Kaip bus ugdomi vaikai šį rudenį?
Nuo rugsėjo 1-osios ugdymas vyks įprastu būdu – mokyklų patalpose, laikantis Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nurodymų. Vis tik naujus mokslo metus dauguma Lietuvos švietimo įstaigų vadovų pasitinka su nerimu. Ne išimtis ir Šilutės rajono mokyklų direktoriai. Atsižvelgiant į tai, kad šalyje kas parą fiksuojama vis daugiau užsikrėtimų koronaviruso infekcija, mokyklų vadovybė nuo rugsėjo 1-osios privalo užtikrinti vaikams saugų ugdymą.
Kokios bus taikomos priemonės, „Pamariui“ pasakojo Šilutės r. savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė.
Mokysis vienoje klasėje
Aiškinama, kad asmenys, atlydintys mokinius, mokyklos darbuotojai, mokytojai bendrose uždarose erdvėse, pavyzdžiui, koridoriuose, valgyklose, mokytojų kambaryje, klasės renginiuose uždarose erdvėse dalyvaujantys suaugusieji turės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones: veido kaukes, respiratorius ar kt. Nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti jų sveikatos būklei.
Pasak D. Butvydienės, mokyklos per šią savaitę privalės kiekvienai mokinių klasei paskirti vieną konkrečią klasę, kurioje vyks visos pamokos, išskyrus technologijų ir gamtos mokslų dalykus. Gretimose klasėse taip pat mokytis bendraamžiai, kad būtų išvengta skirtingo amžiaus mokinių kontaktų. „Tai bus daroma visose mokyklose, bet yra kai kurių dalykų, pavyzdžiui, chemijos, gamtos mokslų pamokos, kur reikalinga įranga ir vienoje klasėje sėdint neįmanoma pasiekti visų ugdymo tikslų ir gerų rezultatų. Dėl to per šias pamokas teks išeiti į kitas“, – paaiškino D. Butvydienė. Ji pridūrė, kad po kiekvienos pamokos patalpos turės būti išvėdintos ir išvalytos. Jei mokymo priemone naudosis daugiau kaip vienas mokinys, jos taip pat privalės būti nuvalytos ir dezinfekuojamos po kiekvieno panaudojimo.
Pamokos – vienodu laiku
Visų svarbiausias uždavinys mokyklų vadovams – reguliuoti mokinių srautus, kad kuo mažiau susidurtų skirtingo amžiaus mokiniai. ŠMS ministerija pataria pamokas skirtingų klasių mokiniams pradėti skirtingu laiku. Pavyzdžiui, 5 klasių mokiniams pamokos galėtų prasidėti 9 val., 6 klasių – 8 val. Vis dėlto, anot D. Butvydienės, pamokos visiems mokiniams vyks vienodu laiku. Antraip iškiltų sunkumų dėl mokytojų darbo organizavimo.
„Tai sudėtinga. Mokyklos spręs individualiai pagal besimokančiųjų toje mokykloje skaičių. Galbūt kažkas ir galės taip daryti“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja. Pasak jos, tai būtų sudėtinga ir dėl mokinių, kurie gyvena kaime. Mat nemažai miesto mokyklose besimokančių vaikų atvežama autobusais. „Jei vežtume skirtingu laiku, kiek reikėtų autobusų! Tai neįskaičiuota į jokius finansus ir sunkiai įgyvendinama“, – kalbėjo D. Butvydienė.
Pro skirtingas duris
Į mokyklas vaikai pateks per kelis skirtingus įėjimus ir išėjimus. Tikimasi, kad ir į mokyklas vaikai keliaus skirtingu keliu, kuriuo arčiausiai jiems pasiekiama mokymosi vieta. „Tai svarbu, kad kilus infekcijai nereikėtų uždaryti visos mokyklos. Mokyklų vadovai vis dar svarsto ir apie ilgesnę pietų pertrauką“, – pastebėjo pašnekovė.
Baudų nebus
Tinkamai ir saugiai organizuoti ugdymą mokykloms bus nelengva užduotis, tačiau žada padėti ir Savivaldybės specialistai. Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija neketina taikyti nuobaudų. „Žinoma, nerealu, jog vaikų srautai nesimaišys, bet, kiek įmanoma darysime. Vis dar renkame informaciją apie mokyklas, kaip jie planuoja sumažinti mokinių srautus. Jeigu matysime, kad negerai planuoja – padėsime. Tikrai nebus stengiamasi bausti vadovų, jei nebus įvykdyti visi reikalavimai. Rekomenduosime ir pasistengsime padėti, kaip geriau padaryti. Susiorientuoti naujoje situacijoje padės ir sveikatos specialistai“, – teigė D. Butvydienė.
Pietaus ir klasėse
Dėl mokinių maitinimo organizavimo mokykloms siūloma, kad pavalgyti vaikai galės ir klasėse, maistą patiekus vienkartiniuose induose, arba mokyklos valgykloje, jeigu bus skirtos atskiros erdvės skirtingų klasių mokiniams. Valgykloje kartu pietauti turėtų tik tos pačios klasės mokiniai ir šalia esančių klasių mokiniai, kurie naudojasi bendra koridoriaus erdve.
„Tai dar sprendžiama, tačiau mokyklos yra labai skirtingos. Yra nuo 110 vaikų iki 800 vaikų. Rekomendacijų visoms mokykloms vienodų nepateiksime. Kiekviena įstaiga tai turi spręsti individualiai“, – sakė D. Butvydienė. Žinoma, mokyklos valgykloje turi būti užtikrintos tinkamos sąlygos darbuotojams ir mokiniams laikytis tinkamos rankų higienos: tam tikslui turėtų būti šilto ir šalto vandens, prie kriauklių – skysto muilo, vienkartinių priemonių rankoms nusišluostyti.
Viktorija SKUTULIENĖ