Iš prakartėlės nužengė Trys karaliai

Trys karaliai vakar atsisveikino su Pagėgių parke išpuošta kalėdine eglute, įrengta prakartėle ir išvyko lankyti įmonių, įstaigų bei gyventojų sodybų – ilgai lauktos didžiosios metų šventės baigėsi. Praėjusios šv. Kalėdų dienos Pagėgių istoriją papildė nauja tradicija – šalia Kalėdų eglutės po atviru dangumi įrengti prakartėlę, surengti jos pašventinimo iškilmes. Tokia šventė pirmąją Kalėdų dieną į Pagėgių parką sutraukė gausybę žmonių.

Pirmą kartą Pagėgiuose įrengtą prakartėlę pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis.  Aušros Lauciūtės nuotr.

Pirmą kartą Pagėgiuose įrengtą prakartėlę pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis.
Aušros Lauciūtės nuotr.

Pagėgių centriniame parke, šalia didžiulės puošnios kalėdinės eglės, prakartėlė radosi Kūčių dieną. Pašventinimo iškilmės vyko pirmąją šv. Kalėdų dieną. Prakartėję pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis. Giedojo meno ir sporto mokyklos auklėtiniai, pritardami šios mokyklos direktorei Evelinai Norkienei. Švenčių proga susirinkusiuosius sveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Kultūros centro, kuris rūpinosi prakartėlės įrengimu, direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė.
Gausiai susirinkę į prakartėlės šventinimo iškilmes pagėgiškiai džiaugėsi, kad šv. Kalėdų dieną pradėta nauja tradicija, kuria gali didžiuotis ne vien didieji Lietuvos miestai – ir Pagėgiai pagaliau šalia eglutės turės prakartėlę. Ji buvo įrengta pirmą kartą.
Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius „Pamariui“ telefonu pasakojo, kad prakartėlės idėją iš Briuselio, kur dažnai posėdžiauja, parsivežė meras V. Komskis (jis yra Europos Sąjungos Regionų komiteto tikrasis narys, Lietuvos delegaciją sudaro 18 narių – red. pastaba). Briuselio centrinėje Rotušės aikštėje, kur puošiama kalėdinė eglutė, prieš Kalėdas surenčiamas didokas tvartas su nendriniu stogu, aptvertoje teritorijoje su tikra tvora, kraiku vaikštinėja gyvos avys, rupšnoja iš ėdžių šieną, šalia prakartėlė ir jos personažai.
Vieni triūsė, kiti darkė
Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė patikslino, kad meras V. Komskis jau gal ketverius metus vis tikino, kad ir Pagėgiuose prie kalėdinės eglutės derėtų įrengti prakartėlę, organizuoti jos pašventinimo iškilmes. Tačiau viskas, žinoma, kainuoja. Šiais metais Stoniškiuose organizuojamam šventiniam Žąsų turgui už europines lėšas, kurių skyrė VVG „Pagėgių kraštas“, buvo nupirktas medinis namelis su verandėle. Būtent šis namelis pritaikytas ir prakartėlei įrengti. Šįkart jis tapo mažuoju tvarteliu, kurio verandoje buvo pastatyti aprengti personažai – trys karaliai, Juozapas, Marija bei paguldytas kūdikėlis Jėzus. Šalia radosi avis, piemenėlis. Tiesa, gyvų avelių dar nebuvo.
Solidžiai prakartėlės įrengimą finansavo Vilkyškių pieninės bendrovė (gen. direktorius Gintaras Bertašius). S. Jašinskienė kartu su Irena Ramanauskiene iš Pavilkių kaimo vyko į Vilnių, parsivežė manekenų, o vėliau visų darbų ėmėsi tautodailės, meno žinovė Irena Ramanauskienė. Ji pasiuvo reikalingus drabužius ir papuošė visus personažus. Tautodailininkas Edmundas Jašinskas personažus tvirtino prie medinių pagrindų, padėjo juos pastatyti prakartėlėje. Viską sutvarkius, vos prakartėlę pašventinus, naktį ji buvo išniekinta: cigarečių nuorūkomis drabužiuose pradegintos skylės, drabužiai nuplėšyti, sudraskyti, figūros nuplėštos nuo pagrindų ir išvartytos.

Toks būrys Pagėgių ir aplinkinių vietovių gyventojų susirinko pirmąją Kalėdų dieną pasidžiaugti šalia kalėdinės eglutės parko centre įrengta prakartėle.

Toks būrys Pagėgių ir aplinkinių vietovių gyventojų susirinko pirmąją Kalėdų dieną pasidžiaugti šalia kalėdinės eglutės parko centre įrengta prakartėle.

S. Jašinskienė kreipėsi į Pagėgių policijos komisariatą. Vyksta tyrimas, laukiama išvadų. Pasipiktinę pagėgiškiai mano, kad tai galėtų būti vaikų ar paauglių piktadarystė, kurią mažame Pagėgių miestelyje tikriausiai pavyks išaiškinti.
Anot S. Jašinskienės, skaudžiausia buvo būtent I. Ramanauskienei, kuri įdėjo daug darbo ir pastangų, kad prakartėlės personažai atrodytų tarsi gyvi, tarsi nužengę iš juos aprašiusių knygų. Būtent ši moteris rytą pirmoji ir pamatė suniokotą prakartėlę. Moteris nedelsė ir vėl ėmėsi darbo. Personažai vėl buvo sutvarkyti, aprengti, pastatyti. Iš seniūno D. Maciukevičiaus girdėjome, kad prakartėlę saugojo šauliai, talkino jaunieji šauliai, nemažai dėmesio parodė policija, tačiau piktavalių asmenų pasitaiko, vargu ar įmanoma nuo visų apsisaugoti.
Tradicija ir dvi naujovės
„Prie prakartėlės buvau ir anksti ryte, ir vėlai vakare, o žmonių šalia vis buvo ir buvo“, – pasakojo S. Jašinskienė, priminusi, jog matė daug kalėdinių eglių ir prakartėlių Lietuvoje – Vilniuje, Kaune, Tauragėje, tačiau ir pagėgiškių prakartėlė buvusi graži, įdomi, savotiška. Beje, prakartėlės šventinimo iškilmėse dalyvavo ir evangelikų liuteronų bažnyčios giedotojai.
Vakar Trys karaliai tradiciškai nuo Kalėdų eglutės išvyko lankyti gyventojų. Galima džiaugtis, kad jau dvylikti metai Trys karaliai simboliškai nuo Kalėdų eglutės Pagėgių parke vyksta į kelionę po savivaldybės kaimus, gyvenvietes. Šiemet Trys karaliai tarsi paliko pirmą kartą įrengtą prakartėlę ir išvyko į Vilkyškių pieninę, Pagėgių savivaldybę, Klaipėdos mėsinę, vietos veiklos grupę „Pagėgių kraštas“, kitas įmones, įstaigas, organizacijas, norėdami pasveikinti ir padėkoti rėmėjams, visiems geros valios žmonėms. Vakar Šilgaliuose gyvenanti Ona Urniežienė šventė 100 metų sukaktį. Ir į jos namų duris pasibeldė Trys karaliai… Jie aplankė vaikų darželį, mokyklas, biblioteką ir daugelį kitų vietų.
Pasak S. Jašinskienės, Trijų karalių kelionę sumanė Pagėgių bendruomenė, vėliau prisidėjo Pagėgių kultūros centras ir Neįgaliųjų draugija.
Naujuosius metus Pagėgių krašto žmonės pradėjo dviem gerais darbais – pirmą kartą įrengė ir pašventino prakartėlę, pirmą kartą dalyvavo Lietuvos vaikų svajonių išpildymo akcijoje ir išsvajotų dovanų sulaukė net 146 Pagėgių savivaldybės teritorijoje gyvenantys vaikai.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Daugiausia bičių laikoma Aukštaitijoje

Įvairiose pasaulio šalyse skambinama pavojaus varpais dėl masiškai nykstančių bičių, tačiau, panašu, kad Lietuvai tai negresia. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad mūsų šalyje kasmet auga ne tik bičių šeimų skaičius, bet ir surenkamo medaus kiekis. Skaičiuojama, kad pernai, 2021-aisiais, darbštuolės bitelės prinešė 7 894 tonas medaus. 2020-aisiais šis skaičius siekė 6 033 tonas. Surenkamo medaus kiekis, palyginti su 2011 m., išaugo 4,4 karto –prikopinėta 1 797 tonos medaus. Bičių šeimų skaičius taip pat augo. Šių metų pradžioje visoje Lietuvoje buvo

Savaitgalį Vilkyčius užplūs Lietuvos automobilių kroso čempionato dalyviai

Jau artėjantį sekmadienį Vilkyčių automobilių sporto komplekse ir vėl bus galima išgirsti variklių griausmą. Praėjus vos kiek daugiau nei dviem savaitėms po čia įvykusio Europos automobilių kroso čempionato etapo dabar prie starto stos mūsų šalies autokroso elitas. Čia vyks antrasis Lietuvos automobilių kroso A ir B lygos čempionatų etapas. Vilkyčių trasa Lietuvos autokroso lenktynininkams – puikiai pažįstama, o kai kurie mūsų šalies sportininkai čia paskutinį sykį varžėsi dar birželio 10-12 dienomis. Tąsyk šiame automobilių sporto komplekse buvo surengtos aukščiausios kategorijos

Informuoja policija: Švėkšnoje suskaldyti 7 kapų paminklai

Šilutės rajono policijos komisariate tiriami šie pastarųjų dienų įvykiai rajone. Tai – ir ilgojo Joninių savaitgalio įvykiai, taip pat pranešama apie pastaruoju metu gautus pranešimus. Birželio 27-os rytą  Švėkšnos kapinėse pastebėti septyni suskaldyti kapų paminklai. Nuostolis apie 15 000 eurų. Birželio 23 d. po pietų  Stadiono g., Šilutėje, automobilis BMW 528xi, kurį vairavo vyras, gim. 1956 m., nepraleido pagrindiniu keliu važiavusio automobilio „Toyota Celica“, kurį vairavo vyras, gim. 1998 m., ir su juo susidūrė. Eismo įvykio metu nukentėjo automobilio „Toyota

Pokyčiai rajono piniginėje

Birželio 30 d. planuojamas Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdis. Numatyta vėl tikslinti šių metų biudžetą: pajamas, išlaidas, kam skirtas lėšas švietimo, kultūros ir kitos įstaigos gali panaudoti. Kas keisis? Švietimas Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu skirta lėšų savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų tinklo stiprinimo iniciatyvoms skatinti: Šilutės r. savivaldybei tenka beveik 31,8 tūkst. Eur dotacija. Ta pati ministerija skyrė  beveik 6 000 Eur išlaidoms, susijusioms su suaugusių asmenų, atvykusių į Lietuvą iš Ukrainos dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje, lietuvių kalbos

Taip pat skaitykite