Iš prakartėlės nužengė Trys karaliai

Trys karaliai vakar atsisveikino su Pagėgių parke išpuošta kalėdine eglute, įrengta prakartėle ir išvyko lankyti įmonių, įstaigų bei gyventojų sodybų – ilgai lauktos didžiosios metų šventės baigėsi. Praėjusios šv. Kalėdų dienos Pagėgių istoriją papildė nauja tradicija – šalia Kalėdų eglutės po atviru dangumi įrengti prakartėlę, surengti jos pašventinimo iškilmes. Tokia šventė pirmąją Kalėdų dieną į Pagėgių parką sutraukė gausybę žmonių.

Pirmą kartą Pagėgiuose įrengtą prakartėlę pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis.  Aušros Lauciūtės nuotr.

Pirmą kartą Pagėgiuose įrengtą prakartėlę pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis.
Aušros Lauciūtės nuotr.

Pagėgių centriniame parke, šalia didžiulės puošnios kalėdinės eglės, prakartėlė radosi Kūčių dieną. Pašventinimo iškilmės vyko pirmąją šv. Kalėdų dieną. Prakartėję pašventino Pagėgių šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas Vytautas Gedvainis. Giedojo meno ir sporto mokyklos auklėtiniai, pritardami šios mokyklos direktorei Evelinai Norkienei. Švenčių proga susirinkusiuosius sveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Kultūros centro, kuris rūpinosi prakartėlės įrengimu, direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė.
Gausiai susirinkę į prakartėlės šventinimo iškilmes pagėgiškiai džiaugėsi, kad šv. Kalėdų dieną pradėta nauja tradicija, kuria gali didžiuotis ne vien didieji Lietuvos miestai – ir Pagėgiai pagaliau šalia eglutės turės prakartėlę. Ji buvo įrengta pirmą kartą.
Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius „Pamariui“ telefonu pasakojo, kad prakartėlės idėją iš Briuselio, kur dažnai posėdžiauja, parsivežė meras V. Komskis (jis yra Europos Sąjungos Regionų komiteto tikrasis narys, Lietuvos delegaciją sudaro 18 narių – red. pastaba). Briuselio centrinėje Rotušės aikštėje, kur puošiama kalėdinė eglutė, prieš Kalėdas surenčiamas didokas tvartas su nendriniu stogu, aptvertoje teritorijoje su tikra tvora, kraiku vaikštinėja gyvos avys, rupšnoja iš ėdžių šieną, šalia prakartėlė ir jos personažai.
Vieni triūsė, kiti darkė
Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė patikslino, kad meras V. Komskis jau gal ketverius metus vis tikino, kad ir Pagėgiuose prie kalėdinės eglutės derėtų įrengti prakartėlę, organizuoti jos pašventinimo iškilmes. Tačiau viskas, žinoma, kainuoja. Šiais metais Stoniškiuose organizuojamam šventiniam Žąsų turgui už europines lėšas, kurių skyrė VVG „Pagėgių kraštas“, buvo nupirktas medinis namelis su verandėle. Būtent šis namelis pritaikytas ir prakartėlei įrengti. Šįkart jis tapo mažuoju tvarteliu, kurio verandoje buvo pastatyti aprengti personažai – trys karaliai, Juozapas, Marija bei paguldytas kūdikėlis Jėzus. Šalia radosi avis, piemenėlis. Tiesa, gyvų avelių dar nebuvo.
Solidžiai prakartėlės įrengimą finansavo Vilkyškių pieninės bendrovė (gen. direktorius Gintaras Bertašius). S. Jašinskienė kartu su Irena Ramanauskiene iš Pavilkių kaimo vyko į Vilnių, parsivežė manekenų, o vėliau visų darbų ėmėsi tautodailės, meno žinovė Irena Ramanauskienė. Ji pasiuvo reikalingus drabužius ir papuošė visus personažus. Tautodailininkas Edmundas Jašinskas personažus tvirtino prie medinių pagrindų, padėjo juos pastatyti prakartėlėje. Viską sutvarkius, vos prakartėlę pašventinus, naktį ji buvo išniekinta: cigarečių nuorūkomis drabužiuose pradegintos skylės, drabužiai nuplėšyti, sudraskyti, figūros nuplėštos nuo pagrindų ir išvartytos.

