Ažūriniai Birutės Servienės ieškojimai

Tautodailininkės Birutės Servienės popieriaus karpinių parodoje „Ieškojimai“ ne kartą skambėjo mintis, kad žmogaus gyvenimas – tarsi didžiulė drobė, kurioje kiekvienas paliekame savo spalvas. Birutės Servienės kūryboje viešpatauja solidžios – juoda ir balta spalvos, jos karpiniai primena grafikos darbus.

Parodos autorę Birutę Servienę sveikina Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja

Parodos autorę Birutę Servienę sveikina Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja

Senųjų tradicijų puoselėtoja
Lietuvininkai nuo seno savo gyvenamąją aplinką puošė popieriaus karpiniais. Jais dabindavo indaujas, lempų gaubtus, karpiniai atstodavo langų užuolaidėles. Apie originalius lietuvininkų karpinius žinome iš istorinių šaltinių, Mažosios Lietuvos krašto senųjų gyventojų pasakojimų.
Apie lietuvininkų mėgtus karpinius daug gali papasakoti krašto istorijos ir papročių žinovė, tautodailininkė Birutė Servienė. Ir ne tik papasakoti, Birutė edukaciniuose užsiėmimuose pamoko ir kitus karpyti.
20 kūrybos metų
Supažindinti su parodos autore susirinkusių nereikėjo. Pasidžiaugti Birutės Servienės darbais į Šilutės muziejų atskubėjo gausus būrys šilutiškių, rusniškių, buvusių ir esamų B. Servienės bendradarbių ir artimųjų. Atidarydama parodą Šilutės muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė prisiminė, kad Birutė Servienė buvo jos muziejinio darbo mokytoja. Simboliška, kad ir pirmoji Birutės Servienės paroda buvo eksponuota muziejuje. Per tą laiką įgudusios Birutės rankos iškarpė daugybę darbelių.
Dauguma karpinių padovanota artimiesiems, draugams, karpiniais iliustruotos knygos, Pamario kraštą reprezentuojantis karpinys puikuojasi Žemės ūkio ministerijoje. Parodoje „Ieškojimai“ greta naujausių B. Servienės darbų buvo galima pamatyti ir atkeliavusių iš autorės namiškių ir draugų namų.

Birutės Servienės karpinių atvirukai.

Birutės Servienės karpinių atvirukai.


Vaikystės pomėgio paviliota
Birutė karpyti pradėjo dar vaikystėje. Pirmieji darbeliai buvo tiesiog iš laikraščio lapų. Birutės gyvenime netrūko ieškojimų, taigi ne atsitiktinai 1980-aisiais nuvyko į plenerą, kuriame popieriaus karpymo mokė garsi lietuvių popieriaus karpytoja Julija Daniliauskienė. Popieriaus karpymas užbūrė. Tik laiko burti žirklutėmis iš popieriaus ne visada likdavo. Prie karpinių palinkdavo tik šeimynai sumigus.

Birutės Servienės karpiniuose atsispindi tai, kas neatsiejama nuo jos prigimties: Pamario krašto gamta, prūsiški ženklai, svarbiausi Visatos dėsniai.  Ryškiausias jos darbas – „Protėvių krikštai“–puikuojasi Lietuvos karpinių kataloge.

Išlaisvinusi ranką, mintis ir jausmus
Birutė Servienė prisipažįsta turinti neramią sielą, praėjusi vieną gyvenimo kryžkelę skuba į kitą, o pasiektas tikslas dažnai yra jau naujų sumanymų užuomazga. Šios parodos pavadinimas „Ieškojimai“ puikiai atskleidžia Birutės vidinę būseną, o trapiausi karpiniai atveria vartus į ažūrinį Birutės kūrybos pasaulį. Birutė džiaugiasi, kad Dievo duotą dovaną pavyksta realizuoti savo kūryboje.
Prie naujausių ieškojimų priskiriami veidų profiliai. Žmogaus profilį iškarpyti nėra tas pat, kas jį nupiešti. Nereikalingą pieštuko brūkštelėjimą galima nutrinti, o peiliuku ar žirklutėmis iškirpto nebepanaikinsi.
Birutė atviravo, kad profilius pradėjo karpyti ieškodama, ką šiame gausos amžiuje padovanoti šeimą kuriantiems vaikams. Bendraudama su žmonėmis Birutė pastebi charakteringiausią veido bruožą. Keli brūkštelėjimai pieštuku ant popieriaus ir netrukus įgudusiais judesiais peiliuku ar žirklutėmis kuria karpinį. Jei nepasiseka, bando dar ir dar kartą. Užsispyrimo netrūksta, tačiau visi jos darbai spinduliuoja gerąją energetiką.
Autorė atvirauja, kad kūryboje labai svarbu išlaisvinti ne tik ranką, bet ir mintis bei jausmus. Kurdamas žmogus jaučiasi laisvas. Betarpiškai bendraudama su susirinkusiais, B. Servienė atviravo esanti šios parodos prezidentė. Tokio jausmo palinkėjo kiekvienam.
Karpiniai – kaukolės
Naujausi Birutės ieškojimai – iškarpytos kaukolės. Ne visi parodos dalyviai skubėjo prie šių darbelių. Atidžiau juos stebėjusieji buvo sužavėti parodos autorės gebėjimu karpinyje sujungti gyvenimą ir anapusinį pasaulį, tam pasirenkant šviesias, gyvenimo pilnatvę spinduliuojančias mintis. Visi darbai sukurti šiemet, o vienas jų – parodos išvakarėse. „Aš jas, kaukoles, prisijaukinau“.
Įkvėpimas – iš gimtinės
Kada kuria? Birutė sako negalinti sėdėti be veiklos net važiuodama automobiliu…
Stebėdama pro langą pralekiančius gamtovaizdžius, neretai pakerėta įspūdingo medžio sustoja, pasidaro jo eskizą. O kai pritrūksta įkvėpimo, mintimis sugrįžta į savo gimtinę. Iš ten semiasi kūrybinių syvų, gimsta darbai, įprasminantys Gimtinės spalvas, Mažosios Lietuvos krašto istoriją, tradicijas.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parodų lankytojos.

Parodų lankytojos.

Veidai ir karpinys.

Veidai ir karpinys.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip atrasti kokybišką sausą maistą šunims?

Šiuolaikinėje rinkoje gausu įvairių rūšių sauso šunų maisto. Tai sudaro pagrindą dvejoti, kaip rasti tą tinkamą. Tiesa, yra šeimininkų, kurie sauso maisto net neduoda savo augintiniams, tačiau anot specialistų, šuo turi gauti bent šiek tiek sauso maisto davinio. Kas tinka vienam, nereiškia, kad tiks kitam Reikia pripažinti faktą, kad šunys, kaip ir  žmonės yra skirtingi, todėl renkantis maistą, kiekvienas turi savo savitą skonį. Sausas maistas mylimiems šunims gali būti pagamintas iš įvairių maisto produktų: nuo elnienos iki daržovių, todėl atrasti

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tai nurodyta Aplinkos ministerijos darbo grupės dėl organinių ir medienos statybos medžiagų visuomeninių pastatų statybai pateiktoje ataskaitoje. Joje taip pat pažymėta galimybė tokius pastatus statyti aukštesnius, nei kad dabar numato teisės aktai. Balandžio mėnesį suformuotos darbo grupės ataskaitoje pateiktas veiksmų planas tikslui pasiekti – statyti statinius iš atsinaujinančių išteklių (organinių, medinių) konstrukcijų, kurios sudarytų 50 proc. statybinių medžiagų. Nors šiuo

Lietuvos paštas planuoja dvigubai išplėsti paštomatų tinklą

Lietuvos paštas paskelbė viešąjį konkursą, kuriuo planuoja įsigyti iki 280 naujų paštomatų. Įgyvendinant paštomatų plėtrą, ateinančiais metais bus įrengta 80 naujų LP EXPRESS paštomatų, o likusią įrangą planuojama įsigyti iki 2025 metų. „Jau kelis metus stebime tendenciją, kai siunčiamų daiktų kiekis auga, o laiškų – mažėja. Pandemijos laikotarpiu visuomenės apsipirkimo bei siuntimo įpročiai dar sparčiau keitėsi – stipriai augo siuntų segmentas. Klientai ypač pamėgo paštomatus kaip greitą, patogų ir aplinkai draugiškesnį siuntimo būdą. Prognozuojame, kad tokie siuntimo įpročiai išliks ir

Ligonių kasos vaiko sveikatos pažymėjimais ragina pasirūpinti iš anksto

Nors iki naujų mokslo metų pradžios dar geras mėnuo, ligonių kasos jau dabar primena tėvams apie būtinybę atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Vizito pas šeimos gydytojus raginama neatidėlioti, nes rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti pasitikrinti atėjusiųjų eilės. Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės – jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos

Taip pat skaitykite