„Tas laivas į uostą nebeįplauks…“

Marios ne visada būna tokios ramios, kaip praėjusį vasariškai šiltą šeštadienį. Marios kartais pasišiaušia, tampa audringos, o Neptūnas pasiglemžia nežiūrėdamas, jaunas ar šeimos maitintojas. Ypač gerai tai žino gyvenantieji ant Kuršmarių kranto. Ašaros rieda, širdį sopa ne vienam marių pakrančių kaimų gyventojui, nesulaukusiems iš marių sugrįžtančių savo artimųjų: sūnaus, tėvo, vyro, brolio…
Kuršių marių pakrantėje, Ventėje, šeštadienį atidengtas paminklas Neptūno aukoms – negrįžusiems iš marių.

Prie paminklo negrįžusiems iš marių.

 

Susirinko iš abiejų Kuršmarių krantų
Į paminklo atidengimo ceremoniją susirinko ne tik aplinkinių kaimų gyventojai, atvyko ir iš toliau, net iš kito marių kranto. Tautiniais rūbais pasipuošę ventiškiai Neringa Rimkutė ir Viktoras Sadauskas paskaitė ištrauką iš Teresės Liorančienės sukurtos sakmės apie Ventę. Austine juosta aprištą paminklą atidengė ventiškė Emilija Kuliešienė, nesulaukusi iš marių sugrįžtančių brangiausių jai žmonių: sūnaus ir brolio. Jai talkino Ventės-Šturmų kaimų bendruomenės pirmininkė Antanina Adomaitytė. Iškilmių minioje ne vienam nuo ašarų sudrėko akys, prisiminimai artimiesiems suspaudė širdį.
Vasariškas vėjelis nunešė tolyn per Kuršių marias Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos kanklininkių trio melodijas.
Pašventino dviejų konfesijų kunigai
Paminklą pašventino katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių kunigai Vytautas Tamašauskas ir Mindaugas Žilinskis. Kad marios ne visada yra draugiškos, priminė kunigas V. Tamašauskas: „Šis simbolis galėjo būti jau senai. Jis prasmingas tiems, kurie gyvena ir tiems, kurie iš marių nesulaukė savo artimųjų“. Kunigas M. Žilinskis, laimindamas išėjusius į kitą krantą – Amžinybės krantą, pakvietė visus susirinkusius maldai.
Draugų netekis
Paminklo negrįžusiems iš marių idėjos autorius Saulius Sodonis apžvelgė ilgą šio paminklo atsiradimo kelią. 1989-aisiais dirbdamas Kintuose mokytoju jis neteko trijų savo draugų, savadarbe jachta „Krantas“ išsiruošusių į Kuršių marių regatą. Kilusi didžiulė audra pasiglemžė jachtą ir jos įgulą.
Netekęs trijų geriausių draugų – kintiškių Tomo Kaknevičiaus, Sauliaus Galadausko ir gargždiškio Sauliaus Karlono – S. Sodonis seniai svarstė apie jų atminimo įamžinimą. Apie tai diskutavo draugų būryje ir artėjant tragiško įvykio dešimtmečiui. Tada idėjai realizuoti buvo įregistruotas paramos fondas „Neptūno aukos“, tačiau aukotojų sulaukta nedaug. Dabar jau šviesios atminties menininkas šilutiškis Izidorius Žilinskas buvo padaręs paminklo projektą. Tačiau idėją įgyvendinti pavyko tik kartu su aktyvia Ventės-Šturmų bendruomene, parengusią projektą.
Bendruomenės projektui „Neptūno aukoms – į krantą negrįžusiems žvejams – atminti“ paramos gauta per VVG „Pasienio žuvys“. Paminklui pastatyti prireikė per 108 tūkst. Lt.
Palinkėjo būti kelrode ir įspėjimu
Įgyvendinta idėja pasidžiaugė Kintų seniūnas Antanas Kližentis: „Šis paminklas bus simbolinis kauburėlis toms šeimoms, kurios nesulaukė sugrįžtančio iš marių savo artimo žmogaus“. Seniūnas priminė, kad ir šis paminklas, ir dar keli su vietos veiklos grupės pagalba įgyvendinti projektai Kintų seniūnijoje yra labai svarbūs kintiškiams ir svečiams.
Paminklo statybai ir Ventės-Šturmų bendruomenės namams įrengti sunaudota 263 tūkst. Lt ES lėšų.
Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis palinkėjo, kad paminklas būtų kelrodė ir priminimas, jog marios yra ne tik draugas. Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, padėdamas gėlių prie paminklo negrįžusiems, pastebėjo, kad dabar negrįžusiųjų iš marių artimieji turės kur ateiti pabūti, uždegti žvakelę, padėti gėlių.
Susirinkusieji tylos minute pagerbė žuvusius mariose.
Iš kito Kuršių marių kranto – Neringos – atvykęs meras Darius Jasaitis priminė legendą apie milžinę Neringą supylusią kopas, atskyrusias marias nuo jūros: „Neringa tikėjosi ramaus užutėkio žvejams. Gaila, užutėkis ne visada būna ramus, į krantą ne visada sugrįžta žvejai“.
Neringiškiai kalbėjo, kad ir jie dabar turės kur atvykti ir pagerbti negrįžusius iš marių“.
Pagal autentišką klaipėdiečio architekto Adomo Skiezgilos projektą paminklą sukūrė įmonė „Akmens namai“. Ventės-Šturmų bendruomenės pirmininkė A. Adomaitytė dėkojo šios įmonės vadovui Raimundui Janušauskui ir kitiems, prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo.
„Šis paminklas primins pačius drąsiausius, kurie į marias išplaukė darbo reikalais, aistros ar pomėgio vedami ir negrįžo“, – įsitikinęs paminklo idėjos autorius S. Sodonis.
Užrašas ant akmeninio laivo lietuvių ir kuršių kalbomis skelbia: „Tas laivas į uostą nebeįplauks“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Hits: 138

Vienas komentaras

  • Šilutiškė

    Įspūdingas paminklas marių fone. Šventė labai graži, šilta, daug žmonių. Turi žmonės puikią bendruomenės pirmininkę p. Antaniną. Kaip reta buvo gražus oras, miela aplinka, tai ačiū visiems už tai. Sauliui Sodoniui – didelis ačiū, kad jo sumanymai šiame krašte sulaukia atgarsio. Esate visi šaunuoliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite