Valyti sniegą nuo saulės elektrinės modulių ar ne?

Projektų vadovė Domantė Navarskaitė.

Saulės elektrinės žiemą pagamina pastebimai mažiau elektros energijos, palyginus su vasara.  Energetikos ekspertai sako, kad lėtesnes saulės modulių darbo apsukas lemia ne tik trumpos ir sąlyginai tamsios žiemos dienos, bet ir juos užklojantis sniegas.

Saulės modulių švaros higiena

„Vadinamoji saulės modulių švaros higiena yra labai svarbi ruošiantis žiemai ir sniegui. Tobulu atveju saulės elektrinių savininkai pasirūpina papildoma vertikalia užkarda, kad moduliai sniegu būtų užpustomi kuo mažiau. Kartais, jeigu tai įmanoma, galima galvoti ir apie jų nuolydžio kampo padidinimą. Specialiai valyti tokių elektrinių žiemą nerekomenduojama ir dėl asmeninio saugumo, nes galima paslysti, nukristi, susižaloti. Taip pat yra rizika, kad galima pažeisti modulio paviršių, subraižyti antirefleksinę modulio dangą“, – sako energetikos bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo projektų vadovė Domantė Navarskaitė.

Saulės modulių paviršiai yra sukurti taip, kad prie jų kuo mažiau liptų dulkės, žiedadulkės, taip pat sniegas. Vis dėlto, žiemą Lietuvoje būna ryškios orų permainos – nuo atlydžio iki arktinio speigo. Sniegas per žiemą gali ne kartą nutirpti, kaip ir vėl padengti lauko paviršius storu sluoksniu.

Anot ekspertės, jei po drėgnų ir sąlyginai šiltų orų periodo sulaukiame stiprių šalčių, gali būti, kad sniegas nuo saulės modulių nespės pats „nučiuožti“ žemyn.

„Tokiu atveju, jeigu būtinai norima padidinti savo saulės elektrinės efektyvumą, rekomenduočiau apsiriboti tik stogo apačia, išjudinant ir padedant nuslysti sniegui, esančiam ant stogo krašto. Aišku, tą daryti reikėtų nepamirštant savo saugumo. Visgi, daugiausiai saulės elektrinių gyventojai Lietuvoje įsirengia būtent ant šlaitinių stogų. Jų nuolydis sniegui nukristi padeda savaime“, – pastebi D. Navarskaitė.

Tuo atveju, jeigu saulės moduliai yra pastatyti ne ant stogo, o ant žemės, iš esmės galioja tas pats principas. Sniegą būtų protingiausia nukasti nuo žemės, priešais saulės modulius, kad nuo pastarųjų slystantis sniegas nesikauptų ir neblokuotų šviesos bei saulės spindulių.

Visgi nusprendus valyti modulius, reikėtų rinktis kuo mažiau agresyvias priemones, t. y. valytuvus turinčius minkštus ar gumuotus antgalius, kad būtų sumažinta modulio pažeidimo rizika.

Sniego svorį moduliai atlaikys

Dalis saulės elektrinių turėtojų kartais baiminasi, kad moduliai gali neatlaikyti sniego sluoksnio. Tačiau tokia rizika būtų reali nebent ekstremaliomis aplinkybėmis, jei sniego sluoksnis susidarytų storas, tankus, drėgnas ir sunkus.

Pašnekovė aiškina, kad saulės moduliai suprojektuoti taip, kad būtų atsparūs tiek vėjo, tiek sniego apkrovai, todėl ir dėl sniego sluoksnio jaudintis neverta.

„Saulės moduliai turi savo slėgio reitingą ir kuo puikiausiai gali atlaikyti daugiau nei 500 kg/m2 sniego  apkrovą, t. y. beveik metro storio sniego sluoksnį. Tokiu sniego sluoksniu užklotos elektrinės apsukos bus minimalios, bet pačiam įrenginiui jokios žalos sniegas nepadarys“, – aiškina D. Navarskaitė.

Milda Basijokienė, „Elektrum Lietuva“atstovė spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Kelių priežiūra“ skelbia metinius veiklos rezultatus: numatytos naujovės

„Kelių priežiūros“ pajamos pernai augo beveik 11 proc., rodo metiniai veiklos rezultatai. Skelbiama, kad nors bendrovė metus užbaigė pelningai, tačiau veikla per praėjusius kelerius metus vis dar išlieka nuostolinga. Skaičiuojama, kad ir toliau taikant kompleksinius veiklos sprendimus bei laikantis strateginio veiklos plano, bendrovei jau kitąmet turėtų pavykti panaikinti sukauptą praeities nuostolį ir išmokėti dividendus valstybei. Pasak generalinio direktoriaus dr. Audriaus Vaitkaus, bendrovei praėję metai buvo tikri iššūkių, kadangi valstybinės reikšmės kelių dangos reikalauja vis daugiau remonto darbų šiltuoju sezonu, o

Vainuto gimnazistai – „Lietuviško žodžio šviesoje“

Vainuto gimnazija paviešino gerą žinią apie gimnazistų sėkmingą pasirodymą konkurse „Lietuviško žodžio šviesoje“. Kas jame išgarsino Vainuto kraštą? Paskaitykime. Gegužės 7 dieną  Vainuto gimnazijos mokiniai  Luka Šimanskaitė, 2 kl., ir  Arnas Šimanskas, 6 kl., dalyvavo Klaipėdos dramos teatre vykusiame tradiciniame respublikiniame meninio skaitymo ir dainuojamosios poezijos konkurse „Lietuviško žodžio šviesoje“, skirtame Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti.  Už artistiškai ir kūrybiškai perskaitytą Daivos Čepauskaitės eilėraštį „Auksinė skruzdėlė“ Luka Šimanskaitė pelnė didįjį prizą, o Arnas Šimanskas už artistiškumą ir kūrybiškumą

Per pirmąjį šiemet smegduobių skaičiavimą rastos 49 naujos smegduobės

Šiaurės Lietuvos karstiniame regione balandį Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) specialistai nustatė 49 naujas smegduobes. Tiek daug jų nebuvo užfiksuota seniai. Šįkart didžiausios smegduobės skersmuo – 6 metrai, gylis – 3 metrai. „Naujų smegduobių atsiradimo vietos ir apytikslis laikas yra svarbus, nes padeda suprasti tikėtinas jų atsiradimo vietas, padeda nustatyti svarbiausius veiksnius, dėl ko vienais metais smegduobių atsiranda daugiau, kitais metais – mažiau. Tam Lietuvos geologijos tarnyba vykdo karstinės gipso denudacijos monitoringo projektą – renka duomenis ir skaičiuoja ištirpusio gipso kiekį

Gegužę yra buvę net ir šalčio

Meteo.lt skelbia, kad gegužė yra vėlyvojo pavasario mėnuo, kai vyksta perėjimas į meteorologinę vasarą. Nors šį mėnesį šalnų dirvos paviršiuje būna gana dažnai, didesnių šalčių įprastai nepasitaiko, bet… Štai prieš 29 ir 59 metus Varėnoje buvo išmatuota pati žemiausia gegužės mėn. oro temperatūra Lietuvoje, tuomet atšalo iki -6,8°C.  Tokią žemą oro temperatūrą lėmė ne tik atslinkusi šalta oro masė, bet ir toje vietovėje vyraujantys smėlingi dirvožemiai, kurie naktimis greitai atvėsta ir oro temperatūra dažnai nukrenta labiausiai. Žiemą ar kovo mėnesį

Taip pat skaitykite