Gedulo ir vilties dieną skambėjo rusniškės eilės

Sekmadienį minėjome Gedulo ir Vilties dieną. Šilutės muziejus parengė šios dienos minėjimo programą. Penktadienį vidurdienį padėta gėlių žuvusiems prie kryžiaus Macikų lagerio kapinėse, vėliau. Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčioje aukotos šv. Mišios už tremtinius ir Lietuvos laisvės kankinius. Vakarop Šilutės H. Šojaus muziejuje įvyko Gedulo ir Vilties dienos minėjimas. Sugiedota „Tautiška giesmė“, skambėjo Šilutės mišraus choro „Pamario aidas“ atliekamos dainos, muziejaus istorikas Ignas Giniotis priminė skaudžią tautos istorijos puslapį – prieš 74 metus Lietuvoje prasidėjusius trėmimus. 1941-1952 m. iš gimtinės buvo ištremta apie 132 tūkst. žmonių, apie 28 tūkst. iš tremties nebesugrįžo.

Susirinkusiems Hugo Šojaus muziejuje rusniškė Birutė Gaigalienė paskaitė eilių iš naujausios savo knygos.

Rusniškė Birutė Gaigalienė vartė savo eilėraščių knygos „Per samanotus akmenis“ lapus, prisimindama savo paauglystės, jaunystės, kai lietuviai buvo tremiami į Sibiro platybes, metus. Pirmas vežimas buvo netikėtas. Į didžiulę pievą suvežė daugybę žmonių. Jos atmintyje išliko vaizdas: didžiulėje pievoje daugybė žmonių sėdi ant ryšulių su asmeniniais daiktais. Pieva, maišai, žmonės…
Kai juos visus suvarė į vagonus nutįso ilga vagonų gyvatė. Į vagonus sugrūdo moteris su vaikais, senelius, kurie mirė uždaryti be lašo vandens kaip didžiausi nusikaltėliai. Buvo uždarytas ir vienas jos kaimynas su šeima, sergančiu vaiku. Dešimtmetė Birutė bandė paprašyti sergančiam vaikui pieno. Mažo ūgio kareivis siauromis akimis, nutįsusiu iki žemės šautuvu taip spyrė, kad tą smūgį prisimena iki šiol…
Vėliau į tremtį pakliuvo ir jos tėvai, abu – Lietuvos šauliai, jos draugas, vėliau tapęs vyru Kazimieras Gaigalas. Su juo susirašinėjo laiškais, o vėliau, pajutusi nesanti reikalinga tuometinei Lietuvai ir pati išvyko pas jį. Tik išvyko ne tremiama, o su pasu kišenėje, savo noru.
Birutė Gaigalienė gerai pažino tremtinių gyvenimą. Sakė, kad tremtyje buvusius lietuvius palaikė didžiulis tėvynės ilgesys. Klausydami paukščių čiulbėjimo jie sakydavo: „Ne paukštis gieda – motina rauda“.
Savo patyrimą tremtyje daugelis sudėjo į knygas, Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Meilę gimtajam kraštui eilėmis eiliuoja ir rusniškė Birutė Gaigalienė. Eilėraštį „Skambanti tyla“ ji paskyrė savo tėvelių šviesiam atminimui. Devintoji B. Gaigalienės knyga „Per samanotus akmenis“ turėjo pasirodyti pernai, viskas buvo paruošta leidyklai, tačiau tuo metu suaktyvėjus jos vyro Kazimiero ligai teko viską atidėti. Vyro mirtis gerokai pakeitė moters gyvenimą, tačiau šiemet knyga išvydo dienos šviesą. Poetė skaitė eilių iš naujosios bei anksčiau išėjusios „Žemės šviesa“ knygų.
Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, įteikdama puokštę gėlių kraštietei B. Gaigalienei ir sveikindama susirinkusius, pastebėjo, kad ši diena nėra vien Gedulo – tai ir Vilties diena. Ji išreiškė ne kartą išsakytą viltį, kad šios dienos minėjimuose tremtinius lydėtų ir jų šeimų artimieji, vaikai ir vaikaičiai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baltijos keliui 35-eri: kviečia nueiti savo Baltijos kelią

Trys drąsios Baltijos valstybės savo vienybe 1989-aisiais sužavėjo visą pasaulį, o jėga, kurią sugebėjo sukurti tūkstančiai taikių žmonių, nenustoja stebinti iki šių dienų. Pasitinkant 35-ąsias Baltijos kelio metines, prasideda iniciatyva, kviečianti šiuos šventinius metus pažymėti ypatingai – kiekvienam nueiti savo Baltijos kelią. Tai – 650 kilometrų. Tvaraus judumo platforma „Walk15“ ir draudimo bendrovė ERGO gyventojus iš viso pasaulio kviečia prisijungti į „Einančio Baltijos kelio“ žingsnių iššūkį ir šio tikslo siekti kartu. „Prieš penkerius metus pakvietėme Lietuvą, Latviją, Estiją į „Einantis

Mokiniams: likusieji šių metų tarpiniai patikrinimai vyks taip, kaip numatyta

Į gegužės pradžioje vyksiančius inžinerinių technologijų, chemijos ir istorijos žinių tarpinius patikrinimus užsiregistravusiems mokiniams patikrinimai vyks, kaip numatyta.  Nacionalinė švietimo agentūra organizavo papildomą šių dalykų užduočių recenzavimą. Atsižvelgdama į mokyklų bendruomenėms kylančius klausimus dėl būtinybės III gimnazijos klasės mokiniams dalyvauti likusiuose trijuose šių metų gegužę organizuojamuose chemijos, istorijos ir inžinerinių technologijų tarpiniuose patikrinimuose pagal patvirtintą tvarkaraštį, ministerija mokyklas raštu informavo, kad pagal galiojantį reglamentavimą dalyvauti chemijos, istorijos ir (ar) inžinerinių technologijų tarpiniame patikrinime turi visi mokiniai, jei jie mokosi šio

Policija prašo pagalbos ir informuoja

Tauragės apskrities VPK  prašo pagalbos aiškinantis vagystę Pagėgių savivaldybės teritorijoje, praneša reidų rezultatus ir kitas naujienas. Nuo balandžio 19 d. 19.00 val. iki balandžio 21 d. 8.00 val. Pagėgių sav., Endriškių k., iš vėjo jėgainių parko buvo pavogtas įmonei priklausantis jėgainės generatorius. Turint bet kokios informacijos apie šį įvykį prašome apie tai pranešti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Pagėgių policijos komisariato vyriausiajai tyrėjai Agnei Vaitkevičienei, tel. Nr. +37065535185 arba el. paštu agne.vaitkeviciene@policija.lt Viršijo leistiną greitį Balandžio 15-21 dienomis Tauragės apskrities

Galutinai patvirtinta: šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės

pievos

Pasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės – Europos Parlamentas (EP) patvirtino reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimus. Žemės ūkio ministerija jau anksčiau buvo  informavusi ūkininkus apie numatomą palankų sprendimą, kad jie galėtų laiku pradėti pavasarinius darbus. Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, Europos Komisija (EK) rimtai pažiūrėjo į daugiamečių pievų išlaikymo problemą, kuri mūsų šalies ūkininkams  šiais metais tapo itin aktuali, ir įsiklausė į racionalų Lietuvos pasiūlymą dėl daugiamečių pievų plotų užskaitymo galimybės

Taip pat skaitykite