Iš prakartėlės nužengė Trys karaliai

Trys karaliai vakar atsisveikino su Pagėgių parke išpuošta kalėdine eglute, įrengta prakartėle ir išvyko lankyti įmonių, įstaigų bei gyventojų sodybų – ilgai lauktos didžiosios metų šventės baigėsi. Praėjusios šv. Kalėdų dienos Pagėgių istoriją papildė nauja tradicija – šalia Kalėdų eglutės po atviru dangumi įrengti prakartėlę, surengti jos pašventinimo iškilmes. Tokia šventė pirmąją Kalėdų dieną į Pagėgių parką sutraukė gausybę žmonių.

Pirmą kartą Pagėgiuose įrengtą prakartėlę pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis.  Aušros Lauciūtės nuotr.

Pirmą kartą Pagėgiuose įrengtą prakartėlę pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis.
Aušros Lauciūtės nuotr.

Pagėgių centriniame parke, šalia didžiulės puošnios kalėdinės eglės, prakartėlė radosi Kūčių dieną. Pašventinimo iškilmės vyko pirmąją šv. Kalėdų dieną. Prakartėję pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis. Giedojo meno ir sporto mokyklos auklėtiniai, pritardami šios mokyklos direktorei Evelinai Norkienei. Švenčių proga susirinkusiuosius sveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Kultūros centro, kuris rūpinosi prakartėlės įrengimu, direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė.
Gausiai susirinkę į prakartėlės šventinimo iškilmes pagėgiškiai džiaugėsi, kad šv. Kalėdų dieną pradėta nauja tradicija, kuria gali didžiuotis ne vien didieji Lietuvos miestai – ir Pagėgiai pagaliau šalia eglutės turės prakartėlę. Ji buvo įrengta pirmą kartą.
Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius „Pamariui“ telefonu pasakojo, kad prakartėlės idėją iš Briuselio, kur dažnai posėdžiauja, parsivežė meras V. Komskis (jis yra Europos Sąjungos Regionų komiteto tikrasis narys, Lietuvos delegaciją sudaro 18 narių – red. pastaba). Briuselio centrinėje Rotušės aikštėje, kur puošiama kalėdinė eglutė, prieš Kalėdas surenčiamas didokas tvartas su nendriniu stogu, aptvertoje teritorijoje su tikra tvora, kraiku vaikštinėja gyvos avys, rupšnoja iš ėdžių šieną, šalia prakartėlė ir jos personažai.
Vieni triūsė, kiti darkė
Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė patikslino, kad meras V. Komskis jau gal ketverius metus vis tikino, kad ir Pagėgiuose prie kalėdinės eglutės derėtų įrengti prakartėlę, organizuoti jos pašventinimo iškilmes. Tačiau viskas, žinoma, kainuoja. Šiais metais Stoniškiuose organizuojamam šventiniam Žąsų turgui už europines lėšas, kurių skyrė VVG „Pagėgių kraštas“, buvo nupirktas medinis namelis su verandėle. Būtent šis namelis pritaikytas ir prakartėlei įrengti. Šįkart jis tapo mažuoju tvarteliu, kurio verandoje buvo pastatyti aprengti personažai – trys karaliai, Juozapas, Marija bei paguldytas kūdikėlis Jėzus. Šalia radosi avis, piemenėlis. Tiesa, gyvų avelių dar nebuvo.
Solidžiai prakartėlės įrengimą finansavo Vilkyškių pieninės bendrovė (gen. direktorius Gintaras Bertašius). S. Jašinskienė kartu su Irena Ramanauskiene iš Pavilkių kaimo vyko į Vilnių, parsivežė manekenų, o vėliau visų darbų ėmėsi tautodailės, meno žinovė Irena Ramanauskienė. Ji pasiuvo reikalingus drabužius ir papuošė visus personažus. Tautodailininkas Edmundas Jašinskas personažus tvirtino prie medinių pagrindų, padėjo juos pastatyti prakartėlėje. Viską sutvarkius, vos prakartėlę pašventinus, naktį ji buvo išniekinta: cigarečių nuorūkomis drabužiuose pradegintos skylės, drabužiai nuplėšyti, sudraskyti, figūros nuplėštos nuo pagrindų ir išvartytos.

Toks būrys Pagėgių ir aplinkinių vietovių gyventojų susirinko pirmąją Kalėdų dieną pasidžiaugti šalia kalėdinės eglutės parko centre įrengta prakartėle.

Toks būrys Pagėgių ir aplinkinių vietovių gyventojų susirinko pirmąją Kalėdų dieną pasidžiaugti šalia kalėdinės eglutės parko centre įrengta prakartėle.

S. Jašinskienė kreipėsi į Pagėgių policijos komisariatą. Vyksta tyrimas, laukiama išvadų. Pasipiktinę pagėgiškiai mano, kad tai galėtų būti vaikų ar paauglių piktadarystė, kurią mažame Pagėgių miestelyje tikriausiai pavyks išaiškinti.
Anot S. Jašinskienės, skaudžiausia buvo būtent I. Ramanauskienei, kuri įdėjo daug darbo ir pastangų, kad prakartėlės personažai atrodytų tarsi gyvi, tarsi nužengę iš juos aprašiusių knygų. Būtent ši moteris rytą pirmoji ir pamatė suniokotą prakartėlę. Moteris nedelsė ir vėl ėmėsi darbo. Personažai vėl buvo sutvarkyti, aprengti, pastatyti. Iš seniūno D. Maciukevičiaus girdėjome, kad prakartėlę saugojo šauliai, talkino jaunieji šauliai, nemažai dėmesio parodė policija, tačiau piktavalių asmenų pasitaiko, vargu ar įmanoma nuo visų apsisaugoti.
Tradicija ir dvi naujovės
„Prie prakartėlės buvau ir anksti ryte, ir vėlai vakare, o žmonių šalia vis buvo ir buvo“, – pasakojo S. Jašinskienė, priminusi, jog matė daug kalėdinių eglių ir prakartėlių Lietuvoje – Vilniuje, Kaune, Tauragėje, tačiau ir pagėgiškių prakartėlė buvusi graži, įdomi, savotiška. Beje, prakartėlės šventinimo iškilmėse dalyvavo ir evangelikų liuteronų bažnyčios giedotojai.
Vakar Trys karaliai tradiciškai nuo Kalėdų eglutės išvyko lankyti gyventojų. Galima džiaugtis, kad jau dvylikti metai Trys karaliai simboliškai nuo Kalėdų eglutės Pagėgių parke vyksta į kelionę po savivaldybės kaimus, gyvenvietes. Šiemet Trys karaliai tarsi paliko pirmą kartą įrengtą prakartėlę ir išvyko į Vilkyškių pieninę, Pagėgių savivaldybę, Klaipėdos mėsinę, vietos veiklos grupę „Pagėgių kraštas“, kitas įmones, įstaigas, organizacijas, norėdami pasveikinti ir padėkoti rėmėjams, visiems geros valios žmonėms. Vakar Šilgaliuose gyvenanti Ona Urniežienė šventė 100 metų sukaktį. Ir į jos namų duris pasibeldė Trys karaliai… Jie aplankė vaikų darželį, mokyklas, biblioteką ir daugelį kitų vietų.
Pasak S. Jašinskienės, Trijų karalių kelionę sumanė Pagėgių bendruomenė, vėliau prisidėjo Pagėgių kultūros centras ir Neįgaliųjų draugija.
Naujuosius metus Pagėgių krašto žmonės pradėjo dviem gerais darbais – pirmą kartą įrengė ir pašventino prakartėlę, pirmą kartą dalyvavo Lietuvos vaikų svajonių išpildymo akcijoje ir išsvajotų dovanų sulaukė net 146 Pagėgių savivaldybės teritorijoje gyvenantys vaikai.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite