Šylantis klimatas pažers išbandymų ir Šilutei

Meteorologinių stebėjimų aikštelėje – nemažai įvairių prietaisų, apie kiekvieną iš jų ilgametė darbuotoja Ona Bubulienė gali pasakoti daug įdomaus.

Hidrometeorologijos tarnybos Šilutės stotyje vyresnioji stebėtoja Ona Bubulienė dirba 45-tus metus, tačiau kitų metų vasarą šios gražios sukakties savo mažame kolektyve jau nešvęs – iš 3 čia dirbančių stebėtojų nuo sausio beliks pusė etato techniko meteorologinių stebėjimų aikštelėje esantiems prietaisams prižiūrėti. Kitų metų liepą – ir asmeninis O. Bubulienės jubiliejus. Specialistė planavo po to ir išeiti iš darbo, tačiau darbą teks baigti šių metų pabaigoje.

Ir čia – pertvarkos
Nuo sausio 1 d. Hidrometeorologijos tarnybos Šilutės stotyje liks dirbti hidrologai ir teliks pusė etato techniko, kuris prižiūrės meteorologinių stebėjimų aikštelėje esančius prietaisus. Hidrologai, kaip įprasta, vandens postuose matuos jo gylį, srovės stiprumą ir t. t. Kadangi iš automatizuotos meteorologinių stebėjimų aikštelės prietaisų informacija kas valandą perduodama į Vilnių, technikui beliks nuvalyti prietaisus. Panaudojus ES paramą, aikštelė automatizuota prieš kelerius metus. Tad meteorologijos prietaisų informacija apie temperatūrą, kritulių kiekį, debesų aukštį ir visa kita į Vilnių keliauja be žmogaus įsikišimo. Kaip buvusios meteorologijos stotys išlieka Nidoje, Klaipėdoje, Laukuvoje.
„Gėles sodinsiu, anūkais džiaugsiuosi… Mano gimimą ir meteorologijos stoties įkūrimą Šilutėje skiria tik metai. Išeinu iš darbo irgi beveik tuo metu, kai stoties čia nebelieka“, – palygina O. Bubulienė, pro kurios akis nepraslydo Šilutės krašto lietūs, karštymečiai, sausros ir atėjęs atšilimas. Jis tikrai atėjo, anot specialistės, kasmet bus tik šiltesnis klimatas, tačiau ir gamtos anomalijų gausės. Galimos galingos audros, viesulai, žiemos irgi atneš staigmenų. Staigūs oro temperatūros svyravimai – ir šių metų faktas.
Apie šiuos metus ir prognozes
O. Bubulienė pasakojo, kad gegužę Šilutėje temperatūra buvo 4,3 laipsnio aukštesnė už normą, o kritulių iškrito tik 53 proc. Ir vėlesni mėnesiai buvo šiltesni negu įprasta. Kritulių buvo mažokai: palyginus su daugiamete norma, kovą – tik 44 proc., balandį – per 120 proc., gegužę – per 53 proc., birželį – per 63 proc., liepą – 173 proc., šis mėnuo buvo tikrai lietingesnis. Norma kiekvienai stočiai skaičiuojama iš 30 metų duomenų, o procentai ir yra tas nukrypimas nuo normos. Rugpjūtį sulaukta per 61 proc. kritulių, rugsėjį viršijo 77 proc., spalį – 120 proc.
„Šilti metai, nors kritulių liepą iškrito, bet buvo po sausrų, nes gegužę, birželį viską labai išdžiovino. Lapkritis irgi bus šiltesnis už normą. Darosi vis šiltyn. Šito jau nepaneigsi. 2015 metai buvo šilčiausi, metinė temperatūra daugiametę viršijo 1,9 laipsnio. 2017 metai išsiskyrė kritulių gausa, buvo šlapiausi. Ypač gausiai lietūs merkė rudenį: skendo sodybos, namų rūsiai. Žmonės mūsų prašė pažymų draudimo išmokoms gauti. Pažymų reikia ir ūkininkams dėl patirtų nuostolių. Ateina, gauna, o kai jų teks prašyti iš Vilniaus, bus gaišaties“, – pasakojo O. Bubulienė, priminusi praėjusių metų išbandymus: sausesnis buvo rugpjūtis, o liepą, rugsėjį, spalį prilijo ypač gausiai.
Anot specialistės, šiemet būdinga ilgai trunkanti šiluma, kai karštymečiai trunka ne kelias dienas, bet ilgiau, ir bobų vasara užsitęsė.
O. Bubulienė ragina nesistebėti, kad spalį iškritusį sniegą netrukus pakeičia šiluma, kad galimos stiprios audros, viesulai. Pripažinkime pokyčius: šiemet sausra įsivyravo nuo pat gegužės – visa vasara buvo sausa ir karšta. Dėl klimato kaitos tarsi ir metų laikai keičiasi. Žiemos vis labiau primena rudenį – sniego bebūna menkai ir tas pats greitai tirpsta. Nepastovesnės ir vasaros, kai sausrą, karštį keičia lietingas ir audringas periodas, po jo – vėl neįprasta šiluma. Šiemet tarsi vasara buvo ir rudenį.
Pranašauja audras
Klimatologai pajūrio gyventojams pranašauja audras, potvyniai būsią stipresni. Jie tikina, kad žiema būsianti šilta. Tad žemdirbių laukia įprastiniai išbandymai, juk nei sausros, nei karščiai ar ilgai trunkantys lietūs derliaus nedidina. Be to, pažeidžiamos augalų rūšys, nes sniego danga jų neapsaugo nuo šalčio. Būtent žemės ūkiui gamtos pokyčiai būna didžiausi išbandymai ir grėsmė. Klimato kaitos pokyčiai tampa ekstremalesni: staigiai atšalus greitai gali staigiai atšilti, sausu periodu gresia audros su vėjais ir gausiais krituliais.

Ne kartą Šilutės mieste praūžus audroms buvo išvartyti medžiai.

O. Bubulienė stebisi, kad žmogaus rankų, jo akių nebereikia: „Sakykim, dingsta elektra. Kai gamtoje tiek netikėtumų, visko gali atsitikti. Kaip tuomet iš mūsų meteorologijos aikštelės prietaisų duomenis gaus? O gal jų nė nereikia?..“
Išties Hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos pertvarka, matyt, pagrįsta taupymu, tokiu klimato kaitos metu kelia abejonių. Kai meteorologijos duomenys tampa vis svarbesni, darbuotojų paliekama mažiau… „Visą gyvenimą dirbame už minimalią algą…“ – sakė specialistė, abejojanti siekiu taupyti. Ji pajuokavo, kad stotyse dirba mažai darbuotojų, nėra tiek, kiek gydytojų, pedagogų, tai nėra ir kam piketuoti, streikuoti.
„Mus, mažų stočių darbuotojus, visada vertino kaip dirbančius svarbų darbą. Per daugybę metų ne kartą girdėjau, kad be mūsų žinių nieko nebūtų. Dabar labiau vertina prietaisus, įrangą. Nesupraskite, kad rūpinuosi savimi. Ne. Man rūpi tai, kam atidaviau beveik 45 savo gyvenimo metus. Kas beliks iš meteorologijos?“ – kalbėjo Ona Bubulienė, neslėpdama, kad šis darbas jai patiko. Ir dabar teberūpi, tebėra svarbus. „Neužtenka rytais vien nuvalyti prietaisų stiklelius, kurie netrukus vėl gali būti aptraukti šerkšnu, leduku, tada vėl reikia šveisti, jeigu nori gauti tikslius duomenis. Sako, dabar užteks nuvalyti iš ryto…“ – tokiais žodžiais Ona ir atsisveikino.

Stasė SKUTULIENĖ,
autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite