Šventėje „Po malūnos sparnais“ ėjo pyrago keliu

Kasmetinėje Saugų seniūnijos šventėje „Po malūno sparnais“ varžėsi žirgų konkūre, krepšinio, tinklinio aikštelėse, amatų kiemelyje liejo žvakes, drožė šaukštus, vijo virves, lipdė iš molio, žaidė senovinis žaidimus, ėjo ratelius, prisiminė senąsias grūdų sėjimo, kūlimo tradicijas, „kepė“ pyragus.

Pagerbtos gražiausios, sportiškiausios šeimos.

 

Šišioniškius, žemaičius ir kitokius svetelius, suskubusius iš tolimiausių šalies kampelių į vasara kvepiančią Saugų seniūnijos šventę „Po malūno sparnais“, tarmiškai sveikino lietuvininkė mergelikė Indrė ir žemaitis unkulis Vytautas. Indrė fobeliavo tarme, kuria nuo amžių amžinųjų čia gyvenę žmonės kalbėjo, Vytautas gi, tarme, kuria rokuojasi šiandieniniai saugiškiai.
Šiųmetę šventę saugiškiai skyrė pyragams. Tėvai su vaikais, seneliai su anūkais – visi kaip viena graži šeima vasaros šventėje žaismingai keliavo pyrago keliu: sėjo, kūlė, sijojo, kepė ir vaišinosi pyragais, šišioniškių pomeliais vadintais.
Ko reikia pyragui iškepti?
Kad galėtum pyragą iškepti, pirmiausia reikia javą pasėti. Unkulis Vytautas porino, kad tik patyręs žemdirbys išmano, kokioje žemėje ir kada tinkamiausias laikas kviečius berti.
„Laiku nepasėsi – žiemą badą kentėsi. Mažojoje Lietuvoje, o ir visoje Lietuvoje nuo seniausių laikų buvo sėjama iš prijuostės arba prisitaisytos paklodės. Sėtuvės buvo iš šiaudų ir plonai supjaustytos lazdyno medienos. Sėtuvę kabindavo ant kaklo per kairįjį petį, sėjo dešine. Į grūdus įmaišydavo per Žolines pašventintų grūdų.
Sėjos įrankius paruošdavo dar ankstyvą pavasarį, ruošdami burdavo. Kad sėklos kirminai nepultų, sėtuvę ištrindavo taukais. Sėdavo vyriausias šeimos narys: senelis, tėvas, vyresnysis brolis. Pasėtus kviečius apakėdavo. Vėjuotą dieną vengė sėti. Į sėtuvę sėklą berdavo pro praardytą maišo kampą, kad paukščiai nokstančių javų nepultų…
Žodžiu, sėjos pradžia buvo susijusi su įvairiais prietarais ir magija.
Skūniose kūlė, vėtė, malė
Kai kviečiai būdavo parvežti į skūnias, juos kūlė, vėtė ir malė. Kūlimas spragilais buvo paskutinis ir labai sunkus žemdirbio darbas. Pabaigę kulti, lietuvininkai rengdavo šventę.
Javus kulti geriausia poromis. Dažniausiai kuldavo šešiese. Jeigu šeimoje nebūdavo tiek žmonių, samdydavo. Kuliant reikėjo išlaikyti taktą: visiems mušti spragilu vienas po kito, ne sykiu ir neatsiliekant, kad spragilai tarsi dainuotų. Stengdavos kulti į taktą parinkdami žodžius. Jei kuldavo vienas, sakydavo: „Ubags, ubags“ ir pridėdavo kūlėjo vardą. Jei dviese; „Pats su pačia“, trise: „Pats su pačia, merga trečia“, keturiese: „Cupu lupu, cupu lupu kuliam keturiese“.
Baigę kulti lietuvininkai kepdavo „bobą“. Dar mergelikė Indrė paporino, kad lietuvininkai grūdus džiovindavo krosnyje, o maltus grūdus pildavo į kubilus. Išskirtinis bruožas – Mažojoje Lietuvoje dažniausiai maldavo moterys. Prieš malimą persižegnodavo, maldamos dainuodavo.
Ne lietumi, sveikinimais prapliupo
Nuo šventės iki šventės prabėgusiais metais ir lietumi neprakiurusiu dangumi pasidžiaugė ir saugiškius pasveikino Saugų seniūnė Anastazija Oželytė. Sveikinimų negailėjo būrys svečių. Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, linkėdaams geros nuotaikos teikė padėkos raštus ir atminimo dovanas gražiausioms saugiškių šeimoms: Jurgitai ir Algirdui Kavaliūnams, Žanetai ir Andriui Stonkams, Laimai ir Kęstučiui Kasiliauskams, Linai ir Ruslanui Gaidajams, Julijai ir Zigmantui Jauniams.
Anot Seimo nario Artūro Skardžiaus, daugelį Lietuvos vietų dangus laisto, o Saugose, matyt, debesis išsklaidė malūno sparnai. Susirinkusiems linkėjo, kad į jų širdis ir namus ateitų laimė ir džiaugsmas. Kartu su Šilutės r. savivaldybės nauju vicemeru Algirdu Balčyčiu, Tarybos nariu Sauliumi Vytuviu, Administracijos direktoriaus pareigas laikinai einančiu Sigitu Šepučiu ir Saugų seniūne A. Oželyte teikė padėkas ir pyragų.
Padėkota garbaus amžiaus Žemaitkiemio kaimo gyventojai Elenai Pečiulienei, užauginusiai gražų būrį vaikų, kartu su jais gyvenančiai, puoselėjančiai aplinką bei ūkininkaujančiai. Padėkota gražioms ir aktyvioms, sportuojančioms Danguolės ir Algimanto Savickų, Virginos ir Vaclovo Stančaičių, Danguolės ir Juozo Rimgailų, Kristinos Albinos ir Antano Norkų, Jolantos ir Arvydo Stonių šeimoms, Irenai Grauslienei. Jiems įteiktos padėkos ir medaliai, padovanota pyragų.
Už paramą seniūnijai dėkota Redai ir Rolandui Straukoms.
Dainomis ir linksmomis melodijomis linksmino Saugų moterų ansambliai „Artuma“ (vad. Vida Gončarova), „Vakarė“ (vad. Danguolė Žilionienė), Bikavėnų kapela ,,Lolytėlė“ (vad. Kazys Budrys). Šventės dalyvius linksmino Inkaklių „Dainoriai“ (vad. Marijus Sūdžius), mišrus vokalinis ansamblis „Mingė“ (vad. Regina Jokubaitytė), „Prūsai ilgi ūsai“ (vad. Vaidotas Macijauskas).
Koncertavo Giulija, „Pusbroliai Aliukai ir sesutė“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Eglė Morenaitė su žirgu Vulkanu laimėjo pirmąjį žirgų konkūrą (kliūtys iki metro aukščio).

Į šventę „Po malūno sparnais“ rinkosi šeimomis.

Nenugalima šaškininkė Irena Grauslienė.

Amatų kiemelyje liejo iš vaško žvakes.

Netrūko norinčių išmokti virvę nuvyti.

Garsus muzikantas Kazys Budrys demonstravo sėją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baltijos keliui 35-eri: kviečia nueiti savo Baltijos kelią

Trys drąsios Baltijos valstybės savo vienybe 1989-aisiais sužavėjo visą pasaulį, o jėga, kurią sugebėjo sukurti tūkstančiai taikių žmonių, nenustoja stebinti iki šių dienų. Pasitinkant 35-ąsias Baltijos kelio metines, prasideda iniciatyva, kviečianti šiuos šventinius metus pažymėti ypatingai – kiekvienam nueiti savo Baltijos kelią. Tai – 650 kilometrų. Tvaraus judumo platforma „Walk15“ ir draudimo bendrovė ERGO gyventojus iš viso pasaulio kviečia prisijungti į „Einančio Baltijos kelio“ žingsnių iššūkį ir šio tikslo siekti kartu. „Prieš penkerius metus pakvietėme Lietuvą, Latviją, Estiją į „Einantis

Mokiniams: likusieji šių metų tarpiniai patikrinimai vyks taip, kaip numatyta

Į gegužės pradžioje vyksiančius inžinerinių technologijų, chemijos ir istorijos žinių tarpinius patikrinimus užsiregistravusiems mokiniams patikrinimai vyks, kaip numatyta.  Nacionalinė švietimo agentūra organizavo papildomą šių dalykų užduočių recenzavimą. Atsižvelgdama į mokyklų bendruomenėms kylančius klausimus dėl būtinybės III gimnazijos klasės mokiniams dalyvauti likusiuose trijuose šių metų gegužę organizuojamuose chemijos, istorijos ir inžinerinių technologijų tarpiniuose patikrinimuose pagal patvirtintą tvarkaraštį, ministerija mokyklas raštu informavo, kad pagal galiojantį reglamentavimą dalyvauti chemijos, istorijos ir (ar) inžinerinių technologijų tarpiniame patikrinime turi visi mokiniai, jei jie mokosi šio

Policija prašo pagalbos ir informuoja

Tauragės apskrities VPK  prašo pagalbos aiškinantis vagystę Pagėgių savivaldybės teritorijoje, praneša reidų rezultatus ir kitas naujienas. Nuo balandžio 19 d. 19.00 val. iki balandžio 21 d. 8.00 val. Pagėgių sav., Endriškių k., iš vėjo jėgainių parko buvo pavogtas įmonei priklausantis jėgainės generatorius. Turint bet kokios informacijos apie šį įvykį prašome apie tai pranešti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Pagėgių policijos komisariato vyriausiajai tyrėjai Agnei Vaitkevičienei, tel. Nr. +37065535185 arba el. paštu agne.vaitkeviciene@policija.lt Viršijo leistiną greitį Balandžio 15-21 dienomis Tauragės apskrities

Galutinai patvirtinta: šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės

pievos

Pasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės – Europos Parlamentas (EP) patvirtino reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimus. Žemės ūkio ministerija jau anksčiau buvo  informavusi ūkininkus apie numatomą palankų sprendimą, kad jie galėtų laiku pradėti pavasarinius darbus. Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, Europos Komisija (EK) rimtai pažiūrėjo į daugiamečių pievų išlaikymo problemą, kuri mūsų šalies ūkininkams  šiais metais tapo itin aktuali, ir įsiklausė į racionalų Lietuvos pasiūlymą dėl daugiamečių pievų plotų užskaitymo galimybės

Taip pat skaitykite