Nemokamų švenčių nebūna

Ketvirtadienį Šilutės r. savivaldybės taryba svarstys kitų metų strateginių kultūros renginių sąrašą, vėliau, kai bus tvirtinamas 2017 m. rajono biudžetas, šiems renginiams bus skiriama pinigų. Šiemet kultūros reikmėms teko 144 tūkst. eurų. Prie šios sumos dar derėtų priskaičiuoti ir seniūnijų tradicinėms šventėms bei kitiems su kultūra susijusiems reikalams gautą solidžią rėmėjų paramą. Turbūt suma būtų įspūdinga, tačiau jos niekas nežino arba… nenori viešinti.

Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Skobienė „Pamariui“ paaiškino, kad 2017 m. strateginių kultūros renginių sąraše yra dvi naujovės: valstybės švenčių, istorinių ir minėtinų datų sąraše atsirado dešimtasis renginys – rugsėjo 29 d. vyks H. Zudermano 160-ųjų gimimo metinių minėjimas, o be 11 seniūnijų tradicinių švenčių, bus ir kalėdinių renginių ciklas.
Į tradicinių švenčių sąrašą patenka ne tik Vainute švenčiamos Joninės, bet ir garsioji Bikavėnų kapelijų šventė „Grajikit, Bikavos žiogeliai“. Žemaičių Naumiesčio Mykolinės jau tampa ir Ūkininkų švente. Profesionalaus meno sklaidai bus skirta F. Bajoraičio bibliotekos organizuojama tarptautinė vaikų knygos mugė. Kintuose organizuojama meno laboratorija „Pamario ženklai“ jau žinoma ne tik Lietuvoje, kaip ir didelio dėmesio sulaukiantis Kintų muzikos festivalis.
Kraštą populiarina Šilutėje rengiamas Žuvienės virimo čempionatas, Švėkšnos Moliūgų šventė.
Apie pinigus
Šiemet visoms šventėms buvo atseikėta pinigų ir iš Savivaldybės biudžeto, jų negavo tik valstybės švenčių kaimuose organizatoriai. J. Skobienė patikino, kad šiemet 9 seniūnijų bendruomenių šventėms teko po 1500 Eur, Juknaičių, kurie šiemet yra mažoji Lietuvos kultūros sostinė, – 2500 Eur, Šilutės miesto šventei – 15 000 Eur. Finansuota: Kovo 11-osios minėjimas Šilutėje – 1000 Eur, sportinių šokių konkursas „Pamario pora“ – 900 Eur, F. Bajoraičio bibliotekos surengta kraštiečių sueiga – 2500 Eur, Kintų muzikos festivalis – 2500 Eur, Moliūgų šventė – 1100 Eur, Žuvienės virimo čempionatas – 2500 Eur ir t. t.
Iš viso šių metų strateginiams kultūros renginiams iš biudžeto teko 44 200 Eur.
33 meno mėgėjų kolektyvų veiklai buvo išdalinta dar 72 394 Eur. Finansuoti 7 kultūros projektai – tam išleista 10 561 Eur. „Sidabrinės nendrės“ premijai ir su tuo susijusioms išlaidoms teko 2550 Eur. 14 tūkst. Eur buvo likęs rezervas, kuris paskirstomas su krašto kultūros skaida susijusioms išvykoms ir kt.
J. Skobienės nuomone, nėra žinoma, kiek seniūnijų bendruomenių šventes, kitus renginius, taip pat meno mėgėjų kolektyvus yra parėmę verslininkai, ūkininkai. Savivaldybė neturi informacijos apie rėmėjus – tai žino švenčių organizatoriai, seniūnai. J. Skobienės nuomone, visos 11 šiemet seniūnijų bendruomenių švenčių buvo įdomios: jose koncertavo ir garsios Lietuvos scenos žvaigždės, kurioms tenka mokėti solidžiai.
Iš Savivaldybės biudžeto lėšų skiriama tik išimtinai kultūros reikmėms, o scenos žvaigždžių koncertus nuperka rėmėjai. Tad nedera lįsti į svetimą kišenę, tuo labiau, kai verslininkai kartais ne tik finansuoja garsaus atlikėjo ar grupės pasirodymą, bet ir atlikėjus pasirenka. Ko gero, šiemet nebuvo tokios šventės nė vienoje seniūnijoje, kurios vakarinėje programoje nepasirodytų net po 2-3 garsius atlikėjus.


Kad su kultūra šios pramoginės programos nelabai sietinos, visi žino, tačiau kad į vėlyvus vakaro koncertus suvažiuoja ir sueina gausybė žiūrovų, – faktas. Seniūnijose šventės vyksta nuo pavasario iki vėlyvo rudens. Yra ir šilutiškių, ir seniūnijų gyventojų, kurie apvažiuoja visas tokias šventes ir nemokamai pasiklauso įvairių koncertų.
Tiesa, kol scenoje šoka, dainuoja ar groja rajono meno mėgėjų kolektyvai, žiūrovų tebūna mažiau. Vakarinė programa, kuri baigiasi fejerverkais, sulaukia žiūrovų antplūdžio.
J. Skobienės nuomone, visoms šventėms ir renginiams Savivaldybė iš biudžeto skiria, ko gero, trečdalį ar ketvirtadalį reikalingų lėšų, visa kita yra rėmėjų pinigai.
Seniūnų nuomonės
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis „Pamariui“ telefonu sakė, kad miestelio tradicinė šventė kainavo galbūt 4000 Eur, iš šios sumos 1300 Eur skyrė Savivaldybė. Moliūgų šventei surengti išleista 2000 Eur, iš šios sumos 1100 Eur gauta iš rajono biudžeto.
„Verslininkai noriai remia Švėkšnoje rengiamas bendruomenės šventes, nes jų nuostata yra tokia: seniūnijos gyventojai perka prekes, paslaugas, tad šventės rėmimas yra savotiška grąža jiems, kai nuperkamas garsaus atlikėjo pasirodymas, grupės programa ar kokia kita pramoga“, – sakė A. Šeputis.
Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus svarstė, kad gausybę žiūrovų sutraukiančios Joninės Vainute šiemet finansuotos iš Savivaldybės skirtų lėšų, dar galbūt 3000 Eur skyrę rėmėjai. „Remia daug mano gerų pažįstamų ir draugų iš Šilutės. Būna, kad jie neturi verslo reikalų Vainute, tačiau žino ir supranta, kad per Jonines į Vainutą suvažiuoja žmonių ir iš Šilutės, ir iš kitų rajono vietovių. Litais buvo pigiau, dabar tiek pat susidaro eurais… Brangu. Ir garsių Lietuvos atlikėjų koncertai labai pabrango. Suprantu ir verslininkus, kuriems nėra lengva. Pas juos visi juk eina, visi prašo paremti šventę, kokią meno kolektyvo išvyką, prašo ir susirgusieji, vargingai gyvenantieji“, – pasakojo Vitalijus Mockus.
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Virginijus Stasiulis išsyk negalėjo atsakyti į klausimą, kiek kainavo Mykolinių ir derliaus šventė, kuri buvo paskutinė šių metų rajono seniūnijų bendruomenių šventė. Esą rėmėjai buvo seniūnijos bendruomenės rūpestis, jų, žinoma, buvo nemažai. Seniūnija padėjo viską organizuoti, daug rūpesčių teko vietos kultūros centrui, gimnazijai, bibliotekai.


Kas ir kada?
Praėjusią savaitę Savivaldybės tarybos komitetai svarstė kitų metų strateginių kultūros renginių sąrašą. Išbraukti iš jo nesiūlyta nieko, tačiau buvo norų įrašyti papildomą šventę. Jeigu politikai pritars tokiam dosnumui, „Pamarys“ informuos.
Kol kas kitais metais rajone numatyta 10 valstybės švenčių ir istorinių, minėtinų datų, 13 tradicinių renginių: gegužės 27 d. – Šilutės miesto šventė, gegužę – sportinių šokių konkursas „Pamario pora“, birželio 17 ir 24 d. – šventės Juknaičiuose ir Vainute, liepos 1, 2, 6, 8, 29 d. – šventės Kintuose, Gardame, Saugose, Katyčiuose, Švėkšnoje, rugpjūčio 5 d. – Rusnėje, 12 d. – Usėnuose, Bikavėnuose, rugsėjo 30 d. – Žemaičių Naumiestyje, gruodį – kalėdiniai renginiai. Liepą ir rugpjūtį kvies „Pamario ženklai“ ir muzikos festivalis Kintuose. Rugsėjo 2 d. – Žuvienės virimo čempionatas Šilutėje, spalio 27 d. – Moliūgų šventė Švėkšnoje.
Pasak J. Skobienės, siekiama tęsti tradicijas, ieškoti naujovių propaguojant krašto kultūrą, idėjas. Renginių sumanytojai galės praturtinti programas naujovėmis, nes Seimas 2017-uosius paskelbė Piliakalnių, Reformacijos, Tautinio kostiumo, Lietuvių kalbos kultūros, Algirdo Juliaus Greimo, Sporto metais.
Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sėdę į transporto priemonę nepamirškime užsisegti saugos diržo!

Sausio 30-31 d. ir vasario 1-2 d. policijos pareigūnai sustiprino privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje išaiškinti 45 Kelių eismo taisyklių pažeidimai. Daugiausia saugos diržų nenaudojimo atvejų nustatyta Šilalėje – 24, Šilutėje – 17, Tauragėje – 3, Pagėgių savivaldybėje – 1. Nustatyti 3 vairuotojai (Šilalėje – 2, Šilutėje – 1), kurie vairuodami savo transporto priemones ne tik nesegėjo saugos diržų, bet ir naudojosi mobiliaisiais

Apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2022“ nugalėtojai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pasveikino „Metų ūkis 2022“ pirmosios vietos laimėtojus – įvairių rajonų 33-iejų ūkių šeimininkus.  Šiame sąraše yra Simona ir Egidijus Vičkai iš Šilutės rajono bei Donata ir Paulius Dargeliai iš Pagėgių krašto. Šventėje pagerbtiesiems įteikti žemės ūkio ministerijos padėkos raštai už pažangų ūkininkavimą. Lietuvos ūkininkų sąjunga ilgiausias tradicijas žemdirbių visuomenėje turintį konkursą „Metų ūkis“ surengė jau 229-ąjį kartą. Šįkart šventė įvyko  Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre. 2022 metais konkursas įvyko 33 savivaldybėse. Joms buvo suteikta galimybė

2022 m. „Sidabrinės nendrės“ premija paskirta Daliutei Reginai Žibaitienei

Dalia-Žibaitienė

Praėjusią savaitę „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas paskelbė, kad 2022 m. „Sidabrinės nendrės“ premija ir laureato ženklas suteikiamas pedagogei, poetei, visuomenininkei Daliutei Reginai Žibaitienei, kuri daug metų garsino Šilutės kraštą rajoniniuose, respublikiniuose ir užsienio leidiniuose bei renginiuose. D. Žibaitienės kandidatūrą „Sidabrinės nendrės“ premijai praėjusiais metais pateikė Šilutės Martyno Jankaus mokykla. Teikime rašoma, kad D. Žibaitienė yra Žemaitijos rašytojų bendrijos narė (nuo 1996 m.), Vilniaus menininkų klubo „Plekšnė“ narė (nuo 2008 m.), Lietuvos mokytojų literatų draugijos „Spindulys“ narė – nuo 2013 m.,

Prasideda Šilutės rajono savivaldybės tarybos, mero ir administracijos direktoriaus 2022 m. veiklos ataskaitos

Šiandien, vasario 6 d., prasideda Šilutės r. savivaldybės  vadovų, Tarybos narių susitikimai su seniūnijų bendruomenėmis. Susitikimuose  atsiskaitoma už 2022 m. veiklą, kalbama apie problemas, šių metų planuojamus, atsakoma į gyventojų klausimus. Bendruomenės gali teikti siūlymų, į kuriuos būtų atsižvelgiama planuojant šių metų darbus. Susitikimai vyks: Usėnuose – vasario 6 d. 15 val.  seniūnijos salėje, Veržės g. Švėkšnoje – vasario 7 d. 15 val. seniūnijos salėje, Liepų a. 24; Juknaičiuose – vasario 8 d. 15 val. seniūnijos salėje Šiloko g. 3;

Taip pat skaitykite