Kultūros ministras sakė Šilutėje pamatęs tikrą biblioteką

Praėjęs pirmadienis Šilutės bibliotekininkėms buvo ir įprastinis, ir išskirtinis. Kaip įprasta netrūko lankytojų, o bibliotekos šeimininkai sukosi kasdieniuose knygų ir žinių pasaulio verpetuose. Išskirtinis – nes savo skaitytojo bilietą užregistravo atvykęs LR kultūros ministras Šarūnas Birutis – ketvirtasis ministras, apsilankęs šioje įstaigoje.

Ministras Š. Birutis pripažino, kad būtent Šilutėje pamatė savo minčių ir fantazijų, kaip turėtų atrodyti tikra biblioteka, įkūnijimą.

Ministrą lydėjo jo patarėja Dalia Vencevičienė, Šilutės r. Savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.
Garbų svečią pasitiko prie bibliotekos pastato, kurio fasadą puošia ne tik šiuolaikinis užrašas, bet ir užkonservuoti praeities rašmenys – sieninė tapyba bei reklaminis vokiškas tekstas groteskiniu šriftu.
Bibliotekininkai pasveikino garbųjį svečią, atvykusį į Mažosios Lietuvos regioną, dėl kurio vardo įtvirtinimo šilutiškiams teko nemažai pakovoti. Papasakojo, kad biblioteka yra įsikūrusi viename iš istorinio Žibų kaimo pastatų, pavadinta pirmojo kilnojamojo knygynėlio Mažojoje Lietuvoje įkūrėjo, poeto ir visuomenės veikėjo Fridricho Bajoraičio vardu. Priminė, kad H. Šojaus dvare XIX a. pabaigoje pradėjo veikti pirmoji biblioteka Mažosios Lietuvos teritorijoje, iki šiol išlikusi Šilutės muziejuje.
Bibliotekininkai turi kuo pasigirti: Šilutės F. Bajoraičio biblioteka yra šiuolaikiška, pažangi, bendraujanti be sienų, skleidžianti gerąją patirtį. Vienas iš bibliotekininkų veiklos barų – knygų leidyba. 2013-uosius palydėjo išleidę knygą „Biblioteka – kultūros paveldo buveinė“, o naujuosius sutiko su pačių sudarytu „Lietuvininkų tarmės žodynu“.
Prie šios ir kitų bibliotekininkų knygų leidybos daug pastangų pridėjo Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyriaus knygotyros vyr. bibliotekininkė Virginija Veiverienė, kuriai šiemet įteikta LR kultūros ministerijos premija. Bibliotekininkų kolektyve netrūksta pelniusių svarių valstybės apdovanojimų.
Tądien visuose bibliotekos skyriuose netrūko skaitytojų. Ministras Š. Birutis pasisveikino su moksleiviais skaitykloje, kur vyko edukacinė pamoka apie ateities biblioteką, Vaikų literatūros skyriuje – su mažaisiais bibliotekos lankytojais, atvykusiais į edukacinį užsiėmimą iš „Žibutės“ vaikų lopšelio-darželio priešmokyklinės grupės. Ministras pakalbino mažuosius bei sužinojo, kad šiame skyriuje pamokas gali ruošti kaimuose gyvenantys vaikai, laukiantys autobuso po pamokų grįžti į kaimą.
Ministrui Š. Biručiui pasakota apie bibliotekininkų įgyvendinamus tarptautinius projektus, organizuojamą pasaulio šilutiškių sueigą, tarptautiniu tapusį literatūrinį rudenį, kai kviečiami iš Šilutės kilę ar kitaip su Šilute susiję profesionalūs knygų autoriai, apie knygų leidybą ir bibliotekoje saugomas knygas, įrašytas į kultūros paveldo vertybių registrą, įvairius turnyrus ir meno parodas, susitikimus su garsiais krašto ir šalies žmonėmis.
Sužinojo ministras ir apie bibliotekininkų svajonę greta bibliotekos esančiame pastate kurti menų galeriją, edukacijos ir komunikacijos centrą, kuriai jau pritarė Šilutės politikai.
Ministras Š. Birutis pripažino, kad jam teko matyti ne vieną šalies biblioteką, tačiau būtent Šilutėje pamatė savo minčių ir fantazijų, kaip turėtų atrodyti tikra biblioteka, įkūnijimą. Sakė, kad šilutiškių patirtimi galėtų remtis ir kitos šalies bibliotekos.
Diskusijos su ministru
Šilutės bibliotekininkų atlyginimai yra menkiausi regione, bibliotekininkų darbo užmokesčio vidurkis – 1112 litų, su aukštuoju išsilavinimu – 1300 litų. Svečias pripažino, kad tai išties menkas uždarbis. Pernai ministras Š. Birutis buvo mitinge kartu su kultūros darbuotojais ir išsakė savo poziciją dėl atlyginimų. Bibliotekininkai nekantravo sužinoti, kaip bus skirstomi atkovotieji 25 mln. litų šalies kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams didinti. Deja, pažadų, kaip bus skirstomi 25 mln., neišgirdo, nes tuos pinigus skirstys ne Kultūros, bet Finansų ministerija.
Diskutuota apie rengiamą Bibliotekų įstatymo naują redakciją, kurioje numatoma nauja darbo apmokėjimo tvarka, atestavimo ir bibliotekų akreditavimo nuostatos, užsiminta apie viešųjų ir mokyklų bibliotekų jungimą. Šiai problemai išspręsti reikalingas Kultūros ir Švietimo ministerijų sutarimas.
Bibliotekininkų vaišės
Bibliotekininkai svečią pavaišino lietuvininkų kulinarinio paveldo valgiais: kėžu ir keksu. Padovanojo šiemet išleistą „Lietuvininkų tarmės žodyną“, linkėdami išmokti lietuvininkų tarme kalbėti ir atvykti į įkurtuves bibliotekininkų svajonių name – Tilžės g. 12.
Pirmadienį ministras taip pat lankėsi Kintų Vydūno kultūros bei Šilutės kultūros ir pramogų centruose, H. Šojaus dvare ir Šilutės muziejuje. H. Šojaus dvare ministras sužinojo, kaip rengiasi ir „fobeliuoja“ lietuvininkai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Prezidentas: sienų apsaugai – platesni karių įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitikęs su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu aptarė karių įsitraukimą ekstremaliosios situacijos metu. Šalies vadovas teigiamai įvertino susitikimo metu krašto apsaugos ministro A. Anušausko pristatytus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimus, nustatančius konkrečius įgaliojimus, kuriuos kariai įgytų ekstremaliųjų situacijų metu, ir šių įgaliojimų įgijimo sąlygas. „Įstatymų pakeitimai leis kariams efektyviai prisidėti tiek saugant Lietuvos Respublikos sienas, tiek, poreikiui esant,

Taip pat skaitykite