Parasparniu paskui gulbes

Gamtininkai, gamtosaugininkai ir ekologijai neabejingi žmonės stebi Australijoje gyvenančios britės Sachos Dench skrydį parasparniu paskui mažąsias gulbes. Ji pasiryžo sudėtingai, 7000 km kelionei parasparniu per 11 šalių tam, kad padėtų išsaugoti sparčiai nykstančias mažąsias gulbes. Šeštadienį ji atvyko į Lietuvą ir parą praleido Kuršių marių pakrantėje esančioje Ventainės poilsiavietėje, o dieną prieš tai, dar būdama Latvijoje internetu bendravo su Šilutės Vydūno gimnazijos kolektyvu.

Sacha Dench parasparniu lydi mažąsias gulbes.

Sacha Dench parasparniu lydi mažąsias gulbes.

Europoje mažųjų gulbių populiacija per penkerius metus sumažėjo 11 tūkst.: 1995 m. jų buvo 29 000 porų, o 2010 m. – tik 18 000!

Mokslininkai iki šiol nežino tikrųjų šių paukščių nykimo priežasčių. Spėjama, kad paukščiai intensyviai medžiojami priešmigracinių sankaupų vietose Rusijos šiaurėje. Tai patvirtina ir paukščių rentgeno analizės metu jų kūnuose aptikti medžioklinių šovinių šratai. Kitos galimos priežastys – nyksta šlapynės, globali klimato kaita ir t. t. Per Lietuvą šie paukščiai praskrenda migruodami, tačiau buvo pastebėta ir viena mūsų vandens telkiniuose apsigyvenusi mažųjų gulbių šeima.
Su ekspedicijos dalyviais aktyviai bendraujantys aplinkosauginės organizacijos iš Vilniaus „Baltijos aplinkos forumas“ nariai pasakojo, kad siekdama išsiaiškinti tikrąsias grėsmes mažosioms gulbėms, pakviesti vietos bendruomenes diskutuoti apie paukščių apsaugą, ekspedicija „Gulbių skrydis“ pasiryžo sudėtingai, ilgai 7000 km kelionei per 11 šalių.
Rugsėjo 19 d. Parasparnininkė Sacha Dench pradėjo savo kelionę arktinėje Rusijoje. Per labai retai apgyvendintas teritorijas ji keliavo viena, nes paprasčiausiai nebuvo kelių, kuriais ją galėtų lydėti antžeminė palaikymo komanda. Per internetinį ryšį ji pasakojo, kad prireikus nusileisti, kartais aikštelės buvo tokios mažos, kad tekdavo valdymo lynais suglausti parasparnio sparnus…
Vėliau prie jos prisijungė gausi antžeminė komanda. Dėl Sachos Dench kelio traumos ekspedicija buvo nutrūkusi Rusijoje. Sutvirtinus kelį įtvaru, kelionė tęsėsi toliau, tik ant nugaros tvirtinamą apie 40 kg svorio parasparnio konstrukciją teko pakeisti standesne.
Įdomu, kad 2000 km Sacha Dench dėl organizacinių problemų ir todėl, kad kas 3 valandas reikia nusileisti prisipildyti degalų ir pailsėti, įveikė per 5 savaitės, o gulbės šį atstumą nuskrenda per 48 valandas. Beje, galima stebėti ne tik S. Dench bet ir kelių gulbių, prie kurių pritvirtinti palydovinės navigacijos duomenis siunčiantys prietaisai, kelionę. Šių palydoviniais siųstuvais pažymėtų gulbių kelią šiemet seka ne tik mokslininkai, bet ir daugelio pasaulio šalių gyventojai.
„Baltijos aplinkos forumo“ nariai Rita Norvaišaitė, Šarūnas Večerkauskas ir bulgaras Borisas Belchevas Šilutės Vydūno gimnazijoje surengtame pokalbyje išsamiai pristatė ekspediciją „Gulbių skrydis“. Renginio organizatoriai ir gimnazijos kolektyvas su Sacha Dench, tuo metu buvusia Latvijoje, bendravo internetu, pasitelkdami „Skype“. Parasparnininkė vaizdo konferencijoje dalyvavo naudodamasi išmaniuoju telefonu, o Vydūno gimnazijos aktų salėje vaizdas buvo transliuojamas dideliame ekrane. Laukuose su savo komanda užklupta S. Dench papasakojo apie skrydžio eigą, jo metu patirtus nuotykius, atsakė į gimnazijos ekologų klubo narių klausimus.

Vydūno gimnazijos gimnazistai su Latvijoje buvusia Sacha Dench bendravo internetu.

Vydūno gimnazijos gimnazistai su Latvijoje buvusia Sacha Dench bendravo internetu.

Ji pasakojo, kad visą kelionę nuolat vyksta aiškinamasis darbas, akcentuojant mažųjų gulbių išsaugojimo svarbą. Anot S. Dench, kelių šimtų susitikimų metu kalbėta ir su pavieniais medžiotojais taigoje ir su ištisais kolektyvais bei bendruomenėmis, visų prašyta nemedžioti gulbių. Susitikimo dalyviai palinkėjo drąsiai moteriai gero kelio ir smagios viešnagės Lietuvoje. Jie kvietė parasparnininkę apsilankyti Ventės rage, ten veikiančioje Ornitologijos stotyje.
„Ventainės“ kaimo turizmo sodybos savininkas Šarūnas Laužikas pasakojo, kad S. Dench pas jį viešėjo šeštadienį, o pernakvojusi išvyko į Tartu (Estija). Dėl blogo oro atskristi ji negalėjo, tad atvyko automobiliu. „Ventainėje“ su Sacha Dench susitiko mokslininkai, ornitologai, vietos bendruomenės atstovai.

Vaidotas VILKAS

Ekspedicijos „Gulbių skrydis“ maršrutas.

Ekspedicijos „Gulbių skrydis“ maršrutas.

Hits: 34

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pandemija – ne kliūtis vestuvėms, bet nuotaika – lyg per karą 

Pasaulyje siaučianti pandemija ir dėl jos gruodžio viduryje sugriežtintas karantinas sujaukė įsimylėjėlių planus, bet noras tuoktis niekur nedingo. Tai rodo ir naujausi Statistikos departamento duomenys apie įvykusias santuokas. Karantino režimu dirbantys civilinės metrikacijos skyriai jų praėjusį kovą įregistravo 541. Santuokų skaičius, palyginti su 2020 m. kovu, Lietuvoje beveik nesumažėjo. Tuomet jų buvo įregistruota panašiai – 520. Tiesa, pernai kovą jau irgi siautė pandemija ir galiojo karantinas. Per antrosios koronaviruso infekcijos bangos piką – sausio mėnesį – Lietuvoje susituokė 329 poros. Tačiau

Dvi Savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, viena – pelningai

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetuose svarsto trijų Savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Savivaldybei pavaldžios šios įmonės: Šilutės šilumos tinklų, „Šilutės vandenų“ ir Šilutės autobusų parko. UAB „Šilutės vandenys“, direktorius – Alfredas Markvaldas, pernai dirbo pelningai: gauta 79,9 tūkst. Eur pelno. Dėl karantino nuotoliniu būdu dirbo daug švietimo, kultūros, kitų įstaigų, buvo uždarytų viešbučių, kavinių, restoranų ir kt., tad lyg ir normalu būtų manyti, kad vandens reikėjo mažiau. Kita vertus, gyventojai dirbo nuotoliniu būdu iš namų, iš

Geriausia dovana mokyklai – knygos

Šilutės rajone mokyklas baigusieji, pasirinkusieji savo gyvenimo ir jau nemažai juo nuėjusieji, pasiekusieji ne tik mintyse saugo šviesų savosios mokyklos paveikslą. Jie ir jų sutuoktiniai kartais į savo mokyklą sugrįžta su dovanomis. Štai į Vainuto gimnazijos istoriją su dėkingumu įrašyti Nijolė ir Valdas Petrauskai. Nijolė 1961 m. baigė tuometinę Vainuto vidurinę mokyklą, ji dirba redaktore. Jos vyras Valdas – vertėjas, verčia knygas iš anglų, prancūzų, italų, lenkų, ispanų, švedų, portugalų kalbų. V. Petrausko vertimo žanrai: proza, drama, poezija. Vertėjas gimė

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža

Taip pat skaitykite