„Tas laivas į uostą nebeįplauks…“

Marios ne visada būna tokios ramios, kaip praėjusį vasariškai šiltą šeštadienį. Marios kartais pasišiaušia, tampa audringos, o Neptūnas pasiglemžia nežiūrėdamas, jaunas ar šeimos maitintojas. Ypač gerai tai žino gyvenantieji ant Kuršmarių kranto. Ašaros rieda, širdį sopa ne vienam marių pakrančių kaimų gyventojui, nesulaukusiems iš marių sugrįžtančių savo artimųjų: sūnaus, tėvo, vyro, brolio…
Kuršių marių pakrantėje, Ventėje, šeštadienį atidengtas paminklas Neptūno aukoms – negrįžusiems iš marių.

Prie paminklo negrįžusiems iš marių.

 

Susirinko iš abiejų Kuršmarių krantų
Į paminklo atidengimo ceremoniją susirinko ne tik aplinkinių kaimų gyventojai, atvyko ir iš toliau, net iš kito marių kranto. Tautiniais rūbais pasipuošę ventiškiai Neringa Rimkutė ir Viktoras Sadauskas paskaitė ištrauką iš Teresės Liorančienės sukurtos sakmės apie Ventę. Austine juosta aprištą paminklą atidengė ventiškė Emilija Kuliešienė, nesulaukusi iš marių sugrįžtančių brangiausių jai žmonių: sūnaus ir brolio. Jai talkino Ventės-Šturmų kaimų bendruomenės pirmininkė Antanina Adomaitytė. Iškilmių minioje ne vienam nuo ašarų sudrėko akys, prisiminimai artimiesiems suspaudė širdį.
Vasariškas vėjelis nunešė tolyn per Kuršių marias Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos kanklininkių trio melodijas.
Pašventino dviejų konfesijų kunigai
Paminklą pašventino katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių kunigai Vytautas Tamašauskas ir Mindaugas Žilinskis. Kad marios ne visada yra draugiškos, priminė kunigas V. Tamašauskas: „Šis simbolis galėjo būti jau senai. Jis prasmingas tiems, kurie gyvena ir tiems, kurie iš marių nesulaukė savo artimųjų“. Kunigas M. Žilinskis, laimindamas išėjusius į kitą krantą – Amžinybės krantą, pakvietė visus susirinkusius maldai.
Draugų netekis
Paminklo negrįžusiems iš marių idėjos autorius Saulius Sodonis apžvelgė ilgą šio paminklo atsiradimo kelią. 1989-aisiais dirbdamas Kintuose mokytoju jis neteko trijų savo draugų, savadarbe jachta „Krantas“ išsiruošusių į Kuršių marių regatą. Kilusi didžiulė audra pasiglemžė jachtą ir jos įgulą.
Netekęs trijų geriausių draugų – kintiškių Tomo Kaknevičiaus, Sauliaus Galadausko ir gargždiškio Sauliaus Karlono – S. Sodonis seniai svarstė apie jų atminimo įamžinimą. Apie tai diskutavo draugų būryje ir artėjant tragiško įvykio dešimtmečiui. Tada idėjai realizuoti buvo įregistruotas paramos fondas „Neptūno aukos“, tačiau aukotojų sulaukta nedaug. Dabar jau šviesios atminties menininkas šilutiškis Izidorius Žilinskas buvo padaręs paminklo projektą. Tačiau idėją įgyvendinti pavyko tik kartu su aktyvia Ventės-Šturmų bendruomene, parengusią projektą.
Bendruomenės projektui „Neptūno aukoms – į krantą negrįžusiems žvejams – atminti“ paramos gauta per VVG „Pasienio žuvys“. Paminklui pastatyti prireikė per 108 tūkst. Lt.
Palinkėjo būti kelrode ir įspėjimu
Įgyvendinta idėja pasidžiaugė Kintų seniūnas Antanas Kližentis: „Šis paminklas bus simbolinis kauburėlis toms šeimoms, kurios nesulaukė sugrįžtančio iš marių savo artimo žmogaus“. Seniūnas priminė, kad ir šis paminklas, ir dar keli su vietos veiklos grupės pagalba įgyvendinti projektai Kintų seniūnijoje yra labai svarbūs kintiškiams ir svečiams.
Paminklo statybai ir Ventės-Šturmų bendruomenės namams įrengti sunaudota 263 tūkst. Lt ES lėšų.
Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis palinkėjo, kad paminklas būtų kelrodė ir priminimas, jog marios yra ne tik draugas. Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, padėdamas gėlių prie paminklo negrįžusiems, pastebėjo, kad dabar negrįžusiųjų iš marių artimieji turės kur ateiti pabūti, uždegti žvakelę, padėti gėlių.
Susirinkusieji tylos minute pagerbė žuvusius mariose.
Iš kito Kuršių marių kranto – Neringos – atvykęs meras Darius Jasaitis priminė legendą apie milžinę Neringą supylusią kopas, atskyrusias marias nuo jūros: „Neringa tikėjosi ramaus užutėkio žvejams. Gaila, užutėkis ne visada būna ramus, į krantą ne visada sugrįžta žvejai“.
Neringiškiai kalbėjo, kad ir jie dabar turės kur atvykti ir pagerbti negrįžusius iš marių“.
Pagal autentišką klaipėdiečio architekto Adomo Skiezgilos projektą paminklą sukūrė įmonė „Akmens namai“. Ventės-Šturmų bendruomenės pirmininkė A. Adomaitytė dėkojo šios įmonės vadovui Raimundui Janušauskui ir kitiems, prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo.
„Šis paminklas primins pačius drąsiausius, kurie į marias išplaukė darbo reikalais, aistros ar pomėgio vedami ir negrįžo“, – įsitikinęs paminklo idėjos autorius S. Sodonis.
Užrašas ant akmeninio laivo lietuvių ir kuršių kalbomis skelbia: „Tas laivas į uostą nebeįplauks“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vienas komentaras

  • Šilutiškė

    Įspūdingas paminklas marių fone. Šventė labai graži, šilta, daug žmonių. Turi žmonės puikią bendruomenės pirmininkę p. Antaniną. Kaip reta buvo gražus oras, miela aplinka, tai ačiū visiems už tai. Sauliui Sodoniui – didelis ačiū, kad jo sumanymai šiame krašte sulaukia atgarsio. Esate visi šaunuoliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasieniečiai įsigijo naują patrulinį laivą ir tris katerius

Klaipėdoje pristatomi naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys kateriai. Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų. ES lėšomis finansuota 90 proc. šios sumos, kita dalis – Lietuvos biudžeto. Puoselėjant istorinę atmintį ir VSAT tradicijas, laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas. Pakrančių patrulinio laivo „Gintaras Žagunis“ paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Taip pat jis galės

Orai: savaitgalį bus kritulių

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantį savaitgalį šalčių nebus, tačiau kai kur kris gausūs krituliai. Lapkričio 25 d., penktadienį, įdienojus temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Lapkričio 26 d., šeštadienį, naktį bus niūrūs ir darganoti orai. Vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis vis dar laikysis, o kai kur formuosis naujas.  Pietiniuose rajonuose galimas rūkas. Dvelks vos juntamas nepastovios krypties vėjas. Žemiausia temperatūra šią naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1

Iš pašto ženklų sukurtas Jono Basanavičiaus portretas perduotas Signatarų namams

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namų lankytojai nuo šiol galės grožėtis ir didžiausia šalyje mozaika iš pašto ženklų, kurioje įamžintas daktaras Jonas Basanavičius. Menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtą kūrinį signataro gimtadienio išvakarėse, lapkričio 22 d., perdavė Lietuvos paštas. Būtent jo iniciatyva prieš penkerius metus ir buvo nuspręsta tokiu būdu įamžinti J. Basanavičiaus atminimą ir paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Paveikslas keliavo po Lietuvą Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir

Aplinkosaugininkai Šilutės sendaikčių parduotuvėje rado vilko galvos iškamšą

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidėjus dažnai išaiškina vykdydami reidus turguose ar kitose prekybos vietose. Šįkart Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė asmenį, neteisėtai pardavinėjusį vilko galvos iškamšą. Aplinkosaugininkai nuolat vykdo Prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis arba gaminiais iš jų kontrolę. Išaiškintam asmeniui Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje, už neteisėtai pardavinėjamą vilko galvos iškamšą gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys prekiauja laukinių gyvūnų dalimis ar jų gaminiais neturėdami teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento. Todėl įspėjame, kad

Taip pat skaitykite