Pagėgiuose įstaigų vadovų ataskaitos pavirto politiniu ginklu

Pagrindinė Pagėgių savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame svarstyta beveik keturios dešimtys sprendimų projektų, tema buvo mero ir tarybos bei savivaldybės įstaigų vadovų ataskaitos. Pritardami joms arba ne, politikai galėjo daryti smulkias ir nelabai smulkias šunybes savo oponentams.

Valdančioji Tarybos dauguma porą kartų paliko posėdžių salę, nelikus kvorumo, nutraukdama nepageidautinų Tarybos sprendimų projektų svarstymą.

Kaip pasakėčioje
Gal dar kas atsimena rusišką pasakėčią apie gulbę, lydeką ir vėžį, bandžiusius patempti vežimą. Tik tempė jį kiekvienas savo kryptimi ir tas vežimas liko vietoje. Panaši padėtis susiklostė ir Pagėgių savivaldybės tarybos posėdyje. Čia iš daugumą Taryboje turinčios partijos Tvarka ir teisingumas išstojęs savivaldybės meras Virginijus Komskis tapo atskira jėga ir įsiterpė į tradicinę valdančiosios daugumos ir opozicijos kovą.
Opozicija ir aktyviausiai pasireiškęs jos lyderis, buvęs „darbietis“, o balandžio 13 d. tapęs Liberalų sąjūdžio atstovu ir šios politinės jėgos Pagėgių skyriaus pirmininku, Edgaras Kuturys nepraleido progos pakritikuoti tiek mero, tiek valdančiųjų.
O valdančioji dauguma, akylai stebima salėje sėdėjusio buvusio LR Seimo nario, o dabar Pagėgių savivaldybės verslininkų asociacijos pirmininku tapusio Kęsto Komskio, prireikus „balsavo kojomis“ ir porą kartų paliko posėdžių salę. Nelikus kvorumo, nebelikdavo ir galimybės svarstyti daugumai nepatikusio klausimo…

Pasipiktinęs dėl Tarybos nariams skiriamo trumpo laiko pasisakymams ir klausimams, opozicijos atstovas Edgaras Kuturys paliko Tarybos nario vietą ir paprašė žodžio kaip eilinis posėdžio dalyvis.

Seniai regėtas cirkas
Gal ir ne be reikalo šį balandžio 27 d. vykusį Pagėgių savivaldybės tarybos posėdį ne vienas pavadino seniai beregėtu cirku. Tik bėda, kad nuo tokių politinių žaidimų gali nukentėti nieko bendro su politikų cirku neturintys savivaldybės įmonių ir įstaigų vadovai, kurių veikla buvo vertinama. Panašu, kad politinis vertinimas visiškai nepriklauso nuo jų darbo rezultatų…
Todėl vieniems skambėjo padėkos, o kitų veiklą reikalauta patikrinti papildomu auditu.
Ilgai užsitęsusiam posėdžiui tądien dar labiau trukdė sutrikusi elektroninio balsavimo sistema. Todėl už vienus sprendimo projektus buvo balsuojama rankos pakėlimu, už kitus, kai elektronika vėl atgydavo, – elektroniniu būdu. Gal dėl šių trikdžių oficialūs posėdžio balsavimo rezultatai savivaldybės tinklalapyje nebuvo paskelbti ir praėjus po posėdžio beveik savaitei…
Pliūpsnis klausimų merui
Svarstant Pagėgių mero ir Tarybos ataskaitą, kuri vis dėlto buvo patvirtinta (šioje savivaldybėje ataskaitą Tarybos nariai gali teikti ir atskirai, ir kartu su meru), opozicija ir ypač jos aktyvistas minėtasis E. Kuturys turėjo progos užduoti merui nemažai klausimų, nors pagal reglamentą, laikas klausimams labai ribotas ir klausti buvo galima tik vieną kartą. Jis paprašė mero, kad šis paminėtų nuveiktus darbus.
Kai meras pradėjo kalbėti apie dalyvavimą įvairiose valdymo struktūrose ir bandymus pritraukti apie 3 milijonų vertės investicijas, E. Kuturys paprašė patikslinimo, nes savivaldybėje esama labai paprastų žemiškų problemų, pavyzdžiui, pasigendama sporto salės Vilkyškių gimnazijoje. Meras atsakė, kad Vilkyškių gimnazijos sporto salės statyba, kaip ir keli kiti numatyti finansuoti projektai, buvo išbraukta iš planų tik dabar, pasikeitus LR Seimo daugumai.

Pagėgių savivaldybės verslininkų asociacijos pirmininkas Kęstas Komskis kvietė atsigręžti į verslo poreikius.

Kur investicijos?
Opozicijoje esančios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Petras Ubartas paminėjo, kad nuo 2004 metų Pagėgiuose neatsirado nė vienos naujos įmonės, kuri galėtų čia investuoti, teiravosi, kodėl taip yra.
Meras V. Komskis aiškino, kad bandyta kurti pramonines zonas, tikintis gerų santykių su kaimynine Rusija ir neplanuojant tokių emigracijos mastų. Deja, dabar investicijos pasuko kitur. Net akcinė bendrovė Vilkyškių pieninė nusprendė daugiau investuoti Tauragėje.
Anot mero, Pagėgių savivaldybės teritorija nėra labai patraukli investicijoms, tuo labiau, kad sunku tikėtis investicijų iš kitur, kai apie savo kraštą nelabai gražiai kalba patys vietiniai verslininkai.
Buvusi „darbietė“, o dabar liberalsąjūdiečiams atstovaujanti Vida Gečienė teiravosi, kas daroma, kad emigracija sumažėtų. Meras apgailestavo, kad kasmet mokyklos praranda po 75-80 vaikų, panaši padėtis esanti visoje Lietuvoje. Pasak savivaldybės vadovo, tuštėja kaimai, nes juose ūkininkai naudoja galingą ir efektyvią techniką, naujas technologijas, taip mažindami darbo rankų poreikį. Žemės ūkio padėtis panaši visoje Europoje. „Ne mero kompetencija yra mažinti emigraciją, tačiau mero kompetencija yra gerinti gyvenimo aplinką. Jūs sakėte, kad nereikia statyti baseino, nereikia kitko. Aš manau, kad reikia. Darykime viską, kad žmonės čia norėtų gyventi“, – kalbėjo Virginijus Komskis.
Kodėl vėluoja statybų leidimai?
Darbo partijos rinkimų sąrašo narys Edvinas Kriščiūnas teiravosi mero, ką reikia daryti, kad Pagėgiuose daugėtų darbo vietų. Pasak mero V. Komskio, reikėtų, kad kuo daugiau prie projektų prisidėtų pati savivaldybė, tačiau jiems įgyvendinti reikia skirti po 15-50 proc. numatomų investicijų. Anot mero, būtų puiku, kad į verslą būtų investuojama ne 10 tūkst. eurų, kaip šiemet, o 100 tūkstančių. Pasiteiravęs, ar žemės ūkis taip pat yra verslas ir gavęs mero patvirtinimą, kad taip, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Remigijus Kelneris sakė, kad Pagėgių savivaldybėje šiam verslui nepadedama. Stringa statybos leidimų išdavimas. Meras pripažino, kad tokia padėtis nėra gera, nors šis priekaištas turėtų būti skirtas ne jam, o savivaldybės administracijai.
Baigdamas meras pridūrė, kad problemų esama daug. Pagal laisvosios rinkos indeksą Pagėgių savivaldybė iš 37 vietos nusirito į 53. Nemažėja gaunančiųjų pašalpas, išlieka toks pat socialinės rizikos šeimų skaičius, būtų gerai su tokiomis šeimomis dirbančius socialinius darbuotojus aprūpinti transportu. Siūlyta pasidžiaugti kultūros įstaigų, pelnančių apdovanojimus, veikla. Nors ne viskas sekasi, kaip norėtųsi, neblogai dirbanti savivaldybės administracija ir jos skyriai, savivaldybės įmonės. Pasak mero, jam svarbiausia ne tai, kaip bus įvertinta jo paties ataskaita, o kaip bus vertinamos įstaigos, per kurių darbo rezultatus labiausiai matoma savivaldybės veikla.
„Manau, šiandien politinių žaidimų bus. Jie prasideda, tai norisi tik jūsų supratimo, bet, matyt, didžioji politika jau verda…“ – artėjant balsavimui sakė meras. Jo kalbą palydėjo opozicijos replikos.

Išėjęs iš partijos Tvarka ir teisingumas, Pagėgių meras tapo atskira politine jėga ir ne visada besulaukia buvusių bendrapartiečių paramos.

Ar bereikia baseino?
E. Kuturys suabejojo, ar verta statyti baseiną dėl statybų darbų ir išlaikymo kaštų. Jam labiau rūpi, kad Pagėgių savivaldybė surinktų kuo daugiau mokesčių ir galėtų pati išsilaikyti nei baseino statybos ir trinkelių takų grindimas… Anot jo, greitai nebeliks nei kam baseine maudytis, nei kam tomis trinkelėmis vaikščioti.
P. Ubartas apgailestavo, kad tenka kalbėti tik apie blogį, tačiau, jo žodžiais, jokios pažangos nesama, o savivaldybė tapusi „vienos partijos prieglauda“. Lietuvos socialdemokratų partijos Pagėgių skyriaus vadovo postą išmainęs į „valstiečio“ mundurą Eugenijus Dargužas replikavo, kad ne Tarybos nariai turi galimybę kalbėti ilgiau, negu pasisakantys ar klausiantys Tarybos nariai. Beje, tokia padėtimi vėliau pasinaudojo E. Kuturys, pasitraukęs nuo posėdžių stalo ir paprašęs žodžio kaip paprastas posėdžio dalyvis…
Verslo vardu
Tarybos posėdyje žodžio paprašė Pagėgių savivaldybės verslininkų asociacijos pirmininkas Kęstas Komskis. Anot jo, reikia džiaugtis, jog Pagėgių savivaldybėje yra apie 1000 ūkininkų ir žemės ūkio sferoje dirba apie 2500-3000 žmonių. Kitokiu verslu užimta tik apie 1500 žmonių. Didžiausius atlyginimus (per 700 eurų) moka „Lumpėnų Rambynas“ ir Vilkyškių pieninė. Net Pagėgių savivaldybės darbuotojai uždirbą mažiau…
Apie baseiną K. Komskis kalbėjo: „Klausiant ar jis reikalingas, taip pat būtų galima klausti, ar reikalinga pati Pagėgių savivaldybė. Baseinas – tai priemonė patraukti jaunas šeimas ir senjorus, tai ir kelios papildomos darbo vietos“. Anot kalbėtojo, labai gaila, kad dabartinė šalies Vyriausybė sustabdė baseino ir Vilkyškių mokyklos sporto salės statybų projektus. Jis kreipėsi į Savivaldybės tarybos opoziciją, kurios bendrapartiečiai dabar yra Seimo valdantieji, prašydamas tarpininkauti dėl Pagėgių palaikymo.
„Gerbiami kolegos, verslas jau kelis metus negauna palaikymo iš savivaldybės. Mokesčiai eilę metų nesikeičia, komunalinių atliekų surinkimo tvarka mums tikrai nepalanki, nes mokesčiai ne mažėja, o didėja. Dėkoju tarybai, kuri skyrė 10 tūkstančių eurų verslui paremti, bet galiu pasakyti, kad Tauragė vienai darbo vietai sukurti skiria 3,5 tūkstančio eurų vienkartinę paramą. Žemės daugiau nesukursime, jos yra tiek, kiek yra. Todėl žemės ūkis nebėra ta grandis, kuri gali plėstis“, – kalbėjo K. Komskis.
Savivaldybės įmonių ataskaitos
Didžiausi nesutarimai prasidėjo, kai imta svarstyti savivaldybės įmonių ataskaitas. Dalies įmonių vadovai tik pastovėjo prie tribūnos, kai kuriems teko išklausyti padėkų. Didžiausios diskusijos kilo, kai ataskaitą teikė UAB Pagėgių komunalinio ūkio vadovas Saugintas Vaičiūnas. Jam priekaištauta, kad nors darbuotojų sumažėjo nuo 38 iki 32, įmonės darbo apimtis dėl naujų technologijų ir funkcijų pasikeitimo, sumažėjo dar labiau. Opozicija teiravosi, kodėl vandens nuostoliai siekia 53 proc. ir kiek išaiškinta nelegalių prisijungimų prie vandens tinklo.
Įmonės vadovas S. Vaičiūnas sakė, kad nustatyti du pažeidėjai, o tokie dideli vandens nuostoliai susidaro dėl menko vartotojų skaičiaus. Anot vadovo, jeigu yra 10 namų, kuriuose sunaudojama po 10 kubinių metrų vandens ir viename iš jų dėl gedimo nuteka 1 kubinis metras, jau susidaro 10 proc. nuostolių.
Daugumos atstovas Kęstutis Komskis siūlė atidėti Pagėgių komunalinio ūkio ataskaitos svarstymą ir surengti auditą. Meras teigė, kad auditui reikia pasiruošti, numatyti lėšų. Iš pradžių surengę pertraukėlę, vėliau valdančiajai Tvarkos ir teisingumo partijai priklausantys Tarybos nariai pareiškė, kad už dabartinę sprendimo projekto „Dėl pritarimo uždarosios akcinės bendrovės ,,Pagėgių komunalinis ūkis“ vadovo 2016 metų veiklos ataskaitos“ redakciją nebalsuos ir išėjo iš salės. Nebelikus kvorumo, neliko ir galimybės toliau svarstyti šią ataskaitą.
Valdančioji dauguma „kojomis balsavo“ dar vieną kartą, kai buvo svarstomos kultūros įstaigų vadovų ataskaitos.
Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite