Ažūriniai Birutės Servienės ieškojimai

Tautodailininkės Birutės Servienės popieriaus karpinių parodoje „Ieškojimai“ ne kartą skambėjo mintis, kad žmogaus gyvenimas – tarsi didžiulė drobė, kurioje kiekvienas paliekame savo spalvas. Birutės Servienės kūryboje viešpatauja solidžios – juoda ir balta spalvos, jos karpiniai primena grafikos darbus.

Parodos autorę Birutę Servienę sveikina Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja

Parodos autorę Birutę Servienę sveikina Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja

Senųjų tradicijų puoselėtoja
Lietuvininkai nuo seno savo gyvenamąją aplinką puošė popieriaus karpiniais. Jais dabindavo indaujas, lempų gaubtus, karpiniai atstodavo langų užuolaidėles. Apie originalius lietuvininkų karpinius žinome iš istorinių šaltinių, Mažosios Lietuvos krašto senųjų gyventojų pasakojimų.
Apie lietuvininkų mėgtus karpinius daug gali papasakoti krašto istorijos ir papročių žinovė, tautodailininkė Birutė Servienė. Ir ne tik papasakoti, Birutė edukaciniuose užsiėmimuose pamoko ir kitus karpyti.
20 kūrybos metų
Supažindinti su parodos autore susirinkusių nereikėjo. Pasidžiaugti Birutės Servienės darbais į Šilutės muziejų atskubėjo gausus būrys šilutiškių, rusniškių, buvusių ir esamų B. Servienės bendradarbių ir artimųjų. Atidarydama parodą Šilutės muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė prisiminė, kad Birutė Servienė buvo jos muziejinio darbo mokytoja. Simboliška, kad ir pirmoji Birutės Servienės paroda buvo eksponuota muziejuje. Per tą laiką įgudusios Birutės rankos iškarpė daugybę darbelių.
Dauguma karpinių padovanota artimiesiems, draugams, karpiniais iliustruotos knygos, Pamario kraštą reprezentuojantis karpinys puikuojasi Žemės ūkio ministerijoje. Parodoje „Ieškojimai“ greta naujausių B. Servienės darbų buvo galima pamatyti ir atkeliavusių iš autorės namiškių ir draugų namų.

Birutės Servienės karpinių atvirukai.

Birutės Servienės karpinių atvirukai.


Vaikystės pomėgio paviliota
Birutė karpyti pradėjo dar vaikystėje. Pirmieji darbeliai buvo tiesiog iš laikraščio lapų. Birutės gyvenime netrūko ieškojimų, taigi ne atsitiktinai 1980-aisiais nuvyko į plenerą, kuriame popieriaus karpymo mokė garsi lietuvių popieriaus karpytoja Julija Daniliauskienė. Popieriaus karpymas užbūrė. Tik laiko burti žirklutėmis iš popieriaus ne visada likdavo. Prie karpinių palinkdavo tik šeimynai sumigus.

Birutės Servienės karpiniuose atsispindi tai, kas neatsiejama nuo jos prigimties: Pamario krašto gamta, prūsiški ženklai, svarbiausi Visatos dėsniai.  Ryškiausias jos darbas – „Protėvių krikštai“–puikuojasi Lietuvos karpinių kataloge.

Išlaisvinusi ranką, mintis ir jausmus
Birutė Servienė prisipažįsta turinti neramią sielą, praėjusi vieną gyvenimo kryžkelę skuba į kitą, o pasiektas tikslas dažnai yra jau naujų sumanymų užuomazga. Šios parodos pavadinimas „Ieškojimai“ puikiai atskleidžia Birutės vidinę būseną, o trapiausi karpiniai atveria vartus į ažūrinį Birutės kūrybos pasaulį. Birutė džiaugiasi, kad Dievo duotą dovaną pavyksta realizuoti savo kūryboje.
Prie naujausių ieškojimų priskiriami veidų profiliai. Žmogaus profilį iškarpyti nėra tas pat, kas jį nupiešti. Nereikalingą pieštuko brūkštelėjimą galima nutrinti, o peiliuku ar žirklutėmis iškirpto nebepanaikinsi.
Birutė atviravo, kad profilius pradėjo karpyti ieškodama, ką šiame gausos amžiuje padovanoti šeimą kuriantiems vaikams. Bendraudama su žmonėmis Birutė pastebi charakteringiausią veido bruožą. Keli brūkštelėjimai pieštuku ant popieriaus ir netrukus įgudusiais judesiais peiliuku ar žirklutėmis kuria karpinį. Jei nepasiseka, bando dar ir dar kartą. Užsispyrimo netrūksta, tačiau visi jos darbai spinduliuoja gerąją energetiką.
Autorė atvirauja, kad kūryboje labai svarbu išlaisvinti ne tik ranką, bet ir mintis bei jausmus. Kurdamas žmogus jaučiasi laisvas. Betarpiškai bendraudama su susirinkusiais, B. Servienė atviravo esanti šios parodos prezidentė. Tokio jausmo palinkėjo kiekvienam.
Karpiniai – kaukolės
Naujausi Birutės ieškojimai – iškarpytos kaukolės. Ne visi parodos dalyviai skubėjo prie šių darbelių. Atidžiau juos stebėjusieji buvo sužavėti parodos autorės gebėjimu karpinyje sujungti gyvenimą ir anapusinį pasaulį, tam pasirenkant šviesias, gyvenimo pilnatvę spinduliuojančias mintis. Visi darbai sukurti šiemet, o vienas jų – parodos išvakarėse. „Aš jas, kaukoles, prisijaukinau“.
Įkvėpimas – iš gimtinės
Kada kuria? Birutė sako negalinti sėdėti be veiklos net važiuodama automobiliu…
Stebėdama pro langą pralekiančius gamtovaizdžius, neretai pakerėta įspūdingo medžio sustoja, pasidaro jo eskizą. O kai pritrūksta įkvėpimo, mintimis sugrįžta į savo gimtinę. Iš ten semiasi kūrybinių syvų, gimsta darbai, įprasminantys Gimtinės spalvas, Mažosios Lietuvos krašto istoriją, tradicijas.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parodų lankytojos.

Parodų lankytojos.

Veidai ir karpinys.

Veidai ir karpinys.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tradicinėje Vydūno atminimo konferencijoje dėmesys skirtas karo tematikai

Rugpjūčio 4 dieną įvykusioje konferencijoje „Vydūnas: kada karų nebebus“ daug dėmesio skirta karo tematikai, jo kilimo priežasčių apžvalgai ir pan. Tema pasirinkta neatsitiktinai – Mažosios Lietuvos šviesuolis, filosofas Vydūnas šiai temai skyrė taip pat nemažai dėmesio. Vydūno vardu pavadintoje Pagėgių bibliotekoje kasmet tradiciškai buriasi šio šviesuolio idėjas vertinantys ar propaguojantys entuziastai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Rugpjūčio pirmąją savaitę Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka bei Vydūno draugija organizuoja konferenciją, kurios metu aptariami svarbiausi per pastaruosius metus nuveikti

Norinčių modernizuoti savo individualų namą iš Šilutės rajono – tik 32

Šiemet paraiškų gauti finansavimą už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą skaičius išaugo bene dvigubai. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos lėšų šiai priemonei skirta 10 mln. eurų. „Kalbant apie šio kvietimo rezultatus, pirmiausia džiugina beveik dvigubai išaugęs paraiškų skaičius – praėjusio kvietimo metu buvo gautos 653 paraiškos. Vertinant pastarųjų trijų metų kvietimų rezultatus, tendencijos panašios – norinčių modernizuoti savo individualų namą gyventojų skaičius kasmet auga“, –

Tarptautinė tautos diena      

Rugpjūčio 9 d. minima Tarptautinė pasaulio vietinių tautų diena. 1992 m. rugpjūčio 9 d. pirmą kartą įvyko tautų darbo grupių susirinkimas dėl žmonių teisių apsaugos. Tarptautinę tautos dieną paskelbė minėtina diena Jungtinių tautų organizacija 1994 m. gruodžio 23 d. Ši diena skirta ginti vietinių tautų – čiabuvių teises. Čiabuviai, dar vadinami aborigenais, autochtonais – tai senieji vietiniai tam tikros vietovės žmonės, tebegyvenantys arba gyvenę toje teritorijoje iki dabartinių gyventojų įsikūrimo. Čiabuvių bendruomenės laikosi savitų tradicijų, išsiskiria iš visos visuomenės. Tokios

Už pareigūnų žeminimą socialiniuose tinkluose gresia baudos

Policijos pareigūnai, dirbdami savo darbą, sulaukia ne tik šiltų padėkos žodžių. Vis dar pasitaiko drąsuolių, nevengiančių įžeidinėti pareigūnus. Antai socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Kur stovi trikojis Šilutėje“ buvo patalpinti du įrašai, žeminantys policijos pareigūnus. Labai drąsi 27-erių socialinių tinklų lankytoja ir iškalbingas 59-erių vyriškis savo veiksmais įžeidė ne tik policijos pareigūnų garbę ir orumą, bet ir padarė administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 straipsnyje (Statutinio valstybės tarnautojo, karo policijos ar žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimas). Už

Taip pat skaitykite