Dar galima iškelti inkilą vienam iš sparčiausiai Lietuvoje nykstančių paukščių – žalvarniui

Dar iki 1970 metų europinis žalvarnis buvo įprastas paukštis Lietuvoje, jų čia gyveno keli tūkstančiai porų. Dabartinė žalvarnių populiacija mūsų šalies gamtoje – iki 10 perinčių porų. Šių Lietuvoje ir Europos Sąjungoje saugomų paukščių būklė blogėjo dėl įvairių priežasčių. Būtina padėti jiems išlikti.

Kai kur žalvarniai išnyko

Europinis žalvarnis – tai kėkšto dydžio paukštis, kuris ypač išsiskiria nuo šviesiai iki tamsiai mėlynos, žalsvos spalvos plunksnomis. Šis paukštis įrašytas į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų sąrašą, kitaip žinomą kaip Lietuvos raudonoji knyga ir Europos Sąjungos Paukščių direktyvą. Lietuvoje šiam paukščiui įsteigtos keturios paukščių apsaugai svarbios teritorijos, kitaip vadinamos PAST. Deja, šiuo metu žalvarniai jose nebeperi.

Europoje rūšis paplitusi nuo Pirėnų pusiasalio iki Uralo: šiaurėje arealas siekia rytinę Baltijos pakrantę, Volgos aukštupį, pietuose tęsiasi iki Viduržemio jūros pakrančių. 1970-1990 m. šios rūšies populiacija stipriai sumažėjo ir globaliai, ypač Europoje. Tuo metu žalvarniai išnyko Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Slovakijoje bei Švedijoje.

Kaimyninėse šalyse situacija taip pat nėra džiuginanti. Latvijoje 2020 m. suskaičiuota tik 10 žinomų porų. Lenkijoje 2020 m. buvo rastos tik 7 perinčios poros.

Mėgsta brandžius medynus

Lietuvoje dar prieš 50 metų europiniai žalvarniai perėjo beveik visoje teritorijoje, o šiuo metu matomi  tik Druskininkų sav. ir Utenos r. Lietuvoje dažniausiai įsikuria miško pakraščiuose, kur brandūs medynai ribojasi su neintensyviai naudojamomis pievomis. Peri ir miškuose prie laukymių, kirtaviečių, parkuose ar senais medžiais apsodintose sodybose. Pirmenybę teikia pušynams. Perimvietėje įsikuria gegužės mėn. ir čia laikosi daugelį metų. Peri uoksuose, noriai užima inkilus. Minta įvairaus dydžio vabalais, žiogais, rečiau dvisparniais, drugiais. Sugauna ir varlių, driežų. Rugpjūčio mėnesį išskrenda žiemoti į Afriką.

Aiškias nykimo grėsmes nustatyti sudėtinga, nes veikia ir  rūšiai nepalankios sąlygos žiemavietėse ar migracijos keliuose. Be to, ilgalaikio populiacijos mažėjimo tendencija siejama su pokyčiais kaimo kraštovaizdyje – sausos pievos ir ganyklos suariamos. Nykstant gyvulių ganymui atviros erdvės užauga sumedėjusia augalija, todėl mažėja tinkamų maitinimosi vietų ir vabzdžių. Neigiamą poveikį daro ir senų medžių su drevėmis mažėjimas miško pakraščiuose. Neigiamai veikia insekticidų naudojimas ir galbūt plėšrūnai, ypač kiaunės.

Vienas iš efektyvių pagalbos būdų žalvarniams – iškabinti specialius šiai rūšiai skirtus tinkamo dydžio inkilus su apsauga nuo plėšrūnų, informaciją, kokie jie turi būti, rasite čia.

Šią iniciatyvą ornitologai įgyvendina jau apie penkiolika metų, tačiau prisidėti gali kiekvienas ir gegužės mėnesį iškelti žalvarniams tinkančius inkilus jų mėgstamose vietose. Inkilus neretai užima kiti paukščiai ar vapsvos, todėl svarbu iškelti jų kuo daugiau, pasibaigus perėjimo sezonui valyti, prižiūrėti.

Specialių inkilų tinklo veisimosi vietose suformavimas pasiteisino Prancūzijoje, Vengrijoje ir Latvijoje.

Aplinkos min. inf.

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Interjero ABC: komodos pasirinkimas

Komodos yra neatsiejama interjero dalis, nes jos padeda išlaikyti tvarką ir suteikia papildomą vietą daiktams laikyti. Vis dėlto pasirinkti tinkamą komodą gali būti tikras iššūkis. Koks stilius geriausiai tinka jūsų namams? Kokią medžiagą rinktis? Koks dydis būtų optimaliausias? Šį kartą pasidalinsime patarimais ir įžvalgomis, padėsiančiomis jums rasti tobulą komodą. Nesvarbu, ar ieškote klasikinės šamingos elegancijos, modernaus minimalizmo, ar kaimiško žavesio – mes turime ką pasiūlyti kiekvienam skoniui ir poreikiui. Tad atsipalaiduokite, išgerkite puodelį kavos ir pasiruoškite leistis į komodų pasaulio

Kaip tinkamai maitinti savo augintinį?

Tinkama mityba yra svarbi ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Jei norime, kad mūsų augintinis būtų sveikas ir nugyventų ilgą gyvenimą, svarbu maitinti jį tinkamai ir laikantis tam tikrų taisyklių. Juk naminiai gyvūnai yra visiškai priklausomi nuo žmogaus. Jie negali tiesiog atidaryti šaldytuvo, kai nori valgyti. Tad kiekvienas šeimininkas turi žinoti savo augintinio ypatybes ir individualius poreikius, ir pagal juos pasirinkti tinkamą mitybą. Pagrindinės augintinių maitinimo taisyklės Daugelis šeimininkų renkasi jau paruoštą maistas gyvūnams, kurį galima įsigyti parduotuvėje. Ir tai

Kaip užtikrinti, kad atsiskaityti elektroninėje parduotuvėje būtų patogu?

Svarstote, kodėl jūsų internetinės parduotuvės lankytojas paliko pilną pirkinių krepšelį ir dingo? To priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų – pernelyg sudėtingas ir ilgas procesas apmokant pirkinį, o taip pat – galimybės atsiskaityti pirkėjo norimu būdu nebuvimas, privertęs potencialų pirkėją persigalvoti. Ar jūsų internetinėje parduotuvėje atsiskaityti patogu ir saugu? 21 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje apie apsipirkimo internete įpročius, nurodė, kad nusprendė nebepirkti, nes nebuvo galimybės atsiskaityti norimu būdu*. Tinkamai parinkti internetinės parduotuvės mokėjimo būdai gali padėti įmonėms padidinti pardavimus,

Converse evoliucija. Kodėl  jie tokie populiarūs?

Converse – tai tas prekės ženklas, kuris ne tik išgyveno šimtmetį, bet ir išaugo iki visame pasaulyje mylimos ikonos. Kaip gi atrodo toji magija, dėl kurios Converse kedai išlieka populiariausi tarp kiekvienos subkultūros atstovų – nuo roko žvaigždžių iki šiuolaikinių influencerių? Ar jie tikrai yra patys geriausi batai visiems atvejams, ar mes tiesiog negalime atsispirti toms žavingoms, guminėmis nosimis puoštoms ikonoms? Pasiruoškite – ši kelionė per Converse istoriją atskleis, kaip šie paprasti sportbačiai tapo neatsiejama mūsų garderobo dalimi! Kaip viskas

Taip pat skaitykite