Artūras Juočas – paslaptingų įvykių spąstuose

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos Šilutės skyriaus vedėjui Artūrui Juočui pasiūlyta trauktis iš pareigų. Tokį sprendimą lėmė rugsėjį atliktas Šilutės skyriaus patikrinimas. Vakar, spalio 15 d., A. Juočas turėjo apsispręsti, ar priima NŽT siūlymą išeiti iš darbo šalių susitarimu, kai išmokama sutarto dydžio išeitinė kompensacija. Iki darbo dienos pabaigos likus porai valandų, A. Juočas tebesvarstė, kaip elgtis.

34 metų Nacionalinės žemės tarnybos direktorė Daiva Gineikaitė, anksčiau vadovavusi šios tarnybos Kauno miesto skyriui, dirba dešimt mėnesių. Tarnybos interneto svetainėje paskelbta, kad iš pareigų pasiūlyta trauktis Palangos, Šilutės, Utenos skyrių vedėjams, Druskininkų miesto skyriaus vedėjas nušalintas nuo pareigų, po apklausos STT Vilniaus miesto skyriaus vedėjas kreipėsi į Prezidentę…
Į Lietuvos žemės grąžinimo, nuomos ir visus kitus panašius reikalus, rodos, įsisukta su nauja šluota. Tai nestebina, nes žemė ir yra vienintelis didelis mūsų valstybės turtas, kurio dalybas lydi įvairiausi skandalai. Nepaneigiama, kad ir Šilutės rajone žemės atgavimą, jos persikėlimus, nuomą ir panašius veiksmus gaubia abejonės, randasi daug nuskriaustųjų, atstumtųjų biedniokų, „apsisklypavusių“ turtuolių ir net jų atžalų, abejojama priimtais sprendimais, velkasi anksčiau pridarytos klaidos, pasigendama skaidrumo, objektyvumo. Gyventojai neša skundus Seimo nariams, rašo ir prašo…
Visus žemės reikalus tvarkantis Šilutės skyrius priklauso ne Šilutės rajono savivaldybei, bet įeina į NŽT struktūrą.
Paslapčių paslaptis…
Paskambinus viešai skelbiamu mobiliojo ryšio telefono numeriu A. Juočui, pirmiausia ragelyje pasigirsta malonus moters balsas: įspėjama, kad paskambinta į Nacionalinę žemės tarnybą, kad pokalbis bus įrašomas, jeigu su tuo sutinkama, galima kalbėti. Jeigu nesutinkama, pasiūloma atvykti į NŽT (ji gi – Vilniuje!).
Net šiurpas per nugarą perbėga po tokio įspėjimo – tarsi ne į valdišką ir valstybės žmonėms tarnaujančią įstaigą būtume paskambinę. Rodos, korupcijos šaknų tykojama ne tam gale…
Netrukus atsiliepia ir Šilutėje dirbantis A. Juočas. Kalbėjomės spalio 13 d., antradienį. Pasidomėjus, kodėl vedėjui pasiūlyta trauktis iš pareigų, A. Juočo atsakymas buvo labai lakoniškas: „Pasiūlė trauktis šalių susitarimu, terminas iki spalio 15 dienos, tądien turiu informuoti, ką nusprendžiau, dar liko viena para, apsisprendimo dar nėra, kai bus – informuosiu. Mano akimis žiūrint, didelių pažeidimų nėra“.
Paskelbta tiek
NŽT interneto svetainėje paskelbta, kad po teritorinių NŽT padalinių patikrinimo iš pareigų siūloma trauktis Šilutės ir Utenos skyrių vadovams. Skyriai patikrinti rugsėjo mėnesį, tikrintos penkios veiklos sritys: Šilutėje – visose srityse, o Utenoje – keturiose srityse iš penkių funkcijos yra atliekamos netinkamai.
Šilutės skyriuje užfiksuota pažeidimų geodezijos ir kartografijos, žemės tvarkymo planavimo, žemės valdymo ir administravimo, personalo valdymo ir turto valdymo srityse. Kaip sisteminė skyriaus klaida patikrinimo išvadose vadinama tai, kad, suteikiant gyventojams laikinai naudotis žemės plotais, žemės sklypų schemose nėra nurodoma datos, o schemos rengiamos netvarkingai. Tokiu būdu nėra galimybės patikrinti ir įvertinti, ar laiku parengiami dokumentai.
Nustatyta, kad skyrius neinformuoja gyventojų apie atsisakymą pratęsti leidimus laikinai naudotis valstybine žeme.
Patikrinus Šilutės skyriaus vedėjo įsakymus, taip pat nustatyta, kad pridedamose schemose nenurodoma datų, todėl vėliau neįmanoma patikrinti, ar specialistai laikosi nustatytų terminų ir nustatytų reikalavimų. Šilutės teritoriniame padalinyje neatliekama faktinio žemės naudojimo patikros.
Išnagrinėjus paskutinio pusmečio Šilutės rajono gyventojų prašymus dėl leidimų laikinai naudotis žemės plotais žemės ūkio veiklai, kilo įtarimų, kad Šilutės skyriaus nemaža dalis sprendimų gali būti nepagrįsti, daugelis sprendimų – nemotyvuoti.
Įvertinus visas nurodytas aplinkybes, Šilutės skyriuje pradėtas tarnybinis patikrinimas.Iki spalio 15 d. NŽT centrinio padalinio specialistai jau patikrino 23 teritorinius padalinius, veikiančius 27 Lietuvos savivaldybėse. Ilgalaikė teritorinių padalinių patikros programa buvo pradėta rugpjūčio 18 d.
O konkrečiau?
„Pamarys“, norėdamas skaitytojams pateikti konkretesnių tikrinimo išvadų, motyvų, kodėl A. Juočui siūloma trauktis iš pareigų, išsiuntė NŽT Viešųjų ryšių skyriaus vedėjui Audriui Gelžiniui, turinčiam tris pavaldinius, elektroninį laišką.
„Ar negalima gauti daugiau ir konkretesnių viešintinų tikrinimo išvadų? Siūlymą išeiti iš darbo turėtų, ko gero, lemti labai rimti argumentai, krašto gyventojai turi teisę juos žinoti, laikraštis – apie tai informuoti. Ar siūlymą suprasti kaip išėjimą iš darbo šalių susitarimu ir išmokant išeitinę kompensaciją? Kokio dydžio kompensacija galima? Jeigu dirbta blogai, kodėl tiesiog neatleidžiama iš darbo? Viešoje erdvėje A. Juočas išaiškintus trūkumus vadina nereikšmingais, apie traukimąsi iš pareigų kalba mįslingai. Tai tik didina nepasitikėjimą Nacionaline žemės tarnyba, kelia abejonių, ar tokioje svarbioje srityje gali būti tvarka, atsakomybė, skaidrumas? O gal nieko verti pažeidimai, jeigu skyriaus vedėjas nesitraukia iš pareigų? Būtume dėkingi už trumpą direktorės D. Gineikaitės komentarą šia tema, nes pažeidimų ir nemalonių išvadų yra ir kituose NŽT skyriuose. Dėkoju už atsakymus ir informaciją“, – tokį laišką šio rašinio autorė išsiuntė A. Gelžiniui.
Pareigingas tarnautojas laiške nurodytu žurnalistės mobiliuoju telefonu paskambino kelis kartus – skubėjo informuoti, kad į laišką atsakė. Teliko padėkoti A. Gelžiniui už operatyvumą, tačiau perskaičius Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo atsakymą, teko dar kartą ginti „Pamario“ skaitytojų teisę gauti informaciją.
A. Gelžinio atsakymas buvo toks: „Gerb. Stase, palaukime apsisprendimo, tuomet galėsime komentuoti“.
Teko ponui Audriui parašyti dar kartą: „Jūsų atsakymas nuvylė, jį cituosiu straipsnyje, tegul laikraščio skaitytojai sprendžia, ko yra vertas toks atsakymas. Dešimtis metų esu žiniasklaidoje, todėl drąsiai sakau, kad provincijoje žmonės atskiria, kada juos gerbia, kada į juos nusispjauna. Pagaliau iš ko darote paslaptį? Siūlo tarnautojui išeiti iš darbo, o negali paaiškinti, ką anas blogai padarė. Mano pareiga – apie tai operatyviai, išsamiai ir tiksliai informuoti visuomenę“.
Netrukus A. Gelžinis vėl paskambino telefonu. Lyg derino tekstą, kokį galėtų atsiųsti laikraščiui… Atsiuntė, tačiau šiek tiek kitokį, negu buvo siūlęs. Pateikiame A. Gelžinio atsakymą.
„P. Vedėjui iš darbo pasiūlyta išeiti dėl to, kad šiame NŽT skyriuje buvo užfiksuota labai daug pažeidimų, o skyriaus vadovas neužtikrina sklandaus ir efektyvaus skyriaus darbo.
Patikrinimo metu Šilutės skyriuje buvo užfiksuoti pažeidimai geodezijos ir kartografijos, žemės tvarkymo planavimo, žemės valdymo ir administravimo, personalo valdymo ir turto valdymo srityse. Išnagrinėjus paskutinio pusmečio Šilutės rajono gyventojų prašymus dėl leidimų laikinai naudotis žemės plotais žemės ūkio veiklai, kilo įtarimų, kad NŽT Šilutės skyriaus nemaža dalis sprendimų gali būti nepagrįsti, daugelis sprendimų – nemotyvuoti. NŽT Šilutės skyriuje šiuo metu jau pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl atskirų gyventojų nusiskundimų. Audrius.“
Ar ši miglota situacija prašviesėjo? O NŽT su visais skyriais turi tūkstantinę darbuotojų armiją. Šilutės skyriuje – 14, iestuose tokios komandos kelis kartus didesnės. Visi jie gauna atlyginimus iš valstybės biudžeto.

Stasė SKUTULIENĖ
Pastaba: vakar A. Juočas informavo Šilutės r. savivaldybės vadovus, kad traukiasi iš pareigų šalių susitarimu.

2 komentarai

  • Vytas

    „apsisklypavusių“ turtuolių ir net jų atžalų,tai kas tie turtuoliai ar socdemų tarpe jų nėra?

    • šilutiškė

      Vytautai koks skirtumas kokios jie partijos atstovai? turėtu tik rupėti ar jie praturtėjo legalei ar ne ir kieno sąskaita.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais

Aplinkos ministerija parengė įsakymo projektą dėl vilkų sumedžiojimo 2022-2023 m. limito ir kviečia visuomenę, suinteresuotas institucijas su juo susipažinti. Atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius ir moksliniais tyrimais apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių, siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą. Siekiant, kad vilkai būtų medžiojami proporcingai jų natūraliai gausai, limito rekomenduojama neskirstyti rajonams. Vilko apsaugos planas įpareigoja nustatant sumedžiojimo limitą įvertinti besiveisiančių vilkų šeimų skaičių. Tyrimai rodo, kad Lietuvos teritorijoje gyvena ne mažiau kaip 87 vilkų šeimos. Vilko

Taip pat skaitykite