Ką švęsime ir minėsime 2020 metais?

Šilutės r. savivaldybės tarybos komitetai, be kita ko, svarstė ir 2020 metų rajono strateginių kultūros renginių sąrašą. Ekonomikos ir finansų komitetas be diskusijų nusprendė teikti šį sprendimo projektą svarstyti Savivaldybės tarybai. Jame – 33 įvairios šventės, datų minėjimai, balandžio pabaigoje Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka pakvies ir į kas trejus metus rengiamą tarptautinę vaikų knygos mugę „Kviečia baltos knygų burės“.

33 šių metų strateginiams Šilutės rajono kultūros renginiams Savivaldybės taryba buvo paskyrusi 65 400 Eur. Dar 77 424 Eur teko mėgėjų meno kolektyvams.
Savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Skobienė „Pamariui“ sakė, kad tiek pinigų renginių organizatoriai ir mėgėjų meno kolektyvai gavo iš Savivaldybės biudžeto. Tačiau įstaigos, organizacijos teikė projektus Lietuvos kultūros tarybai, kuri šiemet paskyrė dar 88 710 Eur. Ne vieną projektą finansavo Kultūros ministerija.
Dosniai beveik visus strateginius renginius paremia krašto verslininkai ir verslo atstovai iš visos Lietuvos.

Norma ar prabanga?
Verslo įmonės dažnai moka už Lietuvos scenos žvaigždžių koncertus. Jau įprasta, kad kurios nors seniūnijos šventė baigiasi koncertu, kuriame pasirodo net 2-3 atlikėjai ar grupės…

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai didelė prabanga. Tačiau būtent ši vakarinė šventės programa sutraukia daugiausia žiūrovų ne tik iš vietos seniūnijos, bet kartais ir viso Šilutės rajono.

„Pamariui“ pastebėjus, kad rajone yra šeimų, kurios per vasarą apvažiuoja beveik visų seniūnijų šventes, pamato 20-30 dainininkų ar grupių pasirodymus… nemokamai, iš bendruomenių aktyvo teko išgirsti: „Tai ir gerai. Juk bilietai į koncertus gana brangūs – visur nenuvažiuosi, o ir kaimo žmonėms to reikia…“

Šilutės miesto šventė 2018 m. Nuotrauka iš Petro Skutulo archyvo.

Tiesa, visų seniūnijų vasaros šventėse pasirodo ir rajono mėgėjų meno kolektyvai: kapelos, ansambliai, folkloro ar šokių kolektyvai. Tokiems kolektyvams skiriamas finansavimas naujai programai parengti ir sudaromas pasirodymų renginiuose metų sąrašas. Tiesa, pastebime, kad vietinių kolektyvų koncertai žiūrovus mažiau domina. Nebent, kai koncertuoja vaikai ir jaunimas, didžiausią dėmesį rodo jų artimieji… Prie scenos susiburia didelis būrys fotografuojančių tėvų. Vis dėlto mėgėjų meno kolektyvų programos vertos didelio dėmesio ir pagyrimo. Juk žmonės dainuoja, groja, šoka, vaidina ne už atlygį, tam skirdami savo laisvalaikį.
Pasakyti, kiek šiemet kainavo surengti, tarkim, visų rajono vienuolikos seniūnijų šventes, kol kas nežinoma. Kiek verslininkai, ūkininkai prisideda, geriausiai žino tik seniūnijų švenčių organizatoriai – vietos bendruomenės. O už rėmėjų paramą atsiskaityti neprivalu. Savivaldybei atsiskaitoma tik už panaudotas biudžeto lėšas.

Anot J. Skobienės, kitų metų strateginiams kultūros renginiams bei mėgėjų meno kolektyvams norima didesnio finansavimo iš Savivaldybės biudžeto. Mat prekės ir paslaugos brangsta, be to, radosi naujų mėgėjų meno kolektyvų.

Savivaldybės taryba tvirtina strateginių renginių sąrašą, o tvirtindama rajono biudžetą atskiru sprendimu skiria lėšų kiekvienam iš tų renginių.
2020 metų strateginiai renginiai
Šiame sąraše 33 renginiai suskirstyti į keturias grupes, skelbiami pavadinimai, data, organizatoriai.

Valstybines šventes ir minėtinų datų renginius organizuoja kultūros įstaigos, pasitelkusios švietimo įstaigas, seniūnijas, bendruomenes ir kt. Tai Laisvės gynėjų diena, Klaipėdos krašto diena, Valstybės atkūrimo diena, o artėjanti Kovo 11-oji bus ypatinga Nepriklausomybės atkūrimo diena – garbingas trisdešimtmetis. Dar Gedulo ir vilties diena, Valstybės diena, Juodojo kaspino diena (atmintina data), Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena (atmintina diena). Į šios grupės strateginius renginius patenka ir atskirai seniūnijose minimos valstybės šventės ir kitos istorinės datos.

15 renginių sudaro tradicinių sąrašą: tai Šilutės miesto šventė ir analogiškos kitų seniūnijų šventės, taip pat „Pamario pora“, kurią organizuoja šokių klubas „Lūgnė“, Bikavėnuose – „Grajikit, Bikavos žiogeliai“, Žemaičių Naumiesčio seniūnijos bendruomenių renginys ir Ūkininkų šventė. Į tradicinių renginių sąrašą patenka Hermano Zudermano gimimo diena – Vokiečių kultūros diena bei kalėdinių renginių ciklas.
Penki renginiai suplanuoti kaip profesionalaus meno regioniniai, respublikiniai ar tarptautiniai.

Tai Tarptautinė vaikų knygos mugė „Kviečia baltos knygų burės“, Saugų muzikos festivalis „Muzikos malūnas“, Kintų muzikos festivalis, tarptautinis dailės pleneras „Nuo Indijos iki Rusnės“ ir meno laboratorija „Pamario ženklai“ Kintuose.

Keturi renginiai skirti krašto žinomumui garsinti. Tai „Rusnės festivalis“, Lietuvos kultūros kelias „Vėtrungių kelias“, Žuvienės virimo čempionatas, kurio vieta, kaip nurodyta sąraše, bus tikslinama, o data palikta ta pati – rugsėjo 5 d. Nors sklandė kalbų, kad Žuvienės virimo čempionatą galima būtų jungti su gegužės pabaigoje vykstančia Šilutės miesto švente, toks sumanymas nesvarstomas. Ir kitais metais suplanuota šventė Švėkšnoje „Mes už šviesą“.

Tikėtina, kad kitų metų renginius turėtų išskirti Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės 30-metis.

„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite