Vainuto gimnazija ketina bendradarbiauti su Turkijos mokymo įstaiga

Gruodžio 19 d. „Pamario“ numeryje šilutiškis Marijus Budraitis pasidalijo įspūdžiais iš viešnagės Alanijoje (Turkija), kur lankėsi kartu su Šilutės rajono savivaldybės delegacija. Šilutės atstovai dalyvavo partnerių surengtoje kalėdinėje labdaros mugėje, ten virė žuvienę.

Šilutiškiai prie Alanijos koledžo pastato.

Šįkart pasakojimo apie susitikimus Alanijoje tęsinys.
Privatus mokslas
Alanijoje vyko ir dalykinių susitikimų. Antai Vainuto gimnazijos atstovai pasirašė ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo su solidžia privačia mokymo įstaiga. Tai ištisas Turkijoje populiarus privačių mokymo įstaigų tinklas. Visoje valstybėje jų yra net 104. Įdomi mokymo įstaiga, kurioje mokosi ne tik Turkijos piliečiai.
Alanijos koledže, kuris apima ir darželinukų grupes, mokosi 800 mokinių iš 22 pasaulio šalių, yra ir trys vaikai iš Lietuvos, kurių tėvai čia įsigijo nekilnojamojo turto ir apsigyveno. Privačioje mokykloje mokslas nėra pigus – vidutiniškai kainuoja 4500 eurų per metus. Į kainą įskaičiuotas mokinio maitinimas, atvežimas į mokyklą ir parvežimas namo. Mokykla turi net 20 autobusų. Tėvai žino tikslų laiką, kada prie namų sustos autobusas, bus įjungtas laikmatis, vaiko lauks 3 minutes, o per tą laiką neatėjus, autobusas nuvažiuoja. Tėvai patys negali atvežti vaikų į mokyklą, tuo rūpinasi mokykla, kuri ir prisiima už tai visą atsakomybę. Jeigu tėvai to nepaiso, gali būti įspėti ar net gauti baudą.
Mokykloje dirba daug mokytojų, daugiausia – moterys. Mokykla įsikūrusi kalnų apsuptyje, ji labai saugoma, turi sporto salę, šiltnamių daržovėms auginti, nuosavą parką pasivaikščioti. Mokoma pagal pasirinktą programą. Pusė programų dėstoma turkų kalba, pusė – anglų.
Ketinimas bendradarbiauti
Šventinės vakarienės su mokyklos vadovybe buvome pakviesti į vieną iš seniausių Alanijos restoranų. Tuo pasirūpino privačios mokyklos savininkas, nutaręs mus supažindinti su Turkijos senąja nacionaline virtuve. Restoranas įsikūręs kalnuose, svečiams sėdint prie vaišių stalo, po kojomis atsiveria naktinė Alanijos miesto žiburių panorama su ant kalno iškyšulio stovinčia senovine pilimi.
Vaizdas vertas milijono! Tarsi būtum aukštybėse virš milijonų spindinčių žibintų. Solidaus amžiaus restorano savininkas su asistentais turkais pats aptarnavo svečius, nuspėdamas mūsų norus ir įgeidžius. Privačios mokyklos savininkas prisipažino norėjęs mus supažindinti būtent su senąja Alanijos virtuve.
Ant stalų buvo įvairių šaltų patiekalų, išgirdome kiekvieno istoriją ir kaip jie gaminami. Pabendravus, apsitarus dėl galimo bendradarbiavimo, mokyklos savininkas įspėjo, kad nedarys spaudimo mokyklos kolektyvui pasirašyti sutartį su Vainuto gimnazija, tai nuspręs su mūsų delegacija kitą dieną susitikusi mokyklos administracija.
Kitą dieną koledže praleidome 2 valandas, mūsų laukė staigmena: merui Vytautui Laurinaičiui ir Vainuto gimnazijos direktoriui Antanui Jonikui buvo įteikti aukščiausi šios privačios mokyklos apdovanojimai. Iš dalykiško, šilto bendravimo buvo galima nujausti, kad ketinimų bendradarbiauti protokolas bus. Tad atsisveikindami šilutiškiai savo būsimiesiems partneriams Alanijoje padovanojo Lietuvos trispalvę ir istorinę bei Šilutės krašto vėliavas, su kuriomis ir nusifotografuota.
Po trijų valandų mus pasiekė koledžo administracijos žinia: nuspręsta pasirašyti ketinimų protokolą. Kodėl ne sutartį? Ten galioja tvarka, kad protokolas siunčiamas į Turkijos švietimo ministeriją, kuri sprendžia, ar jam pritarti. Mus patikimo, kad dažniausiai ministerija pritaria.
Apie Šilutę žino
Kitas jau neformalus susitikimas įvyko viešbutyje, kuriame gyvenome. Sužinoję, kad su delegacija iš Šilutės atvykęs šių eilučių autorius yra Rotary klubo narys, dėmesį parodė Alanijos Rotary klubo esamas ir būsimas prezidentai. Tenykštis klubas įkurtas 1995 m., jame šiuo metu yra 24 nariai, iš jų 2 – moterys. Dabartinis klubo prezidentas – garsus fotomenininkas, kuris entuziastingai pažadėjo kartu su Alanijos savivaldybės delegacija, o gal net su visa Rotary klubo komanda kitąmet atvykti į tarptautinį jubiliejinį žuvienės virimo čempionatą Šilutėje.

Alanijos Rotary klubo vadovas susitiko su Šilutės Rotary klubo atstovu.

Buvo daug susitikimų, pokalbių, nors teko pasimaudyti ir šiltoje Viduržemio jūroje. Mūsų delegacijos vertėja šilutiškė Edita Šukytė vos spėjo suktis. Šilutę, Alanijos savivaldybės bendradarbiavimo partnerę, ten žino. Tai jautėme nuolatos.
Įspūdį paliko neseniai atidarytas Alanijos šeimos parkas, įkurtas aukštai kalnuose, su daugybe medinių pavėsinių, su griliais, kur poilsiaudami žmonės gali kepti atsineštą maistą, grožėtis gamta, bendrauti. Parką puošia milžiniškas vėliavos stiebas, kurį vargiai apkabintų du lietuviai, plazda Turkijos vėliava, matoma iš bet kurios Alanijos vietos. Spėliojome, gal parkas kainavo 15-20 milijonų eurų… Pasirodo, net su amfiteatrais žiūrovams, projekto kaina tesiekia 2 mln. eurų.
Beje, nekilnojamasis turtas Turkijoje pigesnis negu Lietuvos kurortuose. 74 kv. metrų ploto modernus butas su erdviu balkonu ir vaizdu į jūrą kainuoja nuo 80 iki 100 tūkst. eurų. Jeigu nėra vaizdo į jūrą, tame pačiame name kaina tesiekia 50 tūkst. Eur.
Įsiminė kelionė keltuvu į senovinę pilį viršum Alanijos, jos paplūdimių, o ypač – geraširdžiai ir atviri žmonės. Atsisveikindami išgirdome, kad Alanijos atstovai atvyks į kitų metų žuvienės virimo čempionatą. Šilutės ir Alanijos bendradarbiavimas tik plečiasi. Ateityje tokie ryšiai turėtų susieti verslo įmones, įstaigas, meno ir sporto kolektyvus net netarpininkaujant Savivaldybei. Anot mero V. Laurinaičio, to laukiama ir tikimasi.

Marijus Budraitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje atidaryta garsoteka. Kas tai?

Ilgai puoselėta bibliotekos kolektyvo mintis bibliotekoje įkurti kampelį, kur būtų galima ne tik skaityti, bet ir klausytis knygų, poezijos, kraštiečių kūrybos ar atsiminimų, jau materializuota. Rugsėjo 26-os popietę į Vydūno viešosios bibliotekos naujai įkurtos garsotekos atidarymą rinkosi bičiuliai ir svečiai. Planuojama, jog ši erdvė suteiks galimybę skaityti tiems, kurie to daryti negali dėl regėjimo ar kitų problemų, ar tiesiog norintiems atsipūsti nuo kasdienybės. Ši erdvė taipogi galės tapti patogia darbo vieta lankytojams: studentams, mokiniams ar dirbantiesiems. Garsoteka bus nuolat plečiama,

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė. Specialistų teigimu, atmintį, kaip ir kūną, reikia nuolat lavinti. Geriausiai tai atliekame kokybiškai išsimiegodami, būdami fiziškai aktyvūs, subalansuotai maitindamiesi ir kontroliuodami stresą. Pasak Šeškinės poliklinikos medicinos psichologės Monikos Zarembaitės, atmintis žmogui yra labai svarbi. Be jos ne tik nieko neišmoktume, bet ir neprisimintume pernykščių vasaros atostogų

Tyrimas: ketvirtadalis į pensiją išėjusių lietuvių planuoja dirbti toliau

25 proc. arba lygiai ketvirtadalis lietuvių, pasiekę pensinį amžių, ketina ir toliau dirbti bent dalį darbo dienos, rodo Baltijos šalių gyventojų apklausos duomenys. Beveik pusė jų – 12 proc. – planuoja likti dirbti pilnu etatu. Psichologų teigimu, pasilikti darbe sulaukus pensijos gyventojus skatina kompleksinės priežastys, tarp kurių finansinis saugumas – nėra vienintelė. „Citadele“ banko užsakymu „Norstat“ atliktos reprezentatyvios gyventojų apklausos duomenys rodo, kad Lietuvoje, sulaukę pensinio amžiaus pilnu etatu planuoja dirbti 12 proc., o dalį etato – 13 proc. gyventojų.

Apmokės gydymo įstaigoms viršsutartines paslaugas

Siekiant gerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, numatoma gydymo įstaigoms apmokėti visas šiais metais virš sutarties suteiktas ambulatorines, dienos stacionaro bei dienos chirurgijos  ir slaugos paslaugas. Tam bus skirtos reikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos. Tikimasi, jog šis sprendimas paskatins gydymo įstaigas priimti daugiau naujų pacientų, trumpės paslaugų laukimo eilės. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad vykdomas pažadas, duotas gydymo įstaigoms, didesne apimtimi apmokėti už suteiktas sveikatos paslaugas, taip sprendžiant eilių problemą. „Po pandemijos sveikatos apsaugos sistema susidūrė su

Taip pat skaitykite