Parasparniu paskui gulbes

Gamtininkai, gamtosaugininkai ir ekologijai neabejingi žmonės stebi Australijoje gyvenančios britės Sachos Dench skrydį parasparniu paskui mažąsias gulbes. Ji pasiryžo sudėtingai, 7000 km kelionei parasparniu per 11 šalių tam, kad padėtų išsaugoti sparčiai nykstančias mažąsias gulbes. Šeštadienį ji atvyko į Lietuvą ir parą praleido Kuršių marių pakrantėje esančioje Ventainės poilsiavietėje, o dieną prieš tai, dar būdama Latvijoje internetu bendravo su Šilutės Vydūno gimnazijos kolektyvu.

Sacha Dench parasparniu lydi mažąsias gulbes.

Sacha Dench parasparniu lydi mažąsias gulbes.

Europoje mažųjų gulbių populiacija per penkerius metus sumažėjo 11 tūkst.: 1995 m. jų buvo 29 000 porų, o 2010 m. – tik 18 000!

Mokslininkai iki šiol nežino tikrųjų šių paukščių nykimo priežasčių. Spėjama, kad paukščiai intensyviai medžiojami priešmigracinių sankaupų vietose Rusijos šiaurėje. Tai patvirtina ir paukščių rentgeno analizės metu jų kūnuose aptikti medžioklinių šovinių šratai. Kitos galimos priežastys – nyksta šlapynės, globali klimato kaita ir t. t. Per Lietuvą šie paukščiai praskrenda migruodami, tačiau buvo pastebėta ir viena mūsų vandens telkiniuose apsigyvenusi mažųjų gulbių šeima.
Su ekspedicijos dalyviais aktyviai bendraujantys aplinkosauginės organizacijos iš Vilniaus „Baltijos aplinkos forumas“ nariai pasakojo, kad siekdama išsiaiškinti tikrąsias grėsmes mažosioms gulbėms, pakviesti vietos bendruomenes diskutuoti apie paukščių apsaugą, ekspedicija „Gulbių skrydis“ pasiryžo sudėtingai, ilgai 7000 km kelionei per 11 šalių.
Rugsėjo 19 d. Parasparnininkė Sacha Dench pradėjo savo kelionę arktinėje Rusijoje. Per labai retai apgyvendintas teritorijas ji keliavo viena, nes paprasčiausiai nebuvo kelių, kuriais ją galėtų lydėti antžeminė palaikymo komanda. Per internetinį ryšį ji pasakojo, kad prireikus nusileisti, kartais aikštelės buvo tokios mažos, kad tekdavo valdymo lynais suglausti parasparnio sparnus…
Vėliau prie jos prisijungė gausi antžeminė komanda. Dėl Sachos Dench kelio traumos ekspedicija buvo nutrūkusi Rusijoje. Sutvirtinus kelį įtvaru, kelionė tęsėsi toliau, tik ant nugaros tvirtinamą apie 40 kg svorio parasparnio konstrukciją teko pakeisti standesne.
Įdomu, kad 2000 km Sacha Dench dėl organizacinių problemų ir todėl, kad kas 3 valandas reikia nusileisti prisipildyti degalų ir pailsėti, įveikė per 5 savaitės, o gulbės šį atstumą nuskrenda per 48 valandas. Beje, galima stebėti ne tik S. Dench bet ir kelių gulbių, prie kurių pritvirtinti palydovinės navigacijos duomenis siunčiantys prietaisai, kelionę. Šių palydoviniais siųstuvais pažymėtų gulbių kelią šiemet seka ne tik mokslininkai, bet ir daugelio pasaulio šalių gyventojai.
„Baltijos aplinkos forumo“ nariai Rita Norvaišaitė, Šarūnas Večerkauskas ir bulgaras Borisas Belchevas Šilutės Vydūno gimnazijoje surengtame pokalbyje išsamiai pristatė ekspediciją „Gulbių skrydis“. Renginio organizatoriai ir gimnazijos kolektyvas su Sacha Dench, tuo metu buvusia Latvijoje, bendravo internetu, pasitelkdami „Skype“. Parasparnininkė vaizdo konferencijoje dalyvavo naudodamasi išmaniuoju telefonu, o Vydūno gimnazijos aktų salėje vaizdas buvo transliuojamas dideliame ekrane. Laukuose su savo komanda užklupta S. Dench papasakojo apie skrydžio eigą, jo metu patirtus nuotykius, atsakė į gimnazijos ekologų klubo narių klausimus.

Vydūno gimnazijos gimnazistai su Latvijoje buvusia Sacha Dench bendravo internetu.

Vydūno gimnazijos gimnazistai su Latvijoje buvusia Sacha Dench bendravo internetu.

Ji pasakojo, kad visą kelionę nuolat vyksta aiškinamasis darbas, akcentuojant mažųjų gulbių išsaugojimo svarbą. Anot S. Dench, kelių šimtų susitikimų metu kalbėta ir su pavieniais medžiotojais taigoje ir su ištisais kolektyvais bei bendruomenėmis, visų prašyta nemedžioti gulbių. Susitikimo dalyviai palinkėjo drąsiai moteriai gero kelio ir smagios viešnagės Lietuvoje. Jie kvietė parasparnininkę apsilankyti Ventės rage, ten veikiančioje Ornitologijos stotyje.
„Ventainės“ kaimo turizmo sodybos savininkas Šarūnas Laužikas pasakojo, kad S. Dench pas jį viešėjo šeštadienį, o pernakvojusi išvyko į Tartu (Estija). Dėl blogo oro atskristi ji negalėjo, tad atvyko automobiliu. „Ventainėje“ su Sacha Dench susitiko mokslininkai, ornitologai, vietos bendruomenės atstovai.

Vaidotas VILKAS

Ekspedicijos „Gulbių skrydis“ maršrutas.

Ekspedicijos „Gulbių skrydis“ maršrutas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite