Vėl kompiuterį ,,kalbinome“ lietuviškai

Minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-metį, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir kalbines technologijas plėtojanti bendrovė ,,Tilde IT“ moksleivius pakvietė pasitikrinti lietuvių kalbos žinias prie kompiuterių. Jau aštuntą kartą 5–10 klasių mokiniai rungėsi konkurse ,,Švari kalba – švari galva“.

Juliui Petrulevičiui džiugias konkurso akimirkas primins fotografija su Prezidente.

Šiame konkurse kasmet dalyvauja ir Piktupėnų pagrindinės mokyklos moksleiviai. Ketverius metus iš eilės po vieną ar du mokinius sėkmingai įveikdavo pirmąjį konkurso etapą ir patekdavo į antrąjį etapą, kuris vyksta Vilniuje. Į sostinę kviečiama po dvidešimt geriausiai pirmajame etape pasirodžiusių 5–10 klasių moksleivių. Mokiniai prie kompiuterio demonstruoja gimtosios kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kasdienybėje. Iš kiekvienos grupės išrenkami ir apdovanojami trys geriausiai lietuviškai kompiuterį ,,kalbinę“ moksleiviai.
Šiais metais į antrąjį konkurso ,,Švari kalba – švari galva“ etapą pateko septintokė Emilija Vismantaitė ir dešimtokas Julius Petrulevičius. Trečią kartą antrajame konkurso etape dalyvavęs Julius tarp dešimtos klasės atstovų nacionaliniame moksleivių konkurse ,,Švari kalba – švari galva“ laimėjo trečią vietą.
Šiemet konkurse dalyvavo daugiau kaip dešimt tūkstančių moksleivių. Simboliška, kad antrasis etapas vyko kovo 16 d., Knygnešio dieną. Baigiamasis renginys vyko LR Prezidentūroje, mat Prezidentė Dalia Grybauskaitė globoja šį konkursą.
,,Švari kalba – žmogiškos brandos požymis ir pilietinio sąmoningumo simbolis. Todėl šiandien, Knygnešio dieną, iš naujo suvokime gimtosios kalbos reikšmę ir saugokime tai, kas sujungia mus visus į taikią, vieningą ir nepalaužiamą tautą“, – savo sveikinimo kalboje sakė Prezidentė.
Moksleivius taip pat sveikino bei atminimo dovanas įteikė konkurso „Švari kalba – švari galva“ sumanytoja kalbinių technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė.
Šis konkursas atlieka reikšmingą ugdymo funkciją, mat į jį įtraukiamos įvairaus amžiaus mokinių grupės, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi. Jaunimui reikia parodyti, kad lietuvių kalbą paprasta išmokti ir ją vartoti naudojantis informacinėmis technologijomis.

Audronė Norkaitytė
Piktupėnų pagr. mokyklos lietuvių kalbos mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite