Kintų muzikos festivalis – praeities, dabarties ir ateities dermė

Šiemet Kintuose plečiami kultūriniai procesai: šią vasarą čia polifoniškai susipins muzikos festivalis, kompozitorių dirbtuvės–kursai ir Reformacijos 500-osioms metinėms skirti renginiai. Visi šie renginiai yra praeities, dabarties ir ateities Kintų žymės.

Nuo 2012 m. rengiamas Kintų muzikos festivalis (KMF) per gana trumpą laikotarpį tapo reikšmingu miestelio gyvenimo įvykiu, galbūt net reiškiniu, nešančiu bendruomenei pridėtinę vertę – suteikiančiu galimybę iš arti pažinti kultūrinius įvykius ir procesus, plėsti kultūrinį akiratį. Ne mažiau svarbu ir tai, kad rengimasis festivaliui ir pats jo vyksmas glaudžiai sutelkia nemažą dalį kintiškių, taip stiprindamas bendruomeniškumą.

Istorinė atmintis
Istorijos atmintį įprasmins Reformacijos sukakčiai skirti senosios muzikos koncertai. Vakarų Lietuvoje paplitusio protestantiškojo tikėjimo (evangelikų liuteronų) bendruomenę turintis Kintų miestelis gali didžiuotis viena iš seniausių šio krašto bažnyčių – Didžioji Kintų bažnyčia pastatyta dar 1705 m.
Šilutės krašte vyksiantys koncertai kartu bus KMF organizatorių – direktorės Audros Juodeškienės, meno vadovo Gedimino Gelgoto – simbolinė padėka Šilutės kraštui ir Kintų tikinčiųjų bendruomenei, bendradarbiaujančiai ir geranoriškai leidžiančiai naudoti bažnyčią festivalio koncertams. Reformacijos metinėms pažymėti ir padėkai subtiliai išreikšti numatomi du senosios muzikos koncertai. Reformacijos amžiaus – Renesanso epochos – muzikos ir poezijos jungtys suskambės tarptautinio senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ (meno vadovas Rodrigo Calveyra) teatralizuotame koncerte „Langas į sielą: žvilgsnis XVI amžiaus muzikoje ir poezijoje“. Čia bus pasakojama jaudinanti meilės istorija, subtiliai jungianti XVI a. italų ir ispanų polifoninės muzikos meistrų kūrinius, išryškinant mylinčių ir mylimų, spindinčių, verkiančių ar žudančių akių įvaizdžius.
Šilutėje vyksiantis koncertas bus reta proga susipažinti su šios epochos muzika ir jos embleminiu instrumentu – liutnia, tiek lydėdavusia dainininkų balsus, tiek skambėjusia savarankiškai ir perteikusia Renesanso daugiabalsės muzikos rafinuotumą. Poetišką programą atliks trys „Canto Fiorito” atlikėjai: senojoje muzikoje besispecializuojanti dainininkė Renata Dubinskaitė (mecosopranas), vienas ryškiausių Europos renesansinės liutnios atlikėjų ispanas Ariel‘is Abramovich‘ius ir ansamblio „Canto Fiorito” meno vadovas, garsus išilginės fleitos bei korneto atlikėjas brazilų kilmės Rodrigo Calveyra. Programos režisierė – jauna režisierė Karina Novikova, statanti operas įvairiose Europos šalyse.
Dar vienas Reformacijos jubiliejui paminėti skirtas renginys suteiks progą išgirsti Johanno Sebastiano Bacho – kompozitoriaus, ištikimai dirbusio liuteronų bažnyčiai – muziką. Kintų bažnyčioje vyksiantis koncertas „Dievo šokis: Bacho muzika solo instrumentams“ atskleis naują J. S. Bacho siuitų violončelei skambesį – R. Calveyra jas atliks išilginėmis fleitomis. J. S. Bacho siuitas violončelei sudaro senoviniai šokiai (išskyrus įžangą) – visuomet skamba alemanda, kurantė, sarabanda, žiga, o tarp pastarųjų įterpiami menuetai, bure ar gavotai. Šedevrais laikomos siuitos kuria viena melodine linija pasiekiamą daugiabalsės muzikos efektą. Anglų muzikologas ir kompozitorius Wilfridas Mellersas jas taikliai pavadino „monofonine muzika, kurioje žmogus sukūrė Dievo šokį”.
Ateities gairės
Jas Kintuose žymi pirmą kartą čia vyksiančios tarptautinės jaunųjų kompozitorių dirbtuvės, vadovaujamos Maastrichto (Olandija) konservatorijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) docento Vykinto Baltako. Kompozitoriai iš Didžiosios Britanijos, Olandijos, Graikijos, Irano ir Lietuvos savaitę (liepos 17-23 d.) gyvai eksperimentuos su atlikėjais – LMTA Šiuolaikinės muzikos studijų programos magistrantais ir ambicinguoju naujosios muzikos ansambliu „Synaesthesis“ iš Vilniaus.
Kūrybinių dirbtuvių tema – muzikos ir vaizdo santykis. Kursų metu numatomi trys koncertai. Pirmasis iš jų – liepos 19 d. LMTA šiuolaikinės muzikos programos studentų Dominyko Besakirsko (perkusija) ir Dominyko Norkūno (gitara) rengiama programa, kurioje skambės Helmuto Lachenmanno, Therry de Mey, Steve‘o Reicho ir Jenso Peterio Ostendorfo kompozicijos bei autorinės improvizacijos. Dar vienas koncertas skambės liepos 22 d. Kintų didžiojoje bažnyčioje – minėtieji atlikėjai kartu su ansambliu „Synaesthesis“ atliks Karlheinzo Stockhauseno ir dirbtuvių dalyvių kūrinius.
Kursus vainikuos koncertas liepos 23 d. Rusnės saloje įsikūrusioje seniausioje liuteronų bažnyčioje: ansamblis „Synaesthesis“ atliks rezidencijos studentų, V. Baltako bei kitų autorių (Simon Steen-Andersen, Gérard Grisey, Louis Andriessen ir kt.) kompozicijas.
Šios kūrybinės dirbtuvės – žingsnis ateities planų link: ateityje organizatoriai norėtų Kintuose įrengti nuolat veikiančią menininkų rezidenciją, galinčią būti tarsi antraisiais namais kūrėjams, ieškantiems įkvėpimo ir erdvės harmoningoje, ramioje aplinkoje, supamos nuostabios gamtos.
Su visais šiais senosios ir naujosios muzikos renginiais polifoniškai kontrapunktuos vienas iš Kintų dabarties simbolių – Kintų muzikos festivalis, šiemet vyksiantis liepos 21-rugpjūčio 4 dienomis. Jo ašis – vokiečių kompozitoriaus, vieno iš europietiškojo minimalizmo pradininkų Peterio Michaelio Hamelio, šiemet švenčiančio 70-metį, koncertas. Taip pat tradiciškai skambės Naujų idėjų kamerinio orkestro (NIKO) rengiamas, didžiulio publikos susidomėjimo sulaukiantis naktinis koncertas, NIKO solistų pasirodymai, o festivalį užbaigs specialiai suburto Kintų muzikos festivalio simfoninio orkestro (dirigentai G. Gelgotas ir Martynas Stakionis), solistų, smuikininkų Davido Nebelo (Šveicarija) ir Augustos Jusionytės (Lietuva) koncertas.
Paulina Nalivaikaitė,
muzikologė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus kompensuojami nauji tyrimai ir procedūros

Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją. „Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos

Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet kviečia kalbėti apie Europos vertybes

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23-29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis. Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak

Ar mums pavyks susitarti: artėja referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

Gegužės 12 d. vyks referendumas dėl Lietuvos Respublikos (LR) pilietybės išsaugojimo. Reikia susitarti svarbiu klausimu ir išsakyti pilietinę nuomonę dėl Lietuvos ateities: didesnė ar mažesnė – dviejų ar trijų milijonų piliečių valstybė bus Lietuva. Artėjantis referendumas – ne tik užsienio lietuvių klausimas, juo sprendžiama ilgametė problema. Lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Taip Lietuva kasmet praranda apie 1 000 savo piliečių. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos

Taip pat skaitykite