Mykolinės ir Derliaus šventė sudrebino Žaliąjį kalną

Šeštadienį Žemaičių Naumiestyje, ant Žaliojo kalno, dundėjo tradicinės Mykolinės ir Derliaus šventė, į kurią sugužėjo kaip reta daug dalyvių ir žiūrovų. Ūkininkų miestelyje už ekologiškų produktų kiemelio driekėsi Grūdų
gatvė, Sodų takas, Pieno alėja, Mėsos skveras ir Kopūstienės vingis, kur kunkuliavo net 9 kvapnios kopūstienės katilai…

 

Ūkininkų gėrybės
Vidurdienį į Žemaičių Naumiesčio biblioteką rinkosi kraštiečiai. Tuo metu į Žaliojo kalno aikštyną jau iš viso rajono važiavo išsipuošusios Ūkininkų miestelio komandos: puošė savąsias teritorijas, dengė stalus, ant jų dėjo vaišes, kūrė ugnį ir virė, kepė.
Kur grūdai, ten blynai, duonelė, pyragai, o kur pienas, ten sūriai, kastinis, Sodų take – medus, obuoliai, slyvos, net keliolikos rūšių sultys, Mėsos skvere – dešros, lašiniai, kumpiai ir net kepamas ėriukas.
Marius Čėsna iš Leitgirių čirškino virš žarijų didoką ėriuką, kurio paragauti gavo visi, kas tik norėjo. Prie naumiestiškės Danutės Zaveckaitės stalų bemat išrikiavo eilutė: kabojo pynės svogūnų, vėriniai džiovintų baravykų, čia pat krepšys geltonųjų gaidukų – panašu, ką tik iš miško, o stiklainiuose – konservuoti grybai, įvairių uogų kompotai, sirupai, dar krienų. Iš didelio krepšio spanguolių darbščioji Danutė sėmė ir pylėjų moterims ir vyrams. Juk netrukus teks raugti kopūstus, o kaip be spanguolių?
Grūdų gatvėje smalsuolių laukė „egzaminas“. Į kelis indelius su grūdais reikėjo sudėlioti korteles, nesuklysti nurodant pavadinimą. Ne visiems pavyko… Tačiau svetingi žmonės ir suklydusius pavaišino, pagyrė. Iš Pagrynių, Šilutės priemiesčio, atvykę garsūs bitininkai Onutė ir Pranas Petrošiai Sodų take prekiavo įvairiaspalviu šių metų medumi, buvo paruošę užduotį svečiams – susukti vaškinę žvakelę. Taip įdarbino ir priėjusius politikus
Prie scenos
Šilutiškė Indrė Skablauskaitė ir „Pilutės“ folkloro ansamblio vadovė Adma Baltutienė pasveikino namiškius naumiestiškius, tikrus žemaičius ir šišioniškius, sugužėjusius švęsti Mykolinių ir ūkininkų rudens šventės. Tiesa, tų Mykolų teatsirado pora, tad juos ir pagerbė, nors dovanų buvo tikras lietus. Šoko „Šalnos“ kolektyvas iš Švėkšnos, dainavo „Pilutė“ iš Degučių, po jų scenoje sukosi garsi žvaigždė Soliaris, vietoj Radžio atvyko Mia, koncertavo grupė „Biplan“, šilutiškių choras „Vox Libri“. Gausių plojimų sulaukė ir naumiestiškių kapela „Žaliakalnis“.
Į sceną kilo naujasis Žemaičių Naumiesčio seniūnas Virginijus Stasiulis, naujasis vietos parapijos klebonas Stanislovas Anužis, rajono valdžiai atstovavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis, atvyko Seimo nariai Artūras Skardžius, Kęstas Komskis ir Remigijus Žemaitaitis, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas ir kiti.
Apdovanoti šių metų geriausiais ūkininkais pripažinti Vilija ir Robertas Peteraičiai iš Katyčių, antrąją vietą laimėjusieji Rima ir Aloyzas Raukčiai iš Grabupių. Pagerbti jaunieji ūkininkai Ligita ir Laurynas Baliutavičiai iš Rumšų kaimo, Juknaičių seniūnijos, taip pat Rasa ir Saulius Oželiai iš Juškaičių kaimo, Gardamo seniūnijos. Žemės ūkio rūmų pirmininkas A. Stančikas už bendruomeniškumą ir nuoširdumą apdovanojo minėtuosius bitininkus Onutę ir Praną Petrošius, už stambaus galvijų ūkio įkūrimą – ūkininką Algimantą Leščinską iš Užlieknių, inkakliškį Rimantą Stankų – už mėsinės galvijininkystės ūkio puoselėjimą, kintiškį Henriką Cyrolį, Laučių kaimo ūkininką Alvydą Degutį – už javų auginimą pagal pažangias technologijas, jaunąjį Šyšgirių kaimo ūkininką Mantą Macijauską – už įkurtą mėsinių galvijų ūkį ir sekimą tėvų pėdomis, Galnės kaimo (Vainuto sen.) ūkininkę Ireną Petrauskienę, plėtojančią pieno ūkį.
V. Pozingis Savivaldybės atminimo lentas įteikė geriausių rezultatų tam tikroje srityje pasiekusiems ūkininkams: galzdoniškiui Vladui Bernotui – geriausio pienininkystės ūkio, Vanagių kaimo ūkininkui Kęstučiui Žvirbliui – mėsinės galvijininkystės ūkio, Žagatpurvių kaimo vyndariui Česlovui Ramoškai – vyndario ekologiško ūkio, Stasiui Baltučiui iš Grygališkės – javų ūkio, švėkšniškei Birutei Stankutei – sodininkystės ūkio.
Visos kopūstienės skanios
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, pasipuošęs tautiniu kostiumu, šoko ir su kaimynais „Šalnos“ kolektyve, ir sukosi seniūnų kiemelyje, mat seniūnai taip pat virė kopūstienę. „Erelių“ komandos kopūstienę komisija pavadino skaniausia, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos – rūgščiausia. Dovanų gavo ir visos kitos komandos, pasipuošusios vienodomis uniformomis, užsidėjusios virėjų kepuraites, turėjusios didelius samčius.
Kopūstienės vingyje aplink katilus sukosi naumiestiškių, juknaitiškių, gardamiškių ir kitos komandos. Belieka pasveikinti – šiame konkurse pralaimėjusių nebuvo, netrukus puodų dugnai pasimatė…
Šventę vainikavo fejerverkai.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite