Tarptautinė paminklų apsaugos diena – proga pasvarstyti, ką saugoti   

Įpusėjus pavasariui, balandžio 15 d., paminėta Pasaulio kultūros diena, o balandžio 18-ąją, kuri šiemet sutapo su Velykų antrąja diena, minima Pasaulinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena.

Įvairių epochų simboliai

Balandžio 18-ąją Pasauline paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena paskelbė Tarptautinės tarybos paminklosaugos ir žymių istorinių vietų klausimais (IKOMOS) asamblėja, veikianti prie UNESCO. Šventė minima nuo 1984 m. Šią dieną visame pasaulyje skatinama pagerbti reikšmingus kultūrinius paminklus, restauruoti griūvančius, suirusius paminklus.

Įvairiausi paminklai atspindi visą tautos, šalies istoriją, kultūrą. Tradiciniai lietuviški paminklai: kryžiai, koplytėlės. Sovietų laikų paminklais Lietuva bandė atsikratyti, tarsi norėdama pamiršti nemalonią istoriją. Juos išgelbėjo Grūto parką (Druskininkų r.) įkūręs V. Malinauskas. Į čia iš daugybės Lietuvos miestų ir miestelių aikščių suvežti Lenino, kitų tuometinių „herojų“ paminklai. Šis parkas netgi simboliškai gavo pasaulinę „Ig Nobel“ premiją už Taiką.

Paminklai „vaduotojams“

Šis paminklas stovi Šilutės centre esančose kareivių kapinėse.

Šiemet Pasaulinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena beveik sutampa su Lietuvoje kilusia diskusija, net pasipiktinimu, kad nemažai Lietuvos vietų tebestovi paminklai, monumentai rusų kariams „vaduotojams“, užrašai su dėkingumo ir amžinos šlovės jiems žodžiais…

Rusijai užpuolus Ukrainą, ten žudant nekaltus žmones, niokojant istorinės vertės ir gyvenamuosius pastatus, daugumoje pasaulio valstybių tvyro pasipiktinimas tokiu Rusijos elgesiu. Lietuvos valdžia ir gyventojai, visomis išgalėmis padedantys Ukrainai ir iš jos dėl karo pabėgusiems žmonėms, tokiu sunkiu metu suskato apsižvalgyti ir jau pradėjo tvarkytis: nebenori turėti paminklų rusų kareiviams, nebenori matyti pjedestalų kariškiams su automatais, su įvairia sovietine simbolika.

Tiesa, rusų kareivių kapinės, kurių yra net miestų centruose, sulaukia išimties: su mirusiais, palaidotais kapinėse niekas sąskaitų nesuvedinėja. O štai „vaduotojų“ paminklai, postamentai, įvairios skulptūros ir kita  ne vienoje Lietuvos savivaldybėje sulaukė dėmesio: jų norima atsisakyti, išgabenti. 

Šilutėje

Šilutės centre irgi yra rusų kareivių kapinės, memorialas, kurį Rusijos Federacijos lėšomis 2005 metais atstatė Rusijos ambasada. Vienuolika įvairaus ilgio eilių su plokštėmis žymi kareivių kapus: užrašai rusų ir lietuvių kalbomis. Centre – aukuras, prie jo jau pasodinta našlaičių. Kapinių gale – paminklas: moteris, galbūt motina stovi ant rankų laikanti lyg rankšluostį.

Šiuo metu čia vaizdas prastas. Plokštės, kuriomis iškloti takai, daug kur išsikraipiusios, šiukšlina, nyku ir net šiurpu.

Kokia šių kapinių ir paminklo ateitis? Bent anksčiau Savivaldybės vadovai sakydavo, kad anksti ką nors daryti. Buvo anksti, ne laikas, o dabar?

Parengė Stasė Skutulienė

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Brangs mokestis lankantiems Šilutės sporto mokyklą

Šilutės sporto mokyklos direktorius Aivaras Lileikis Savivaldybei  pateikė prašymą leisti Šilutės sporto mokyklai nevykdyti krepšinio ugdymo programų ir sumažinti 10 grupių. Mokinių krepšinio grupes formuotų viešoji įstaiga „Šilutės sportas“. Prašoma steigti dvi papildomas bokso grupes, mat pagal pasirašytą trišalę sutartį atvyksta dirbti jaunas specialistas. Nuo rugsėjo 1 d. Šilutės sporto mokykloje butų formuojama 21 mokinių grupė. Krepšinis VšĮ „Šilutės sportas“ turi vyrų krepšinio komandą. Tad perkėlus šiai įstaigai mokinių krepšinio grupes būtų sukurta krepšinio ugdymo piramidė, kuri ateityje galėtų duoti

Taip pat skaitykite