Nemalonus burnos kvapas gali būti ligų požymis

Nemalonus burnos kvapas – problema, su kuria susiduria dažnas žmogus. Esame įpratę, kad jis atsiranda užvalgius česnako ar neišsivalius dantų. Po kurio laiko jis pranyksta, tačiau kartais nemalonus burnos kvapas gali lydėti nuolatos. Tai signalas apie tam tikras ligas.

vaistininkė

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Domantė Viliūnaitė.

„Nemalonus burnos kvapas dažniausiai atsiranda dėl kelių veiksnių, ir jie gali būti tarpusavyje susiję. Pirmiausia – maistas, ypač turintis intensyvų aromatą. Antra, nevalyti dantys ir nešvari burnos ertmė, mat bakterijos, kurios gyvena ant dantų paviršiaus ir tarp jų, skaido maisto likučius ir išskiria nemalonius kvapus. Be to, nemalonus burnos kvapas yra būdingas ir kai kuriems sveikatos sutrikimams“, – vardija „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Domantė Viliūnaitė.

Į pagalbą – mėtinės pastilės arba vanduo su druska

Nemalonų burnos kvapą dažniausiai sukelia intensyviu aromatu pasižymintis maistas, turintis daug sulfidų junginių. Dažniausi nemalonaus burnos kvapo kaltininkai yra svogūnai, česnakai, krienai, taip pat kai kurie žuvies produktai.

„Kai šie maisto produktai suyra žarnyne, juose esančios medžiagos absorbuojamos į kraują. Tada patenka į plaučius, o iš ten išsiskiria per kvėpavimo takus ir taip randasi nemalonus kvapas. Svarbu prisiminti, kad maisto produktai sukelia didesnę nemalonaus kvapo problemą tuo atveju, jei yra vartojami dideliais kiekiais arba valgomi dažnai“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Nemalonų kvapą pavalgius česnakais ar svogūnais gardintų patiekalų galima neutralizuoti keliais būdais. Vienas jų – mėtinės pastilės, galinčios padėti sušvelninti nemalonaus kvapo pojūtį.

Kramtomoji guma taip pat gali padėti, nes skatina seilėtekį, kuris nuplauna maisto daleles ir sumažina kvapą. Dar galima pakramsnoti petražolių, mėtų lapelių, citrinos žievelės, arba išskalauti burną vandeniu su šiek tiek druskos arba vandenilio peroksidu.

D. Viliūnaitė taip pat pataria gerti daug vandens, kuris yra natūralus būdas nuplauti maisto daleles ir neutralizuoti nemalonius kvapus burnoje. Pašalinti maisto daleles ir bakterijas galima pavalgius kruopščiai šepetėliu ir dantų siūlu išsivalant dantis.

Gali būti ir kvėpavimo takų ligų požymis

Kartais nuolat jaučiamas ar tarsi be priežasties atsirandantis nemalonus burnos kvapas gali būti ir įvairių ligų požymis. Pasak klinikos „Familia Clinica“ gydytojos otorinolaringologės Sigitos Padvariškytės-Brusokės, nemalonus burnos kvapas gali atsirasti ir dėl kvėpavimo takų ligų: tonzilito, bronchito, sinusito.

„Sergant šiomis ligomis ir jų teisingai negydant, ryklėje, ant tonzilių, nosies ertmėje kaupiasi bakterijos. Taip vystosi infekcija, atsiranda pūlių, o kartu gali pasireikšti ir specifinis nemalonus kvapas iš burnos. Išgydžius ligą, pranyksta ir šis simptomas, tačiau jei sveikata gerėja sunkiai, o ligos simptomai išlieka, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Jis gali atlikti papildomus tyrimus, kad nustatytų galimas priežastis ir skirtų efektyvesnį gydymą“, – sako gydytoja otorinolaringologė.

Dažna blogo burnos kvapo priežastis yra burnos ertmės ar dantenų ligos, pvz., gingivitas, parodontitas, stomatitas. Jų metu burnos ertmėje vystosi uždegimas ir auga bakterijos, kurio ir lemia nemalonų kvapą.

„Virškinimo sutrikimų ar kitų virškinimo sistemos problemų, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso liga, skrandžio opa arba žarnyno ligos, požymis taip pat gali būti nemalonus kvapas iš burnos. Kai kurie diabeto tipai taip pat gali turėti įtakos burnos būklei ir skleisti nemalonių kvapų“, – sako vaistininkė.

Kaip suprasti, kad iš burnos nemaloniai kvepia?

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė atkreipia dėmesį, kad pats žmogus gali ir nejausti jam iš burnos sklindančio nemalonaus kvapo.

„Taip gali būti dėl to, kad mes priprantame prie savo pačių kvapo ir jį mažiau jaučiame. Taip pat yra biologinių priežasčių, kodėl žmogus gali nejausti savo kvapo. Mūsų kvėpavimo takai dažniausiai yra susieti su kvapu iš aplinkos, ne iš savęs. Tai reiškia, kad mes daugiau jaučiame kitų žmonių kvapus nei savo pačių. Mūsų smegenys taip pat gali būti „išjungtos“ ir nereaguoti į savo pačių kvapą, kad sutelktų dėmesį į kitus kvapus“, – komentuoja D. Viliūnaitė.

Yra keletas būdų, kaip sužinoti, ar kvapas iš burnos yra neutralus, o galbūt nemalonus. Pirmiausia vaistininkė pataria to pasiteirauti artimo žmogaus, kuriuo pasitikima ir nesivaržoma, kad pasakytų, ar kartais nepastebi nemalonaus kvapo.

„Galite ir patys patikrinti savo burnos kvapą. Uždenkite delnu burną ir į jį iškvėpkite kuo daugiau oro per burną, po to iš karto bandykite jį įkvėpti per nosį – turėtumėte jausti, jei yra kokie nors nemalonūs kvapo pokyčiai“, – pataria ji.

Odontologas ar burnos higienos specialistas taip pat gali padėti įvertinti burnos būklę ir kvapą bei pasiūlyti būdų jį pagerinti. Svarbu suprasti, kad palaikyti gerą burnos higieną ir reguliariai tikrintis pas specialistus yra būdas ne tik užkirsti kelią nemaloniam kvapui, bet ir užtikrinti gerą bendrą burnos sveikatą.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Rudenį dalis gyventojų nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai

Pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400-500 šalies gyventojų. Šiuo metu skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau gera žinia yra ta, kad 50-55 metų asmenys nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai jau nuo šių metų rugsėjo. Sunki ir klastinga liga Erkinis encefalitas –

Orai: dienomis – iki 25 laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Balandžio 29 d., pirmadienį, dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas pietryčių, pietų, vakariniame šalies pakraštyje vakarinių krypčių, 8-13 m/s. Temperatūra 20-25 laipsniai šilumos. Balandžio 30 d., antradienį, kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietryčių, pietų, naktį 4-9 m/s, dieną 6-11 m/s. Temperatūra naktį 8-13, dieną 20-25 laipsniai šilumos. Gegužės 1 d., trečiadienį, lietaus tikimybė maža. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, rytų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį 7-12, dieną 20-25 laipsniai šilumos.

Kiekvieną šeštadienį gaisrinės atveria duris lankytojams

Ar žinote, kad gegužė – šeimos mėnuo. Kad visi būtų saugesni, šalies ugniagesiai gelbėtojai kviečia gyventojus šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. apsilankyti gaisrinėse. Ugniagesiai pasirengę jiems papasakoti, kodėl namuose būtina turėti autonominį dūmų detektorių, kaip prižiūrėti krosnis, elektros instaliaciją, kodėl būtina valyti dūmtraukį, kodėl negalima rūkyti lovoje, kodėl svarbu nepalikti degančių žvakių ar ant viryklės verdančio puodo, kodėl būtina įsigyti gesintuvą ir nedegų audeklą. Lankytojai galės susipažinti su ugniagesių darbo sąlygomis, gaisrine ir gelbėjimo technika, o mažieji turės galimybę

Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6-12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas. Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui. Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti

Taip pat skaitykite