Už vaikystę be smurto!

Siekiant padidinti visuomenės nepakantumą smurtui prieš vaikus, VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymų centras“ vykdo „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“ akciją. Šešiolikos dienų laikotarpis prasidėjo lapkričio 25-ąją – Tarptautinę smurto prieš moteris dieną ir tęsis iki pat gruodžio 10-osios – Tarptautinės žmogaus teisių dienos.

„Šia akcija norime paraginti žmones kovoti prieš vaikų smurtą. Šių savaičių veiklomis norime paraginti žmones nelikti abejingais vaikų smurtui ir formuoti naujas nuostatas, kad smurtui yra nulis tolerancijos. Pabrėžiame, jog svarbu lavinti tėvų įgūdžius, kad kiekvienas suprastų, jog yra būdų save kontroliuoti, valdyti savo bejėgiškumą, o kritinėse situacijose elgtis tinkamai. Taip pat visuomenė turi žinoti, kaip atpažinti, jog vaikas patyrė smurtą, o atpažinus, kaip jį apsaugoti“,– organizuojamą akciją apibūdino VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymų centro“ psichologė Rosita Katauskienė.

 VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymų centro“ psichologė Rosita Katauskienė.

Kokios yra smurto formos?
Yra skiriamos keturios vaiką žalojančios elgesio formos: fizinis smurtas, emocinis psichinis žalojimas, seksualinis smurtas ir nepriežiūra.
Vaikas gali patirti vieną kurią nors iš šių smurto formų arba net keletą vienu metu. Pasak R. Katauskienės, fizinis smurtas būna tada, kai prieš vaiko valią jam sukeliamas skausmas taikant fizines bausmes. Psichologinis smurtas – kai nuolatos vaikas yra traumuojamas psichologiškai, jam grasinama, šaukiama arba jis ignoruojamas už netinkamą elgesį. Seksualinio smurto forma – vaiko ar paauglio vertimas dalyvauti seksualinio pobūdžio veikloje, nebūtinai vartojant akivaizdų smurtą ir nepriklausomai nuo to, ar vaikas supranta, kas jam yra daroma, ar ne. Nepriežiūra – kai neužtikrinami vaiko pagrindiniai fiziniai, emociniai poreikiai, kurie gali padaryti didelę žalą vaiko sveikatai ir raidai.
Kaip atpažinti, jog smurtaujama prieš vaiką?
Fizinis smurtas gali būti vienkartinis arba nuolat pasikartojantis veiksmas – mušimas, stumdymas, spardymas, kandžiojimas, smaugimas – bet koks skausmo kėlimas. Fizinė trauma gali būti labai įvairi – nuo įdrėskimo ir nubrozdijimo iki smegenų sutrenkimo, kaulų lūžių, akių sužalojimų, kai nesusiję su medicinine būkle ir nėra pagrįsto paaiškinimo. Vaikas, kuris patyrė fizinį smurtą bijo tam tikrų asmenų ar vietų. Vaikas jaučiasi neramiai, elgiasi agresyviai, blogai valgo ir miega, mažai bendrauja ir atsisako eiti į mokyklą, vengia persirengti kūno kultūros pamokose.
Žeminamas vaikas, įvairiais būdais gąsdinamas, jog atlikus kokį tolesnį veiksmą jo laukia neigiamos pasekmės, patiria psichologinį smurtą. Tai galima suprasti iš vaiko emocijų ir elgesio: vaiko elgesyje pasireiškia perdėtas meilumas, lipšnumas su mažai pažįstamais žmonėmis, pasitikėjimo savimi stoka, nerimastingumas, perdėtas atsargumas, agresyvumas kitų vaikų ir gyvūnų atžvilgiu, baimė, neapykanta konkrečiam asmeniui, socialinių įgūdžių stoka, mikčiojimas, apsunkinta kalba, psichosomatiniai skundai, nevalingas šlapinimasis, uždarumas ir save žalojantis elgesys.
Seksualiai išnaudojami vaikai, net ir patys mažiausi, išgyvena baimę, nerimą, izoliaciją, jaučiasi kitokie, yra ypač jautrūs. Suaugusieji turėtų atkreipti dėmesį į šiuos signalus vaiko elgesyje ir kreiptis pagalbos: liečia ar trina genitalijas, žaidžia seksualinius žaidimus, nusirenginėja pats arba nurenginėja kitus, gėdijasi, nekenčia savo kūno, vengia nusirengti prie kitų žmonių, piešia seksualinio turinio simbolius, bijo fizinio kontakto, intymumo, nepasitiki suaugusiaisiais, bijo konkrečių asmenų, elgiasi regresyviai, piktnaudžiauja psichoaktyviomis medžiagomis, sutrinka miegas, būdingi valgymo sutrikimai, depresija, save žalojantis elgesys.
Psichologė pažymi, kad ne visi vaikai, patyrę seksualinį išnaudojimą, turi visus šiuos požymius, kai kurie demonstruoja tik keletą. Vieno atskiro požymio nepakanka padaryti išvadoms apie seksualinį išnaudojimą.
Nepriežiūros atpažinimo kriterijai: vaikas per menkai, lyginant su jo bendraamžiais, fiziškai išsivystęs, mažo svorio ar ūgio, kai tam nėra medicininių priežasčių; vaiko apranga yra netvarkinga, jis murzinas, drabužiai purvini ar suplyšę; vaikas mieguistas, sunkiai susikaupia, apatiškas, nuolat alkanas, neturi būtiniausių mokyklinių priemonių, nereguliariai lanko mokyklą, vaiką atveda ar pasiima jam mažai pažįstami žmonės, vaikas pastebimas elgetaujantis, valkataujantis po pamokų, neturi socialinių įgūdžių ar jie nepakankami jo amžiui, turi žalingų įpročių.

VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymų centro“ psichologės Rositos Katauskienės pasiteiravome:
– Kai vaikas elgiasi nederamai, vieni tėvai ant jo šaukia, kiti – muša ar taiko fizines bausmes. Kodėl tėvai taip elgiasi?
– Manau, kad bet koks tėvų elgesys, kuris verčia vaiką išsigąsti, susigūžti ar šiaip blogai jaustis, rodo tėvų bejėgiškumą. Kai vaikai elgiasi ne taip, kaip tėvai nori, o tėvai neberanda žodžių, kaip susikalbėti su vaikais, imasi kraštutinumų. Šiuos kraštutinumus tėvai labai dažnai pateisina tuo, jog vaikas nusipelnė pakelto balso tono ar pliaukštelėjimo, nes kitaip nebegirdėjo, ką sako tėvai, elgėsi blogai. Kai kurie iš mūsų esame užauginti patys vaikystėje patyrę psichologinį ar fizinį smurtą, todėl tokias priemones esame linkę pateisinti. Susiformavusi nuostata, kad pliaukštelėjimas niekam dar nėra pakenkęs, nes kai kurie tėvai pabrėžia, kad vaikystėje patys gavo lupti ir vis tiek užaugo gerais žmonėmis. Deja, šiuolaikinių vaikų tai neveikia, jie yra labiau pažeidžiami. Priešiškas tėvų elgesys skatina priešišką vaikų elgesį. Viskas vyksta grandinine reakcija – pyktis gimdo pyktį, smurtas sukelia smurtą.
Noriu, kad tėvai suprastų, jog neįmanoma priversti vaiko elgtis gerai, verčiant jį jaustis blogai. Todėl, jei norime skatinti pozityvų vaikų elgesį, turime taikyti pozityvius auklėjimo metodus.
– Tačiau kaip suvaldyti savo emocijas?
– Visų pirma, stebėti savo reakcijas. Normalu, kad vaikai gali išvesti tėvus iš kantrybės. Normalu ir tai, kad tėvai jaučia pyktį, bejėgiškumą, nusivylimą. Tačiau jaučiant šias emocijas svarbu su jomis tinkamai susitvarkyti. Daugiausia klaidų padarome ir prikalbame pačias pirmąsias minutes, todėl bent keletą akimirkų reikia atitrūkti nuo konflikto. Jei jaučiate, kad tuoj pratrūksite, taikykite keletą paprastų pratimų: išeikite į kitą kambarį ar lauką įkvėpti oro (prieš tai pasirūpinę vaikų saugumu); išgerkite stiklinę šalto vandens; nusiprauskite veidą po šaltu vandeniu; keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite; suskaičiuokite mintyse iki 100; paskambinkite artimam draugui ar giminaičiui, kuris pasikalbėtų su jumis ir padėtų nurimti.
Svarbiausia: tėvai turi žinoti, kad nė vienas negimėme mokėdami būti tėvais. Tėvystė yra įgūdžiai, todėl kuo sąmoningiau ugdome tėvystės įgūdžius, tuo geriau galime susikalbėti su savo vaikais, nes smurtas tik nutraukia mūsų ryšį su jais.

Jeigu sužinojote apie smurtą prieš vaiką, kuo skubiau praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija finansuoja VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymų centro įgyvendinamą smurto artimoje aplinkoje prevencinį projektą „Už vaikų vaikystę be smurto“. 

 

Parengta pagal VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymų centro“ pateiktą informaciją

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite