Katyčiuose svarbias datas įprasmina neapeidami akmens

Katyčiuose atidengtas mažosios architektūros paminklas, kuriame įrašyta Katyčių vietovės paminėjimo data: 1422-ieji. Tą pačią dieną atidengtas paminklinis akmuo, žymintis seniūnijos įsteigimo datą. Ta proga pasodintas ąžuolas.

Paminklą atidengė idėjos autorius V. Vaitiekovas.

Šventinė eisena
Istorinėje aikštėje, greta seniūnijos pastato, susirinko gausus būrys katytiškių ir aplinkinių bendruomenių atstovų, svečių. Tautiniais rūbais pasipuošęs Katyčių jaunimas rankose laikė spalvotus balionus. Šventinio renginio vedėja Nijolė Stanelienė pakvietė į kelionę Katyčių istoriniais keliais.
Nuo istorinės aikštės šventinė eisena patraukė pagrindine miestelio gatve. Eisenos priekyje plevėsavo Lietuvos istorinė ir Vainuto seniūnijos vėliavos. Jas nešti patikėta Versmininkų seniūnaičiui Viktorui Pielikiui ir Katyčių seniūnaitijos atstovui Dariui Gruzdžiui. Katyčių pagrindinės mokyklos moksleivės nešė ąžuolo šakelių girliandas, rudeniškų gėlių puokštes. Spalvingą eiseną lydėjo Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų centro liaudiškos muzikos kapelos „Lolytėlė“ melodijos.
Istorijos pėdsakai
Pasak renginio vedėjos N. Stanelienės, katytiškiai – išskirtiniai žmonės, domėdamiesi krašto istorija ir kurdami šiandieną, svarbias datas įprasmina panaudodami akmenį, savyje slepiantį žemės jėgą, sakralumą, žmogaus ryšį su praeitimi, tradicijomis. Nuo šiol atvykstančius į Katyčius pasveikins ir istoriją primins akmens ir metalo kūrinys, kuriame įrašytas miestelio pavadinimas ir data, skelbianti, kada pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose buvo paminėta ši vietovė.

Centre – buvusi Katyčių seniūnė Dalė Žėkienė.

Ant vieno iš akmenų sumūryto stulpo įmontuotas Lietuvos herbas, ant kito puikuojasi Mažosios Lietuvos dvarų simbolis – rutulys. Katyčių vardą primena vėjarodė su katinu. Paminklą atidengė šios idėjos autorius – Katyčių bendruomenės pirmininkas ir seniūno pareigas laikinai einantis Viktoras Vaitiekovas. Jis pasidalijo mintimis, kaip kilo tokia idėja, kaip vyko paruošiamieji darbai, kiek daug atsirado pritarėjų ir rėmėjų. Topografinę nuotrauką padarė UAB „Drava“, projektą – „TS projektai“. Šviesą atspindinčios plėvelės parūpino Antanas Kubaitis. Taigi, Katyčių vardas, data ir herbas šviečia tamsoje tarsi kelio ženklai.
Panašūs mažosios architektūros ženklai turėtų atsirasti ir prie kitų įvažiavimų į Katyčius.
Bendruomenės stiprybė
Katyčių pagrindinės mokyklos istorijos mokytojas Algimantas Valaitis priminė, kad stipri yra tik ta bendruomenė, kuri nepamiršta savo praeities, istorijos. Savo mokiniams jis vis primena, kad jie gyvena Mažojoje Lietuvoje – krašte, kurio tradicijos mena šimtmečius.
Istorikas pasidžiaugė, kad mažosios architektūros paminkle atspindėtas Mažosios Lietuvos dvarų statinių akcentas – rutulys, kuris simbolizuoja tvirtumą, stiprybę, draugystę ir giminystę. „Šiame krašte esame ateiviai, vietinių bėra išlikę labai nedaug. Todėl mums labai svarbu pažinti praeitį, bet ir puoselėti šiandieną ir ateitį“, – kalbėjo istorikas, pasidžiaugdamas bendruomene, mokančia susivienyti kilniems tikslams.

Paminklinis akmuo Katyčių seniūnijos įsteigimo datai atminti.

Paminklą statė katytiškiai
Paminklą statė Arūnas Olberkis ir Vytautas Petrauskis, jiems talkino Rimas Lukočius, metalą virino Algis Overlingis. Garsus mūrininkas V. Petrauskis sakė, kad akmeninius stulpus sumūryti nebuvę sunku, tačiau darbas nespartus. Tikras galvosūkis buvo rutulys. Galvas suko kartu su idėjos autoriumi V. Vaitiekovu. Formai išlieti sugalvota panaudoti du plastmasinius gėlių vazonus. Apie 150 kg sveriančiam rutuliui užkelti ant stulpo prireikė traktoriaus. Kiek akmenų sumūryta į stulpus, sunku pasakyti. Akmenis vežė iš visų seniūnijos vietovių. Stulpams sutvirtinti panaudoti metalo strypai.
Pagarbos ženklai
Šventinė eisena užsuko į bendruomenės namus, kur veikia katinų muziejus, stabtelėjo prie paminklinio akmens, kuriame įrašyta seniūnijos įsteigimo data. Paminklinį akmenį atidengti pakviestas Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis, Savivaldybės administracijai vadovavęs tuomet, kai buvo pradėtos puoselėti viltys Katyčiuose steigti seniūniją.
Į dangų paleisti trispalvius balionus, simbolizuojančius Katyčių seniūnų darbo metus, buvo patikėta Dalei Žėkienei.
Šventinė eisena sustojo prie medžio skulptūros, kurioje išdrožti Katyčių seniūnijos kaimų pavadinimai. Seniūnijos įkūrimo sumanytojai ar kitais šauniais sumanymais padėjusieji puoselėti Katyčius buvo pakviesti pasodinti ąžuolą. Priminta, kad seniūnijos steigimo iniciatoriai buvę Alfredas Stasys Nausėda, Algimantas Plaipa, Algimantas Valaitis.
Į šventę buvo kviesti buvusieji Katyčių seniūnai. Prieš 20 metų kelerius metus seniūnijai vadovavo šviesios atminties Feliksas Bizauskas. Trejus metus seniūnijos vairas buvo Dalės Žėkienės rankose, vėliau 15 metų seniūnijai vadovavo Juzefa Tamavičienė.
Pasivaikščioję atminties takais, katytiškiai ir jų svečiai dar ilgai nesiskirstė. Šventinis renginys tęsėsi seniūnijos salėje. Salę puošė bendruomenių sukomponuotos rudenio puokštės. Seniūnijos steigimo iniciatoriams įteikti padėkos raštai. Šventėje negalėjo dalyvauti J. Tamavičienė, tuo metu šventusi sutuoktuvių metines. Dalė Žėkienė sakė, kad darbas Katyčiuose jai paliko tik geriausius prisiminimus. Apkabindama pažįstamus ji sakė: „Smagu sugrįžti. Čia pradėjau dirbti baigusi Žemės ūkio akademiją. Čia užaugo vaikai, čia prabėgo gražiausias laikas“.
Moteris mena, kaip jai dirbant seniūne buvo restauruoti kultūros namai. Atvykusiai į šventę smagu matyti, kad Katyčiai gražėja, įgyvendinta tai, apie ką ji tik pasvajodavo.

Laima PUTRIUVIENĖ

Šventinė eisena.

2 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite