Tyrimas: lietuviai vaikams duoda daugiausia kišenpinigių iš visų Baltijos šalių

Lietuvos gyventojai vaikams duoda didesnius kišenpinigius nei kaimynai latviai ir estai, rodo „Citadele“ užsakymu „Norstat“ atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa. 27 proc. apklaustųjų Lietuvoje nurodė vaikams per savaitę duodantys 10-19 eurų arba daugiau nei 2 eurus per dieną. Latvijoje tiek kišenpinigių vaikams duodantys nurodė 18 proc., o Estijoje – 21 proc. tėvų.

„Klausimas, kada pradėti vaikui duoti kišenpinigius ir kiek jų duoti, iškyla visiems tėvams. Sprendimas priklauso nuo individualios šeimos situacijos, tačiau rekomenduojama suteikti vaikams galimybę turėti savo pinigų, kai jie pradeda eiti į mokyklą. Tokiu būdu ugdomas vaikų savarankiškumas, finansinis raštingumas, suvokiama pinigų vertė. Leisdami vaikui pačiam priimti sprendimus, padėsite jam mokytis ne tik tinkamai elgtis su pinigais, ugdyti teisingus įpročius,  bet kartu ir prisiimti atsakomybę“, – teigia Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę.

Didesnės sumos skiriamos vyresniems vaikams

Remiantis šių metų liepą atliktos apklausos duomenimis, 8 proc. tėvų skiria vaikams 20-29 eurus per savaitę, o 11 proc. apklaustųjų nurodė papildomoms vaikų reikmėms skiriantys iki 4 eurų per savaitę. Beveik kas penktas Lietuvos gyventojas (19 proc.) vaikams kasdien duoda 1-2 eurus. Tokią sumą vaikų kišenpinigiams skiriantys nurodė 20 proc. respondentų Latvijoje bei Estijoje. Gautus kišenpinigius, kaip rodo „Citadele“ banko kortelėmis atliekamų operacijų Baltijos šalyse duomenys, vaikai dažniausiai leidžia užkandžiams, gėrimams.

Palyginus tyrimo duomenis su analogiškais prieš 2 metus atlikto tyrimo duomenimis, skiriančių vaikams 10-19 eurų per savaitę tėvų Lietuvoje sumažėjo nuo 37 proc. iki 27 proc., o skiriančių 5-9 eurus per savaitę – nuo 29 proc. iki 19 proc. Didesnes sumas vaikų kišenpinigiams skiria nedidelė dalis apklaustųjų – 30-39 eurus per savaitę duodantys nurodė 2 proc., 40 ir daugiau eurų – 3 proc. apklausoje dalyvavusių tėvų. Didesnes sumas kišenpinigiams skyrė 40-59 metų tėvai, tikėtina, auginantys vyresnius vaikus.

Dar 10 proc. respondentų pažymėjo, jog neseka, kiek kišenpinigių duoda atžaloms. 18 proc. įvardijo kišenpinigių vaikams atskirai neduodantys. Latvijoje kišenpinigių neskiriantys nurodė 24 proc., o Estijoje – 25 proc. respondentų.

Kišenpinigius vis dar duoda ir grynais

Anot R. Ežerskienės, vis dar didelė dalis tėvų kišenpinigius vaikams yra linkę duoti grynaisiais, nei pervesti į vaiko kortelę. To priežastimi pašnekovė įvardija tėvų baimę, kad vaikai banko kortelėmis naudotis yra per maži. Tačiau atvirkščiai – tokia atsiskaitymo priemonė dažnu atveju yra paprastesnė ir saugesnė.

„Net ir pametus kortelę pinigai sąskaitoje nėra prarandami, svarbu kortelę užblokuoti, ką galima padaryti tuojau pat mobiliojoje programėlėje patiems ar paskambinus į banką. Kišenpinigius vesdami į banko sąskaitą tėvai taip pat gali kartu su vaiku pasitikrinti operacijų ataskaitą ir aptarti, kam vaikas išleido pinigus, kaip jam sekėsi atidėti ir sutaupyti sutartą skiriamų pinigų dalį. Įprotis planuoti ir stebėti savo išlaidas yra labai svarbus mokant vaikus tinkamai valdyti finansus“, – pabrėžia R. Ežerskienė.

Baltijos šalių gyventojų apklausą „Citadele“ banko užsakymu tyrimų bendrovė „Norstat“ atliko šių metų liepos mėnesį. Kiekvienoje iš šalių internetinės apklausos būdu apklausta po kelis šimtus įvairaus amžiaus gyventojų.

Pranešimą spaudai parengė agentūra „Publicum“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Prasidėjus rudens treniruočių sezonui, daugėja traumų ir nelaimingų atsitikimų

Rugsėjį prasidėjęs rudens treniruočių sezonas išaugino traumų ir nelaimingų atsitikimų skaičių – ir vaikai, ir suaugusieji kenčia nuo raumenų patempimų, galūnių išnarinimų ar net menisko plyšimų. Ekspertai pataria, į ką atkreipti dėmesį, norint išvengti traumų ir saugiai grįžti į sporto rutiną. „Žmonėms koją pakiša jų prisiminimuose išlikęs jausmas, jog sportuodami jie gali rinktis sudėtingiausius pratimus ir atlaikyti intensyvų krūvį, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Jei vasarą nesportavote, raumenys ir sąnariai prarado tonusą. Kūnas nėra pasiruošęs intensyvioms treniruotėms. Dėl to žmonės

Eismo saugos ekspertė įvardijo 4 elementus, padedančius užtikrinti saugumą kelyje

Eismo saugumas keliuose išlieka didele ir opia problema Lietuvoje: fiksuojamas didelis avaringumas, daugėja žuvusių keliuose. Remiantis Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2023 metų I pusmetį šalies keliuose žuvo net 72 žmonės, o tai 41 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Leistino greičio viršijimas, vairavimas esant neblaiviam, pėsčiųjų neatidumas gatvėse ir keliuose – pagrindinės priežastys, dėl kurių keliuose nutinka nelaimės. Lietuvos automobilių kelių direkcijos eismo saugos ekspertė Indrė Žilakauskienė įvardino 4 pagrindinius saugos keliuose elementus, į kuriuos atsižvelgus galėtume

Sutrikus sveikatai užsienyje lietuviai su medikais galės konsultuotis nuotoliu

Nors vasara baigėsi, lietuviai jau įtemptai planuojasi savo rudens bei žiemos išvykas. Paprastai joms renkamasi egzotinės arba aktyvaus poilsio kryptys. Ekspertai pažymi, kad atostogų metu gausu ne tik įspūdžių, bet ir galimybių patirti traumas arba sveikatos negalavimus, o tokiais atvejais  ypač svarbi greita ir kokybiška pagalba. Kelionių pikas tik prasideda Atostogos maždaug pusei lietuvių siejasi su poilsiu užsienyje, todėl nenuostabu, kad savo išvykas tautiečiai planuojasi vos pasibaigus vasarai. „Stebėdami pranešimų apie patirtas traumas ir sveikatos sutrikimus dinamiką pastebime, kad lietuviai

Spalis: policijos reidai

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja apie spalio mėnesį vykdomas respublikines prevencines priemones, skirtas eismo dalyvių elgesio keliuose kontrolei užtikrinti. Spalio 2-5 d. – transporto priemonių vairuotojų nesustojimo prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal Kelių eismo taisykles, kontrolė. Spalio 9-15 d. – pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolė. Spalio 16-18 d. ir 27-29 d. – pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą

Taip pat skaitykite