Tarptautinė paminklų apsaugos diena – proga pasvarstyti, ką saugoti   

Įpusėjus pavasariui, balandžio 15 d., paminėta Pasaulio kultūros diena, o balandžio 18-ąją, kuri šiemet sutapo su Velykų antrąja diena, minima Pasaulinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena.

Įvairių epochų simboliai

Balandžio 18-ąją Pasauline paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena paskelbė Tarptautinės tarybos paminklosaugos ir žymių istorinių vietų klausimais (IKOMOS) asamblėja, veikianti prie UNESCO. Šventė minima nuo 1984 m. Šią dieną visame pasaulyje skatinama pagerbti reikšmingus kultūrinius paminklus, restauruoti griūvančius, suirusius paminklus.

Įvairiausi paminklai atspindi visą tautos, šalies istoriją, kultūrą. Tradiciniai lietuviški paminklai: kryžiai, koplytėlės. Sovietų laikų paminklais Lietuva bandė atsikratyti, tarsi norėdama pamiršti nemalonią istoriją. Juos išgelbėjo Grūto parką (Druskininkų r.) įkūręs V. Malinauskas. Į čia iš daugybės Lietuvos miestų ir miestelių aikščių suvežti Lenino, kitų tuometinių „herojų“ paminklai. Šis parkas netgi simboliškai gavo pasaulinę „Ig Nobel“ premiją už Taiką.

Paminklai „vaduotojams“

Šis paminklas stovi Šilutės centre esančose kareivių kapinėse.

Šiemet Pasaulinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena beveik sutampa su Lietuvoje kilusia diskusija, net pasipiktinimu, kad nemažai Lietuvos vietų tebestovi paminklai, monumentai rusų kariams „vaduotojams“, užrašai su dėkingumo ir amžinos šlovės jiems žodžiais…

Rusijai užpuolus Ukrainą, ten žudant nekaltus žmones, niokojant istorinės vertės ir gyvenamuosius pastatus, daugumoje pasaulio valstybių tvyro pasipiktinimas tokiu Rusijos elgesiu. Lietuvos valdžia ir gyventojai, visomis išgalėmis padedantys Ukrainai ir iš jos dėl karo pabėgusiems žmonėms, tokiu sunkiu metu suskato apsižvalgyti ir jau pradėjo tvarkytis: nebenori turėti paminklų rusų kareiviams, nebenori matyti pjedestalų kariškiams su automatais, su įvairia sovietine simbolika.

Tiesa, rusų kareivių kapinės, kurių yra net miestų centruose, sulaukia išimties: su mirusiais, palaidotais kapinėse niekas sąskaitų nesuvedinėja. O štai „vaduotojų“ paminklai, postamentai, įvairios skulptūros ir kita  ne vienoje Lietuvos savivaldybėje sulaukė dėmesio: jų norima atsisakyti, išgabenti. 

Šilutėje

Šilutės centre irgi yra rusų kareivių kapinės, memorialas, kurį Rusijos Federacijos lėšomis 2005 metais atstatė Rusijos ambasada. Vienuolika įvairaus ilgio eilių su plokštėmis žymi kareivių kapus: užrašai rusų ir lietuvių kalbomis. Centre – aukuras, prie jo jau pasodinta našlaičių. Kapinių gale – paminklas: moteris, galbūt motina stovi ant rankų laikanti lyg rankšluostį.

Šiuo metu čia vaizdas prastas. Plokštės, kuriomis iškloti takai, daug kur išsikraipiusios, šiukšlina, nyku ir net šiurpu.

Kokia šių kapinių ir paminklo ateitis? Bent anksčiau Savivaldybės vadovai sakydavo, kad anksti ką nors daryti. Buvo anksti, ne laikas, o dabar?

Parengė Stasė Skutulienė

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite