Vasariškas vaikų pramogas temdo traumos

Vasarą sėdėti namuose tikrai nesinori, o ypač vaikams, kurie šiltą dieną nevengia aktyvių pramogų. Deja, jos neretai baigiasi sužalojimais ir traumomis.

Santaros klinikų Vaikų priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja-gydytoja ortopedė traumatologė Ingrida Sapagovaitė spaudos konferencijoje teigė, kad vien važinėjant dviračiais ir paspirtukais patirtų traumų vasarą į skyrių kasdien kreipiasi apie 10-15 vaikų. Dar panašiai tiek mažųjų kasdien nukenčia šokinėdami ant batutų.

Pasivažinėjimai paspirtukais neretai baigiasi ligoninėje

Anot I. Sapagovaitės, jaunesni vaikai dažniausiai susižaloja važinėdamiesi paprastais, o vyresni ir paaugliai – elektriniais paspirtukais. Dažniausiai traumų patiriamą dėl griuvimų važiuojant per dideliu greičiu, užkliuvus už šaligatvio bortelio ar įvažiavus į duobę.

„Važiuojant nedideliu greičiu ir nukritus dažniausiai viskas baigiasi sumušimais, daugybiniais, giliais odos nubrozdinimais, žaizdomis ar rankų kaulų lūžiais. Paprastai tokias traumas patyrę vaikai, suteikus skubią pagalbą, išleidžiami gydytis namo. Kai važiuojama didesniu greičiu, lekiama nuo kalno ar susiduriama su automobiliu, pėsčiuoju, dviratininku, kita kliūtimi, traumos būna rimtesnės. Tokiais atvejais dažnai pasitaiko rankų bei kojų kaulų lūžių. Tuomet tenka vaikus ar paauglius guldyti į ligoninę ir operuoti. Taip pat netrūksta rimtų galvos traumų, kai netenkama sąmonės. Tokioms traumoms reikalingas stacionarus gydymas“, – sako I. Sapagovaitė.

Būtina dėvėti apsaugos priemones

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė taip pat pažymi, kad vasarą padaugėja klientų, kurie kreipiasi dėl žalų, susijusių su važinėjant paspirtukais patirtų traumų. Neretai jas patiria mažamečiai ir paaugliai. Anot draudimo ekspertės, tos pačios problemos išlieka jau ne vienerius metus – visų pirma, tai yra apsaugos priemonių – šalmų, atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių – nedėvėjimas. Taip pat kelių eismo taisyklių bei kultūringo važiavimo principų nesilaikymas. Tad apsaugos priemones, anot A. Jusės, dėvėti būtina.

„Kalbant apie elektrinius paspirtukus, yra numatytos važiavimo jais taisyklės, kurių privalu laikytis. Pavyzdžiui, taisyklės numato, kad net ir dviračiui prilyginamu negalingu elektriniu paspirtuku gali važiuoti ne jaunesni nei 16 metų amžiaus asmenys. 14-16 metų amžiaus paaugliai jais važinėti gali tik išklausę specialius mokymus ir gavę tai patvirtinantį pažymėjimą. Jaunesniems asmenims elektriniais paspirtukais galima važinėtis tik su suaugusiųjų priežiūra ir neišvažiuojant iš gyvenamosios zonos. Deja, užtenka tik išeiti į miestą, kad galėtum įsitikinti, jog šių taisyklių tikrai ne visuomet paisoma“, – primena A. Jusė.

Nuo batuto iki traumatologinio – vienas neatsargus žingsnis

Kita populiari vaikų pramoga vasarą yra šokinėjimas ant batutų. Šiais laikais nedidelį batutą įsigyti nesudėtinga. Todėl tėvai vaikams juos dažnai pastato individualių namų ar sodybų kiemuose. Taip pat populiarūs batutų parkai ir įvairūs žaidimų kambariai, kuriuose irgi galima pasidžiaugti tokia pramoga. Tačiau I. Sapagovaitė pažymi, kad šokinėjimas ant batutų taip pat dažnai baigiasi vaikų traumomis.

„Kaip bebūtų gaila, dauguma vaikų šokinėdami ant batutų patiria ganėtinai sunkias traumas, kurios reikalauja operacinio ar ilgesnio gydymo. Dėl to tokie pacientai yra guldomi į ligoninę. Praktika rodo, kad šokinėdami ant batutų susižeidžia įvairaus amžiaus vaikai – tiek 3-4 metų amžiaus mažyliai, tiek paaugliai“, – sako I. Sapagovaitė.

Anot gydytojos, norint išvengti nelaimių įsigytus batutus svarbu statyti ir tvirtinti tiksliai laikantis instrukcijose pateikiamų nurodymų. Neteisingai įrengtas ar pritvirtintas batutas gali apvirsti, jo dalys gali atsikabinti, o tai kelia grėsmę vaiko sveikatai. Be to, I. Sapagovaitės teigimu, svarbu vaikų – ypač mažesnių – ant batutų nepalikti vienų. Suaugę šeimos nariai visuomet turėtų matyti, kas vyksta.

„Ant batuto nederėtų vienu metu šokinėti keliems asmenims – ypač jei jų svoris labai skiriasi. Šokinėjant keliems asmenims yra sunku išlaikyti pusiausvyrą, išvengti susidūrimų ir griuvimo vienas ant kito. Lengvesnis vaikas taip pat gali būti išsviestas už batuto, jei šis neturi apsauginio tinklo. Neturėtų suklaidinti ir minkštas batuto pagrindas – nesėkmingai ant jo nusileidus gali būti suspaudžiamos ir nenatūraliai užsukamos rankos, kojos. Tai lemia kaulų išnirimus ir lūžius. Dauguma jų būna sudėtingi“, – priduria I. Sapagovaitė.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite