Švėkšnos specialiojo ugdymo centras atgims su „Diemedžio“ vardu

Šilutės r. savivaldybei priklausęs Švėkšnos specialiojo ugdymo centras, kuriame ugdomi elgesio ir emocijų sutrikimų turintys vaikai, turi naujus šeimininkus ir naują pavadinimą. Ateityje čia numatoma pakeitimų.

Naujoji Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė ( nuotraukoje centre) atvyko į Švėkšną savo akimis pamatyti kaip atrodo, kuo gyvena, kokią viziją kuria ministerijos žinion atitekęs Švėkšnos specialiojo ugdymo centras.

Švėkšnos specialiojo ugdymo centras po čia kilusio nepilnamečių merginų pardavinėjimo skandalo atsidūrė po padidinamuoju stiklu. Pasak centro darbuotojų, tai, ką jie ne kartą kėlę į viešumą, pagaliau pasiekė aukščiausius valdžios kabinetus…
Balandžio mėnesį centrą perėmė Švietimo ir mokslo ministerija. Pakeistas centro pavadinimas – dabar vadinasi Švėkšnos „Diemedžio“ ugdymo centru, įstaigai vadovauja laikinai vadovo pareigas einanti Birutė Šimkuvienė. Kol kas centro darbuotojai dėl ateities turi daugiau klausimų negu atsakymų.
Praėjusį penktadienį centrą aplankė naujoji švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. Ministrės vizito tikslas – savo akimis pamatyti centrą, išsiaiškinti opiausias problemas, išgirsti darbuotojų lūkesčius būtent dabar, kai tarpinstitucinė darbo grupė rengia strateginį vaikų socializacijos centrų ir specialaus ugdymo centrų pertvarkos planą.
Kartu su ministre atvyko Prezidentės patarėja Rūta Kačkutė.
Ištuštėjus klasėms
Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė mokytojų kambaryje pasigedo stalo. Pedagogės tikino mokytojų kambaryje neužsibūnančios, o susirinkimams turi puikią konferencijų salę renovuotame pastate. Pravėrusi daugelio klasių duris ministrė neberado mokinių, kabinetuose triūsė pedagogai. Išgirdusi pedagogų lūkesčius, ministrė pritarė, kad centre turi būti daugiau švietimo pagalbos specialistų.
Ministrė susipažino su centro infrastruktūra, moderniomis terapijos priemonėmis, reabilitacijai skirtais kambariais, kur gali būti taikoma spalvų, šviesų, muzikos terapija, apžiūrėjo specialias vonias. Tačiau priekaištų turėjo dėl kambario, skirto vaikams nusiraminti. Tokios paskirties kambaryje sienos turi būti padengtos minkštais apmušalais, kad apimtas agresijos priepuolio vaikas nesusižalotų. Centro darbuotojai tikino, kad priepuolio metu vaiko nepalieka vieno, o dėl apmušalų ne kartą reiškė pageidavimus, kai patalpas renovavo, tačiau Savivaldybės vadovai nekreipę dėmesio…
Sumažės vaikų
Centre dirba beveik 90 darbuotojų. Iki šiol jie rūpindavosi 55 vaikais, o ankstesniais metais šis skaičius siekdavęs 80. Centro darbuotojai kol kas nežino, ar visi ir toliau turės čia darbą. O štai vaikų siūloma priimti tik 30, mat tik tada visi šio centro gyventojai turės galimybę tinkamai naudotis čia teikiamomis paslaugomis. Ministrės manymu, kol kas to nebuvo pasiekiama.
Iki šiol apie 70 proc. į centrą atvykstančių vaikų patekdavo iš vaikų globos namų. Pastebėta, kad specialiojo ugdymo centrų ir vaikų globos namų problemos yra panašios. Ministrė sakė, kad ir vienuose, ir kituose reikia sudaryti vaikams sąlygas, kuo artimesnes namų aplinkai, ugdyti socialinius įgūdžius, sudaryti sąlygas profesiniam rengimui. Išsakė mintį, kad centre turi vykti esminis pokytis, kurio ašis – vaiko gerovė.
Vaiko socializacija centre negali nutrūkti ir auklėtiniui grįžus į šeimą, vadinasi, specialistų darbas turi tęstis ir vaikui sugrįžus į namus. Centro darbuotojai pastebi, kad iš šeimų ir vaikų globos namų atvykstančių vaikų socialiniai įgūdžiai būna skirtingi.
Pasigedusi tvirtos centro vizijos, ministrė sakė, kad ne nuo renovuotų centro sienų priklauso jo gyvavimas, bet nuo sukurtos filosofijos darbui su sunkiai auklėjamais vaikais. Taigi, siūlė suformuoti įstaigos viziją, sudėti vertybinius pamatus įstaigos, kurioje vaikas jaustųsi saugiai.

Lietuvių kalbos mokytoja Danguolė Nausėdienė (nuotraukoje kairėje), mokanti 5-7 klasių mokinius, kalbėjo apie prastą jų raštingumą.

Lauktų iš Žemaitijos
Centro darbuotojai užsiminė apie į centrą patenkančių vaikų kilmės geografiją. Palankiausia, kad į centrą būtų nukreipiami vaikai ne iš visos Lietuvos, bet iš Šiaurės Vakarų, t. y. iš Žemaitijos. Jiems būtų patogiau lankytis namuose.
Prezidentės patarėja Rūta Kačkutė priminė apie planuojamus įkurti 5 centrus, į kuriuos bus nukreipiama pagal gyvenamąjį regioną.
Šiuo metu vertinama centre ugdomų vaikų sveikata siekiant patikslinti diagnozę, kad į centrą sugrįžtų tie, kuriems čia būtina patekti. Švietimo ir mokslo ministerijos Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras, gavęs psichiatrų pakartotinio vertinimo išvadas, patikslins vaikų specialiuosius ugdymo poreikius ir pateiks centrui rekomendacijas dėl ugdymo ir pagalbos teikimo.
Ministrė patikino, kad strateginis vaikų socializacijos centrų ir specialaus ugdymo centrų pertvarkos planas turės būti parengtas anksčiau, nelaukiant rugsėjo pirmosios. Tuo tikslu bus kalbamasi su darbo grupe, prašoma žmonių dirbti intensyviau.
Mažiau finansuos?
Centro darbuotojai laukia mažiau vaikų, tačiau nerimauja, kad pagal dabartinę metodiką mažės ir finansavimas. Ministrė patikino, kad bus ieškoma sprendimų, kaip padėti. Ji paminėjo daug naudos mokykloms davusį „Kūrybinių partnerysčių“ projektą, patikino, kad dėmesys bus skiriamas ir pedagogų švietimui.
Centro darbuotojai tikino dirbantys būtent ta kryptimi, tačiau jie pasigenda skirtingų institucijų susikalbėjimo. Ugdymo įstaiga atlieka daugybę funkcijų: teikia sveikatos apsaugos, socialines ir kitas paslaugas. Jau šį mėnesį centras laukia susitikimo su minėtųjų institucijų atstovais. Ministrė siūlė pasitarimą rengti ministerijoje, tačiau centro darbuotojai įsitikinę, kad susitikimas turėtų vykti Švėkšnoje.
Atsisveikindama su centro darbuotojais ministrė A. Pitrėnienė palinkėjo: „Bendradarbiaukime, bendraukime. Dabar vasara – pailsėkite. Viskas turi būti gerai, kitaip negali būti“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Pamarys“ Palangoje laimėjo antrą vietą

Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ Palangoje įvykusiame XXIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate B kategorijoje laimėjo antrą vietą. Šioje kategorijoje varžėsi Vilniaus Karoliniškių, Kauno 1-os, Šiaulių „Dainavos“, Jurbarko „Šventės“, Tauragės „Tauro“ Pasvalio rajono „T Brass“, Grigiškių, Platelių meno ir muzikos mokyklų orkestrai. Daugelis „Pamario“ orkestrų jaunųjų muzikantų pirmą kartą turėjo galimybę koncertuoti Palangos koncertų salėje. Visą dieną vykęs renginys, sukvietęs į vieną vietą 26  geriausius Lietuvos orkestrus, jauniesiems „Pamario“ pūtikams buvo neįkainuojama galimybė pasiklausyti kitų orkestrų, pasidalinti

Sukčiai vis išradingesni, sukčiavimas vis tobulesnis. Kaip saugotis?

Tauragės apskrities VPK praneša, kad į Šilutės rajono policiją kovo 19 d. pagalbos kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs vyras, gim. 1997 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką – sėjamąją, į pardavėjo sąskaitą pervedė pinigus, tačiau prekės negavo. Nuostolis 450 eurų.   Pateikiame Lietuvos policijos informaciją apie vis tobulėjantį sukčiavimą ir patarimus gyventojams. Prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Taip pat skaitykite