Dilgėlė – tituluota Metų vaistažolė

2021 metų Lietuvos vaistinio augalo konkurse buvo pasiūlytas 66 vaistinių augalų sąrašas. Iš šalies universitetų ir farmacijos kompanijų mokslininkų bei specialistų sudaryta speciali komisija nusprendė, kad 2021 metų vaistiniu augalu pripažįstama didžioji dilgėlė (Urtica diopica).

Laisvoji enciklopedija Vikipedija rašo: jau 200 metų žinoma dilgėlių pašarinė vertė: jomis šeriamų karvių pienas riebesnis, paukščiai sparčiau auga ir riebėja, vištos deda didesnius kiaušinius.

Kosmetikoje tinka plaukams stiprinti bei pleiskanų naikinimui.

Ilgi ir ploni, į šilką panašūs dilgėlių stiebų plaušai, kurie sudaro 8-12 % stiebų svorio, tinka audinių, virvių, špagato gamybai.

Iš lapų gaunami žali, iš šaknų – geltoni dažai, tinkami  konditerijojefarmacijojeparfumerijoje.

Jauni pavasariniai, malonaus aromato dilgėlių lapai tinka ir maistui. Mitybinė lapų kokybė prilygsta ankštiniams augalams. Naudojama kaip maisto produktas sriuboms virti, salotoms.

Toks konkursas Lietuvoje buvo surengtas antrą kartą. Juo norima paskatinti puoselėti senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinti visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu.

Šiemet konkursui buvo pasiūlyti 66 vaistiniai augalai. Mokslininkai ir specialistai nugalėtoja pripažino didžiąją dilgėlę – daugiametį žolinį vaistinį, pluoštinį, turintį vitaminų augalą. Vaistinei augalinei žaliavai naudojamas visas šis augalas: žolė, lapai, sėklos ir šaknys.

Portalas ve.lt skelbia:

Geriausia iš dilgėlės pasigaminti arbatą. Pakanka užpilti 2 valgomuosius šaukštus džiovintų lapų stikline virinto vandens ir leisti pastovėti.

Gerkite šį gėrimą po 50 ml 3 kartus per dieną mėnesio bėgyje. Neliks sąnarių, raumenų ir dantų skausmo, pagerės regėjimas. 

Gausi vitaminų A, C, D, E ir K, lecitino ir antioksidantų, dilgėlių arbata gali padėti kovoti su stresu ir nuovargiu. Be to, ji žudo bakterijas organizme.

Ji pasižymi laisvinančiu ir šlapimą varančiu efektu, valo inkstus, virškinamąjį traktą, reguliuoja virškinimą ir kovoja su infekcijomis šiuose organuose.

Dilgėlė padės kovoti su diarėja ir stimuliuoti medžiagų apykaitą. Dilgėlė gerina širdies darbą, bet vitaminas K didina kraujo krešumą.

Dilgėlė taipogi pasižymi antihemoraginiu efektu – galima tepti košelę iš verdančiu vandeniu nuplikytos dilgėlės ant žaizdų. 

Dilgėlės arbata teigiamai veikia odą, kadangi ji palaiko regeneraciją, greitina randėjimą ir pasižymi antiseptiniu poveikiu.

 

Pagalba prieš virusus – iš bičių ir vaistažolių

Hits: 24

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pandemija – ne kliūtis vestuvėms, bet nuotaika – lyg per karą 

Pasaulyje siaučianti pandemija ir dėl jos gruodžio viduryje sugriežtintas karantinas sujaukė įsimylėjėlių planus, bet noras tuoktis niekur nedingo. Tai rodo ir naujausi Statistikos departamento duomenys apie įvykusias santuokas. Karantino režimu dirbantys civilinės metrikacijos skyriai jų praėjusį kovą įregistravo 541. Santuokų skaičius, palyginti su 2020 m. kovu, Lietuvoje beveik nesumažėjo. Tuomet jų buvo įregistruota panašiai – 520. Tiesa, pernai kovą jau irgi siautė pandemija ir galiojo karantinas. Per antrosios koronaviruso infekcijos bangos piką – sausio mėnesį – Lietuvoje susituokė 329 poros. Tačiau

Dvi Savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, viena – pelningai

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetuose svarsto trijų Savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Savivaldybei pavaldžios šios įmonės: Šilutės šilumos tinklų, „Šilutės vandenų“ ir Šilutės autobusų parko. UAB „Šilutės vandenys“, direktorius – Alfredas Markvaldas, pernai dirbo pelningai: gauta 79,9 tūkst. Eur pelno. Dėl karantino nuotoliniu būdu dirbo daug švietimo, kultūros, kitų įstaigų, buvo uždarytų viešbučių, kavinių, restoranų ir kt., tad lyg ir normalu būtų manyti, kad vandens reikėjo mažiau. Kita vertus, gyventojai dirbo nuotoliniu būdu iš namų, iš

Geriausia dovana mokyklai – knygos

Šilutės rajone mokyklas baigusieji, pasirinkusieji savo gyvenimo ir jau nemažai juo nuėjusieji, pasiekusieji ne tik mintyse saugo šviesų savosios mokyklos paveikslą. Jie ir jų sutuoktiniai kartais į savo mokyklą sugrįžta su dovanomis. Štai į Vainuto gimnazijos istoriją su dėkingumu įrašyti Nijolė ir Valdas Petrauskai. Nijolė 1961 m. baigė tuometinę Vainuto vidurinę mokyklą, ji dirba redaktore. Jos vyras Valdas – vertėjas, verčia knygas iš anglų, prancūzų, italų, lenkų, ispanų, švedų, portugalų kalbų. V. Petrausko vertimo žanrai: proza, drama, poezija. Vertėjas gimė

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža

Taip pat skaitykite