Slidūs paviršiai – išbandymas visais metų laikais

Dėl plikledžio ar kitos slidžios kelio dangos žmonės ne tik patiria diskomfortą eidami, bet ir neišvengia slydimo traumų bei kitų sveikatos sutrikdymų. Draudikų duomenimis, žiemą užfiksuojama mažiau sužalojimų nei vasarą, tačiau jie – gerokai sudėtingesni.

Dažniausiai paslystama lauke

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, 46 proc. visų nelaimių paslydus įvyksta lauke, penktadalis – ant laiptų, dešimtadalis – gatvėje, 2 proc. – pievoje. „Susidarius slidžiai kelio dangai dažniausiai paslystama ant nevalytų šaligatvių ir automobilių stovėjimo aikštelėse. Todėl reikėtų būti ypač dėmesingiems išeinant iš pastato ar išlipant iš transporto priemonės. Jeigu tik yra galimybė, siekiant išvengti rizikingo griuvimo, reikėtų naudotis turėklais, prisilaikyti kitų stabilių daiktų“, – pasakoja draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Nors išvengti nelaimės einant slidžia kelio danga ne visada pavyksta, tačiau, pasak draudikės, kritimo riziką tikrai galima sumažinti. „Reikėtų judėti lėtais, mažais žingsneliais ir vengti staigių judesių. Nuo slydimo apsaugo ir tinkama avalynė. Geriau rinktis žieminius batus su guminiais neslystančiais padais arba protektoriumi, kuris didina sukibimą žengiant žingsnius. Pastaruoju metu populiarėja ir specialūs antbačiai (katės), dėvimi ant batų ir padedantys tvirčiau jaustis”, – pataria V. Katilienė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad didelė dalis traumų įvyksta ne tik lauke, bet ir viduje. „Gjensidige“ duomenimis, daugiausia – trečdalis – paslydimo nelaimių viduje įvyksta namuose. Labiausiai pavojingi yra laiptai, net 20 proc. visų traumų žmonės patiria ant jų. Dėmesingiems reikėtų būti ir vonioje, duše, pirtyje arba prie baseino.

Vyresni ir jaunesni žmonės susižaloja skirtingai

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytojas ortopedas – traumatologas Vaidotas Stirbys pasakoja, kad žiemos sezonu daugiausiai traumų žmonės patiria esant lijundrai ar plikšalai. Taip pat nemažai traumų, pasak gydytojo, nutinka, kai dienos metu oro temperatūra būna pliusinė ir tirpsta sniegas, o naktį – minusinė ir formuojasi ledas.

V. Stirbio teigimu, paslydus galimi įvairūs sveikatos sutrikimai – nuo sumušimų, raiščių patempimų iki skeveldrinių kaulų lūžių. „Jauniems žmonėms paslydimas dažniau baigiasi sumušimais, raiščių patempimais, jų plyšimais, o vyresniame amžiuje, esant kaulų porozei, dažnai lūžta dilbio kaulai palei riešą, nereti blauzdos kaulų – kulkšnių lūžiai, žastikaulio ar viršutinio trečdalio šlaunikaulio lūžiai. Paslydus nuo laiptų dažnai susižalojama galva, krūtinė, neretai lūžta šonkauliai“, – pasakoja gydytojas.

Pasak V. Stirbio, skaudžiausios pasekmės – kai lūžta ilgieji kaulai, reikalingas operacinis gydymas arba traumos padariniai atsiliepia vėlesniame laikotarpyje. „Kai žmogus serga apendicitu, chirurgas išoperuoja, ir pacientas jau sveikas. Situacija traumos atveju – dažniausiai priešinga: žmogus sveikas, patiria traumą, o tada prasideda gydymas, neretai jis būna ilgas“, – pabrėžia jis. Reikia žinoti, kad lūžęs kaulas gyja 6-8 savaites. Galūnei reikalinga ramybė, neretai ir gulimas režimas, po šio laikotarpio dažnai prireikia ir reabilitacijos.

Jo teigimu, paslydus ir užsigavus, visada svarbu įvertinti, ar juntamas tik skausmas, ar tam tikra vieta tinsta, ar nėra galūnės deformacijos, ar ją įmanoma lankstyti per sąnarius, ar koją galima priminti ir paeiti. „Jei skauda taip, kad dėl skausmo neįmanoma pajudinti rankos ar priminti kojos, o jis nepraeina, būtina nedelsiant kreiptis į ligoninės Skubios pagalbos skyrių, sunkesniais atvejais – kviesti greitąją pagalbą“, – sako V. Stirbys. Jo teigimu, kaip klampojimas per smėlio kopas vasarą, taip žiemą ėjimas per sniegą kelia teigiamas emocijas, einant dirba tie patys raumenys.

Draudimo bendrovės ir „Antėjos“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Rudenį dalis gyventojų nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai

Pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400-500 šalies gyventojų. Šiuo metu skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau gera žinia yra ta, kad 50-55 metų asmenys nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai jau nuo šių metų rugsėjo. Sunki ir klastinga liga Erkinis encefalitas –

Orai: dienomis – iki 25 laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Balandžio 29 d., pirmadienį, dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas pietryčių, pietų, vakariniame šalies pakraštyje vakarinių krypčių, 8-13 m/s. Temperatūra 20-25 laipsniai šilumos. Balandžio 30 d., antradienį, kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietryčių, pietų, naktį 4-9 m/s, dieną 6-11 m/s. Temperatūra naktį 8-13, dieną 20-25 laipsniai šilumos. Gegužės 1 d., trečiadienį, lietaus tikimybė maža. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, rytų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį 7-12, dieną 20-25 laipsniai šilumos.

Kiekvieną šeštadienį gaisrinės atveria duris lankytojams

Ar žinote, kad gegužė – šeimos mėnuo. Kad visi būtų saugesni, šalies ugniagesiai gelbėtojai kviečia gyventojus šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. apsilankyti gaisrinėse. Ugniagesiai pasirengę jiems papasakoti, kodėl namuose būtina turėti autonominį dūmų detektorių, kaip prižiūrėti krosnis, elektros instaliaciją, kodėl būtina valyti dūmtraukį, kodėl negalima rūkyti lovoje, kodėl svarbu nepalikti degančių žvakių ar ant viryklės verdančio puodo, kodėl būtina įsigyti gesintuvą ir nedegų audeklą. Lankytojai galės susipažinti su ugniagesių darbo sąlygomis, gaisrine ir gelbėjimo technika, o mažieji turės galimybę

Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6-12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas. Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui. Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti

Taip pat skaitykite