Prieš 96-erius metus Klaipėdos kraštas atiteko Lietuvai

Minėjimas prie Šilutės rajono savivaldybės esančios paminklinės sienelės, skirtos 1923 m. sausio įvykiams priminti.

Šiai datai skirtas minėjimas sausio 15 d. prasidėjo prie Šilutės rajono savivaldybės esančios paminklinės sienelės 1923 m. sausio įvykiams priminti.

Pagarbą žuvusiems ir 1923 metų sukilimo dalyviams atidavė Karo prievolės komplektavimo poskyrio atstovai kartu su Šilutės šaulių kuopos nariais. Gražvydas Raila trimitavo Mažosios Lietuvos himną. Dainavo mišrus choras „Pamario aidas“. Pavakare Hugo Šojaus muziejuje buvo atidaryta paroda, kurioje buvo galima apžiūrėti muziejui padovanotus arba įsigytus eksponatus. Atidaryme dalyvavo folkloro ansamblis „Verdainė“.

Įdomu pavartyti kelių dešimtmečių senumo Pamario krašto melioratorių metraštį.

Reikšminga diena
Šilutės Hugo Šojaus muziejaus muziejininkas–archeologas Mantas Užgalis, pasveikinęs susirinkusius, suteikė žodį rajono savivaldybės merui Vytautaui Laurinaičiui. Meras kalbėjo: „1923 metų sukilimas – vienas iš reikšmingiausių XX amžiaus pradžios įvykių, kai jauna ir dar ne visai Europoje ir pasaulyje pripažinta valstybė diplomatiniais kanalais ir karine jėga prijungė Klaipėdos kraštą prie Lietuvos. Tam buvo daug priežasčių. Viena – to norėjo gyventojai.

Apie eksponatus pasakoja Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė.

Norėjo kai kurios valstybės. Lietuvai buvo būtina turėti uostą. Ši mintis tebelieka svarbi ir šiandien: be uosto, ribotas valstybės savarankiškumas. Jau tada Lietuvos Respublikos Vyriausybė matė naudą Lietuvai, o nauda buvo ir Klaipėdos kraštui. Šiandien galime džiaugtis, kad turime žinomą visame pasaulyje uostą“.
Meras padėkojo visiems susirinkusiems, kurie nepamiršo šio įvykio, atnešusio ir nemažai aukų.
M. Užgalis trumpai papasakojo apie istorinius įvykius, kaip buvo nuspręsta prijungti Klaipėdos kraštą prie Didžiosios Lietuvos. Lietuva tapo valstybe, turinčia savo uostą. „Šiandien minime 96-ąsias sukilimo metines, kai dėl tuometės valdžios ryžto ir sukilimo organizavimo Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos“, – kalbėjo M. Užgalis.
Rajono savivaldybės vadovai prie paminklo padėjo simbolinę, vėliavos spalvų puokštę, muziejaus darbuotojai uždegė žvakeles. Mišrus choras „Pamario aidas“ traukė patriotines dainas (vad. Nijolė Sniečkuvienė).

Turiningas vakaras
Vakare Hugo Šojaus muziejuje meras V. Laurinaitis, spausdamas ranką į muziejų atėjusiems žmonėms, sakė, kad su kai kuriais sveikinasi jau antrą kartą tą dieną. Pasidžiaugė, kad taip nemažai žmonių susirinko į parodos atidarymą.

Merą V. Laurinaitį sudomino švėkšniškės Ramutės Toleikienės muziejui padovanotas 1919 m. „Lietuvos aido“ numeris.

Ir čia netrūko dainų. Į parodų salę dainuodami ir grodami žengė folkloro ansamblio „Verdainė“ dainininkai su vadove Regina Jokubaityte.
Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pasidžiaugė, kad ir šiemet, kaip ir kiekvienais metais muziejaus ekspozicijas papildo nauji šilutiškių, rajono ir net užsienyje gyvenančių žmonių dovanoti eksponatai. Padėkojo Švėkšnos muziejaus muziejininkei Monikai Žąsytienei, atvežusiai eksponatų iš Švėkšnos muziejaus. Direktorė dėkojo darbuotojoms Natalijai Kučinskajai ir Neringai Matačiūtei už parengtą ekspoziciją. I. Skablauskaitė neslėpė džiaugsmo, kad išsipildė sena muziejininkų svajonė į muziejaus fondus priimti buvusios Šilutės MSV muziejaus eksponatus.
Šia proga meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo: „Gražus akcentas, kai žmonės, turintys vertingų eksponatų, menančių praeitį, dalijasi su bendruomene – muziejumi, miestu. Yra potencialių teikėjų, yra ir tokių, kurie dar laukia patogaus momento, tačiau tikime, kad ir jų turimi eksponatai atsidurs muziejaus fonduose“.
Susirinkusieji buvo pakviesti apžiūrėti muziejaus eksponatų, pasiklausyti istorijų, kaip jie pateko į muziejų. Pasidžiaugta šilutiškės Kunigundos Dovydaitienės padovanotu šermenyse ant sienos kabintu kryžiumi, šarvojimo lovatiesėmis. Tai ne pirmi šios moters padovanoti eksponatai.

Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė padėkos raštą įteikė melioratorių muziejaus medžiagą muziejui perdavusiam Pranciškui Zubei.

Padėkos už eksponatus
Už Šilutės Hugo Šojaus muziejui padovanotus eksponatus muziejaus direktorė dėkojo Algimantui Švaniui (Klaipėda), Kurt Beutler (Vokietija), Algimantui Urbonui (Palanga), Marinai Kulčinskajai (Švedija), Rasai Šeputytei (Šilutės r.), Edgarui Strelčiūnui (Šilutė), Kunigundai Dovydaitienei (Šilutė), Danutei-Bronislavai Narbutienei (Šilutė), Danutei Staponkienei (Telšiai), Lianai Liutkienei (Šilutė), Anfisai Vaitkevič (Vilnius), Viktorijai Ziabrevai (Klaipėda), Birutei Lisauskaitei (Trakai), Skirmantei Galvydei (Šilutė), Grigorijui Bondarevui (Klaipėda), Antanui Krušnauskui (Šilutė), Matui Veličkai (Vilnius), Rimvydui Stakvilevičiui (Šilutė), Arūnui Plikšniui (Vilnius), Stasiui Mėlinauskui (Šilutė), Jadvygai Ažukaitienei (Šilutė), Vaidotui Vilkui (Šilutė), Sauliui Stankevičiui (Šilutė), Astridai Petraitytei (Vilnius), Kęstučiui Zdanevičiui, Antanui Jakui (Šilutė), Sauliui Sodoniui (Šilutė), Alfonsui Vanagui (Šilutė), Šilutės MSV įmonės buvusiam vadovui Pranciškui Zubei.

Muziejaus fondų saugotoja Natalija Kučinskaja prie įsigyto XX a. pradžioje Vokietijoje pagaminto kasos aparato „National“.

Eksponatų Švėkšnoje laikomai ekspozicijai dovanojusiems: Liucijai Serapinaitei (Kaunas), Vytautui Bliūdžiui (Švėkšna), Nijolei Kairienei (Švėkšna), Janinai Žemgulytei-Bilaišienei (Vilnius), Petrui Čeliauskui (Švėkšna), Zosei Sapkauskienei (Švėkšna), Sauliui Katkui (Švėkšna), Daliai Šimkutei (Plungė, Žemaičių dailės muziejus), Adomui Vingiui (Stirpeikų k.), Jūratei Vaštakienei (Klaipėda), Ramutei Toleikienei (Švėkšna).
Žemaičių Naumiesčio ekspoziciją papildė: Villi Kalvaitis (JAV), Viktorija Jurkšaitienė (Degučiai).
Po ekspozicijas pasižvalgius
Muziejaus direktorė I. Skablauskaitė papasakojo apie įdomiausius į muziejų patekusius eksponatus, o Švėkšnos muziejininkė M. Žąsytienė neslėpdama jaudulio ir didžiuodamasi demonstravo švėkšniškės Ramutės Toleikienės muziejui padovanotą 1919 metų vasario 19 d. „Lietuvos aido“ numerį (Nr.6), kuriame pirmą kartą buvo išspausdintas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas. Didelio susidomėjimo sulaukė Šilutės MSV eksponatų ekspozicija.
Vėliau visi buvo pakviesti pasivaišinti garuojančia arbata, muziejininkių keptu pyragu. Skambėjo dainos, sukosi verdainiečių ir ne tik poros. Muziejuje dar ilgai negeso šviesos.

Laima Laumenė
Petro Skutulo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite