Su triukšmu – paskui nuvažiavusį traukinį?

Toks reikalavimas viename iš Žibų pradinės mokyklos mokinių laikytų plakatų.

Spalio 3 d. į Šilutės seniūnijos salę susirinkę keliasdešimt gyventojų dalyvavo 2017 m. užsakyto ir 2018 m. balandį (!) parengto Šilutės miesto K. Kalinausko gatvės rekonstravimo projekto viešajame svarstyme. Kai jau įvyko Šilutės r. savivaldybės surengtas rangos darbų pirkimas ir tapo aišku, kokia įmonė dirbs, šių metų pavasarį su ja sudaryta sutartis…

Projektą parengusios UAB „Sweco Lietuva“ vyresnioji inžinierė Svaja Kaniušėnienė susirinkime tepasakė, kad projekto viešinimas surengtas, nes kilo didelis susidomėjimas. Esą susirinkimas protokoluojamas. Liko neaišku, ar į gyventojų nuomonę bus atsižvelgta. Savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputis į klausimus neatsakinėjo. Visą pasipiktinimo laviną teko atlaikyti Savivaldybės administracijos direktoriui Virgilijui Pozingiui, kuris aiškino, kad dėl Šilutės gatvių (Lietuvininkų, Tilžės, K. Kalinausko, Laisvės ir Atgimimo alėjų) rekonstrukcijos dirbo mero potvarkiais sudarytos darbo grupės. Savivaldybės interneto svetainėje „Pamarys“ jų aptiko net tris. Viena buvo sudaryta 2014 m. rugsėjį… Darbo grupė turėjo pateikti pasiūlymus Šilutės miesto integruotos teritorijos vystymo 2014-2020 m. programos rengėjams.

Dabartinė K. Kalinausko gatvė iš Dariaus ir Girėno gatvės pusės.

Kas suprojektuota?
K. Kalinausko gatvė prasideda sankirtoje su H. Šojaus gatve, eina pro Šilutės pirmąją gimnaziją, į ją atsiremia Vilų gatvė ir čia pat asfaltas baigiasi duobe bei pora stulpelių, iš kurių vienas jau guli ant šono. Nuo čia pro Žibų pradinę mokyklą (buvusi internatinė mokykla) iki Dariaus ir Girėno gatvės automobiliai nevažinėja, nes tie gal 200 metrų dabar nėra gatvė. Ją suprojektuota nutiesti. Štai dėl ko kilo triukšmas ir pasipiktinimas.
Užmojo atsisakius, gal būtų prarasti Europos Sąjungos skirti pinigai, o Savivaldybė darbus galėtų atlikti nebet skolintomis lėšomis. „Pamariui“ vietos politikas Audrius Endzinas pastebėjo, kad pinigai nesimėto, gatvę galima sutvarkyti, o vėliau apsispręsti, kada leisti automobiliams ja važiuoti, kada ir kaip riboti eismą…

Projekte nurodyta, kad esama K. Kalinausko gatvės asfalto danga nusidėvėjusi, kosmetiškai remontuota, su daugybe įtrūkimų. Šaligatviai grįsti betono plytelėmis, kurios daug kur sulaužytos, gatvės bortai išsiklaipę, tokiais šaligatviais beeidamas gali kojas išsisukioti.
K. Kalinausko gatvės dalis nuo Dariaus ir Girėno gatvės iki Vilų gatvės neįrengta ir netinkama transporto eismui. Čia – grunto danga, kuri tęsiasi pro Žibų pradinę mokyklą. Gatvės šviestuvai įrengti retai, jie seno tipo, neekonomiški, apšvietimas menkas.

Be kita ko, projektuojama nauja K. Kalinausko gatvės atkarpa tarp Dariaus ir Girėno ir Vilų gatvių sankryžų pro pradinę mokyklą būtų dviejų eismo juostų (kiekvienos plotis 3 m), leistinas automobilių greitis – nuo 40 iki 50 km per val., visos tvarkomos gatvės ilgis – 594 metrai. Būtų įrengta 12 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, pėsčiųjų ir dviratininkų takai, 3 poilsio aikštelės su suoliukais, dviračių stovais, šiukšliadėžėmis, rastųsi apsauginė pėsčiųjų tvorelė. Būtų vandens surinkimo sistema. Naujoje gatvės atkarpoje suplanuotos 4 pėsčiųjų perėjos, iš jų dvi – iškilios, kas 33 metrus – nauji šviestuvai. Naujai projektuojama gatvės atkarpa patenka į nekilnojamojo kultūros paveldo vizualinės apsaugos pozonį. Minėtoje teritorijoje, prieš pradedant gatvės rekonstravimo darbus, būtina atlikti archeologinius tyrimus.

Susirinkime dalyvavo kelios dešimtys žmonių.

Medžiai, patenkantys į projektuojamos gatvės sprendinius, yra naikinami ir atsodinami naujais. Bus kertama 16 beržų, jų vietoje pasodins Himalajų beržus. Kiti medžiai liktų aukti.

Pasipiktinimo plojimai…
Renginyje dalyvavęs A. Endzinas teiravosi, ar būtų išsaugota K. Kalinausko gatvės dalis su senąja akmenų danga? Neatsakyta.
Vyrai ir moterys bėrė klausimus, daugelis piktinosi, kad gatvė pro mokyklą, kurioje yra per 300 pirmų–ketvirtų klasių mokinių, atskirtų įstaigą nuo žaliosios zonos, vaikams pavojinga, kai pro mokyklą važiuos automobiliai, atvėrus klasių langus, tektų kvėpuoti išmetamosiomis dujomis užterštu oru. V. Pozingiui pasiūlyta pasirūpinti, kad pro mokyklą būtų nutiesti tik pėsčiųjų ir dviratininkų takai. Pažadėta, kad Savivaldybės atsakymus bus galima rasti interneto svetainėje.

Ne kartą V. Pozingio kalba buvo nutraukta triukšmingais plojimais ir šuksniais: „Gėda!“, garsiu juoku ir replikomis ar nuomonės išsakymu staiga pašokus iš vietos. Tiesa, buvo ir pagarbiai bei dalykiškai kalbėjusių miestelėnų.

Be paminėtų dviejų Savivaldybės vadovų, trijų Savivaldybės tarybos narių, administracijos specialistų, daugiau valdžios atstovų nebuvo. Nei mero, nei dar dvidešimties pavasarį išrinktųjų Savivaldybės tarybos narių.

Atsivedė vaikų
Į šį susirinkimą atėjo Žibų pradinės mokyklos mokytojų, mokinių tėvų ir pradinių klasių mokinių. Maži dar, tad plakatus jiems atnešė mokytojos ir tėvai. Sustatė vaikus salėje palei sieną ir nurodė stovėti plakatais užsidengus veidus. Du vaikai sutūpė ant žemės ir laikė didelį spalvingą plakatą, pritvirtintą ant dviejų strypų. Kiek jie čia būtų stovėję? Prasidėjus susirinkimui, A. Endzinas ramiai pasiūlė vaikus paleisti: „Gal jie gali užsiimti kitais dalykais…“ Kai vaikai išėjo iš salės, du iš jų dar pusantros valandos sėdėjo koridoriuje ant laiptų…

Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Šilutės rajone patarėja Indra Pranaitienė „Pamariui“ telefonu paaiškino, kad pasirinktas netinkamas būdas atstovauti vaikų interesams. Vaikų nuomonę galėjo perduoti tėvai, mokytojai, kurie šįkart pasielgė neatsakingai. Vaikais negalima manipuliuoti, net jeigu norima sužadinti emocijas. Vaikams iki 18 metų atstovauja tėvai, ir su jaunesnio amžiaus vaikais galima aptarti situaciją, reikalus, tačiau atstovavimas jiems – visai kas kita. Juk tėvai ir mokytojai nujautė, kad susirinkime bus ginčų, emocijų, tad ar jame dera būti ir tai girdėti kelių metų vaikui?

Šilutės Žibų pradinės mokyklos direktorė Elena Šarkienė „Pamariui“ sakė tądien buvusi Vilniuje, kitą dieną sužinojusi apie vaikų dalyvavimą susirinkime. Kur ir kas sukūrė vaikams plakatus, nežinanti. Direktorė sakė atsakomybės neprisiimanti: „Gal ir nereikėjo taip… Aš savo vaiko nebūčiau vedusi… Su mokytojais pasikalbėsime. Tėvai atsakingi už vaikus, jie juos auklėja“.

E. Šarkienė paminėjo, kad ir dabar, nors negalima automobiliais važiuoti pro mokyklą, yra atvežančiųjų vaikus iki mokyklos durų…

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu kūrėsi ir

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Pempės diena: jau stebimi šių paukščių tuoktuvių šokiai

Kovo 19 d. laikoma Pempės diena – bundančios gamtos ir atšilimo simboliu. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos stebėtojai paprastąją pempę pastebėjo jau vasario pradžioje. Šylant klimatui ir orams vis anksčiau galima pastebėti daugiau pavasario šauklių, kurie pranašauja pasibaigusią žiemą. Pempės – įprasti pievų paukščiai Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – gan gerai žmonėms pažįstamas paukštis, išsiskiriantis savo išvaizda ir balsu. Tai atviro kraštovaizdžio paukštis, perėjimui renkasi gan įvairias vietas: pradedant atviromis pelkių plynėmis, šlapių durpynų plotais ir baigiant derlingomis įvairaus drėgnumo

Taip pat skaitykite