„Tas laivas į uostą nebeįplauks…“

Marios ne visada būna tokios ramios, kaip praėjusį vasariškai šiltą šeštadienį. Marios kartais pasišiaušia, tampa audringos, o Neptūnas pasiglemžia nežiūrėdamas, jaunas ar šeimos maitintojas. Ypač gerai tai žino gyvenantieji ant Kuršmarių kranto. Ašaros rieda, širdį sopa ne vienam marių pakrančių kaimų gyventojui, nesulaukusiems iš marių sugrįžtančių savo artimųjų: sūnaus, tėvo, vyro, brolio…
Kuršių marių pakrantėje, Ventėje, šeštadienį atidengtas paminklas Neptūno aukoms – negrįžusiems iš marių.

Prie paminklo negrįžusiems iš marių.

 

Susirinko iš abiejų Kuršmarių krantų
Į paminklo atidengimo ceremoniją susirinko ne tik aplinkinių kaimų gyventojai, atvyko ir iš toliau, net iš kito marių kranto. Tautiniais rūbais pasipuošę ventiškiai Neringa Rimkutė ir Viktoras Sadauskas paskaitė ištrauką iš Teresės Liorančienės sukurtos sakmės apie Ventę. Austine juosta aprištą paminklą atidengė ventiškė Emilija Kuliešienė, nesulaukusi iš marių sugrįžtančių brangiausių jai žmonių: sūnaus ir brolio. Jai talkino Ventės-Šturmų kaimų bendruomenės pirmininkė Antanina Adomaitytė. Iškilmių minioje ne vienam nuo ašarų sudrėko akys, prisiminimai artimiesiems suspaudė širdį.
Vasariškas vėjelis nunešė tolyn per Kuršių marias Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos kanklininkių trio melodijas.
Pašventino dviejų konfesijų kunigai
Paminklą pašventino katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių kunigai Vytautas Tamašauskas ir Mindaugas Žilinskis. Kad marios ne visada yra draugiškos, priminė kunigas V. Tamašauskas: „Šis simbolis galėjo būti jau senai. Jis prasmingas tiems, kurie gyvena ir tiems, kurie iš marių nesulaukė savo artimųjų“. Kunigas M. Žilinskis, laimindamas išėjusius į kitą krantą – Amžinybės krantą, pakvietė visus susirinkusius maldai.
Draugų netekis
Paminklo negrįžusiems iš marių idėjos autorius Saulius Sodonis apžvelgė ilgą šio paminklo atsiradimo kelią. 1989-aisiais dirbdamas Kintuose mokytoju jis neteko trijų savo draugų, savadarbe jachta „Krantas“ išsiruošusių į Kuršių marių regatą. Kilusi didžiulė audra pasiglemžė jachtą ir jos įgulą.
Netekęs trijų geriausių draugų – kintiškių Tomo Kaknevičiaus, Sauliaus Galadausko ir gargždiškio Sauliaus Karlono – S. Sodonis seniai svarstė apie jų atminimo įamžinimą. Apie tai diskutavo draugų būryje ir artėjant tragiško įvykio dešimtmečiui. Tada idėjai realizuoti buvo įregistruotas paramos fondas „Neptūno aukos“, tačiau aukotojų sulaukta nedaug. Dabar jau šviesios atminties menininkas šilutiškis Izidorius Žilinskas buvo padaręs paminklo projektą. Tačiau idėją įgyvendinti pavyko tik kartu su aktyvia Ventės-Šturmų bendruomene, parengusią projektą.
Bendruomenės projektui „Neptūno aukoms – į krantą negrįžusiems žvejams – atminti“ paramos gauta per VVG „Pasienio žuvys“. Paminklui pastatyti prireikė per 108 tūkst. Lt.
Palinkėjo būti kelrode ir įspėjimu
Įgyvendinta idėja pasidžiaugė Kintų seniūnas Antanas Kližentis: „Šis paminklas bus simbolinis kauburėlis toms šeimoms, kurios nesulaukė sugrįžtančio iš marių savo artimo žmogaus“. Seniūnas priminė, kad ir šis paminklas, ir dar keli su vietos veiklos grupės pagalba įgyvendinti projektai Kintų seniūnijoje yra labai svarbūs kintiškiams ir svečiams.
Paminklo statybai ir Ventės-Šturmų bendruomenės namams įrengti sunaudota 263 tūkst. Lt ES lėšų.
Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis palinkėjo, kad paminklas būtų kelrodė ir priminimas, jog marios yra ne tik draugas. Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, padėdamas gėlių prie paminklo negrįžusiems, pastebėjo, kad dabar negrįžusiųjų iš marių artimieji turės kur ateiti pabūti, uždegti žvakelę, padėti gėlių.
Susirinkusieji tylos minute pagerbė žuvusius mariose.
Iš kito Kuršių marių kranto – Neringos – atvykęs meras Darius Jasaitis priminė legendą apie milžinę Neringą supylusią kopas, atskyrusias marias nuo jūros: „Neringa tikėjosi ramaus užutėkio žvejams. Gaila, užutėkis ne visada būna ramus, į krantą ne visada sugrįžta žvejai“.
Neringiškiai kalbėjo, kad ir jie dabar turės kur atvykti ir pagerbti negrįžusius iš marių“.
Pagal autentišką klaipėdiečio architekto Adomo Skiezgilos projektą paminklą sukūrė įmonė „Akmens namai“. Ventės-Šturmų bendruomenės pirmininkė A. Adomaitytė dėkojo šios įmonės vadovui Raimundui Janušauskui ir kitiems, prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo.
„Šis paminklas primins pačius drąsiausius, kurie į marias išplaukė darbo reikalais, aistros ar pomėgio vedami ir negrįžo“, – įsitikinęs paminklo idėjos autorius S. Sodonis.
Užrašas ant akmeninio laivo lietuvių ir kuršių kalbomis skelbia: „Tas laivas į uostą nebeįplauks“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vienas komentaras

  • Šilutiškė

    Įspūdingas paminklas marių fone. Šventė labai graži, šilta, daug žmonių. Turi žmonės puikią bendruomenės pirmininkę p. Antaniną. Kaip reta buvo gražus oras, miela aplinka, tai ačiū visiems už tai. Sauliui Sodoniui – didelis ačiū, kad jo sumanymai šiame krašte sulaukia atgarsio. Esate visi šaunuoliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite