Kodėl dalis tėvų Rugsėjo 1-ąją nesirenka laisvadienio?

Naujų mokslo metų pradžią žyminti Rugsėjo 1-oji kasmet į mokyklas pritraukia ne tik būrį vaikų, bet ir tėvų. Kad šią dieną šeimos nariai galėtų paminėti kartu, dirbantys tėvai turi teisę prašyti laisvo apmokamo pusdienio. Tačiau ne visi tėvai, net ir norėdami, tai daro, o priežastys gali nustebinti.

„Tą dieną teisę į apmokamą laisvą pusdienį pagal Darbo kodeksą turi visi dirbantys tėvai, kurie augina vaikus iki 14 metų. Tačiau darbuotojams neretai tenka susidurti su vadovo nepasitenkinimu, norint pasinaudoti šiai šventei skirtu laisvadieniu“, – pranešime žiniasklaidai sako „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė Eglė Staniulionė.

Laisvu pusdieniu gali pasinaudoti ne visi tėvai

Galimybė pasinaudoti laisvu pusdieniu mokslo metų pradžios dieną nepriklauso nuo tėvų santykio ar teisinio statuso, sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė.

„Teisę į laisvą pusdienį turi visi žmonės, kurie yra įrašyti vaiko gimimo liudijime arba yra jo globėjai. Aišku, mums žinomi ir tokie atvejai, kai vienas iš tėvų vaiku nesirūpina, bet šia teise turėti apmokamą laisvą pusdienį vis tiek naudojasi“, – aiškina M. Jurkutė.

E. Staniulionė sako, kad teisė į laisvą pusdienį Rugsėjo 1-ąją neturėtų būti apibrėžiama vien pagal vaiko dokumentus. Todėl „Bitė Lietuva“ savo iniciatyvoje „Šeima yra šeima“ numato, kad visą laisvą dieną gali turėti ir partnerių vaikus auginantys tėvai.

„Suprantame, kad šeima yra ne tik formalius įžadus davusios, bet ir nesusituokusios, partnerių vaikus auginančios, skirtingų ar vienodų lyčių poros. Todėl visoms „Bitė Lietuva“ darbuotojų šeimoms suteikiame vienodas naudas, kuriomis mėgautis galėjo tik susituokę partneriai ar biologiniai vaikų tėvai“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.

Svarbu žinoti, kad darbo kodeksas neapriboja darbdavio galimybių numatyti darbovietės vidiniuose dokumentuose ar politikoje, kad rugsėjo 1-ąją laisvadienis suteikiamas ir kitiems darbuotojams, kurie augina vaikus, bet nėra oficialiai pripažinti vaiko tėvais arba globėjais, iniciatyvai antrina M. Jurkutė.

Trūksta darbdavių supratingumo

Tėčiai taip pat norėtų daugiau įsitraukti į vaikų auginimą ir dalyvauti šventėse kartu, jei tam būtų sudarytos palankesnės sąlygos, rodo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atlikta apklausa.

Tam dažnai trukdo palankaus darbdavių ir kolegų požiūrio stygius darbo vietoje, tikina apklaustieji. „Tarp dalykų, kurie kelia iššūkį palankesniam šeimos ir darbo derinimui, buvo minima ir darbovietės kultūra ir nepalankios nuostatos tiek visuomenėje, tiek darbe“, – teigia M. Jurkutė.

„Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė sako, kad sėkmingi ir tolerantiški darbdaviai turėtų suprasti, jog santykiai šeimoje tiesiogiai prisideda prie kolektyvo nario darbo rezultatų. Todėl turėtų sudaryti visas sąlygas, kad būtų išlaikytas darbo ir šeimos balansas.

„Visiems darbuotojams, auginantiems vaikus, nepriklausomai nuo jų šeimos statuso, suteikiame teisę į „mamadienius“ ir „tėvadienius“, laisvadienius Rugsėjo 1-osios proga, taip pat įmonės lėšomis apmokame pirmąjį mėnesį gimus ar įsivaikinus vaiką bei suteikiame galimybę nemokamai naudotis vaikų kambariais biuruose“, – tvirtina E. Staniulionė.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite