Pajutę renovacijos naudą, žengia toliau

Įgyvendinant Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinių fondų paramos FONDASprogramą, Macikų socialinės globos namuose prieš porą metų įgyvendintas projektas „Macikų socialinės globos namų korpuso išorės atitvarų ir energetinių sistemų rekonstrukcija“. Pagerėjus gyvenimo sąlygoms įstaigoje, kolektyvas nusprendė nesustoti ir toliau diegti energiją taupančias technologijas. Įrengti pirmieji saulės kolektoriai, ieškoma galimybių vietos katilinę pradėti kūrenti biokuru.

Prieš porą metų, įgyvendinant projektą „Macikų socialinės globos namų korpuso išorės atitvarų ir energetinių sistemų rekonstrukcija“ įstaigoje apšiltintas stogas, sienos, pakeisti langai ir durys, apšiltinta rūsio perdanga, rekonstruota šildymo ir vėdinimo sistema, pakeisti vamzdynai. Taip pat rekonstruota apšvietimo įranga – reaguodamos į išorėje sumontuotus daviklius vos pradėjus temti šviesos įsijungia pačios.
„Kadangi Pamario krašte pavasarį ir rudenį labai drėgna, anksčiau tuo metu patalpose jautėsi drėgmė, sienos drėgdavo, o dažnai vėdinti jų negalėjome. Įstaigose, kur slaugomi psichinę negalią turintys pacientai, nerekomenduojama dažnai atidarinėti langų, deja, kol nebuvo modernios šildymo ir vėdinimo sistemos, kitaip išvėdinti patalpų nebuvo įmanoma. Dabar pas mus sausa ir šilta. Dėl geros izoliacijos šildyti galime pradėti mėnesiu vėliau, o pavasarį katilą išjungiame kokia 20 dienų anksčiau negu prieš renovaciją“, – sakė Macikų socialinės globos namų direktorius Romualdas Jovaiša.
Tiesa, gerokai padidėjo elektros energijos suvartojimas, o moderni technika reikalauja nuolatinės priežiūros. „Profilaktinė priežiūra reikalinga kiekvieną dieną. Tai daryti išmoko patys įstaigos darbuotojai. Pasitaiko, kad kompiuterių „smegenėlės“ sukvailioja, sugenda siurbliai, daug elektros sunaudojame apšvietimui. Tai suprantama, nes sudėtingai technikai reikalinga nuolatinė priežiūra ir remontas, o už tai, kad patalpų apšvietimas atitiktų visus normatyvus, taip pat reikia mokėti. Nepaisant to, ekonominis efektas nemažas – išlošiame sutaupydami šilumos. O svarbiausia, kad pagerėjo sąlygos mūsų globotiniams ir kolektyvui “, – kalbėjo globos namų direktorius.
Gera patartis paskatino žengti toliau. Vietoj buvusių dirbtuvių ir garažų įrengtas dienos užimtumo centras, kuriame globos namų gyventojai užsiima floristika medžio ir metalo darbais, lipdyba, pynimu iš vytelių ir t. t. Šiltą vandenį čia apie 6 mėnesius per metus gamina saulės kolektoriai. Pasak R. Jovaišos, pastebėjus saulės kolektorių teikiamą naudą jų norima įrengti dar daugiau. Taip pat ieškoma galimybių rekonstruoti katilinę, kad ją būtų galima kūrenti ne skystuoju iškastiniu kuru, o biokuru.
„Savo sumanymus bandome įgyvendinti dalyvaudami įvairiuose projektuose. Kartais gauti paramos sekasi lengviau, o kartais ir nepavyksta. Tuomet dairomės kitų paramos šaltinių“, – sakė R. Jovaiša.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite