Tarptautinė paminklų apsaugos diena – proga pasvarstyti, ką saugoti   

Įpusėjus pavasariui, balandžio 15 d., paminėta Pasaulio kultūros diena, o balandžio 18-ąją, kuri šiemet sutapo su Velykų antrąja diena, minima Pasaulinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena.

Įvairių epochų simboliai

Balandžio 18-ąją Pasauline paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena paskelbė Tarptautinės tarybos paminklosaugos ir žymių istorinių vietų klausimais (IKOMOS) asamblėja, veikianti prie UNESCO. Šventė minima nuo 1984 m. Šią dieną visame pasaulyje skatinama pagerbti reikšmingus kultūrinius paminklus, restauruoti griūvančius, suirusius paminklus.

Įvairiausi paminklai atspindi visą tautos, šalies istoriją, kultūrą. Tradiciniai lietuviški paminklai: kryžiai, koplytėlės. Sovietų laikų paminklais Lietuva bandė atsikratyti, tarsi norėdama pamiršti nemalonią istoriją. Juos išgelbėjo Grūto parką (Druskininkų r.) įkūręs V. Malinauskas. Į čia iš daugybės Lietuvos miestų ir miestelių aikščių suvežti Lenino, kitų tuometinių „herojų“ paminklai. Šis parkas netgi simboliškai gavo pasaulinę „Ig Nobel“ premiją už Taiką.

Paminklai „vaduotojams“

Šis paminklas stovi Šilutės centre esančose kareivių kapinėse.

Šiemet Pasaulinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena beveik sutampa su Lietuvoje kilusia diskusija, net pasipiktinimu, kad nemažai Lietuvos vietų tebestovi paminklai, monumentai rusų kariams „vaduotojams“, užrašai su dėkingumo ir amžinos šlovės jiems žodžiais…

Rusijai užpuolus Ukrainą, ten žudant nekaltus žmones, niokojant istorinės vertės ir gyvenamuosius pastatus, daugumoje pasaulio valstybių tvyro pasipiktinimas tokiu Rusijos elgesiu. Lietuvos valdžia ir gyventojai, visomis išgalėmis padedantys Ukrainai ir iš jos dėl karo pabėgusiems žmonėms, tokiu sunkiu metu suskato apsižvalgyti ir jau pradėjo tvarkytis: nebenori turėti paminklų rusų kareiviams, nebenori matyti pjedestalų kariškiams su automatais, su įvairia sovietine simbolika.

Tiesa, rusų kareivių kapinės, kurių yra net miestų centruose, sulaukia išimties: su mirusiais, palaidotais kapinėse niekas sąskaitų nesuvedinėja. O štai „vaduotojų“ paminklai, postamentai, įvairios skulptūros ir kita  ne vienoje Lietuvos savivaldybėje sulaukė dėmesio: jų norima atsisakyti, išgabenti. 

Šilutėje

Šilutės centre irgi yra rusų kareivių kapinės, memorialas, kurį Rusijos Federacijos lėšomis 2005 metais atstatė Rusijos ambasada. Vienuolika įvairaus ilgio eilių su plokštėmis žymi kareivių kapus: užrašai rusų ir lietuvių kalbomis. Centre – aukuras, prie jo jau pasodinta našlaičių. Kapinių gale – paminklas: moteris, galbūt motina stovi ant rankų laikanti lyg rankšluostį.

Šiuo metu čia vaizdas prastas. Plokštės, kuriomis iškloti takai, daug kur išsikraipiusios, šiukšlina, nyku ir net šiurpu.

Kokia šių kapinių ir paminklo ateitis? Bent anksčiau Savivaldybės vadovai sakydavo, kad anksti ką nors daryti. Buvo anksti, ne laikas, o dabar?

Parengė Stasė Skutulienė

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite