Valstybinių miškų urėdija miško sodinimui pataria ruoštis iš anksto

Valstybinių miškų urėdija kviečia privačių miškų savininkus įsigyti kokybiškų sodmenų, skirtų miško atkūrimui ar įveisimui. VMU medelynuose juridiniams ir fiziniams asmenims parduodami sodmenys, išauginti iš sėklų, surinktų sėklinėse plantacijose. Visus, pageidaujančius įsigyti pušies, eglės, ąžuolo, beržo, juodalksnio, liepos, maumedžio ir kitų rūšių medžių ar krūmų sodinukų, kviečiame kreiptis į artimiausio regioninio padalinio medelyną bei rekomenduojame sudaryti ilgalaikes miško sodmenų pirkimo-pardavimo sutartis. Ilgalaikės sutartys padeda garantuoti, kad medelynas išaugins reikiamą sodmenų kiekį reikiamu laiku.

„Vertiname miškų savininkų poreikius, analizuojame kelių metų pardavimų apimtis ir planuojame darbą medelynuose taip, kad aprūpintume visus savininkus reikalingais sodmenimis. Didžioji dalis miško sodmenų, skirtų sodinti šį pavasarį, jau yra parduota pagal išankstines sutartis, todėl kviečiame teikti poreikius dar šių metų rudens sezonui, kuomet naujomis technologijomis kai kuriuos sodmenis galime išauginti per keletą mėnesių. Daug diskutuojame su savo klientais, raginame planuotis sodmenų poreikius keletui metų ir iš anksto sudaryti sutartis su mūsų medelynais, taip skatinant atsakingą bendradarbiavimą“, – sako Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Kad miško sodinimo darbai vyktų sklandžiai ir kasmet būtų išauginamas reikiamas kiekis kokybiškų miško sodmenų, ruošiamasi jau prieš keletą metų: eglių sėklos kaupiamos 7 metams, pušų – 3 metams, o lapuočių sėklos 2-3 metams. Kadangi medelynuose kasmet užauginama apie 10-15 proc. daugiau sodmenų nei yra poreikis, medelynai sėkmingai susitvarko su paklausa.

VMU puoselėja miško sėklinės bazės objektus ir prižiūri 182 sėklines miško medžių plantacijas, užimančias apie 895 ha. Iš atrinktų ir genetiškai patikimų sėklų, kurios aižomos didžiausioje ir moderniausioje, vienintelėje Lietuvoje Dubravos kankorėžių aižykloje, VMU medelynai kasmet užaugina ir realizuoja apie 50 mln. kokybiškų medelių.

Kaip sodinti bei prižiūrėti sodmenis?

Parduodami sodmenys atrenkami ir išrūšiuojami, patrumpinamos ir specialiuose mišiniuose, apsaugančiuose nuo išdžiūvimo, mirkomos jų šaknys. Šaknys turi sudaryti ne mažiau kaip trečdalį antžeminės medelio masės. Norint apsaugoti augalo šaknis nuo išdžiūvimo, įsigytus sodmenis reikėtų vežti sudėtus į maišus ar pakuotes – esant poreikiui, sodmenis į specialius maišus įdės VMU darbuotojai arba, pirkėjui pageidaujant, sodmenis parduos su tara. Sodmenis, kurie būna supakuoti specialiuose maišuose, pasodinti galima per kelias dienas, nebūtinai iškart įsigijus ir parsivežus namo.

Parsivežus pakuotes su sodmenimis jas reikėtų papildomai pridengti nuo tiesioginių saulės spindulių, palikti pavėsyje. Sodinimo duobutė turi būti ne mažesnio gylio nei sodinamo medelio šaknų ilgis, kad šaknys sodinant neužsilenktų. Medelius reikia sodinti ne giliau kaip iki šaknies kaklelio, aplink pasodintą medelį žemę reikia gerai suspausti, kad prie šaknų neliktų oro tarpų, kadangi esantys oro tarpai džiovina šaknis ir augalas daug sunkiau prigyja. Kirtavietėse ir želdintinose miško aikštėse miškas turi būti atkurtas ne vėliau kaip per trejus metus.

Šiuo metu Lietuvoje jau veikia du modernūs Valstybinių miškų urėdijos medelynai, kuriuose sumontuota automatizuota konteinerių įranga, kai sėklos sėjamos ne į atvirą gruntą, o į specialius tam pritaikytus konteinerius. Šis technologinis sprendimas leidžia išauginti 3 sodmenų rotacijas per vieną sezoną. Taip pat sodmenys konteinerizuota šaknų sistema pasižymi geresniu medelių prigijimu – pasodintų miško sodmenų prigijimo procentas siekia 95-98 %.

Valstybinių miškų urėdijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Rudenį dalis gyventojų nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai

Pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400-500 šalies gyventojų. Šiuo metu skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau gera žinia yra ta, kad 50-55 metų asmenys nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai jau nuo šių metų rugsėjo. Sunki ir klastinga liga Erkinis encefalitas –

Orai: dienomis – iki 25 laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Balandžio 29 d., pirmadienį, dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas pietryčių, pietų, vakariniame šalies pakraštyje vakarinių krypčių, 8-13 m/s. Temperatūra 20-25 laipsniai šilumos. Balandžio 30 d., antradienį, kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietryčių, pietų, naktį 4-9 m/s, dieną 6-11 m/s. Temperatūra naktį 8-13, dieną 20-25 laipsniai šilumos. Gegužės 1 d., trečiadienį, lietaus tikimybė maža. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, rytų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį 7-12, dieną 20-25 laipsniai šilumos.

Kiekvieną šeštadienį gaisrinės atveria duris lankytojams

Ar žinote, kad gegužė – šeimos mėnuo. Kad visi būtų saugesni, šalies ugniagesiai gelbėtojai kviečia gyventojus šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. apsilankyti gaisrinėse. Ugniagesiai pasirengę jiems papasakoti, kodėl namuose būtina turėti autonominį dūmų detektorių, kaip prižiūrėti krosnis, elektros instaliaciją, kodėl būtina valyti dūmtraukį, kodėl negalima rūkyti lovoje, kodėl svarbu nepalikti degančių žvakių ar ant viryklės verdančio puodo, kodėl būtina įsigyti gesintuvą ir nedegų audeklą. Lankytojai galės susipažinti su ugniagesių darbo sąlygomis, gaisrine ir gelbėjimo technika, o mažieji turės galimybę

Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6-12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas. Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui. Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti

Taip pat skaitykite