Daugiabučių namų renovacija įsibėgėja

Šiuo metu Šilutėje galima pamatyti vis daugiau renovuojamų daugiabučių namų, o rajono politikai Taryboje turi priimti sprendimą dėl antrojo renovacijos etapo pradžios. Norintys renovuoti daugiabučius turėtų paskubėti, nes pradėję renovuoti kitais metais, besulauks gerokai mažiau paramos.

Šilutėje vieni daugiabučiai jau baigiami renovuoti, o kitus tik rpadedama.

Darbai pajudėjo vasarą
Šilutėje ir Juknaičiuose 12 renovuojamų namų administruoja UAB „Šilutės šilumos tinklai“, dar 10 – Šilutėje, Kintuose ir Traksėdžiuose – UAB „Šilutės būstas“. Antrame etape numatoma sutvarkyti dar 10 daugiabučių namų, juos bus pavesta administruoti Šilumos tinklų bendrovei. Šioje savivaldybei priklausančioje įmonėje daugiabučių namų renovavimui koordinuoti įsteigtas specialus direktoriaus pavaduotojo namų administravimui etatas. Šias pareigas einantis Vygantas Kamarauskas pasakojo, kad šiuo metu UAB „Šilutės šilumos tinklai“ renovuoja 10 namų Šilutėje ir 2 Juknaičiuose. Bendras jų plotas 15 tūkst. kv. metrų. Renovavimo procesas – skirtingų stadijų, tačiau darbus privaloma užbaigti per 16 mėnesių. Pasak V. Kamarausko, statybos darbai prasidėjo tik liepą ir vyks tol, kol tai daryti leis technologinės sąlygos, nes kai kurios medžiagos gali būti naudojamos tik esant tam tikrai oro temperatūrai. Užėjus šalčiams, darbus teks nutraukti arba perkelti į vidų.
V. Kamarauskas pasakojo, kad sunkiausia buvo pradėti, nes daugiabučių renovacija – dar naujas, nepažįstamas procesas. Važiuota konsultuotis pas kaimynus į Alytų, Jonavą. Gyventojai galėjo pasirinkti vieną iš dviejų pasiūlymų paketų – pigesnį, kai atliekami tik tie darbai, kurie garantuos numatytą namo energetinį efektyvumą, arba brangesni, kai keičiami vamzdynai, šilumos mazgai, butuose sumontuojama efektyvesnė šilumos reguliavimo ir kontroliavimo technika ir t. t.
Po susitikimų su gyventojais įvyko konkursai, kuriuose dalyvavo statybų bendrovės. UAB „Šilutės šilumos tinklai“ administruojamus daugiabučius renovuoja UAB „Klaista“, UAB „Gora“ ir UAB Norvila“ iš Klaipėdos, UAB „Šilo statyba“ iš Panevėžio ir iš Šilutės – UAB „Statybų valdymo sprendimai“, UAB „Žibai“, UAB „Tima“, UAB „Stodesta“.
Anot V. Kamarausko, statybininkai negalės nukrypti nuo techninių ir kokybinių reikalavimų, kurie numatyti investiciniuose projektuose, taip pat privalės naudoti sertifikuotas statybines medžiagas.

Šilutės šilumos tinklų bendrovės direktoriaus pavaduotojas namų administravimui Vygantas Kamarauskas.

Ar šilumininkai suinteresuoti?
Šilutės šilumos tinklų bendrovės direktoriaus pavaduotojas namų administravimui paneigė abejones, ar reikėjo daugiabučių namų renovavimą pavesti administruoti įmonei, kuri verčiasi šilumos gamyba ir pardavimu.
Pasak V. Kamarausko, daugiabučiams renovuoti kreditą iš bankų ėmė pati šilumininkų bendrovė, tad ji suinteresuota kuo greičiau grąžinti paskolą. Pinigai bus grąžinami iš kainų skirtumo, kuris susidarys renovuotuose namuose sutaupant šiluminę energiją. Vadinasi, kuo mažesnė dalis gyventojų sumokėtų pinigų dengs šildymo išlaidas, tuo daugiau jų liks kreditui grąžinti.
Dabar arba niekada
Lietuvininkų g.14a namas Šilutėje jau beveik baigiamas atnaujinti ir sutvarkyti. Šis 24 butų namas bus baigtas renovuoti vienas iš pirmųjų. Darbus numatyta pabaigti iki lapkričio 1 d. „Kai aplinkos ministras Valentinas Mazuronis paskelbė apie naujas renovacijos sąlygas, supratome, kad renovuoti reikia dabar arba niekada. Kažin ar dar sulauksime tokių palankių finansinių sąlygų, o mokėti daugiau žmonės nelabai nori ir išgali“, – sakė rašinio autoriui Lietuvininkų g. 14a namo bendrijos pirmininkas Feliksas Degutis.
Namo renovavimui dabar pritaria visi gyventojai, tačiau iš pradžių reikėjo paagituoti. Šiame name gyvena 18 pensininkų, tad jiems teko kantriai aiškinti, kad į jokias skolas jie neįbris, o po renovacijos gyvens patogiau ir mažiau mokės.
Pirmasis susirinkimas įvyko praėjusių metų vasarą. Buvo įsteigta namo gyventojų bendrija. Namas nepateko į Savivaldybės numatytų renovuoti pastatų pirmąjį sąrašą, tačiau atsirado namų, kurių gyventojai renovacijos atsisakė, tad į renovuojamųjų sąrašą pavyko prasmukti.
Tvarkant Lietuvininkų g.14a daugiabutį jau pakeistas stogas, dalis langų, apšiltintos sienos, sutvarkyti balkonai, įstatytos naujos durys, sutvarkyta ventiliacija, šilumos punktas, sumontuoti temperatūros davikliai. Kartu įrengtas kiemo apšvietimas. Butuose, išskyrus ventiliavimo-rekuperavimo sistemą, nieko nekeista.
Kainuos apie 600 tūkst.
F. Degutis sakė, kad jų namui renovuoti numatyta išleisti apie 600 tūkst. Lt., tad darbus teko planuoti atsižvelgiant į šią sumą. Pradėjus renovuoti, paaiškėjo, kad norint gero rezultato turi būti namo atstovas, kuris stebėtų darbus, derintų, nuolat galėtų atsakyti į kylančius klausimus, nes projektuotojai negalėjo visko numatyti. Šie rūpesčiai užgulė F. Degučio pečius.
Statybos darbus šiame name atlieka klaipėdiečių UAB „Klaista“. Bendrijos pirmininkas pasidžiaugė rangovų atliekamų darbų kokybe ir įmonės direktoriaus Rimvydo Norkaus noru kartu ieškoti atsakymų į iškylančius klausimus. Visokių neaiškumų atsiranda nuolatos: kokio storio sienų izoliaciją pasirinkti, kokia spalva dažyti pastatą ir t. t.
Labai daug dėmesio skiriama butų ventiliacijai. Iš interneto prisirinkęs informacijos, F. Degutis suprato, kad jeigu nebus sutvarkyta ventiliavimo sistema, kaupsis drėgmė ir greitai pradės pelyti pastato sienos. Priklausomai nuo kambarių skaičiaus, kiekviename bute montuojama po kelis ventiliacijos įrenginius, kurie tam tikrą laiką pučia orą viena kryptimi, paskui kita.
Čia pritrūko patirties. Anot F. Degučio, būtų geriausiai, jei po tokį įrenginį montuotų kiekviename kambaryje, tačiau projekte to nenumatė ir rekuperatorių sumontuota šiek tiek mažiau.
Praktiniai patarimai
F. Degutis davė patarimų tiems, kurie dar tik ruošiasi renovuoti daugiabučius. Pirmiausia prieš pradedant renovaciją reikia įkurti bendriją, nes joks svetimas žmogus taip nesirūpins namu, kaip jo gyventojai. Kiekvienas namas turi žinoti, kiek skiriama lėšų reikiamam energetiniam efektyvumui pasiekti ir pagal tai numatyti, ką reikės padaryti.
Rengiant investicinį projektą reikia atidžiai gilintis, kas jame numatoma, kad neatsitiktų taip, kaip jų name su rekuperatoriais. Bendrijos pirmininkas turi nuolatos palaikyti ryšį su renovavimo darbus administruojančia bendrove, kad skelbiant rangos darbų konkursą būtų pateikti aiškūs reikalavimai, kuriuos vėliau reikės įgyvendinti.
Artėja antras etapas
Kalbėdamas apie artėjantį antrąjį pastatų renovavimo etapą, V. Kamarauskas sakė, kad labai svarbu suspėti pasirašyti rangos darbų sutartį iki šių metų pabaigos. Dabar iš įvairių šaltinių padengiama apie 40-47 proc. visų renovacijos išlaidų. Nuo kitų metų pradžios, berods, bus kompensuojama apie 30 proc. išlaidų, gyventojams dar teks padengti pusę išlaidų už techninio projekto rengimą ir techninę priežiūrą.
Administruoti daugiabučių namų renovaciją Šilutėje gali ne vien „Šilutės šilumos tinkai“, bet ir kiti juridiniai asmenys – gyvenamųjų namų bendrijos, jungtinės veiklos grupės, bendrojo naudojimo patalpas administruojančios įmonės.
Dar 10 namų Šilutės rajone renovuoja UAB „Šilutės būstas“. Kol kas šio įmonės veiklos tempai lėtesni. UAB „Šilutės būstas“ pastatų administravimo vadybininkas Marius Stankus sakė, kad paskutinės rangų sutartys bus sudarytos iki spalio pradžios, todėl gyventojai, kurių namų renovavimą administruoja UAB „Šilutės būstas“ gali būti ramūs – dar bus laiko pasinaudoti didesnėmis lengvatomis.

Vaidotas VILKAS

5 komentarai

 • Pilietis

  Malonu skaityti,parašyta aiškiai,suprantamai,taisyklinga lietuvių kalba.Sėkmės,Vaidotai !

 • namo gyventoja

  2015 01 26 laisves al. 4 darbininkai girti girtuteliai. Ar jie gali tokiame stovyje renuovoti nama?

 • jo jo

  Tai ko tylit, ko hajaus nekeliat, ko žurnalistu nekviečiat, Darbo inspekcijai, policijai nepranešat, į valdžios rūmus neskambinat?

  • namo gyventoja

   pas musu name bailiu pilna as parasiau kamarauskui bet jam visiskai neidomu neatvyko pasiziureti po to 1darbininkas sedo y masina ir girtas namo isvaziavo o antras peskute namo.as pakraupusi buvau

 • As

  Atsargiai uab norvila neatsiskaito zmonem uz padarytus darbus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 situacija Šilutės ligoninėje

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos, Šilutės ligoninėje atidedamos visos planinės operacijos ir hospitalizacijos, pacientų lankymas draudžiamas nuo 2021 m. spalio 27 d. Lietuvai galynėjantis su ketvirtąja COVID-19 užkrato banga, vis naujų iššūkių patiria ir Šilutės ligoninė. Esant įtarimams, atlikus antrąjį PGR testą, koronavirusas diagnozuotas Vidaus ligų skyriaus pacientui. Nedelsiant profilaktiniai testai buvo atlikti ir kitiems skyriaus pacientams bei darbuotojams. Šiandien paaiškėjo, kad infekcija pasitvirtino dar 9 pacientams. Sergančių darbuotojų nenustatyta. Atsižvelgiant į susidariusią padėtį, pranešama, kad Šilutės ligoninėje buvo imtasi visų

Grabupiuose sprogo ir užsidegė malūnas

Grabupiuose sprogo ir užsidegė malūnas, per nelaimę nukentėjo vienas darbininkas. Pirmadienį apie 10.30 val. buvo gautas pranešimas, kad Grabupiuose, Kiaulių auginimo ūkyje, įvyko sprogimas malūno viduje, kilo gaisras. Atvykus gelbėtojams, iš pastato veržėsi dūmai. Kilusį gaisrą vandens laistymo žarna gesino vienas darbuotojas. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad Sprogimo banga išgriovė 30 metrų aukščio pastato sieną, išdužo visi pirmo aukšto langai, išvirto lauko durys, užsidegė viduje laikyti polietileniniai maišai su miltais. Per gaisrą nukentėjo viduje buvęs darbininkas. Nukentėjusysis patyrė

Vietinės bitės Lietuvoje gali išnykti

Lietuvos mokslininkai vos prieš kelerius metus atrado vietines – lietuviškas – bites, tačiau šiandien joms gresia išnykti. Todėl svarstoma jas saugoti valstybės kontroliuojamuose selekciniuose branduoliuose. Apie tai, kas ir kaip galėtų tapti tokiais selekciniais branduoliais, kas galėtų parengti vietinių bičių išsaugojimo programą, Žemės ūkio ministerijos atstovai Marcinkonyse diskutavo su Dzūkijos Nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vadovybe ir mokslininkais. Mokslininkai ištyrė, kad kai kuriuose tradiciškai bitininkaujančiuose bitynuose dar yra apie 45 proc. išlikusių motininių linijų, priklausančių vietinio medunešės

Šokių grupės „Juknaičiai“ sėkmė konkurse „Pora už poros“

Dvi dienas Prienuose vyko konkursinio festivalio „Pora už poros“ nacionalinis turas. Smagiame, spalvingame renginyje laureato vardą pelnyti siekė per šešiasdešimt liaudiškų šokių grupių iš visos šalies ir lietuvių bendruomenių Seinuose bei Punske (Lenkija) šokių kolektyvai.  Konkurse dalyvavo ir Šilutės rajono vyresnio amžiaus žmonių liaudiškų šokių grupė „Juknaičiai“, pasirodymas sulaukė pripažinimo ir gero įvertinimo. Šis konkursas vyksta kas ketveri metai. Juknaitiškių kolektyvas šiame konkurse dalyvauja nuo pat 1997 metų. Nuolatos pelnydavo prizines vietas, o 2001 ir 2005 metais tapo laureatais. Sėkmė

Taip pat skaitykite