Kodėl dalis tėvų Rugsėjo 1-ąją nesirenka laisvadienio?

Naujų mokslo metų pradžią žyminti Rugsėjo 1-oji kasmet į mokyklas pritraukia ne tik būrį vaikų, bet ir tėvų. Kad šią dieną šeimos nariai galėtų paminėti kartu, dirbantys tėvai turi teisę prašyti laisvo apmokamo pusdienio. Tačiau ne visi tėvai, net ir norėdami, tai daro, o priežastys gali nustebinti.

„Tą dieną teisę į apmokamą laisvą pusdienį pagal Darbo kodeksą turi visi dirbantys tėvai, kurie augina vaikus iki 14 metų. Tačiau darbuotojams neretai tenka susidurti su vadovo nepasitenkinimu, norint pasinaudoti šiai šventei skirtu laisvadieniu“, – pranešime žiniasklaidai sako „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė Eglė Staniulionė.

Laisvu pusdieniu gali pasinaudoti ne visi tėvai

Galimybė pasinaudoti laisvu pusdieniu mokslo metų pradžios dieną nepriklauso nuo tėvų santykio ar teisinio statuso, sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė.

„Teisę į laisvą pusdienį turi visi žmonės, kurie yra įrašyti vaiko gimimo liudijime arba yra jo globėjai. Aišku, mums žinomi ir tokie atvejai, kai vienas iš tėvų vaiku nesirūpina, bet šia teise turėti apmokamą laisvą pusdienį vis tiek naudojasi“, – aiškina M. Jurkutė.

E. Staniulionė sako, kad teisė į laisvą pusdienį Rugsėjo 1-ąją neturėtų būti apibrėžiama vien pagal vaiko dokumentus. Todėl „Bitė Lietuva“ savo iniciatyvoje „Šeima yra šeima“ numato, kad visą laisvą dieną gali turėti ir partnerių vaikus auginantys tėvai.

„Suprantame, kad šeima yra ne tik formalius įžadus davusios, bet ir nesusituokusios, partnerių vaikus auginančios, skirtingų ar vienodų lyčių poros. Todėl visoms „Bitė Lietuva“ darbuotojų šeimoms suteikiame vienodas naudas, kuriomis mėgautis galėjo tik susituokę partneriai ar biologiniai vaikų tėvai“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.

Svarbu žinoti, kad darbo kodeksas neapriboja darbdavio galimybių numatyti darbovietės vidiniuose dokumentuose ar politikoje, kad rugsėjo 1-ąją laisvadienis suteikiamas ir kitiems darbuotojams, kurie augina vaikus, bet nėra oficialiai pripažinti vaiko tėvais arba globėjais, iniciatyvai antrina M. Jurkutė.

Trūksta darbdavių supratingumo

Tėčiai taip pat norėtų daugiau įsitraukti į vaikų auginimą ir dalyvauti šventėse kartu, jei tam būtų sudarytos palankesnės sąlygos, rodo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atlikta apklausa.

Tam dažnai trukdo palankaus darbdavių ir kolegų požiūrio stygius darbo vietoje, tikina apklaustieji. „Tarp dalykų, kurie kelia iššūkį palankesniam šeimos ir darbo derinimui, buvo minima ir darbovietės kultūra ir nepalankios nuostatos tiek visuomenėje, tiek darbe“, – teigia M. Jurkutė.

„Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė sako, kad sėkmingi ir tolerantiški darbdaviai turėtų suprasti, jog santykiai šeimoje tiesiogiai prisideda prie kolektyvo nario darbo rezultatų. Todėl turėtų sudaryti visas sąlygas, kad būtų išlaikytas darbo ir šeimos balansas.

„Visiems darbuotojams, auginantiems vaikus, nepriklausomai nuo jų šeimos statuso, suteikiame teisę į „mamadienius“ ir „tėvadienius“, laisvadienius Rugsėjo 1-osios proga, taip pat įmonės lėšomis apmokame pirmąjį mėnesį gimus ar įsivaikinus vaiką bei suteikiame galimybę nemokamai naudotis vaikų kambariais biuruose“, – tvirtina E. Staniulionė.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimas uždraudė neatlygintinai dalyti vienkartinius indus

Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuo 2025 m. gegužės 1 d. sutarta uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti maisto ir gėrimų vienkartinius plastikinius gaminius, pvz., vienkartinius bokalus, lėkštes, kavos puodelius ir kt. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą. Pagal priimtus pakeitimus viešojo maitinimo vietose kaip alternatyva vienkartiniams indams turės būti pateikiamos daugkartinės pakuotės arba vienkartinės pakuotės, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba stalo

Gardamo kaimo bendruomenė prašo savivaldybės 1000 eurų

Šilutės r. savivaldybės taryba kitą savaitę, be kitų klausimų, posėdyje  svarstys, ar iš savivaldybės biudžeto sušelpti Gardamo kaimo bendruomenę „Tenenys“. Pinigų prašo vaikų žaidimo aikštelei įrengti. Savivaldybės tarybai adresuotas Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ prašymas prisidėti prie įgyvendinamo projekto „Viešoji erdvė bendruomenės poreikiams“ skiriant 1000 eurų iš savivaldybės biudžeto. Bendruomenė paraišką teikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pagal Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles. Projekto vertė – 6500 Eur. Projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų spalio 31

Savaitgalį žada iki +29 °C  

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantis savaitgalis bus karštas. Vėsiau tik pajūryje.  Liepos 20 d., šeštadienį, vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 10-15, kai kur – 16-18, dieną – 23-28 °C. Liepos 21 d., sekmadienį, kai kur trumpai palis. Vėjas naktį silpnas, dieną šiaurės vakarų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį bus 12-17, dieną – 24-29 °C. Vandens temperatūra upėse siekia 17-25, ežeruose – 22-26, Kuršių mariose – 21-23, Baltijos jūroje – 21

Kelių remontų sezonas pačiame įkarštyje. Ką reikia žinoti vairuotojams?

Ilgai lauktas vasaros sezonas atnešė ne tik šiltus orus atostogaujantiems, bet ir kelia vairuotojams nepatogumų dėl vykdomų kelio remonto darbų. Kelininkai skuba taisyti pagrindines miestų transporto arterijas ir svarbiausius šalies kelius. Remontuojamose atkarpose pasikeičia įprasta eismo tvarka − susiaurėja važiuojamoji dalis, sumažėja leistinas greitis. Neretai įrengiami šviesoforai ir kelio atitvarai, kurie apsunkina vairavimą, todėl vairuotojai turi būti itin dėmesingi. Keliai remontuojami vasarą „Vasaros metu kelių apkrova natūraliai išauga, ypač tuose keliuose, kurie veda į pajūrį, ežeringus regionus, kurortinius miestus. Oficialūs

Taip pat skaitykite