Toks būrys Pagėgių ir aplinkinių vietovių gyventojų susirinko pirmąją Kalėdų dieną pasidžiaugti šalia kalėdinės eglutės parko centre įrengta prakartėle.

Toks būrys Pagėgių ir aplinkinių vietovių gyventojų susirinko pirmąją Kalėdų dieną pasidžiaugti šalia kalėdinės eglutės parko centre įrengta prakartėle.

S. Jašinskienė kreipėsi į Pagėgių policijos komisariatą. Vyksta tyrimas, laukiama išvadų. Pasipiktinę pagėgiškiai mano, kad tai galėtų būti vaikų ar paauglių piktadarystė, kurią mažame Pagėgių miestelyje tikriausiai pavyks išaiškinti.
Anot S. Jašinskienės, skaudžiausia buvo būtent I. Ramanauskienei, kuri įdėjo daug darbo ir pastangų, kad prakartėlės personažai atrodytų tarsi gyvi, tarsi nužengę iš juos aprašiusių knygų. Būtent ši moteris rytą pirmoji ir pamatė suniokotą prakartėlę. Moteris nedelsė ir vėl ėmėsi darbo. Personažai vėl buvo sutvarkyti, aprengti, pastatyti. Iš seniūno D. Maciukevičiaus girdėjome, kad prakartėlę saugojo šauliai, talkino jaunieji šauliai, nemažai dėmesio parodė policija, tačiau piktavalių asmenų pasitaiko, vargu ar įmanoma nuo visų apsisaugoti.
Tradicija ir dvi naujovės
„Prie prakartėlės buvau ir anksti ryte, ir vėlai vakare, o žmonių šalia vis buvo ir buvo“, – pasakojo S. Jašinskienė, priminusi, jog matė daug kalėdinių eglių ir prakartėlių Lietuvoje – Vilniuje, Kaune, Tauragėje, tačiau ir pagėgiškių prakartėlė buvusi graži, įdomi, savotiška. Beje, prakartėlės šventinimo iškilmėse dalyvavo ir evangelikų liuteronų bažnyčios giedotojai.
Vakar Trys karaliai tradiciškai nuo Kalėdų eglutės išvyko lankyti gyventojų. Galima džiaugtis, kad jau dvylikti metai Trys karaliai simboliškai nuo Kalėdų eglutės Pagėgių parke vyksta į kelionę po savivaldybės kaimus, gyvenvietes. Šiemet Trys karaliai tarsi paliko pirmą kartą įrengtą prakartėlę ir išvyko į Vilkyškių pieninę, Pagėgių savivaldybę, Klaipėdos mėsinę, vietos veiklos grupę „Pagėgių kraštas“, kitas įmones, įstaigas, organizacijas, norėdami pasveikinti ir padėkoti rėmėjams, visiems geros valios žmonėms. Vakar Šilgaliuose gyvenanti Ona Urniežienė šventė 100 metų sukaktį. Ir į jos namų duris pasibeldė Trys karaliai… Jie aplankė vaikų darželį, mokyklas, biblioteką ir daugelį kitų vietų.
Pasak S. Jašinskienės, Trijų karalių kelionę sumanė Pagėgių bendruomenė, vėliau prisidėjo Pagėgių kultūros centras ir Neįgaliųjų draugija.
Naujuosius metus Pagėgių krašto žmonės pradėjo dviem gerais darbais – pirmą kartą įrengė ir pašventino prakartėlę, pirmą kartą dalyvavo Lietuvos vaikų svajonių išpildymo akcijoje ir išsvajotų dovanų sulaukė net 146 Pagėgių savivaldybės teritorijoje gyvenantys vaikai.

Stasė SKUTULIENĖ

Hits: 123

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite