Rusnėje paminėtos 150-osios Hermano Kalenbacho gimimo metinės

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis savaitgalį lankėsi Rusnės saloje, kur vietiniai gyventojai ir ambasadoriai iš įvairių pasaulio šalių susirinko paminėti Hermano Kalenbacho 150-ųjų gimimo metinių.

Tądien įteiktas ir išskirtinis apdovanojimas „Už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei”. Šiemet juo apdovanotas Indijos kilmės garbės konsulas Lietuvoje, Hermano Kalenbacho gyvenimo tyrinėtojas, biografas, įvairių kultūros projektų vadovas, mokslininkas iš Izraelio p. Shimon Lev.

„Smagu kiekvienais metais dalyvauti ir stebėti vis pilnėjančias gretas taip jau vadinamame „Šeimos susiėjime”. Renginio metu labai jaučiamas visų šalių artimas ryšys“, – renginio metu kalbėjo meras V. Laurinaitis.

2015 m. spalio 2 d. Rusnėje atidengtas paminklas Mahatmai Gandžiui ir (Mahatma Gandhi (1869-1948) ir Hermanui Kalenbachui (Hermann Kallenbach (1871-1945). Pasaulis juos vadina sielos dvyniais, jie buvo draugai ir bendražygiai. Rusnė yra Lietuvos žydo H. Kalenbacho gimtasis miestas. Skulptūrą sukūrė žinomas lietuvių skulptorius Romualdas Kvintas.

Mahatma Gandis buvo vienas žymiausių Indijos veidų kovoje už laisvę. Naudodamasis nesmurtiniais pilietinio pasipriešinimo metodais, jis savo šalį vedė į nepriklausomybę ir įkvėpė pilietinių teisių bei laisvės judėjimus visame pasaulyje.

Hermanas Kalenbachas buvo vienas svarbiausių M. Gandžio draugų ir bendražygių. Jis gimė Vakarų Lietuvoje, Rusnėje. 1896 m. baigė studijas Štutgarte ir Miunchene (Vokietija). H. Kalenbachas prisijungė prie savo dėdės Johanesburge, kur praktikavosi kaip architektas. 1904 m. jis susitiko su Pietų Afrikoje dirbusiu M. Gandžiu. Jie buvo sielos dvyniai. H. Kalenbachas liko su M. Gandžiu per visą nesmurtinio pasipriešinimo kovą Pietų Afrikoje iki 1914 metų.

Išskirti Pirmojo pasaulinio karo ir M. Gandžio sugrįžimo į Indiją, jie susitiko epizodiškai 1937–1939 m., bet niekada nenustojo keistis laiškais.

Tuo metu, kai gimė H. Kalenbachas, Rusnė priklausė Vokietijai. Lietuvai ji atiteko tik 1923 m. ir nacių vėl buvo aneksuota 1939 metais. Vėlesniais dešimtmečiais, kai teritorija buvo okupuota Sovietų Sąjungos (1945–1990), nebuvo leidžiama gilintis į šio krašto praeities studijas. Todėl H. Kalenbacho vardas daugeliui lietuvių buvo nežinomas.

Parengė S.Rimaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite