugo į vaikų festivalį. Šiemet šventės šūkis buvo „Vaikai pasakoja savo miesto istoriją“.
Manyčiau, dar neparašytas istorijos vadovėlis, kuris galėtų labiau sudominti negu ši šventė, kur 1700 vaikų pasakojo bemaž 1000 metų senumo savo miesto istoriją. Kiekvienas šio miesto gyventojas gali pasididžiuodamas sakyti, kad Kaufbeureno istoriją sužinojo būtent šioje šventėje.
Kaip ir kasmet, šventėje dalyvavo ir ją rengti šventės asociacijai talkino vaikai, jų tėvai, aktyvistai, solidūs šventės rėmėjai. „Ši šventė skirta visai šeimai“ – liudija specialiai išleisti šventiniai plakatai ir lankstinukai.
Savo miesto istoriją pasakojo net 11 dienų… Jau gerokai prieš šventės pradžią buvo atidarytos parodos, o ketvirtadienį ir penktadienį senamiestyje skambėjo muzika, netrūko šokių, dainų, žaidimų. Šventė, kasmet turinti vis kitą šūkį, atspindi svarbiausius miesto istorijos faktus.

svente.4.56.marg
Kiekviename Kaufbeureno senamiesčio kampelyje buvo kur akis paganyti. Jaunieji šventės dalyviai vilkėjo įvairių amžių stilių kostiumais. Dauguma atvykusiųjų į šventę taip pat buvo pasipuošę tautiniais drabužiais ar aksesuarais su miesto vėliavos spalvomis (raudona – oranžine). Senamiesčio erdvėse įsikūrė amatininkai, kvietę mokytis verpimo, audimo, kepimo, aludarystės, kalvystės, puodininkystės ar kitų, ilgus šimtmečius šiame krašte vyravusių, amatų. Amatus pristatė ir vaikai. Jie ir mokė, ir kvietė įsigyti patikusį daiktą, siūlė pačių virtos uogienės ar saldžių kepinių. Kalvystės, pinigų kalimo, duonos kepimo amatus rodė suaugusieji.
Netrūko stilizuotų vaidinimų, atskleidžiančių svarbius miesto istorijos įvykius. Šventės dalyvius „neramino“ miesto centre stovyklą įsirengę švedai. Neprašyti atvykėliai miestelėnams statė užkardas, reikalavo dokumentų.
Kadangi šventė buvo skirta visai šeimai, nieko keista, kad viename senamiesčio kampelyje prie ilgų stalų susėdę šventės svečiai gurkšnojo specialiai šventei virtą alų (vėliau šventinio alaus teko matyti ir prekybos centre), užkąsdami įvairiausiais gardėsiais: traškia vištiena, aštriais kepsniais, bavarų mėgstama „raudona dešra“. Prie alaus bokalų netilo kalbos, šnekučiuodamiesi laukė, kada prasidės vaidinimas. Nuotaikingą vaidinimą miestelėnai galėjo stebėti ir iš savo namų langų, terasų virš namų.
Prie istorinės miesto Rotušės skambėjo vaikinų (iki 25 m. amžiaus) orkestro maršai, įvairių stilių muzikos netrūko ir kitose senamiesčio erdvėse.
Beje, į šventę patekti buvo galima įsigijus šventės ženklą ir taip savo indėliu prisidėti prie šventės biudžeto. Suskubusieji ženklą nusipirkti prieš šventę mokėjo mažiau – 3,5 euro, šventės dienomis kaina padvigubėjo. Vaikus iki 15 metų į šventę kvietė ateiti nemokamai. Specialioje internetinėje svetainėje buvo skelbiama visa reikalinga informacija – ne tik programa, bet ir kaip patogiau čia atvažiuoti, kurios gatvės uždarytos, kur galima pasistatyti automobilius.

svente2.56.marg
Savaitgalį vykusiam šventiniam paradui pasitaikė puikus oras. Gal net per karšta buvo eisenos dalyviams, pasipuošusiems valstiečių ar kilmingųjų drabužiais. Pusantros valandos tūkstantinė eisena, kepinant vasaros karščiui, suko ratus, kad visi norintys turėtų galimybę pasigrožėti šventinės eisenos dalyvių pasakojama miesto istorija. Šventinė eisena inscenizavo miesto gyvenimą nuo seniausių laikų, 8 amžiaus, kuomet Bavariją valdė Karolingų dinastija, iki šių dienų. Ant 35 automobilių priekabų bei arklių traukiamų vežimų sumontuotos scenos vaizdingai perteikė šiame krašte buvusius amatus, architektūrą, svarbiausius įvykius ir asmenybes.
Aplodismentų negailėta imperatoriškajai porai, karaliams, kunigaikščiams, kitoms svarbioms asmenybėms, orkestrams. Jaunieji eisenos dalyviai nešė Bavarijoje naudotų pinigų maketus, dėmesį traukė eisenos dalyviai, virtuoziškai žongliruojantys vėliavomis, ugnies pūtikai, medžioklių trofėjai, pagarbūs šūksniai buvo skirti išsipusčiusiai karališkajai svitai, didikui Vitesbachui, kunigaikščiui Liudvikui bei kitoms kraštą valdžiusioms asmenybėms.
Spalvingą eiseną sudarė 35 vežimai, kuriuos traukė 150 įvairių veislių arklių. Vienuose vežimuose sukonstruotos įspūdingos scenos vaizdavo įvairiais amžiais šiame krašte vyravusius amatus, kituose „stovėjo“ bažnyčios, vienuolynai. Įspūdingos svitos lydimas, gražuolių žirgų traukiamoje karietoje išdidžiai į liaudį žvelgė kunigaikštis Maximilianas I. Šiai asmenybei skirta daug dėmesio, o garbė vaizduoti šį vadovą atiteko vienam vyresniųjų klasių moksleiviui. Žiūrovai negailėjo plojimų žemdirbiams, „atkeliavusiems“ iš 18 amžiaus, Kaufbeurene gimusiai garsiai rašytojai Sophie von La Roche, kitoms svarbioms asmenybėms, rokoko amžių reprezentuojančiai miesto biurgerio vestuvinei svitai, iš savo gimtųjų vietų išvarytiems zalcburgiečiams… Visko suminėti neįmanoma. Žiūrovų plojimus nustelbė berniukų bei kitų orkestro atliekami maršai. Įspūdinga orkestrantų apranga, dar įspūdingesnė muzika.
Šventinėje eisenoje žengė ne tik vaikai, vilkintys atitinkamo amžiaus drabužiais, bet ir suaugusieji, nes ši šventė buvo skirta visai šeimai. Įvairiomis šventės dienomis vakarais iki sutemų senamiestyje skambėjo muzika, vyko vaidinimai, žaidimai, netilo kalbos.

Laima PUTRIUVIENĖ

svente.56.marg svete.3.56.marg

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kiekvienas per metus išmetame apie 140 kg maisto

Per metus Lietuvoje prarandama 393,8 tūkst. tonų maisto. Vienam Lietuvos gyventojui per šį laiką tenka apie 141 kg iššvaistyto maisto. Daugiausia – net 86 kg – jis išmeta namuose.   Rugsėjo 29 d. jau trečią kartą minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės ir verslo dėmesį į maisto švaistymo ir atliekų problemą. Maisto švaistymo mastai Lietuvoje paaiškėjo mokslininkams 2021 m. atlikus tyrimą „Maisto švaistymo ir maisto praradimų visoje maisto tiekimo grandinėje lygio ir  priežasčių nustatymas

Mirtys, apie kurių priežastis policija visuomenės neinformuoja

Tauragės apskrities VPK praneša apie aptiktus dviejų moterų kūnus. Rugsėjo 28 d. per pietus namuose Sokaičių k., Vilkyškių sen., Pagėgių sav., rastas moters, gim. 1960 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas 62 metų moters mirties priežasčiai nustatyti. Rugsėjo 28 d. pavakare namuose Laisvės al., Šilutėje, rastas moters, gim. 1963 m., kūnas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas 59 metų moters mirties priežasčiai nustatyti. Per 28 rugsėjo dienas policija pranešė apie Šilutės rajone aptiktus 7 mirusių asmenų kūnus: 3 moterų ir

Lengvųjų automobilių žibintų remontas

Šiuolaikiniuose automobiliuose yra daugybė žibintų ir šviesos šaltinių, kiekvienas iš jų atlieka tam tikrą funkciją. Tai gali būti signalizavimas kitiems eismo dalyviams apie planuojamą arba atliekamą veiksmą kelyje, aplinkos matomumo didinimas arba užtikrinimas, jog pati transporto priemonė yra matoma kitiems. Pastarąją funkciją atlieka dienos šviesos žibintai, kurie pagal kelių eismo taisykles privalo būti įjungti transporto priemonėse, nepriklausomai nuo paros laiko ar matomumo kelyje. Toks sprendimas yra priimtas, nes automobilis su įjungtais žibintais yra gerokai labiau pastebimas, nei važiuojantis be jų

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

Taip pat skaitykite